basın özetleri 26.09.22

Alithia gazetesi bugünkü ana haberini göçmenler sorununa ayırmış:

“Göçmenler sorunu açık yara – Nuris elinde veriler ve kanıtlarla BM’i bilgilendirmek için New York’a gidiyor” başlıkları altında verilen haberde Alithia şöyle yazıyor:

Gelen göçmen sayısı bu yıl ikiye katlandı. Geçen yıl yedi ay içinde 7.531 iltica başvurusu yapılmıştı, bu yıl aynı dönem içerisinde 15.154 başvuru yapıldı.

Sadece geçen hafta içinde Suriye ve Lübnan’dan sandalla gelen göçmenlerin sayısı 600’ün üzerinde. Yolda 18 kişi hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanı Nikos Nuris sayıları BM’e verecek ve Yeşil Hat üstündeki geçiş noktaları hakkında bilgilendirme yapacak.

Akaki Köyü bölgesi sakinleri dün traktörlerle yolları kapatarak tel örgülere tepkisini ortaya koydu.

Habere göre İçişleri Bakanı Nikos Nuris Amerika Birleşik Devletlerine giderek BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ofisini göç sorunu ve Yeşil Hat’la ilgili alınan kararlar hakkında, veriler ve rakamlar ortaya koyarak bilgilendirecek.

İçişleri Bakanı EOKA kahramanı Mihalis Olimbios’u anma töreninde yaptığı konuşmada New York programı dâhilinde bir dizi temas gerçekleştireceğini belirtti ve “hem BM Genel Sekreterinin ofisiyle hem de Genel Sekreter Yardımcısıyla görüşmeler programlandı” dedi.

Bu arada 2022 yılının ilk aylarında adaya gelen göçmen sayısı geçen yıla kıyasla ikiye katlandı. Sadece geçen Pazartesi akşamı Lübnan’dan iki tekneyle 477 göçmen geldi. İlk 300 göçmen anakara Avrupa’sına doğru yoluna devam etti, 177’si ise Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Lübnan ve Suriye ile imzaladığı anlaşmalar temelinde, ülkelerine geri gönderildi. Bununla birlikte önümüzdeki aylarda nelerin yaşanacağı konusunda endişeler hüküm sürüyor.

*

Politis gazetesi YESİ’nin özel hastanelerle ücret pazarlığını ana haber yapmış.

“Özel hastanelerin ücretleri konusunda sert müzakereler – Sağlık Sigortası Kurumu ile hastaneler arasında imzalanan anlaşma Denetim komisyonunda” başlıklarını kullanıyor. Şöyle yazıyor:

Sağlık Sigortası Kurumu OAY’nin YESİ’nin özel hastanelere ödediği ücretlerin yıl sonunda değiştirme girişimi zor hatta gerçekleşmesi imkânsız gibi görünüyor. Kurumun başarmak istediklerinin arasında nitelikli kriterler saptamak da var.

Küçük hastaneler, büyük hastanelerin ücretini talep ederken, büyük hastaneler de mevcut durumda herhangi bir değişiklik olmaması için çalışıyor.

OAY’nin Thomas Andoniu’nun istifa etmesinden sonra başsız kalması istişarelerde sorun yarattı. Andoniu’nun yerine başkasını atamak konusunda Hükümetten çıt yok. OAY başkanının koltuğu boş kalmaya devam ediyor.

*

Haravgi gazetesi ana haberini Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına ayırmış.

Haberin başlıkları şöyle:

“Değişimi ne Averof getirebilir ne Hristodulidis – AKEL Genel Sekreteri: Sadece Andreas Mavroyannis ile ülkemiz geleceğe doğru güvenle ilerleyebilir”

Dün Aya Napa Belediyesinde gerçekleşen AKEL’in 28. Kaza Κοngresinde konuşan AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu “Değişimi ne Averof getirebilir ne Hristodulidis. Zira ikisi de mevcut sorunların birer parçası, halkımızın değişimin gelmesi için değişmesini talep ettiği mevcut durumun başrol oyuncularındandır” dedi. “Sadece Andreas Mavroyannis ile ülkemiz geleceğe güvenle bakabilir” şeklinde ekleyen Stefanu Kıbrıs sorununa da değindi. “Ülkemiz, gelişmeleri pasif bir şekilde takip ederek, taksim tuzağına sürüklenmesine izleyici kalamaz. Üstelik de uluslararası faktör Kıbrıs Rum tarafı sorunda oluşan çıkmazın ortak sorumlusu olarak kabul edilirken. Ve karşımızda bu denli tahrikkar ve negatif bir Türkiye varken” dedi.

Bunun Anastasiadis Hükümetinin Kıbrıs sorununun idaresinde başarısız olduğunu gösterdiğinin altını çizen Stefanos Stefanu, “Neofitu ise Anastasiadis’e sürekli ve kesintisiz biçimde destek veriyor” dedi.

Mavroyannis’in ülkenin tüm güçlerini, olanak ve yeteneklerini harekete geçirerek ilerici değişimi başarabileceğini ifade eden Stefanu “AKEL’in geçen Temmuz ayında gerçekleşen Kıbrıs Kongresinde, partinin daha güçlü olması, ülkenin, halkı ve çalışanlarının, gençlerin ve toplumun ilerlemesine yönelik rolünü ve müdahalesini artırması hedefini ortaya koyduğunu” hatırlattı.

Filelefteros gazetesi de ilgili haberi “Stefanos durmak yok mesajı verdi – AKEL Genel Sekreteri parti yetkililerini her eve, her mahalleye her yurttaşa ulaşmak doğrultusunda harekete çağırdı” başlıkları, Politis gazetesi ise “AKEL’den Averof ve Hristodulidis’e karşı atışlar” başlığıyla ön sayfadan veriyor.

*

Filelefteros gazetesi “Matsas cinayet konusunda kendini tutamadı, patladı – Faillerin adalet karşısına çıkarılabilmesi için veriler var – Mideme kramplar giriyor, migren tutuyor” başlıkları altında verdiği ana haberinde 2005 yılında cansız bedeni Alasa köprüsü altında bulunan ve intihar olduğu sonucuna varılan Milli Muhafız Ordusu askeri Thanasis Nikolau için yapılan etkinliğe ayırmış.

Davanın sorgu hâkimi Savvas Matsas, dün sabah Limasol’da yapılan etkinlikte yaptığı konuşmada “Uygun bir araştırmayla Thanasi’nin katillerinin adaletin karşısına çıkarılabileceğine dair konuştu. “Yapılan yanlışlara ve ihmallere rağmen elimizde veriler var” diyen Matsas görevlerini layıkıyla yerine getirmeyen polisleri verdikleri yemini çiğnemiş memurlar olarak nitelendirdi. Sorgu hâkimi dosya verilerine atıfta bulunurken “mideme kramp girmesine neden olan böyle bir durumla daha karşılaşmadım” dedi. Nikolau’nun annesi Andriana Nikolau “Mümkün olsaydı da konuşması için oğlumu mezardan kaldırıp getirebilseydim” dedi.

Diğer gazetelerde ilgili haber başlıklarını aktaralım.

Politis:

“Nikolau davası – Sorgu Hakimi Savvas Matsas’a göre Ulusal Muhafız Gücü askeri Thanasis Nikolau cinayetinin faillerine götürecek veriler mevcut”

Haravgi:

“Thanasis Nikolau’nun annesi faillerin bulunmasını ve cezalandırılmasını istiyor”

Alithia:

“Savvas Matsas: “Çok sayıda yanlışın ve saptırmanın yapılmış olduğu sarsıcı bir dava”

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

*

Alithia gazetesinden:

“Hepimiz Mahsa Amini’yiz – Saçlarını keserek İran kadınlarına destek belirttiler”

Mahsa Amini’nin ölümü vesilesiyle İran kadınlarına destek ve dayanışma ifade etmek amacıyla onlarca kişi dün Pazar günü Lefkoşa’daki İran Büyükelçiliğinin önünde toplandı. Ellerinde Farsça, İngilizce ve Yunanca pankartlar taşıyan eylemciler “İran’ın sesi ol”, İran’a özgürlük”, “İran kadınlarına yardım edin”, “Patriyarşiye son”, “İran’da internet yok” türünden sloganlar attı. Eylemcilerin bir kısmı İran kadınlarına destek belirtmek amacıyla büyükelçiliğin önünde saçlarını kesti.

*

“Pandemiden sonra şiddet vakaları arttı – Statlarda meydana gelen olaylar nedeniyle bu yılın ilk yarısında rakamlar çok yükseldi”

Psikiyatr Yorgos Mikellidis bu konuda Alithia’ya verdiği demeçte yurttaşları bu tür şiddet davranışlarına yönelten sebepleri anlattı.

Rakamlar Covid sonrası dönemde şiddet olaylarının artış eğilimi gösterdiğini ortaya koyuyor. İstatistik Dairesinin verileri pandemi önlemlerinin kalkmış olduğu son dönemde şiddet olaylarında rakamların yükseldiğini gösterdi. Önemli bir faktör de, öyle görünüyor ki statların dışında yaşanan kavgalar ve kişiye ve mala saldırı olaylarında görülen artış.

Saygın psikiyatr Yorgos Mikelidis Alithia’ya “Pandemi ve ekonomik kriz dönemlerinde, maruz kaldığı baskılar nedeniyle, insanın şiddet içeren yanlış davranış biçimleri sergilediği görülür” dedi. Şiddetin sosyal ve ekonomik ortamda yaşanan değişim süreçleri ama aynı zamanda alkol ve uyuşturucu kullanımı ve kişilik özellikleriyle de ilişkili olabileceğini söyledi.

*

“Okul refakatçisi yokluğu ebeveynlere ve çocuklara çile çektiriyor”

Okul refakatçisi ihtiyacı mevcut, bakanlığın refakatçi görevlendirmemesi, ebeveynlerin ve çocukların günlük yaşamını etkiliyor. Temsilciler Meclisinin Eğitim Komisyonu Başkanı Pavlos Milonas yaklaşık refakatçi istihdam edilmesini isteyen 300 ile 400 kadar başvuru olduğunu ama bakanlığın “bu rakam çok yüksek” cevabını verdiğini söyledi.

*

Haravgi gazetesinden bazı başlıklar:

“Halkı kırsal kesime yönlendirmek için cesur bir konut politikası gerekli – Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis yoğun ritimlerle Kıbrıs gezilerine devam ediyor”

*

“Tatar: Kıbrıslı Rumlarla ortak zemin bulunamadığı takdirde bu kaydedilmelidir – İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri sözde devlete dayanışma mesajı gönderdi”

*

“Gancellilere ve taksimci politikalara hayır – Akaki – Astromerit bölgesi sakinlerinin büyük protestosu”

Tel örgüleri utanç verici tel örgüleri olarak adlandıran Astromerit, Akaki, Peristerona, Avlona, Denya ve Mammari köyleri örgütlü gruplarının Pazar sabahı yaptıkları eylemde AKEL ve Ekologlar Hareketi milletvekilleri ve Hayvan Hakları Partisi de hazır bulundu.

*

“Herkese evlilik hakkı sloganıyla “8. Gurur Yürüyüşü gerçekleşti”

Haberde şöyle diyor: Accept LGBTI Cyprus’un büyük mitingi dün yapıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı ve Belediye Bahçesinde başlayan eylem Lefkoşa’nın büyük yollarında devam etti. Mitingin ana sloganı “Herkese evlenme hakkı” idi. Eylemin son dönemde gelişen LGBTI kişilere yönelik bulling koşullarının mevcut olduğu bir ortamda yapıldığını hatırlatırız.

Son Güncelleme: 26 Eylül 2022 - 13:00

Son Haberler

05 Aralık
AEL ile Apollon takımları arasındaki maç başlamadan önce Çirio stadyumunda çıkan olaylarda 1 polis yaralandı.
15:21
Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği - Batı Balkanlar Zirvesi'ne katılmak üzere bugün Arnavutluk'a gidiyor.
15:19
Yaklaşan Başpiskoposluk seçimleriyle ilgilenenlerin ön listeleri dün geceden beri her kilisede mevcut bulunuyor.
14:36
Oroklini'deki cinayete teşebbüs olayının şüphelilerinin, delillerdeki genetik materyalle ortaya çıkarılması bekleniyor.
14:34
Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde, seçmen kütüğüne kayıt başvurusunda bulunmak için 27 Aralık'ın son gün
14:27
G7 ve AB ülkelerinin, deniz yoluyla taşınan Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması kararı bugün yürürlüğe giriyor.
12:08
04 Aralık
Endonezya'da yanardağın patlaması yetkilileri harekete geçirdi
14:14
Larnaka'da cinayete teşebbüs!
14:13
İran'da ahlak polisi dönemi sona eriyor
14:13
Zelensky: Rus petrolüne getirilen tavan fiyat kararı ciddi bir karar değil
11:45
AB, G7 ve Avustralya Rus petrolünün satın alınması için varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat getirdi
11:44
Menendez: Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğim
11:43
Tüm haberler

Video on Demand