basın özetleri 30.09.22

Filelefteros gazetesi ana haberini “Üç adayın gövde gösterisi – Averof’tan yüksek temaslar, Hristodulidis’in yanında ses getiren isimler, Mavroyannis tonu yükseltiyor…”

Seçim öncesi kampanyanın son aşamasına giren Averof Neofitu, Andreas Mavroyannis ve Nikos Hristodulidis, birbirlerine gövde gösterisi yaptı ve seçmenlere mesajlar gönderdi. DİSİ başkanı önceki gün İsrail'e uçtu ve orada dostu İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’u ve başka yetkilileri gördü. Hristodulidis, DİSİ dâhil, tüm partilerden tanınan isimlerin varlığının öne çıktığı Lefkoşa'daki kitlesel bir mitinge kollektif bir adaylık imajını aktararak rakiplerine yanıt verdi. Andreas Mavroyannis diğer iki rakibine yüklendi ve ses tonunu yükselterek AKEL seçmenlerine göz kırptı. Her üç aday da, dün sabah, Cyprus Forum’da vizyonlarını ortaya koydular.

*

Alithia gazetesinin Collin Stewart’ın dün sabah Cyprus Forum’da yaptığı konuşmayı ayırdığı ana haber başlıkları şöyle:

“Seçimlerden sonra Kıbrıs sorunu için daha mı iyi daha mı kötü olacak? – Collin Stewart Kıbrıslıların geleceği ve seçimleri konusunda özellikle kaygılı”

“Önümüzdeki seçimlerden sonra kendimizi daha iyi ya da daha kötü bir zeminde bulabiliriz. Şu noktada bunu kestirmek olanaksız”.

“Sorunun karşılıklı olarak üzerinde anlaşmaya varılmış bir zeminde çözülmesi seçeneğinin zayıflamasından ve bu seçeneğin, uzun süre için daha, seçenek oluşturmaya devam edip etmeyeceğine dair son derece endişeliyim”.

“Teknik komiteler ve Güven Artırıcı Önlemler ne görüşmelerin yerini tutar ne de dikkatleri müzakerelerden uzaklaştırır; onlar görüşmelere giden yoldur”.

“Sadece alışveriş yaparken bile yaşanan etkileşim, hiç etkileşim olmamasından iyidir. İnsanlar etkileşime girdiğinde mitoslar da duvarlar da yıkılır”.

Haravgi gazetesi de ilgili haberi “Collin Stewart son derece kaygılı – Kıbrıs sorununun karşılıklı anlaşmaya varılmış bir zeminde çözülmesi olasılığı gitgide soluyor” başlıklarıyla veriyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“AKEL’in aşırı gelire vergi önerisi destek kazanıyor – Yoğun enflasyon baskıları nedeniyle haneler çok zor durumda”

Haberde, ön sayfada öne çıkan noktalar:

Ana muhalefet partileri dün Temsilciler Meclisinde Hükümete ve DİSİ’ye sert eleştiriler yöneltti.

Αşırı gelirden alınacak vergi, hanelerin desteklenmesine ve yakıt ve elektrik zamlarının göğüslenebilmesine kanalize edilsin. Parlamento dün, mevcut indirimli akaryakıt vergisi oranının 15 Ocak 2023'e kadar uzatılmasını onayladı.

*

Politis gazetesi ana haberini köpeklere ilişkin yeni yasa tasarısına ayırmış s d.

“Vicdansızların ve anarşinin gemlerini topluyorlar – Köpekler yasasında el yakan ceza uygulamaları” başlıkları altında verilen haberinde gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Dün Parlamento'da masaya yatırılan mevzuat, köpekler hakkındaki tüm suçların, mahkemeye sevk edilmeden cezayla çözülmesini sağlıyor. Hukuka aykırılığın tekrarı halinde cezanın miktarı artırılacak. Ceza 30 gün içinde ödenmediği takdirde, kişi mahkemeye sevk edilecek.

Yasa tasarısı 2.000 avroya varan para cezaları öngörüyor. Köpeklerinin atıklarını sokakta bırakan vicdansız kişilere 300 avro, ruhsatsız köpek sahiplerine ise 200 avro para cezası kesilecek. Tehlikeli ama bulundurulması serbest olan bir köpek cinsini, beyan etmeden bulundurmak, 2000 avroluk para cezası ile cezalandırılacak.

Tasarının getirdiği ikinci büyük değişiklik, denetimin ve mevzuatın uygulanmasına ilişkin münhasır sorumluluğun yerel yönetimlere ait olacak olması. Buna göre, yargısız para cezaları belediyeler ve köy muhtarlıkları tarafından kesilecek ve tahsil edilecektir.

*

Diğer haberlerden bazı seçmeler

Haravgi gazetesinden bazı haberler:

“Andreas Mavroyannis: Takis Hacidimitriu Kıbrıs tarihinin bir parçasıdır”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis'in, Omorfo Spor Birliği AEM’in Takis Hacidimitriu için düzenlediği onurlandırma etkinliğinde “Takis Hacidimitriu gibi çok yönlü bir kişiliği tüm yönleriyle anlatmak çok zordur” dedi.

AKEL’in Limasol’daki etkinliğinde konuşan Andreas Mavroyannis “Takis Hacidimitriu’yu kendi tarihini ülkenin tarihiyle birleştirmiş, ülkenin tüm mücadelelerine katılmış, eşit mesafe izlemenin yollarını bularak düşünebilen, kuşku duyabilen ve yaratıcı olabilen, benzersiz bir güce sahip alçak gönüllü bir insan” olarak nitelendirdi.

Takis Hacidimitriu Andreas Mavroyannis’e cevaben konuşurken “İki toplumlu Teknik Komitesinden değerli yardımlarını hiçbir zaman esirgememiş olduğunu” ifade etti.

*

“Vahşi gerçekliği büyük laflar ve iletişim hileleriyle örttüler – Taksim çözümüne asla izin vermeyeceğiz”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis “Bağımsızlık yıldönümü bir tefekkür günüdür” dedi ve “Ne yazık ki Kıbrıs sorununa sebep olanlar, bugüne kadar pek çok kez, iktidara geldiler ve Kıbrıs sorununun idaresini üstlendiler” şeklinde ekledi.

"İki toplumlu karakterimizi gücümüze dönüştürmek, bir arada yaşamayı ve işbirliğini sağlamak yerine ülkenin kötülüğü için çalışanların nifak tohumları ekmesine, düşmanlığı körüklemesine izin verdik" dedi. Mavroyannis, "Çözümsüzlüğü çözüm olacağını ve daha da kötüsü, bizim imzamızla taksimin çözüm yapılabileceğini düşünen Kıbrıslı Rumların olması akıl almaz bir şeydir" şeklinde vurguladı ve "böyle bir şeye izin verebileceğimizi akıllarından dahi geçirmesinler" dedi.

*

Filelefteros gazetesinden:

“Hava şirketlerini sübvanse etmeyi yeniden değerlendiriyorlar”

Tepkilerin ve turizmin alacağı darbenin ağırlığı altında Turizm Müsteşarı, hava yolları şirketlerinin sübvanse edilmesi konusunu Ekonomi Bakanıyla yeniden görüşeceğini açıkladı.

*

Alithia’dan bir haber:

“Siyaset üretimi Cyprus Forum” çerçevesinde Averof – Mavroyannis – Hristodulidis arasında debate”

Averof: Gereken değişiklikleri yapabilmek için öncelikle ekonomimizin var olmaya devam edeceğini güvence altına almak lazım.

Mavroyannis: Kayda değer bir politik kültürümüz olmalı ve bayrağımız da şeffaflık ve meritokrasi omalı.

Hristodulidis: Peş peşe gelen krizler, bir ülkenin en önemli unsuru olan orta sınıfı vurdu.

Son Güncelleme: 30 Eylül 2022 - 14:44

Son Haberler

05 Aralık
AEL ile Apollon takımları arasındaki maç başlamadan önce Çirio stadyumunda çıkan olaylarda 1 polis yaralandı.
15:21
Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği - Batı Balkanlar Zirvesi'ne katılmak üzere bugün Arnavutluk'a gidiyor.
15:19
Yaklaşan Başpiskoposluk seçimleriyle ilgilenenlerin ön listeleri dün geceden beri her kilisede mevcut bulunuyor.
14:36
Oroklini'deki cinayete teşebbüs olayının şüphelilerinin, delillerdeki genetik materyalle ortaya çıkarılması bekleniyor.
14:34
Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde, seçmen kütüğüne kayıt başvurusunda bulunmak için 27 Aralık'ın son gün
14:27
G7 ve AB ülkelerinin, deniz yoluyla taşınan Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması kararı bugün yürürlüğe giriyor.
12:08
04 Aralık
Endonezya'da yanardağın patlaması yetkilileri harekete geçirdi
14:14
Larnaka'da cinayete teşebbüs!
14:13
İran'da ahlak polisi dönemi sona eriyor
14:13
Zelensky: Rus petrolüne getirilen tavan fiyat kararı ciddi bir karar değil
11:45
AB, G7 ve Avustralya Rus petrolünün satın alınması için varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat getirdi
11:44
Menendez: Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğim
11:43
Tüm haberler

Video on Demand