basın özetleri 27.09.22

Filelefteros gazetesi ana haberini Kıbrıs sorununa ayırıyor.

“Ayrı anlaşma istiyorlar – Konu Ersin Tatar’ın Genel Sekreterle görüşmesinde gündeme geldi – Yoğun kulis” başlıkları altında veriliyor.

Türk tarafı, Kıbrıs Türk tarafı ile Birleşmiş Milletler arasında UNFICYP için ayrı bir anlaşma yapmaya çalışıyor. Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile yaptığı görüşmede konuyu tekrar gündeme getirdi. Ersin Tatar böylelikle, Tahsin Ertuğruloğlu'nun Rosemary DiCarlo ile görüşmesinde Birleşmiş Milletler'e sunduğu önerinin devamını getirmiş oldu.

Türk tarafı, Kıbrıs Türk tarafı ile BM arasında Kıbrıs'taki barış gücü konusunda doğrudan bir anlaşmaya varmanın ne kadar zor olduğunu biliyor. Ancak bu, BM yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde ısrar etmesini ve konuyu sürekli gündeme getirmesini engellemiyor. Kaldı ki Kıbrıs sorununun uzun tarihinde, sürekli ısrarlarının, verileri lehlerine değiştirmeyi başardığını gösteren birçok örnek var.

Kıbrıs Türk tarafı, Ersin Tatar'ın özel danışmanı Ergün Olgun ile arka planda güçlü bir şekilde hareket etti. Güvenlik Konseyi'nin beş üyesiyle yapılan toplantılara özel önem verdi. Türk tarafı şimdi Rosemary DiCarlo'nun gelişi hakkında olumsuz mesajlar vererek, çıkmazın haberini veriyor ve böylelikle gelişme kaydedilmemesini önceden Kıbrıs Rum tarafına yüklüyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Kıbrıs Arazi Kalkındırma Kurumu ve Yerel Yönetim’in katılımıyla sosyal konut programı – Andreas Mavroyannis’ten yüzde 12’lik kesintinin kaldırılmasını da içeren bütünsel öneriler”

Toplu sözleşmeleri desteklemek ve güçlendirmek ve hizmet satın alma yöntemini sona erdirmek için öneri paketi

Kıbrıs Arazi Kalkındırma Kurumu KOAG'ın olanaklarının artması ve Yerel Yönetimin katılımı vasıtası ile düşük ve orta gelirli hanelere konut

Bizim kuracağımız Hükümetin kapısı sendikal harekete daima açık olacak

Habere göre; PEO Genel Kurulu genişletilmiş oturumuna, toplumun sorunlarına cevap veren bütünsel planını sunan Andreas Mavroyannis, kurulun yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını desteklemesi yönünde oybirliğiyle karar almasını sağladı. Mavroyannis, Kıbrıs sorunu, çalışma konuları, pahalılık, emeklilik, konut ve daha başka konularda belirli öneriler sundu.

Mavroyannis Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak durgunluğun riskler barındırdığını vurguladı ve müzakerelerin kesildiği noktadan yeniden başlaması amacıyla, iki toplumlu iki bölgeli federasyona tam ve sarsılmaz bir bağlılıkla, inisiyatif üstlenmeye hazır olduğunu ifade etti.

*

Politis gazetesi “Hermes ile sözleşmenin yenilenmesinde çıkarlara hizmet edildiğine dair suçlamalar” başlığı altında veriyor.

Habere göre; Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis Temsilciler Meclisini hava alanlarının idaresinin elinde bulunduğu Hermes Şirketiyle kontratın uzatılmasına gönül rahatlığıyla evet dememeye çağırdı ve ortada yüzlerce milyon avronun döndüğünü, cevap bulamayan soruların sayısının ise çok fazla olduğunu söyledi. Sayıştay Başkanı çıkarlara hizmet edildiğine dair ağır şüpheler uyandırdı. Milletvekillerinin şüphelerini çekmek için “mutlaka bilmeleri gereken” olaylara atıfta bulundu. Raporu basına sızdıktan sonra kendisini birlikte bir bir kahve içmek için arayan bir Hermes yetkilisini anlattı, SAPA rüşvet skandalına Hermes Yönetim Kurulunun bir üyesinin de karıştığından söz etti.

Ulaştırma Bakanı Politis gazetesinin ilgili sorularına yanıt verirken ne raporun sızması ne de çıkarlara yönelik suçlamaların kendisine dokunamayacağını ifade etti. Bununla birlikte Bakan bir Hermes yetkilisinin Sayıştay Başkanına telefon etmesini kabul edilemez olarak nitelendirdi ve Mihailidis’e, etkilenmeye çalışıldığını düşünüyorsa eğer, mutlaka Polise başvurması için çağrı yaptı.

*

Alithia gazetesinin ana haberi “Engelliler tıbbi bakıma erişemiyor – Hareket güçlüğü çeken kişiler yetersiz binalar ve doktor muayenehanelerini şikayet etti”

YESİ vasıtasıyla hastalara hizmet sunan çok sayıda hastane ve radyoloji merkezi gerekli donanıma sahip değil.

Hastalar Nisan ayından bu yana Sağlık Sigortası Kurumu OAY’ye mektup gönderip dursa da şu ana kadar hiçbir cevap alamadılar.

Ombudsman’dan OAY’yi kendine getirmesini istiyorlar

Denetleme Komiserinden de gerekli adımları atması için mektup gönderildi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Alithia:

“Çalışanlar hava alanları idaresinin yeni bir şirkete verilmesinden endişe duyuyor – Sendikalar dün konuyu Ulaştırma Bakanı ile görüştü, Bakan konuyu araştırmayı üstlendi”

Larnaka ve Baf hava alanları çalışanları tedirginlik içinde. İşten çıkartılmaları riski yüksek.

*

“Polis aktivistlere saldırı olayını araştırıyor – Yapılan şikayete göre bir yurttaş iki kişiyi yaraladı”

Aktivistler Ledra kokağında hayvan hakları için yapılan bir eylem sırasında bir kişinin saldırısına uğradıklarını polise ihbar etti. Dünden beri sosyal medyada dolaşan bir video oradan geçmekte olan bir kişinin eylemcilerden rahatsız olduğunu ve onlara saldırdığını gösteriyor. Hayvan Hakları Partisinin ilgili açıklamasında biri kadın biri erkek iki aktivistin ciddi biçimde yaralandığı belirtildi.

*

Filelefteros gazetesi:

Hukuk Dairesi ile ölen asker Thanasis Nikolau'nun ailesinin avukatı arasında, sorgu hakimlerinin olayla ilgili raporunun ölenin ailesine verilmesi talebiyle ilgili olarak mektup alışverişinde bulunuldu.

Başsavcı Yorgos Savidis, avukatı ve Thanasi’nin ailesini, raporla ilgili olarak bilgilendirmek için önümüzdeki Pazartesi ofisinde bir görüşmeye davet etti. Raporu talep eden ailenin avukatı Lukis Lukaidis ve Thanasis'in annesi Andriana Nikolau çağrıya “kendilerinin raporu talep ettiklerini, aksi takdirde görüşmeye gitmeyeceklerini” söyleyerek tepkilerini ortaya koydular. Bunun yanısıra raporu alamadıkları takdirde başka önlemlere de başvurma olasılığını açık bıraktılar.

*

Filelefteros’tan kısa kısa bazı haberler:

“Adayların seçim kampanyası kesintisiz maraton”

Averof Neofitu seçim turnesine devam ediyor. Mavroyannis PEO’nun desteğini resmi olarak da aldı. Hristodulidis ise Baf’ta miting gerçekleştirdi.

*

“Akama’nın yol ağı geliştiriliyor”

Akama yol ağının yenilenmesi çalışmaları 6,3 milyona mal olacak. Çalışma 14 ay içinde tamamlanacak.

*

“Lone Star’ın teklifinin önüne geçmek için koşturuyorlar”

Amerikan yatırım fonu Lone Star’ın Kıbrıs Bankasını satın almaya ilgi göstermesinden sonra, devletin gerekli gördüğü takdirde, gelişmeleri engelleyebilmesi amacıyla Meclisten ilgili bir yasa tasarısını, kelimenin tam anlamıyla aman aman geçirmeye çalışıyorlar.

*

Politis gazetesinden:

Nobel ödülü sahibi profesör Hristoforos Pissaridis, dün Plus’da yayınlanan bir röportajında Nikos Hristodulidis’in skandallarının resmi geçit yaptığını, bütün bunlar bir başka demokratik ülkede olduğu takdirde, o siyasetçinin politika dışı edilmiş olacağını söyledi. Pissaridis bununla birlikte diğer iki adaya karşı mesafeli durdu.

*

“Dünya Bankası: Yolsuzluk endeksinde alçak uçuşlar – İstikrarla yolsuzluğa batmaya devam ediyoruz”

Dünya Bankasının yayınladığı son verilere göre Kıbrıs son yıllarda yönetim endekslerinde istikrarlı bir biçimde düşüş kaydediyor. Dünya Bankasının veri kaydına başladığı 1996 yılından 2021’e kadar olan dönemde en büyük düşüşü gösteren endeks yolsuzluk kontrolü endeksi oldu. 1996’da 1,33’ü gösteren yolsuzluk kontrolü endeksi 2021’in sonunda 0,39’a düştü.

Son Güncelleme: 27 Eylül 2022 - 13:09

Son Haberler

05 Aralık
AEL ile Apollon takımları arasındaki maç başlamadan önce Çirio stadyumunda çıkan olaylarda 1 polis yaralandı.
15:21
Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği - Batı Balkanlar Zirvesi'ne katılmak üzere bugün Arnavutluk'a gidiyor.
15:19
Yaklaşan Başpiskoposluk seçimleriyle ilgilenenlerin ön listeleri dün geceden beri her kilisede mevcut bulunuyor.
14:36
Oroklini'deki cinayete teşebbüs olayının şüphelilerinin, delillerdeki genetik materyalle ortaya çıkarılması bekleniyor.
14:34
Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde, seçmen kütüğüne kayıt başvurusunda bulunmak için 27 Aralık'ın son gün
14:27
G7 ve AB ülkelerinin, deniz yoluyla taşınan Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması kararı bugün yürürlüğe giriyor.
12:08
04 Aralık
Endonezya'da yanardağın patlaması yetkilileri harekete geçirdi
14:14
Larnaka'da cinayete teşebbüs!
14:13
İran'da ahlak polisi dönemi sona eriyor
14:13
Zelensky: Rus petrolüne getirilen tavan fiyat kararı ciddi bir karar değil
11:45
AB, G7 ve Avustralya Rus petrolünün satın alınması için varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat getirdi
11:44
Menendez: Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğim
11:43
Tüm haberler

Video on Demand