basın özetleri 29.05.23

Türkiye'deki seçimler bugünkü iki Kıbrıs Rum gazetesinde ana haber.

Filelefteros “Erdoğan mutlak hâkim – Türk Cumhurbaşkanı yüzde 52.1, Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,9 aldı – Bir beş yıl daha Türkiye’nin dümeninde” başlıklarıyla veriyor ana haberini.

Ön sayfasında şöyle yazıyor:

Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikincil turunda kazandığı zaferle Erdoğan ülkenin siyaset sahnesinin egemeni olarak kalmaya devam ediyor. Milliyetçilik ile yeni - Osmanlıcılık sentezi içerisinden seçmenlerini cezbetmeye devam ettiğini kanıtladı. Türkiye derin bir kutuplaşma içerisinde, Tayyip Erdoğan’ın, başta dincilerin ve milliyetçilerin oylarıyla kazandığına tanık oldu. Artık tüm güçler elinde ve her türlü direnişi püskürtmüş olarak ülkesini, bölgenin önemli bir gücü ve uluslararası siyasi sahnede kayda değer bir merkez olarak yeni bir çağa taşımayı hedefliyor.

*

Türkiye seçimlerini ana haber olarak ikinci gazete Alithia.

Başlıklar şöyle:

“25 yıl Erdoğan – Herkese karşı bir başına önümüzdeki 5 yıl için Cumhurbaşkanı seçilmeyi başardı”

Ön sayfada şöyle yazıyor:
Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilmesi yabancı haber ajansları tarafından büyük zafer olarak nitelendirildi. Erdoğan Kemal Kılıçdaroğlu’nu 5 puan farkla yendi.

Siyasi haklarından mahrum bırakılan Erdoğan ilk kez Başbakan olarak Türkiye’nin başına 2003 yılında geldi. Şimdi 20. Yılını da geride bırakarak iktidarının üçüncü on yılına girmeye hazırlanıyor.

Erdoğan bu seçimleri kelimenin tam anlamıyla herkesin karşısında bir başına kazanmayı başardı. Siyasi bir fenomen olduğunu ispat ederek Batı’ya Türk halkından onu tahttan indirmesini istemekle özünde güçlendirdiğini gösterdi.

Diğer gazetelerdeki ilgili haber başlıkları:
Politis:

Yoğun bir kutuplaşmanın nitelendirdiği seçimleri Erdoğan rahat kazandı

Çağdaş Türkiye’nin hâkimi Erdoğan – Önündeki en büyük sorun ekonominin idaresi

Haravgi:

Türkiye’de seçimler – Erdoğan egemenliği yeniledi – Seçimlerden olaylar da eksik olmadı

*

Politis gazetesinin ana haberi:

YESİ ruh hastalıklarına dair mevcut önyargıları yıktı – Politis’in araştırması: YESİ 4 yıldır hayatımızda”

YESİ hayatımızdaki 4. Yılını tamamlıyor ve Politis gazetesi bugün başlangıcı ruh hastalıklarından yaparak YESİ dosyasını açıyor. Sistem hak sahiplerine ne sundu ve hangi ihtiyaçları ortaya çıkardı?

YESİ hayatımıza girdikten sonra ruh hastalıklarına karşı olan önyargılar sınırlandı. Hatta YESİ’ye girmiş olan 78 psikiyatr yurttaşların ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor.

Ruh hastalıkları hastalarına ayrılan yatak sayısı da yetersiz. Kıbrıs bu alanda AB’nin son sıradaki 3 ülkesi arasında yer alıyor. Psikiyatr Dr. Simos Kiryakidis’e göre ortalamayı yakalamak için tamamıyla ruh hastalarına ayrılmış bir Lefkoşa Genel Hastanesine daha ihtiyaç var.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:
“Hristodulidis Hükümeti enerji ile ilgili sorunlara çözümler arıyor – Haralambos Ellinas: Doğal gaz ithali konusunda her şey muallak” başlıkları altında ön sayfada şöyle yazıyor:

Nikos Hristodulidis enerji konularında net ve belirli bir yönelim ve strateji vaat ediyor.

Kıbrıs kontrolünde olan ve büyük faydalar sağlayabilecek Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına odaklanmalıdır.

Sıvılaştırılmış doğal gaz ithal etmekle fiyat kontrolü yapamayız zira fiyatlar şirketlerin kontrolü altında olacak.

Habere göre Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis Limbia’da yapılan Mihalis Olimbiu’yu anma töreninde, pek yakında, Kıbrıs’ın enerji politikası ile ilgili takvimlerle yol haritasının açıklanacağını söyledi. Bugün Hükümet yetkilileri şirketlerin temsilcileriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

Bu arada enerji konuları uzmanı Haralambos Ellinas Haravgi’ye verdiği demeçte Kıbrıs’ın henüz planlanmış bir enerji politikası olmadığını söyledi ve Kıbrıs doğal gazının kullanılabileceği konusundaki kuşkularını ortaya koydu.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Alithia’dan:

“Sanatçıların Kültür Müsteşarlığına açtığı savaş büyüyor – Faktörler partileri yolsuzluk ve başka konularla ilgili bilgilendiriyor”

Sayıştay’ın Alithia’ya söylediğine göre yolsuzluk yapılıp yapılmadığına dair araştırmayı yapacak olan Sayıştay değil. Sayıştay sadece prosedürün yasalara uygun yapılıp yapılmadığını araştıracak.

Müsteşarlık, araştırmada yasal olmayan bir şeye rastlanmadığını açıkladıysa da Sayıştay’ın açıklamasında “Olasılıkla uyuşmazlık konusunda düşündürmesi gereken bazı noktalara rastlanmıştır” dedi.

Önümüzdeki günlerde konunun Mecliste tartışılması üzere kaydedilmesi bekleniyor. Söz konusu Müsteşarlıkla ilgili tüm meselelerin ve finansmanların, yıllar öncesine giderek, yeniden açılması ihtimal dışı değil.

*

“Kathikas’ta yangın”

Cumartesi öğleden sonrası saatlerinde Kathikas köyüne ait bölgede çıkan yangın tamamıyla kontrol altına alındı. Yangında takriben 30 hektarlık ormanlık arazi yandı, ev ve müştemilat binaları ve Peya Ormanı risk atlattı. Yangının söndürülmesi amacıyla 19 itfaiye aracıyla Ormancılık Dairesinin 100 adamı, 4 itfaiye aracıyla İtfaiye Dairesinin 11 adamı, Av ve Fauna Dairesinin bir görevlisi harekete geçti. Operasyonda ayrıca polis üyeleri, ambulans operatörleri, bölgeden gönüllüler katıldı. Yangının söndürülmesi olağanüstü bir başarı olarak nitelendirildi.

*

Haravgi gazetesinden:

“Kıbrıs’ta yoksulluk ve ciddi maddi yoksunluk”

Kıbrıs'ta yoksulluk ve ciddi maddi yoksunluk riskiyle karşı karşıya kalan insanların yüzdesi küçük bir düşüş kaydetti. Buna paralel olarak, Kıbrıs iş piyasasındaki çalışanlar da yoksulluk riskiyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Eurostat'ın AB'de sürdürülebilir kalkınmaya ilişkin bu yılki izleme raporu, 2016'daki yüzde 22,6'ya kıyasla 2021'de nüfusun %17,3'ünün yoksulluk veya sosyal eşitsizlik riski altında olduğunu tespit etti.

Kıbrıs'ta ciddi maddi ve sosyal yoksunluk yaşayan kişilerin yüzdesi, 2016'daki %6,6'ya kıyasla 2021'de yüzde 2,6'ya düştü. İş yoğunluğunun çok düşük olduğu hanelerde yaşayan insan oranı, 2016'daki yüzde 10,1'e kıyasla %5,8'e düştü.

Son Güncelleme: 29 Mayıs 2023 - 14:14

Son Haberler

01 Ekim
Lig, 6'ıncı hafta maçları ile devam ediyor
09:14
Polis, Limasol'da meydana gelen trafik kazasıyla ilgili cinayet ihtimalini soruşturuyor
09:10
Borell'den Odessa'ya sürpriz ziyareti
09:07
Geçit töreni için bazı yollar geçici olarak kapatılacak
08:41
Metsolas: Kıbrıs bölünmüş kaldığı sürece Avrupa tamamlanmış olmayacak
08:37
Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Bağımsızlığı'nın 63'üncü yıldönümü kutlanıyor
08:10
30 Eylül
Keravnos: Kıbrıs’ın kredi notu artık tüm derecelendirme kuruluşları tarafından yatırım seviyesinde sınıflandırılacak.
14:56
Ulaştırma Bakanı Aleksis Vafeadis: Taksi şoförlerinin tavrı şaşırtıcı.
14:54
Taksi şoförleri, başta korsan taksicilik olmak üzere karşı karşıya oldukları sorunları protesto etmek için eylem planlıyor.
14:47
Yunanistan'da yetkililer, sebep olduğu hava koşullarının yol açtığı ciddi sorunlarla baş etmek için seferber oluyor.
14:45
Sağlık Bakanı Popi Kanari: Kıbrıs'taki kanser kayıtlarına göre her yıl 4 bin yeni kanser vakası kaydediliyor
14:43
DİKO ve EDEK, Moody's tarafından Kıbrıs'ın kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye getirilmesinden memnun
14:38
Tüm haberler

Video on Demand