basın özetleri 28.09.22

Filelefteros gazetesi "Beni mahkum ettiler" - Stavrianos sessizliğini bozdu” başlıkları altındaki ana haberinde şöyle yazıyor:

Thanasis Nikolau'nun ölümünün koşullarıyla ilgili soruşturmasını yürütme biçimi nedeniyle, ceza müfettişlerinin raporunda, kendisine sorumluluklar yüklenen Adli tabip Panikos Stavrianos, karşı saldırıya geçti.

Yazdığı mektuplarda, adil yargılamanın ihlali konusunu, haklarının ihlal edildiğini, hem ceza soruşturmacıları hem de basın tarafından dinlenmeden yargılanıp mahkum edildiğini açıkça gündeme getiriyor. "Filelefteros"un edindiği bilgilere göre, Adli tabip, avukatı Adrianas Klaidi aracılığıyla gönderdiği mektubunda, raporun teslim edilmesiyle birlikte, hem cezai müfettişler, hem de medya ve diğerleri tarafından yargılandığını ve mahkûm edildiğini ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini iddia etti. Hatta mahkum edilmiş olduğu bu koşullarda kendini nasıl savunabileceğini merak ettiği sorusunu sordu.

Emniyet Müdürüne de bildirilen mektup, Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı ve Başsavcıya hitaben yazıldı. Thanasis'in cesedine otopsiyi yapmış olan adli tabip ilk kez suskunluğunu bozdu ve mektupları vasıtasıyla da olsa, kendisine atfedilenlerkonusunda kendini savunma hakkı verilmediğini söyledi.

Aynı bilgilere göre, adli tabip Stavrianos Emniyet Müdürü'ne yazdığı mektupta, güvenliğiyle ilgili konuları da gündeme getirdi. Bu konuyla ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler Emniyet tarafından risk değerlendirmesi yapılması talimatı verildiğini gösteriyor.

Bu arada, Thanasis Nikolaou'nun ailesinin avukatı, Hukuk Dairesi'ni ceza soruşturmalarının sonucunu kendisine teslim etmeye zorlamak için mahkemeye başvurması bekleniyor.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Gerginlik başlı başına amaç – Türkiye’deki seçimler öncesinde Erdoğan, Yunanistan’a üst üste meydan okumalarla gerginliği artırıyor” başlıkları altında veren gazete ön sayfasında şöyle yazıyor: İç yönetim ve ülkenin ekonomisi Türk Cumhurbaşkanının, seçim kampanyası döneminde kaçınmaya çalıştığı konuları teşkil ediyor. Zira dört nala giden bir enflasyonla ikna edici olamamak yanısıra Türkiye yurttaşlarını öfkelendiriyor.

Dolayısıyla Erdoğan yitirdiği popülaritesini geri kazanmak umuduyla, milli reflekslere güvenerek krizi dışsallaştırıyor.

Alman Meclisi Başkan Yardımcısı Türkiye Cumhurbaşkanını “lağım faresi” olarak nitelendirdi.

Atina’nın Erdoğan’a cevap verdiği sırada ABD, Avrupa Komisyonu ve Almanya Ankara’ya sert mesajlar gönderdi.

*

Politis dünkü ana haber konusu Hermes şirketiyle ilgili gelişmelere, bugün de devam ediyor. Aktarıyoruz:

"“Hermes" adlı sıcak patatesi kendinden sonrakilere paketlediler - Hükümet, çıkarlara hizmet laflarını seçim öncesi zehirli ortamına atfederek müzakerelerin sona erdiğini duyurdu”

Meclis’te, Hermes'in muhtemelen çıkarlara hizmet ettiğine dair yaratılan izlenimlerden rahatsız olan Maliye ve Ulaştırma Bakanlıkları, dün aniden, havalimanı idaresi sözleşmesinin uzatılması için şirketle yapılan müzakerelerin sona erdiğini duyurdu.

Sayıştay, Hükümetin Hermes ile önceden, doğrudan 5.5 yıllık bir sözleşme vermek üzere ön anlaşmaya vardığını ve bu sözleşmeden 1.5 milyar brüt gelir elde edeceğini savunmuş ve anlaşmayı haksız ve kabul edilemez olarak nitelendirmişti.

Kıbrıs'a uçuşlar için havayollarına teşvik verilmesi planının da askıya alınmasını da içeren açıklanamayan karar, planı yasadışı olarak nitelendiren genel denetçiyi işaret ediyor.

Kararın turizme ve ekonomiye kaçınılmaz etkileri olacak.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

Haravgi “Emekliler, engelli kişiler ve garanti altına alınmış en düşük gelir hak sahiplerine desteğe yönelik öneriler yapan AKEL bastırıyor - Refah Müsteşarı, engelli belgesini sorguladı” başlıkları altında verdiği ana haberinde ön sayfasında şu noktaları öne çıkarıyor:

Hepsini aynı kefeye koymak yerine engellileri kapsayacak ayrı bir yasa oluşturulsun

2014’te gerekli başvuruyu yapmadıkları için ödenek hakkını yitiren düşük emeklilik maaşı alan emeklilerin sorunu çözülsün

Kayıp eşleri ve anne babalarına, garanti altına alınmış en düşük gelir için geçerli olan zaman alıcı prosedürün dışında tutulması koşuluyla ödenek verilsin

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları

Haravgi gazetesi:

Gazete ana haberinin hemen altında yer alan bir haberini dün akşam İranlı kadınlara destek amacıyla yapılan mitinge ayırmış.

“Kadınların ve kızların yaşamını kararttılar”

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin İran’ın Ahlak Polisi tarafından öldürülmesinden sonra İran halkının sergilediği tepkilere destek amacıyla dün akşam İran Büyükelçiliğinin önünde yeni bir destek mitingi yapıldı. Bu iki gün içinde yapılan ikinci miting oldu. Eylemde ellerinde “İran kadınlarına özgürlük”, İran’ın yanındayız”, “Ne İran’da ne başka yerde” yazan pankartlar taşıyan kalabalık ülke bayrağını dalgalandırarak Farsça sloganlar attı.

*

“AKEL: İtalya’da aşırı sağın seçimleri kazanmasında AB’nin sorumluluğu çok büyük – Aşırı sağın tüm versiyonları demokrasi, çalışan kazanımları ve barış için risk teşkil eder”

AKEL, İtalya’da aşırı sağın seçimleri kazanması hakkında yaptığı açıklamada, "Arkasında yoksulluk ve eşitsizlikler bırakan ekonomik politikaları nedeniyle AB’nin sorumlulukları çok ağırdır. Aşırı sağın, zehirli tohumlarını ekmek için, sömürdüğü, işte bu politikaların sonuçlarıdır.

İtalya'da aşırı sağın yükselişi, Avrupa'nın ve tüm dünyanın demokratik dünyası için bir endişe nedenidir" dedi.

*

“YESİ’nin akciğerleri de omurgası da devlet hastanesidir”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis, yaşayabilir bir tek sigortalı sağlık sisteminin var olabilmesi için devlet hastanelerinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Mavroyannis “Devlet Hastanesinin otonom duruma gelebilmesi için, her şeyden önce, elinde gerekli olan araçlar bulunmalıdır” dedi.

*

“Yüzde 12’lik kesintinin giderilmesi önceliğimizdir”

Grigoris Neokleus’un “Değişim faktörleri olarak Sosyal Hareketler” adlı kitabının tanıtımında konuşan PEO Genel Sekreteri Sotirulla Haralambus önümüzdeki dönemde başlayacak olan emeklilik sistemi reformu için sosyal diyaloğa sendikanın “erken emeklilerin maaşlarına yapılan yüzde 12’lik kesintinin değişmesi önceliğiyle” gireceğini söyledi. Haralambus “Bu ceza durumu daha fazla devam edemez. Bu yüzdendir ki tüm toplumun talebidir” dedi.

*

Filelefteros gazetesinden kısaca göze çarpan bazı haberler:

Mavroyannis tonu yükseltti. Bu arada Averof ile Hristodulidis arasında parti oylarını kazanmak hedefiyle sert kontralar göze çarpıyor.

*

“Erdoğan mantık dışı – Erdoğan’dan Yunanistan’a karşı nefret retoriği”

Türk Cumhurbaşkanının sözel saldırıları bundan önceklerin hepsini aştı.

*

“Limasol’da 2000 hasta Tanrı’nın insafına bırakıldı”

Limasol’un 15 köyünde hastalar damga pulu bulamadıklarından dolayı ilaçlarını tedarik edemiyor.

*

“Tüketicilerin yüzde 70’i yerli eti tercih ediyor”

Kıbrıs İstatistik dairesinin yaptığı bir araştırma şu sonuçları ortaya koydu:

Avrupa’dan ithal edilen domuz etinin fiyatı Kıbrıs etinin mezbaha ve taşıma maliyetinden daha ucuz. İki et arasındaki fiyat farkına rağmen Kıbrıslı tüketici yerli domuz etini tercih ediyor. Ancak kasap ve marketlerde satılan domuz eti fiyat tabelasında etin üretim yeri belirtilmediği dikkat çekti. Tüketici pahalılık nedeniyle et tüketimini azalttı. “Hangi nedenden dolayı et tüketimini azaltırdın” sorusuna yurttaşlar öncelikle “pahalılık” (%96) cevabını verdi. Pahalılık cevabını daha düşük oranlarla, sağlıklı beslenme, sağlık ve hane halkı üyelerinin azalması cevapları izledi.

*

Politis’ten bir haber:

“Kürtaj YESİ dışı, maliyeti 1.500 avroya kadar çıkıyor”

2018’den bu yana Kıbrıs’ta kürtaj gebeliğin 12. Haftası tamamlanmamış olması koşuluyla yasal olsa da, YESİ sistemi dahilinde sadece tamamen özel durumlar nedeniyle kürtaj yapılabiliyor. Gebeliğine son vermeyi tercih eden kadınlar eli cebe derinliğine sokmak zorunda. Politis, yaptığı klinik araştırmasında kürtaj fiyatların 400 avrodan başlayarak 1.500 avroya kadar çıktığını tespit etti. Sağlık Sigortası Kurumu OAİ ise YESİ hayata geçirildiğinde saptadığı protokolleri yeniden gözden geçirmeyi düşünmüyor.

*

Son olarak da Alithia gazetesinden bir haber:

“Averof İsrail’de - Hertzog ve Netaniahu ile görüşecek”

İsrail’i ziyaret edecek olan DİSİ Başkanı Averof Neofitu “İsrail bölgenin önemli bir gücü ve Kıbrıs için önemli stratejik müttefiktir. İsrail’le işbirliğine büyük önem veriyorum. Özellikle de enerji ve güvenlik konularında” dedi.

Son Güncelleme: 28 Eylül 2022 - 15:29

Son Haberler

05 Aralık
AEL ile Apollon takımları arasındaki maç başlamadan önce Çirio stadyumunda çıkan olaylarda 1 polis yaralandı.
15:21
Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği - Batı Balkanlar Zirvesi'ne katılmak üzere bugün Arnavutluk'a gidiyor.
15:19
Yaklaşan Başpiskoposluk seçimleriyle ilgilenenlerin ön listeleri dün geceden beri her kilisede mevcut bulunuyor.
14:36
Oroklini'deki cinayete teşebbüs olayının şüphelilerinin, delillerdeki genetik materyalle ortaya çıkarılması bekleniyor.
14:34
Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde, seçmen kütüğüne kayıt başvurusunda bulunmak için 27 Aralık'ın son gün
14:27
G7 ve AB ülkelerinin, deniz yoluyla taşınan Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması kararı bugün yürürlüğe giriyor.
12:08
04 Aralık
Endonezya'da yanardağın patlaması yetkilileri harekete geçirdi
14:14
Larnaka'da cinayete teşebbüs!
14:13
İran'da ahlak polisi dönemi sona eriyor
14:13
Zelensky: Rus petrolüne getirilen tavan fiyat kararı ciddi bir karar değil
11:45
AB, G7 ve Avustralya Rus petrolünün satın alınması için varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat getirdi
11:44
Menendez: Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğim
11:43
Tüm haberler

Video on Demand