basın özetleri 29.09.22

Alithia gazetesinin ana haberi “Türkiye ülkelerin sözde devleti tanıması için çağrı yaptı – Ülkenin dünkü Güvenlik Konseyi toplantısında histeri yaşandı” başlıkları altında veriliyor.

Ön sayfada şöyle yazıyor:

“Tüm ülkeler KKTC'nin bağımsızlığını tanıyana kadar, Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin haklarının savunulması için yürüttüğü çok boyutlu faaliyetleri kararlılıkla devam edecektir.”

“Haklarımızı korumak için her türlü yasal metotları kullanacağız”

Yunanistan’ı “kışkırtıcı faaliyetlerini artırmakla” suçladılar.

Yunan Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’nin Uluslararası Hukuku açıkça ihlal etmeye ve Yunanistan’ı savaşla tehdit etmeye hakkı yoktur.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Toplumun tamamının desteklenmesi için şirketlerin aşırı gelirleri vergilendirilsin – AKEL hanelere ve ekonomiye desteğe yönelik yasa tasarısı önerisi yaptı”

AKEL pahalılık konusunda, DİSİ - Anastasiadis Hükümeti'nin cesaret edemediği girişimlerle yine öne çıktı

Εnerji şirketlerinin 2022 yılı içindeki beklenmedik kârlarının %90 oranında vergilendirilmesini önerdi

Hükümet tarafından engellenen elektrik ve yakıt vergilerini düşüren yasalar halen bekliyor.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Low cost şirketler ve turizm zorunlu inişe geçti - Ηavacılığı canlı tutan teşvik planının aniden geri çekilmesinden kaynaklanan şiddetli şoklar” başlıkları altındaki haberinde Politis şöyle yazıyor:

Havayolu şirketlerine yönelik teşvik planının askıya alınması kararının revize edilmemesi durumunda, turizm sektörü ve düşük maliyetli havayollarının ciddi bir darbe alması bekleniyor.

İlgili tüm kurumlar, planın,2012 - 2019 yılları arasında %65'lik bir artış getirdiğini gösteren veriler ışığında, turist akışının artmasına önemli ölçüde yardımcı olduğunu kabul ediyor.

Devletin Hermes ile yaptığı sözleşme konusunda Sayıştay Başkanının ciddi suçlamalar yönelttiği Ekonomi Bakanlığı genel müdürü Politis aracılığıyla suçlamalara yanıt verdi.

*

Filelefteros gazetesi de ana haberini aynı konuya ayırmış:

“Turizmi kurban eden misilleme – Hükümet, negatif etkilerini kabul ettiği halde konuyu yeniden değerlendirmeyi düşünmüyor – KEVE ilgili kararın ekonomiye ve işletmelere son derece büyük etkileri olacağı konusunda uyardı” başlıkları altındaki haberde gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Her ne kadar Hükümet, Εkonomi Bakanlığı genel müdürünün ağzından, havayolu şirketlerine yeni teşvik planını ani bir şekilde askıya alma kararından dolayı Kıbrıs'ın dış dünya ile bağlantısına zarar geleceğini ve bunun bir uzantısı olarak turist gelişlerinin azalma riskinin farkında olduğunu kabul ettiği halde konuyu yeniden düşünmek niyetinde değil.

Εkonomi Bakanlığı Genel Müdürü Yorgos Panteli, Filelefteros’a "Hükümetin planlarında yeni bir teşvik planının hazırlanmasının yer almadığını" söyledi.

Turizm sektörü işletmecileri endişeli. Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası KEVE ekonomi üzerindeki büyük olumsuz etkiler konusunda sert bir biçimde uyardı ve ilgilileri ülke çıkarlarını her türlü fikir farklılığının üzerinde tutarak akıllı ve sorumlu bir şekilde hareket etmeye davet etti.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden kısa kısa

Haravgi gazetesinden:

“Kıbrıs’taki işsiz ve kısmen çalışanların sayısı 58 bini budu”

Avrupa İstatistik Dairesi yeni raporunda Kıbrıs’ta işsiz ve kısmen çalışan kişilerin sayısının 58 bine çıktığını ortaya koydu. Raporda istihdam alanındaki mevcut koşullarda kötüleşme gözlemlendiği konusunda uyarı yapıldı.

*

“Üniversite öğrencileri yüksek kira bedeli nedeniyle kazandıkları bölümleri reddetmek zorunda kaldı”

Öyle bir ekonomik duruma geldik ki üniversite öğrencileri, ülkenin devlet üniversitelerinde kazandıkları bölümlere kayıt yaptırmamayı tercih ediyor. TEPAK Teknik Üniversitesi Limasol dışından gelen öğrencilerini kaybediyor. Öğrenciler yaşadıkları kentlerde kalmayı hatta Yunanistan’a gitmeyi dahi tercih ediyor. AKEL ilgili soruna yönelik çözümler içeren öneriler sundu.

*

Kıbrıslılar statükonun yaşayabilir olmadığı mesajı göndermeli – Özdil Nami devam eden statükonun yaşayabilir olmadığını ve bundan bütün Kıbrıs’ın zarar gördüğünü vurguladı.

*

Alithia gazetesinden:

“Düşük gelirli yurttaşlar Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına yönelik sübvansiyonlardan yararlanamıyor”

Fotovoltaik sistemi kurmak için sermayesi olmayan hane halklarından oluşan elektrik tüketicileri, sübvansiyon programlarından yararlanamıyor

Tüketiciler Derneği Başkanı Marios Druşotis Alithia’ya “Bankalar başvuranın ekonomik durumunu inceledikten sonra kredi vermeyi reddediyor” dedi.

Halkın ilgisi, finansman sorununa çözümler üretmeye çalışan Enerji Bakanlığının diğer programlarına döndü.

Hassas gruplara ait tüketicilerin evlerinin enerji sisteminin geliştirilmesine verilen yüksek sübvansiyonlar elverişli bir zemin yarattı.

*

TEPAK Teknik Üniversitesi öğrencilerine tek kişiliği ayda 387, iki kişiliği ise 250 avrodan, 162 otel odası tahsis edildi. İlgili gelişme DİSİ Başkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Averof Neofitu’nun önerisinin TEPAK tarafından değerlendirilmesi üzerine gerçekleşti. Üniversite ekonomi işleri müdürü Kostas Hoppas, KYPE’ye yaptığı açıklamada, Limasol’da öğrencilerin yüksek kira bedelleri ve konut bulamama nedeniyle yaşadığı sorunun çözülmesine yönelik çabaların devam ettiğini ifade etti.

*

Politis gazetesinden:

“Yatırım Fonları – Saudi Aramco’dan güven oyu”

Saudi Aramco’nun Kıbrıs'ta bir yatırım fonu kurulması çabası, Kıbrıs'ın rekabetçi ve uluslararası yatırım fonları merkezine dönüştürülmesi çabalarına güç katıyor.

*

“Thanasis cinayeti – Olayda yolsuzluk yapan polislerin olası varlığı ilerlemeye engel”

Şu ana kadar, Başsavcının, Thanasis Nikolau olayı hakkındaki raporla ilgili olarak ne yapacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.

17 yıl boyunca örtbas edilen cinayetin öncesinde ve sonrasında polisin olaya karıştığına dair şüpheler olması nedeniyle, bundan sonraki aşamalarda, Polis, muhtemelen soruşturmadan uzak tutulacaktır.

*

Son Güncelleme: 29 Eylül 2022 - 13:19

Son Haberler

05 Aralık
AEL ile Apollon takımları arasındaki maç başlamadan önce Çirio stadyumunda çıkan olaylarda 1 polis yaralandı.
15:21
Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği - Batı Balkanlar Zirvesi'ne katılmak üzere bugün Arnavutluk'a gidiyor.
15:19
Yaklaşan Başpiskoposluk seçimleriyle ilgilenenlerin ön listeleri dün geceden beri her kilisede mevcut bulunuyor.
14:36
Oroklini'deki cinayete teşebbüs olayının şüphelilerinin, delillerdeki genetik materyalle ortaya çıkarılması bekleniyor.
14:34
Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde, seçmen kütüğüne kayıt başvurusunda bulunmak için 27 Aralık'ın son gün
14:27
G7 ve AB ülkelerinin, deniz yoluyla taşınan Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması kararı bugün yürürlüğe giriyor.
12:08
04 Aralık
Endonezya'da yanardağın patlaması yetkilileri harekete geçirdi
14:14
Larnaka'da cinayete teşebbüs!
14:13
İran'da ahlak polisi dönemi sona eriyor
14:13
Zelensky: Rus petrolüne getirilen tavan fiyat kararı ciddi bir karar değil
11:45
AB, G7 ve Avustralya Rus petrolünün satın alınması için varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat getirdi
11:44
Menendez: Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğim
11:43
Tüm haberler

Video on Demand