İsviçre bankası Credit Suisse'in İsviçredeki UBS bankası tarafından satın alınmasıyla ilgili hızlı gelişmeler yaşanıyor.

İsviçre bankası Credit Suisse'in İsviçredeki UBS bankası tarafından satın alınmasıyla ilgili hızlı gelişmeler yaşanıyor. Financial Times'tan alınan bilgilere göre, UBS'nin Credit Suisse'i bir milyar euro’ya satın almayı teklif ettiği ve İsviçre hükümetinin, bu kararın Banka hissedarlarının onayını gerektirmemesi için yasayı değiştirmek için bir değişiklik yapmayı planladığını bildirildi. Gazete, İsviçre'nin en büyük iki bankası arasındaki anlaşmanın bu gece imzalanmasının beklendiğini iddia etti. Ancak Bloomberg ajansı, Credit Suisse'in anlaşmaya tepki gösterdiğini çünkü fiyatın çok düşük olduğunu ve anlaşmanın Banka'daki hem hissedarlara hem de çalışanlara ciddi şekilde zarar vereceğini kaydetti. İsviçre Bankası Çalışanları Konfederasyonu bugün, Credit Suisse'deki çalışanların işlerini kaybetme riskinin üstesinden gelmek için sözde bir "grev ekibi" oluşturulması çağrısında bulundu. Reuters ajansından alınan bilgilere göre, bankanın devredilmesiyle birlikte Credit Suisse'deki 17 bin çalışanın 10 bini işten çıkarılacak.

İsviçre’de, Bern şehrindeki Maliye Bakanlığı’nda, hükümet üyeleri, Konfederasyon Başkanı Alain Berset liderliğinde yapılan toplantıda Credit Suisse bankasının devredilmesi konusunu görüşmek üzere bir araya geldi. Bu toplantının ardından, iki büyük bankanın yönetim kurulu başkanları ile hükümet temsilcilerinin olağanüstü toplantısının yapılması bekleniyor. Finansal analizciler, satın alma anlaşmasının normalde aylar sürecek karmaşık bir mesele olduğuna dikkat çekti. Ancak İsviçre'deki yetkililerin, kendi mali piyasalarının gidişatı hakkında endişelerini dile getiren büyük mali ortakların yaptığı muazzam baskı nedeniyle, çekincelerini aşması için UBS bankasına baskı yapmaktan başka çaresi bulunmuyor.

Londra'da Bank of England, uluslararası ortaklarına ve İsviçre bankası UBS'nin Credit Suisse'i satın almasını destekleyeceğini bildirdi. Banka yönetimi, İngiliz Sky News ağı tarafından yayınlanan haberler hakkında yorum yapmayı reddetti.

Son Güncelleme: 19 Mart 2023 - 16:27

Son Haberler

30 Mart
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununda diyaloğun yeniden başlatılması çabalarında siyasi partilerin desteğini istedi.
16:08
Annita Dimitriu: DİSİ Kıbrıs sorunuyla ilgili, kolektif olarak ele alınması gereken gelişmeler olacağını tahmin ediyor.
16:05
Hacızaharias: Dijital güvenlik açısından yapılması gereken ancak hala yapılmamış olan şeyler var
16:04
Papanastasiu: Enerji Bakanlığı'nın amacı elektrik üretim maliyetini düşürmektir
16:03
Kamu Memurları Bağımsız Sendikası Başkanı: Hükümetin sporda şiddetle ilgili açıkladığı önlemler yetersiz.
16:01
Basın Özetleri 30.03.2023
16:00
Polis sendikaları, sporda şiddetle mücadele için açıklanan tedbirlere katılmadığını dile getirdi.
15:58
Yunanistan: Ortaya çıkarılan terör şebekesiyle olası bağlantıları nedeniyle 8 kişi daha gözaltına alındı
15:56
29 Mart
Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında, stadyumlardaki şiddeti durdurmaya yönelik kararların alındı.
15:29
Bakanlar Kurulu, öğrencilerin değerlendirilmesine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasını onayladı.
15:28
Putin'in Belarus topraklarında taktik nükleer silahların yerleştirilmesiyle ilgili açıklaması ABD’nin tepkisine yol açtı.
11:31
Meteoroloji Dairesi çok şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
11:29
Tüm haberler

Video on Demand