Basın Özetleri 30.05.2023

Filelefteros Gazetesi “Μeclis’te KDV’yi kesip dikiyorlar”, Politis Gazetesi “80 şikayette yabancı müfettişler bulunuyor”, Alithia Gazetesi “AB’nin “hayır” cevabının ardından Meclis alt üst oldu”, Haravgi Gazetesi “Çevreyi kirletenlerden tüketicilere 570 milyon euro” Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün manşette yer alan haberler oldu.

Filelefteros Gazetesi

  • Μeclis’te KDV’yi kesip dikiyorlar

“Konut KDV'si için hesaplamaları yeniden başlattılar” alt başlıklı haberde, Meclis’in son uzlaşma önerilerine karşı çıkan Brüksel ile üzerinde anlaşmaya varılacak bir düzenleme bulma çabasıyla, ana konut satın alırken veya inşa ederken taraflara indirimli KDV miktarını kesmeye ve dikmeye devam ettiği belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tarafların değeri 350 bin Euro'ya kadar olan ve 190 metrekareye kadar alana sahip evlere/dairelere %5 KDV getirilmesi teklifine Avrupa Komisyonu'ndan aldığı "hayır" cevabının ardından tartışmaların yeniden başladığı, “hayır” cevabının ise Avrupalıların, indirimli KDV'nin bir konutun yalnızca 110 metrekaresine uygulanmasını talep etmesi olduğu aktarıldı. Haberde, Meclis Mali Komisyonu'nun Perşembe günü gerçekleşecek olağanüstü oturumunda, bir yandan Komisyonu tatmin edecek ve planın sosyal amacı ile tutarlı, diğer yandan da gayrimenkul piyasasını önemli ölçüde etkileyecek ve pek çok ilgili tarafı yasal çerçevenin dışında bırakmayacak yeni bir teklife ulaşmaya çalışılacağı vuruglandı. Haberde ayrıca, diyalog masasında şu anda daha önce Meclis tarafından reddedilenler de dahil olmak üzere 2-3 teklif olduğu, tarafların ortak paydasının, daire ve evlerin ayrılmaması ve her tür konut için tek vergi muamelesi olmaya devam ederken, uygun değerin üst sınırı konusunda da mutabakat olduğu ancak konutun %5 KDV'den yararlanacak kesimler konusunda görüşlerin farklı olduğu belirtildi.


Politis Gazetesi

  • 80 şikayette yabancı müfettişler bulunuyor

“Araştırma için yüz binlerce Εuroluk fon gerekiyor” üst başlığıyla verilen haberde, ilk büyük soruşturmanın "altın" pasaportlarla ilgili olacağı ve iki İngiliz avukatın önderliğinde önümüzdeki ay başlayacağı belirtilirken, "Mafya Devleti" soruşturmasının liderinin ise Yunanistan'dan geleceği ve Kıbrıslı araştırmacılardan oluşan ekiplerin çalışmalarına yardımcı olacağı aktarıldı. Haberin detayında, yolsuzluk eylemlerini soruşturma görevlilerinin (mevcut mevzuatta göre teftiş görevlilerinin) ücretlerini karşılamak üzere, bağımsız Yolsuzlukla Mücadele Kurumu tarafından yüzbinlerce Euroluk bir ek bütçenin onaylanması talep edileceği vurgulandı. Haberde ayrıca, Şeffaflık Komiseri Haris Poyatzis ve Yolsuzlukla Mücadele Kurumu'nun dört üyesi; Makis Konstantinidis, Nikos Zambakidis, Tatiana Zachariadou ve Elena Patera’nın "altın pasaportlar” konusunda iki seçkin İngiliz avukatla el ele verdikleri hatırlatıldı.

  • Enerji şirketleri doğal gazın kullanımında çeşitli zorluklar görüyor

“Finansman olanaklarını masaya yatırılacak” üst başlığıyla verilen haberde, Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiou’nun enerji şirketlerinin temsilcileri ile kritik toplantılar gerçekleştirildiği belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis’in; Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Doğu Akdeniz'deki doğal gaz gelişmeleri ile ilgili olarak Pazartesi günü başlayan ve bugün sona erecek iki günlük çalıştayın önemi vuruglandığı vurgulandı. Haberde ayırca, Cumhurbaşkanı Hristodulidis’in gazetecilerin sorularını yanıtlarken, yeni hükümet göreve geldikten iki buçuk ay sonra gerçekleştirilen çalıştayın hükümetin doğal gaz kullanımına ne kadar öncelik verdiğinin bir göstergesi olduğunu söylediği aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • AB’nin “hayır” cevabının ardından Meclis alt üst oldu

“Avrupa Komisyonu tarafların uzlaşı teklifini reddetti” üst başlıklı haberde; Avrupa Birliği (AB)’nin Haziran ayında ihlal işlemleri için Kıbrıs’a ikinci bir mektup göndererek yasal argümanlar üretilmesi için 2 ay süre verileceği belirtildi. Haberin detayında, DİSİ’nin, tekrarlanan hatalardan ve yanlışlardan bahsederek, tüm tarafları Avrupa Komisyonu'nu ikna etmek için mücadele etmeye çağırdığı ve teklifinde mantıklı değişiklikler yapmaya hazır olduğunu beyan ettiği vuruglandı. Haberde ayrıca, KDV indirimi uygulanacak evler için AB’nin 190 metrekareyi reddettiği ve "sosyal hedefleme" uyması için 110 metrekareye düşürdüğü hatırlatıldı.

  • Türk tepkisi göz ardı edilmiş değil

“Enerji Bakanı doğal gaz boru hattı inşaatı hakkında konuştu” üst başlıklı haberde; Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiou’nun bazı olasılıklardan çekinildiğini kabul ettiği ancak inşaata devam etme kararlılıklarını beyan ettiği vurgulandı. Haberin detayında, Papanastasiou’nun Lefkoşa'nın stratejisi değiştirmeyeceğini ve İsrail ile yapılacak uluslararası bir anlaşma aracılığıyla, doğal gaz ithalatı konusunda güvence verileceğini söylediği belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Kirleticiler için tüketicilerden 570 milyon euro

“Denetlenme Dairesi: Devlet için büyük gelir ve alışılmışın dışında düzenlemeler” alt başlığıyla verilen haberde; Denetlenme Dairesi'nin Pazartesi günü açıklanan raporuna göre tüketiciler, elektrik faturaları üzerinden kirleticilerden dolayı toplam 570 milyon euro öderken, aynı zamanda devlet de kirletici madde ihalesinden yaklaşık 285 milyon euro tahsil ettiği belirtildi. Haberin detayında, raporda işaret edilen en endişe verici şeyin, son yıllardaki emisyon artış eğilimi olurken, aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) seviyesinde önemli bir düşüş olması ve bu durumun Kıbrıs'ın AB'ye taahhüt ettiği daha az emisyon hedeflerine ulaşmayı zorlaştırdığı vurgulandı. Habere göre raporde diğer şeylerin yanı sıra; devletin, 2022 yılında çevreyi kirletenlerden topladığı, uygulanan maliyetler/yatırımlar çevresel, sosyal veya diğer etkiler açısından değerlendirilmezken, gelirlerin tahsisi neredeyse 2012 – 2020 döneminin tamamı kadar olan 102,9 milyon Euro, "alışılmışın dışında ve kurumsal çerçeveye aykırı" olarak görüldüğü aktarıldı. Haberde son olarak, 2013-2020 dönemi için emisyon hedefine ulaşıldığı ancak son yıllarda emisyonlarda artış eğilimi olduğu ve bundan sonraki hedeflere ulaşılıp ulaşılmayacağı şüpheli olarak görüldüğü, hatta enerji üretim sektörünün geleneksel, kirletici yakıtlara olan sürekli bağımlılığının, tüketicilere aktarılan çok önemli bir maliyetle emisyon haklarını satın alma ihtiyacının artmasına yol açtığı belirtildi.

Son Haberler

01 Ekim
Lig, 6'ıncı hafta maçları ile devam ediyor
09:14
Polis, Limasol'da meydana gelen trafik kazasıyla ilgili cinayet ihtimalini soruşturuyor
09:10
Borell'den Odessa'ya sürpriz ziyareti
09:07
Geçit töreni için bazı yollar geçici olarak kapatılacak
08:41
Metsolas: Kıbrıs bölünmüş kaldığı sürece Avrupa tamamlanmış olmayacak
08:37
Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Bağımsızlığı'nın 63'üncü yıldönümü kutlanıyor
08:10
30 Eylül
Keravnos: Kıbrıs’ın kredi notu artık tüm derecelendirme kuruluşları tarafından yatırım seviyesinde sınıflandırılacak.
14:56
Ulaştırma Bakanı Aleksis Vafeadis: Taksi şoförlerinin tavrı şaşırtıcı.
14:54
Taksi şoförleri, başta korsan taksicilik olmak üzere karşı karşıya oldukları sorunları protesto etmek için eylem planlıyor.
14:47
Yunanistan'da yetkililer, sebep olduğu hava koşullarının yol açtığı ciddi sorunlarla baş etmek için seferber oluyor.
14:45
Sağlık Bakanı Popi Kanari: Kıbrıs'taki kanser kayıtlarına göre her yıl 4 bin yeni kanser vakası kaydediliyor
14:43
DİKO ve EDEK, Moody's tarafından Kıbrıs'ın kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye getirilmesinden memnun
14:38
Tüm haberler

Video on Demand