Fitch derecelendirme kuruluşu, Kıbrıs'ın uzun vadeli kredi notunu yükseltti.

Fitch derecelendirme kuruluşu, Kıbrıs'ın uzun vadeli kredi notunu bir basamak artırarak BBB-'den BBB'ye yükseltti. Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu’ndan yapılan açıklamaya göre, yükseltmenin başlıca nedeninin, mali durumdaki önemli iyileşme ve borcun azalan gidişatı olduğu ayrıca, ekonominin enerji krizine dayanıklılığı ve bankaların aktif kalitesindeki iyileşmenin de değerlendirmeye olumlu katkıda bulunduğu belirtildi. Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu, 2022 yılında kamu maliyesinin önemli ölçüde iyileştiğini ve 2021 yılında devlet açığı Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla'nın %1,7si iken genel devlet dengesinin %2,3'lük fazlaya dönüştüğünü ve bunun da Fitch'in Eylül 2022'deki önceki değerlendirmesinde yer alan tahmininin oldukça üzerinde olduğunu vurguladı. Fitch Kuruluşu, Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla’nın büyümesinin ve iyileştirilmiş mali pozisyonun, kamu borcunun Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla'ya oranının 2021 yılındaki %101,1'den, 2022 yılında %86,5'e gerilemesini sağladığını kaydetti. Ayrıca, Kıbrıs ekonomisinin Ukrayna'daki savaşın neden olduğu dış şoklara karşı, bir dereceye kadar dayanıklılık gösterdiğine de dikkat çekti.

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Fitch adlı kredi derecelendirme kuruluşunun Kıbrıs ekonomisinin kredi notunu yükseltmesinin, ekonominin karşı karşıya olduğu zorluklarla başa çıkma gücünün ve yeteneğinin tanınması anlamına geldiği belirtildi. Aynı zamanda, devletin mali durumundaki iyileşmenin sürdürülmesi ve bankacılık sektöründe konsolide güvencenin sağlanmasının, ekonominin daha da gelişmesi için belirleyici olduğunun altını çizdi. Ayrıca Fitch'in sadece 2021 - 2022 dönemindeki mali performansı değil, aynı zamanda ekonominin son yıllarda meydana gelen uluslararası krizlere karşı dayanıklılığını da olumlu değerlendirdiğini belirtti. Maliye Bakanlığı, pandemi döneminde donuk kredilerin azaltılması ve bankacılık sektörünün güçlendirilmesine yönelik çalışmaların, meyvelerini vermeye başladığını bildirdi.

Son Güncelleme: 11 Mart 2023 - 16:14

Son Haberler

30 Mart
Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununda diyaloğun yeniden başlatılması çabalarında siyasi partilerin desteğini istedi.
16:08
Annita Dimitriu: DİSİ Kıbrıs sorunuyla ilgili, kolektif olarak ele alınması gereken gelişmeler olacağını tahmin ediyor.
16:05
Hacızaharias: Dijital güvenlik açısından yapılması gereken ancak hala yapılmamış olan şeyler var
16:04
Papanastasiu: Enerji Bakanlığı'nın amacı elektrik üretim maliyetini düşürmektir
16:03
Kamu Memurları Bağımsız Sendikası Başkanı: Hükümetin sporda şiddetle ilgili açıkladığı önlemler yetersiz.
16:01
Basın Özetleri 30.03.2023
16:00
Polis sendikaları, sporda şiddetle mücadele için açıklanan tedbirlere katılmadığını dile getirdi.
15:58
Yunanistan: Ortaya çıkarılan terör şebekesiyle olası bağlantıları nedeniyle 8 kişi daha gözaltına alındı
15:56
29 Mart
Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında, stadyumlardaki şiddeti durdurmaya yönelik kararların alındı.
15:29
Bakanlar Kurulu, öğrencilerin değerlendirilmesine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasını onayladı.
15:28
Putin'in Belarus topraklarında taktik nükleer silahların yerleştirilmesiyle ilgili açıklaması ABD’nin tepkisine yol açtı.
11:31
Meteoroloji Dairesi çok şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
11:29
Tüm haberler

Video on Demand