basın özetleri 24.05.23

Alithia gazetesi Hukuk Dairesi ile Sayıştay arasındaki kavgalı ilişkileri ana haberine almış.

“Çatışma uç noktada – Hukuk Dairesi ile Sayıştay arasında bildiriler ve duyurular savaşı” başlıkları altında ön sayfada çıkardığı noktalar şöyle:

Başsavcı karakter ve vicdan cinayetlerinden söz etti ve Sayıştay’ın konuşma özgürlüğünün sınırlarını yanlış anlamış olduğunu ifade etti.

Sayıştay şeffaflığın hizmetkârı olmaya devam edeceği cevabını verdi ve Hukuk Dairesinin, ele aldığı konularla ilgili olarak, yurttaşları da Temsilciler Meclisini de karanlıkta bıraktığını belirtti.

İki bağımsız kurum arasındaki yeni çatışma döngüsü Sayıştay’ın Yozlaşmayla Mücadele Otoritesine başsavcı yardımcısıyla ilgili şikâyetini basına açıklaması üzerine başladı.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi de aynı konuda. Ön sayfadaki başlıkları şöyle:

“Fonda ciddi yolsuzluk iddiaları ve kurumlar arasında çatışma – “Siyah van tipi araç”, “altın pasaportlar” ve “gizli hükümet sözleşmelerine” ilişkin raporlar”

Sayıştay Yolsuzlukla Mücadele Otoritesine veriler ve Baş Savcı Yardımcısı hakkında şikâyetlerini sundu

Sayıştay: Kamu otoritesini kullananların işleri hakkında vatandaşları bilgilendirmede şeffaflığın hizmetkârlarıyız

Baş Savcılık: Sayıştay çok konuşuyor ve ifade özgürlüğünün sınırlarını yanlış anlamıştır

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Perakende satışlarda partiler karteli – Hükümet “DİSİ ile AKEL’in ortaklaşa engeller ortaya koyduğunu” söyledi – e-sepet ve Kurupis’in tayinine sert tepkiler” başlıkları altında veriliyor.

Ön sayfadaki haber özetini aktaralım:

Hükümet dün ilk kez kamuoyuna yönelik ve resmen, yasa tasarılarının Mecliste karşılaştığı engellerden dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Meclisin Ticaret Komisyonunda perakende pazarına yönelik e-sepet planının (ki fiyat karşılaştırması amaçlıdır) tartışılması ve ayrıca Kurupi'nin Kumarhane Denetleme Otoritesine atanması konularının tartışılması vesilesiyle, Hükümet Sözcüsü DİSİ ve AKEL milletvekillerinin “bir kez daha”, “ortaklaşa” engeller yarattığını söyledi. E-sepet konusunda, etkilenen meslek kuruluşlarının temsilcileri ve kartel oluşumu endişeleri ifade eden Rekabeti Koruma Komisyonu da fikir ayrılıklarını dile getirdi.

*

Politis gazetesinin ana haberinde de aynı konuda. “DİSİ ile AKEL’den Hükümete yeni boyunduruk – Mecliste Maria Kurupi’nin tayinine ve e-sepet uygulamasına muhalefetten çifte hayır” başlıkları altında.

Mecliste oy çokluğuna sahip olan DİSİ ile AKEL partileri yeni hükümetin yaşamını zorlaştırmak konusunda kararlı görünüyor. Dün Maria Kurupi’nin Kumarhane Denetleme Otoritesi’ne atanmasına bir kez daha karşı çıktılar.

Kurupi’nin Kumarhane Denetleme Otoritesi’ne atanmasına, hükümetin imajını zedelediği ve yanlış mesajlar verdiği değerlendirmesi yapan hükümet ortağı partiler dahi mesafeli duruyor.

DİSİ ve AKEL'den gelen itirazlar ve e-sepet tartışmasına katılanların çekinceleri, girişimi başarısızlığa doğru itiyor. İki partinin tutumuna karşı öfkeli görünen Hükümet, her ikisini de engeller yaratmak ve hükümetin önerilerini reddetmekle suçluyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinden diğer bazı haber seçmeleri:

Tüm gazetelerde öne çıkan bir diğer haber kilisenin gey kişilere karşı dönüşüm terapilerinin suç teşkil etmemesi gerektiğine dair kararı. Gazetelerden başlık alıntılarıyla konuyu özetleyelim:

Politis: Dönüşüm terapileri: Kutsal Sinod suç oluşturmaması yönünde karar aldı – Kıbrıs Kilisesi Kutsal Sinodu, dün yaptığı bir açıklamayla, ELAM'ın dönüşüm terapilerinin suç oluşturmaması gerektiğine dair tutumunu benimseyerek, kişi rıza gösterdiğinde terapilere izin verilmesini istiyor. Kutsal Sinod’un bu müdahalesinin ardından DİSİ, DİKO ve DİPA'nın yarın Meclis'te nasıl bir tavır izleyeceği merak konusu.

Alithia: Kilise: “Cinsiyet seçim değildir” – Karşı saldırıya geçen ACCEPT, Kilisenin bu kararıyla, işkenceler yaptığını, dolaylı olarak kabul etmiş olduğunu söyledi.

Haravgi: “Ölümcül arzuları”… kilise tedavi ediyor

AKEL'in dönüşüm sözde terapilerinin kriminalize edilmesine ilişkin yasa önerisinin oylanması üzere Meclis'e götürülmesine az kala, Başpiskoposluk müdahale ederek milletvekillerine "bu ülkede sağlıklı kalan son şeyi de yıkmayın" çağrısında bulundu! ACCEPT-LGBTI olaya şiddetli tepki gösterdi.

*

Haravgi’den devam ediyoruz:

“20 göçmen konutunun yıkılması için acilen boşaltılması gerekiyor”

358 apartmandan 43'ünün sağlamlık kontrollerinin tamamlanması, kiracıların güvenliği için tedbir alınmasını ısrarla talep eden AKEL'in haklı olduğunu ortaya çıkardı. İçişleri Bakanlığı'na göre, bilirkişilerin yaptığı kontrolde 43 apartmandan 20'sinin acil tehlike arz ettiği ve bir an önce boşaltılması gerektiği tespit edildi. İlgili faaliyetleri Belediye mercileri yürütecek.

*

«Amaçlanan çözüm için güvenlik supabı BM kararlarıdır - Hristodulidis sosyal içerikli bir görüşme için Tatar'dan yanıt bekliyor”

Dün hükümet temsilcisi Letimbyotis'in Colin Stewart'ın BM'nin Kıbrıs sorununun çözümü için herkesle çalışma taahhüdüne ilişkin söyledikleri hakkında konuşurken, “BM kararları güvenlik subapıdır ve arzu edilen iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümü için belirleyicidir.

Letimbyotis ayrıca Cumhurbaşkanının "BM'nin çabalarının güçlendirilebilmesi için AB'nin daha aktif ve önemli katılımı" önerisine de atıfta bulundu. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı'nın ve tüm hükümetin tüm eylem ve faaliyetleri devam etmektedir. Ayrıca yarınki Berlin ziyareti ve Almanya Şansölyesi ile görüşme de bununla ilgilidir” dedi.

*

Alithia gazetesinden:

“Kültürel desantralizasyon fonundan gelen finansmanlar hakkında Kültür Bakanlığı'nda araştırma – Sayıştay bilgileri onayladı”

Kültür Müsteşarlığı, “Katılım kısıtlamasının her etkinliğe her seferinde katılan ve katkıda bulunanlar için değil, yalnızca başvuranlar için geçerli olduğu” yanıtını verdi. Kültür Müsteşarı Danışmanı Andreas Parashos iddiaları reddetti ve Alithia gazetesini tehdit etti.

*

Son Güncelleme: 25 Mayıs 2023 - 10:01

Son Haberler

28 Eylül
Keravnos, hükümetin bütçe onaylandıktan sonra pahalılıkla mücadele etmek için yeni önlemler alacağını söyledi.
16:22
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü: işgal bölgelerdeki Rus vatandaşlarına mobil konsolosluk hizmeti sunulmaya başladı
16:04
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Yannis Antoniu'yu Hükümet Sözcü Vekili görevine atadı.
15:42
Kuvvetli rüzgarlar ve şiddetli yağmurla birlikte Agnes Fırtınası dün öğleden sonradan beri İrlanda'yı kasıp kavuruyor.
15:41
Meclis Başkanı, AB Üyesi Devletlerin Parlamento Başkanlarının Konferansına katılmak üzere Dublin'de bulunuyor.
15:39
27 Eylül
APOEL ve Baf FC GSP'de karşı karşıya geliyor
17:10
Yunanistan'da şiddetli hava olayları devam ediyor
17:06
Keravnos: 2024 bütçesi 659 milyon Euro fazla öngörüyor
17:04
Kıbrıs, göç akışını durdurmak için Lübnan'la yakın işbirliği istiyor
17:03
Sözde devletin Türk Devletleri Teşkilatı'na katılmaması için diplomatik mücadele
17:01
2024 Devlet Bütçesi onaylandı, Sermaye harcaması 135 milyon arttı
16:59
26 Eylül
Hükümet Sözcüsü: New York'tan sonra Kıbrıs sorununda yeni dönüm noktası Aralık ayındaki Avrupa Konseyi olacak
16:07
Tüm haberler

Video on Demand