Kıbrıs - Yunanistan - İsrail Dışişleri Bakanları: Enerji alanında ve aynı zamanda yeni sektörlerde işbirliğini daha da güçlendirme sözü verdi

Yunanistan - Kıbrıs - İsrail Dışişleri Bakanları düzeyinde üçlü toplantı bugün sabah saatlerinde Lefkoşa'da gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen'in görüşmenin ardından basın açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bugün gerçekleşen Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail Dışişleri Bakanlarının üçlü toplantısında, yeni alanların yanı sıra enerji sektöründeki işbirliklerini daha da güçlendirme ve derinleştirme konusundaki kararlılıklarını yineledi.

Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, üç ülkenin ortak vizyonunun bölgede istikrar, refah ve güvenlik olduğunu vurguladı ve Cumhurbaşkanı Hristodulidis'in bu yıl sonuna kadar ev sahipliği yapacağı, liderler arasında 9’uncu üçlü zirvenin hazırlanmasına yönelik sonraki adımlar üzerinde anlaşmaya da varıldığını söyledi.

Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeler ve Cumhurbaşkanı Hristodulidis'in müzakereleri yeniden başlatma çabaları hakkında muhataplarını bilgilendirme fırsatı bulduğunu da söyleyen Kombos, İsrail'deki son terör saldırılarını Kıbrıs'ın en sert şekilde kınadığını sözlerine ekledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bölge ve üç ülke halklarının yararına üçlü işbirliğinin daha da güçlendirileceğini vurguladı.

Dendias; Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan'ın enerji sektöründe ve Yunanistan'ın elektrik ve doğal gaz iletimi için bir merkez ve alternatif rotanın parçası olma çabasında daha da fazla işbirliği yapabileceğini kaydetti.

Doğu Akdeniz Enerji Forumu'nun bölgesel işbirliğinin bir örneği olduğunu ve uluslararası hukuka saygı temel koşuluyla Türkiye'nin de katılabileceğini vurgulayan Yunanistan Dışişleri Bakanı, Kıbrıs sorununun çözümünün Yunanistan'ın en önemli ulusal önceliği olduğunu ve Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde depremlerin ardından bir sakinlik dönemi yaşandığını yineleyerek işlerin bir gecede değişemeyeceğini kabul etti.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, görüşmeyi çok verimli olarak nitelendirdi ve üç ülke arasındaki ilişkileri sıcak, istikrarlı ve sürekli gelişmekte olduğunu söyledi.

Cohen dün gece, üçlü işbirliğinin önemini ve aynı zamanda ABD'yi de içeren "3+1" mekanizmasını tartıştıkları ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile dört bakanın tümünün bir toplantı tarihi belirlemek için temasa geçtiğini kaydetti.

İsrail Dışişleri Bakanı, ülkesinin bölgedeki diğer devletlerle de işbirliği yapmak istediğini ve bu çabanın İsrail'in yakın dostları olan Yunanistan ve Kıbrıs ile sıcak ilişkilere hiçbir şekilde zarar vermediğini kaydetti.

Cohen, enerji ve savunma alanında üçlü ilişkilerin genişletilmesine özel önem verdiklerini söyledi ve Yunanistan Dışişleri Bakanı’na Yunanistan'da İsraillilere yönelik bir terör saldırısını önlediği için teşekkür ederek, İran'ı uluslararası terörizmi desteklemekle suçladı.

Son Güncelleme: 31 Mart 2023 - 15:41

Son Haberler

31 Mayıs
Pournara'da yeni kavga ve tutuklama
16:22
Rusya'da iki petrol rafinerisine insansız hava aracı saldırısı
16:20
Bakanlık, Merkez Cezaevi'ndeki koşulların iyileştirilmesi için öneriler sunacak
16:19
Vergi beyannamelerinin sunulması 2 Ekim'e kadar uzatıldı
16:10
Bakanlar Kurulu Milli Güvenlik Kurulu'nun kurulmasına karar verdi
14:15
Basın Özetleri 31.05.2023
13:39
30 Mayıs
Moskova, insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırıyı Kiev'in terör eylemi olarak nitelendirdi.
14:30
Kosova'da, dün meydana gelen çatışmalarda 30 NATO askeri ve 52 Sırp protestocunun yaralandı.
14:28
Avrupa Sayıştayı üyesi Lefteris Hristoforu: Kıbrıs’ın AB’den aldığı finansman önemli.
14:23
Meclisteki Ad hoc Göç Komitesi’ne sunulan verilere göre, Kıbrıs'taki doğum oranı en düşük seviyeye ulaştı.
14:22
Çalışma Bakanı: Hükümet uzaktan çalışmanın koşullarını ve saatlerini düzenleyecek yasa tasarısını sunmayı planlıyor.
14:19
Sudan: Ateşkesin 5 gün daha uzatılmasına rağmen çatışmalar devam ediyor.
14:18
Tüm haberler

Video on Demand