Gazze'de çatışmalar: El Şifa Hastanesi çevresinde çatışma

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki operasyonlarına devam ediyor. Tel Aviv, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'ndeki en büyük hastane olan El Şifa Hastanesi’nde olduğunu iddia ettiği Hamas militanlarına karşı "hedefli" saldırılar başlattığını duyurdu.

Söz konusu saldırıların İsrail ordusu tarafından elde edilen bilgilerin ardından gerekli görüldüğünü kaydedilirken, hastanenin belirli bölümlerine yönelik hassas saldırılardan da söz edildi.

İsrail hükümeti operasyonlara sağlık personeli ve Arapça konuşan askeri personelin de katıldığını açıkladı. İsrail kuvvetlerinin karmaşık ve hassas bir ortamda operasyonlara uygun şekilde hazırlanması ve El Şifa Hastanesi’ndeki sivil halkın korunması amacıyla önceden özel eğitim verildiğine dikkat çekildi.

Operasyonların başlamasından kısa bir süre önce İsrail ordusu hastane içindeki olduğunu iddia ettiği Hamas militanlarına teslim olmasını istemişti.

Gazze Şeridi'ndeki Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun El Şifa Hastanesine baskın düzenleme niyetinin kendilerine bildirildiğini açıkladı.

Hastalar, yaralılar, sağlık çalışanları ve yerinden edilmiş binlerce kişi, İsrail ordusu tarafından kuşatılmış olan hastane binasına sıkışmış durumda. Hamas yoğun silah sesleri ve göğüs göğüse çatışmalar yaşandığını bildiriyor.

İsrail ordusu Hamas’ı sivil halkı canlı kalkan olarak kullanmakla suçlarken Hamas ise suçlamaları reddediyor. Beyaz Saray, Hamas ve İslami Cihad'ı El Şifa Hastanesine bir komuta ve kontrol merkezi kurmakla suçluyor.

Hamas İngilizce olarak yaptığı açıklamada suçlamaları reddederek bu haberlerin Gazze'deki hastanelerde yeni katliamların gerçekleşmesi için bir bahane olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü daha önce El Şifa Hastanesinin bir mezarlığa dönüştürüldüğünü ve hayatını kaybetmiş 170 hastanenin avlusuna gömüldüğünü duyurmuştu.

Son Güncelleme: 15 Kasım 2023 - 12:45

Son Haberler

07 Aralık
Atina'da polis, Türkiye büyükelçiliği önünde toplanan yaklaşık 20 Kıbrıslı öğrenciyi gözaltına aldı.
16:25
Kiriakos Mitsotakis: Yunanistan ve Türkiye, Kıbrıs sorunu konusunda hemfikir değil
16:24
Kombos ve Shapps, Gazze'ye insani yardım sağlamak üzere deniz koridoru oluşturma girişimi hakkında görüştü.
11:21
Mitsotakis-Erdoğan görüşmesi Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından belirleyici olacak.
11:18
Erdoğan, Atina ziyareti ve Mitsotakis ile yapacağı görüşmesi öncesinde Yunanistan'a yeni bir mesaj gönderdi.
10:55
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kasabasının merkezine ulaştı
10:51
Guterres: Yaklaşmakta olan felaket, barış ve güvenlik açısından geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.
10:48
06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Tüm haberler

Video on Demand