basın özetleri 26.05.23

Filelefteros’un ana haberi “Konuştular, anlaşamadılar – Nikos Hristodulidis ve Anita Dimitriu Hükümet – parti ilişkilerini ele aldılar” başlıkları altında veriyor.

Habere göre Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis ve DİSİ Başkanı Anita Dimitriu, iki taraf arasında son günlerde sürtüşmeye yol açan iki mesele vesilesiyle gerginliği gidermek ve ilişkileri yeniden belirlemek amacıyla Çarşamba günü bir telefon görüşmesi yaptılar. Konulardan ilki Hükümetin yasa tasarılarıyla ilgili Mecliste karşı karşıya gelinmesi ve DİSİ’nin Hükümete karşı izlediği sert muhalefet politikası, ikincisi ise Hükümet bakanlarının Avrupa halk Partisi çalışmalarına katılımıyla ilgiliydi. İki taraf arasındaki mesafenin büyük olduğu ortaya çıktı. Hükümet çevreleri ses tonunun alçalması amacıyla bir anlaşmadan söz ederken partiye yakın çevreler iki taraf arasında görüş ayrılığı ve rahatsızlıktan söz etti.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Partilerin büyük çoğunluğu toplayan ortak yasa önerisiyle, zorunlu satışlara mahkeme vasıtasıyla erteleme geliyor” başlıkları altında. Gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Muhalefetin ve aynı zamanda koalisyonun bir yasa önerisi, borç bakiyesinin sorgulanması da dahil olmak üzere belirli nedenlerle mahkemeye itiraz yoluyla zorunlu satışa erteleme verilmesi için gerekli oyları sağlıyor. Yasa önerisi AKEL, Ekolojistler, EDEK, DİPA, DİKO’nun üç milletvekili, ELAM ve iki bağımsız milletvekili tarafından destekleniyor.

Siyasi düzeyde Hükümet onu destekleyen partilerle karşı karşıya gelme ve zorunlu satışlar ile ödenemeyen krediler konusunda daha fazla baskı altında kalma riskiyle karşı karşıya. Avrupa Kalkınma Mekanizmasından serbest bırakılacak fonlar da risk altında. Banka yetkilileri Politis’e konuyla ilgili endişelerini ifade etti. Daha iki gün önceyse bir Birlik yetkilisi gazetecilerle konuşurken zorunlu satışlar çerçevesinde değişiklikler olmaması gereğinden söz etmişti.

*

Alithia gazetesinin ana haberi Kültür Müsteşarlığından verilen finansmanlar konusuyla ilgili.

Haber “Sayıştay Başkanı finansmanlar verildi, ama yasal olarak cevabını verdi – Dilekçeler önceki Hükümet zamanında verildi ama yeni Hükümet tarafından onaylandı” başlıkları altında.

Şöyle yazıyor:

Yazılı olarak bildiriler şikâyetler gerçekten de Sayıştay tarafından araştırılıp değerlendirildi.

Sanat çevreleri devlet hizmetlerine karşı açtıkları savaşı devam ettirmek niyetindeler. Taraflılık olduğunu iddia ediyorlar.

Şikâyetler dün Yolsuzlukla Mücadele Otoritesinde de kayıt altına alındı. Hatta önceki gün belirli bir Kültür Hizmetleri görevlisi hakkında gerek Yolsuzlukla Mücadele Komitesine gerekse de Ekonomi Bakanlığına şikâyet yapıldı.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Hükümetin Elektrik Kurumu AİK’e gerekli araçları vermedi, Kurumu günah keçisine çevirdi – Enerji Bakanı: Elektrik fiyatlarının düşmemesinin sorumlusu AİK değil, devlettir ve ben devlet adına özür dilemek isterim” başlıkları altında veriliyor.

Ön sayfada şöyle yazıyor: PEO: AİK Kurumu kamu kurumu olarak kalmaya devam etmeli, çağdaşlaşmalı ve tüzük çerçevesi iyileştirilmelidir

PEO’nun SİDİKEK kolu Elektrik Kurumunda iş uyuşmazlığı önlemleri alacağına dair uyardı. 4 yakıcı konu hakkında yazdığı mektubunda Temmuz ayına kadar kararlar alınmasını talep etti.

Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu: Elektrik fiyatı düşmelidir ve biz bunu başarması için gerekli olan araçları AİK’e vermeliyiz.

Habere göre Kıbrıs (PEO) SİDİKEK – AİK kongresinde Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu elektrik fiyatlarını aşağıya çekebilmesi için gerekli araçların Elektrik Kurumuna verilmediğini kabul etti ve yeşil bir enerji geleceği vizyonu doğrultusunda gidişat değişimi yapılacağı konusunda güvence verdi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

Haravgi gazetesinin ikinci haberi dün Temsilciler Meclisinde oylanan cinsel yönelim dönüşüm terapilerinin kriminalize edilmesi yasası.

“Sözde terapiler suç teşkil ediyor – Meclisinin çoğunluğu tarafından olumlu oy alan AKEL'in önerisi topluma net bir mesaj verdi”

Dün Kıbrıs’ın LGBTI toplumu için önemli bir gündü. Meclis AKEL milletvekili Yorgos Kukumas tarafından Meclise sunulan yasa tasarısını oy çokluğuyla kabul etti. ELAM milletvekilleri, DİKO milletvekili Pavlos Milonas, bağımsız milletvekilleri Kostis Efstathiu ve Andreas Themistokleus yasa tasarısının aleyhine oy kullandı. Sahte dönüşüm terapileri istisnalar ve kişinin onayı gibi bir parantez olmaksızın yasalarca suç olarak kabul ediliyor.

Bu arada queer collective Cyprus ve ACCEPT üyeleri Mecliste ilgili tartışmalar sürerken Meclis binası önünde toplandı. LGBTI toplumu üyeleri “kendiliğinden anlaşılır olanı talep ediyoruz; cinsel sağlık, üreme sağlığı, cinsiyet kimliği hukuki onayı, cinsiyeti onaylayan bakım ve dönüşüm terapilerinin yasaklanmasını” ve sahte dönüşüm terapilerinin sadece işkenceden ibaret olduğu mesajını vermek isteyen “ne yaparsanız yapın, düzelmeyiz” yazan sloganlar vardı.

*

Cumhurbaşkanı Hristodulidis’in Almanya ziyareti ile ilgili haberlerin başlıkları:

Filelefteros:

“Herkesin siyasi cesaret göstermesini istedi – Olaf Şoltz Almanya’nın yardımcı olmaya hazır olduğu konusunda Nikos Hristodulidis’e teminat verdi”

Alithia:

Almanya’da da aracı bulmayı başaramadı – Almanya şansölyesi Alman aracıdan söz etmedi, bizi BMÖ sürecine yöneltti

Olaf Şoltz “Eğer arzu ediliyorsa biz müzakereler sürecini desteklemeye hazırız. Ancak bu tüm müdahil tarafların siyasi cesarete sahip olmasını gerektirir ve tarafların ne denli istekli olduğu konusunda emin değilim” dedi.

Haravgi:

Şoltz: Almanya Kıbrıs sorununa yardıma hazır - Siyasi cesaret gerektiriyor ve tarafların bu konuda ne denli istekli olduğundan emin değilim

*

Alithia’dan bir haber:

“YESİ’den sonra ilaç fiyatlarında büyük artış – Sağlık Bakanı daha fazla ilaç satın alındığına göre fiyatların düşmesi lazımdı, dedi.

Sayıştay Başkanı Sağlık Sigortası Kurumu OAİ’nin aynı kalitedeki ilaçları daha düşük fiyatlarla tedarik edebileceğini savundu.

Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Hristina Yannaki “Tıbbi malzeme ve ekipmanlarda da büyük artışların gözlemlendiğini” kaydetti.

Son Güncelleme: 26 Mayıs 2023 - 13:37

Son Haberler

21 Eylül
Moskova, Kıbrıs sorununun Güvenlik Konseyi kararları temelinde çözümünden yana olduğunu yeniden dile getirdi.
12:16
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile New York Başpiskoposluğu bir araya geldi.
12:15
Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'a düzenlediği askeri operasyonun bilançosu: 200 ölü ve 400 yaralı
12:13
Mitsotakis ve Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerinde, olumlu atmosferin korunmasına dair güçlü iradesini teyit etti.
12:06
20 Eylül
Cumhurbaşkanı Hristodulidis’in bugün BM 78. Genel Kurulu’nda yapacağı konuşma, 6 noktaya odaklanacak.
14:21
Dağlık Karabağ'da ateşkes sağlandı.
14:20
Erdoğan ile Guterres arasında dün New York'ta yapılması planlanan toplantıya ilişkin sessizlik hüküm sürüyor.
14:19
Hristodulidis, Mitsotakis-Erdoğan görüşmesinden sonra, Yunanistan Başbakanı ile başbaşa toplantı yapacak.
14:17
Cumhurbaşkanı Hristodulidis’in bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşma yapacak.
08:00
Yunanistan ve Türkiye Dışişleri Bakanları Mitsotakis-Erdoğan görüşmesi öncesinde hazırlık toplantısı yaptı.
07:57
Hristodulidis, birlik ve kolektif eylemin, başarılı yönetimin anahtarı olduğunu belirtti
07:55
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ'da 60'tan fazla Ermeni mevzisini ele geçirdiğini duyurdu.
07:51
Tüm haberler

Video on Demand