23.09.22

Filelefteros gazetesi “Kıbrıs Rus ruletinde – Erdoğan Putin ile işgal altındaki bölgeye doğrudan uçuşları tartıştığı konusunda ısrar ederken Anastasiadis Lavrof’la görüşmesini iptal etti” başlıkları altındaki ana haberinde şöyle yazıyor:

Kıbrıs ve Rusya arasındaki ilişkiler, Ukrayna krizinin başlangıcından bu yana pamuk ipliğine bağlı. Türk-Rus ilişkilerinin gitgide daha da iyileştiğine tanık olan Lefkoşa, AB kararlarına uymaya çalışırken, Moskova ile çatışmaya girmemeye gayret gösteriyor.

Putin'in konuşmasının ardından gelen uluslararası tepkiler, AB’nin Rusya ile diyaloğu tamamen kesme kararını da beraberinde getirdi. Bu karar New York'taki Anastasiadis - Lavrof görüşmesinin iptaline yol açan bir gelişme oldu. Hem de Erdoğan’ın Rusya Cumhurbaşkanıyla Rusya'dan işgal altındaki bölgeye doğrudan uçuşları görüştüklerini ilan ettiği bir anda.

*

Haravgi gazetesi ana haberini “Askerileştirme barış iklimini olumsuz etkileyecek – AKEL – CTP: İki devlet fikrileri ne realisttir ne de adanın geleceği için kalıcı”

Gazetenin ön sayfasında şu noktalar öne çıkıyor:

AKEL – CTP ortak çalışma grubu oluşturuluyor. İki parti siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu iki bölgeli federasyona desteğini bir kez daha teyit etti

Resmi müzakereler aciliyet duygusuyla sonuç alınmasına yönelik olmalı

Teknik Komitelerin rolü, barikatlar, kültürel miras ve eğitim programları açısından önemlidir

Habere göre; CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy ve CTP Dış İlişkiler Sekreteri Fikri Toros’un yer aldığı bir heyet dün AKEL Genel Merkezi’nde AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu başkanlığındaki AKEL heyetiyle görüştü. Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmenin ardından Stefanu ve Erhürman basına açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorunlarını yanıtladılar.

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu basın toplantısında “Tufan Erhürman başkanlığındaki CTP heyetini partinin Genel Merkezi’nde ağırlamaktan onur ve mutluluk duyduğunu” ifade etti ve “Başta önemli mesele Kıbrıs sorunu olmak üzere iki partiyi de ilgilendiren konuları görüşmeye devam ettik” dedi.

“Yeniden yakınlaşma alanı yanısıra iki toplumun günlük yaşamıyla ilgili konularda, Kıbrıs sorunu ve çözüme ulaşma ihtiyacına ilişkin daha geniş konularda iki partinin somut inisiyatifler ve faaliyetler geliştirmeleri için bir çalışma grubu oluşturmakta anlaştık. Çalışma grubu bu çalışmayı somutlaştıracak ve bu çalışmanın sonuçlarını hayata ve pratiğe geçireceğiz” diyen Stefanu “Kıbrıs sorununda çıkmazın ve durgunluğun yaşandığı koşullarda müzakerelerin yeniden başlatılması amacıyla bir dinamizmin yaratılması ihtiyacına ilişkin görüş alışverişinde bulunduk. Bu görüşmenin sonucunu iki partinin üzerinde anlaştığı Ortak Deklarasyon’la birazdan duyuracağız” şeklinde ekledi.

Stefanos Stefanu, iki partinin ele aldıkları Güven Arttırıcı Önlemler hakkındaki bir soruyu yanıtlarken “İki partinin öncelikle olarak hemfikir oldukları konu, durgunluğun ve çıkmazın sona erdirilmesi ve müzakerelerin yeniden başlatılması çabasının, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne yönelik dinamizmin öne çıkarılması için olumlu bir gündeme ihtiyaç olduğudur. Bu yaklaşım temelinde müzakerelerin yeniden başlatılması amacıyla gerekli dinamizmin yaratılması için hem Kıbrıs Türk toplumunu hem de Türkiye’yi motive edecek kaldıraçlar yaratmak için enerji sektörünün nasıl değerlendirilebileceği konusunda AKEL'in Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e yaklaşık iki yıl önce somut bir öneri sunduğu biliniyor. CTP'nin de somut düşünceleri ve önerileri var. Biz hem topluma hem de iki toplumun liderlerine sunacağımız belirli ortak önerileri birlikte formüle edebilme düşüncesiyle tartışalım istedik. Bu meseleler, iki toplumun liderleri tarafından değerlendirilmediği ve görüşmelere dâhil edilmediği takdirde, pratikte bir değeri de olmayacaktır. Çeşitli noktalarda partilerimiz arasında ortak anlayışlar var, bazı konularda farklı yaklaşımlarımız da olabilir. Ama biz tarihsel ilişkileri olan partileriz, sürecin ilerleyebilmesine katkıda bulunmak için ortak noktalar bulmak hedefiyle görüşebiliriz. Bunlar, yüksek siyaset düzeyindeki konular, diyelim. Ayrıca olumlu gündemde güven artırıcı önlemler, her iki toplumu da büyük ölçüde ilgilendiren günlük konular, iki toplum arasındaki iletişim, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında karşılıklı güven inşası –biz buna yeniden yakınlaşma diyoruz- gibi konular da var. Bu konularda çok şey yapılabilir ve dediğimiz gibi, birlikte pratik ve somut bir şekilde bu yönde hareket edebilmek için ortak inisiyatifler formüle etme çabasıyla bunları çalışma grubunda ele alacağız" dedi.

Basın toplantısında Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman adada varılabilecek tek gerçekçi çözümün iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı federasyon olduğunu vurguladı. Federasyon temelinde bir müzakere sürecinin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de söylediği gibi sonuç odaklı, takvimi belli olan ve bugüne kadar uzlaşılmış noktaları tekrar etmeyen bir süreç olması gerektiğinin altını çizen Erhürman, “Böyle bir müzakere süreci başlayana kadar, teşvikleriyle bizi kapsamlı çözüm hedefine daha da yaklaştırabilecek Güven Yaratıcı Önlemlerin de ciddi şekilde gündemde olması gerekiyor” dedi.

Haravgi gazetesi AKEL – CTP ortak deklarasyonunu da “AKEL – CTPA: “Federasyon tek çözüm yoludur – İki parti ortak deklarasyonlarında kalıcı barışın inşa edilmesi gerekliliğine vurgu yaptı” başlıkları altında veriyor.

*

Politis gazetesinin ana haberi tatil ayları sonrasında ve okulların açılmasıyla birlikte yeniden gündeme gelen trafik sorunu konusunu ele alıyor.

“Trafiğin rahatlaması için tramvayı bekleyeceğiz – Büyük kentlerdeki trafik sıkışıklığı yine masada” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor:

Büyük kentlerin yollarında hüküm süren trafik kaosuyla başa çıkılmasına yönelik tedbirler dün de Mecliste tartışıldı. Lefkoşa'ya tramvay konması görüşü gitgide daha fazla zemin kazanıyor. Ulaştırma Bakanlığı ve Şehir Planlama Dairesinden tramvay teklifine hayır demedi.

Ayrıca, otobüs ağının daha da geliştirilmesine, aynı zamanda okul açılış saatlerinin değişmeyeceği varsayımıyla devlet sektöründe esnek çalışma saatlerinin oluşturulması fikrine de umut bağlanıyor.

2019 yılına kıyasla yaklaşık 2.500 daha fazla araç her gün Lefkoşa'ya girerek merkezi arterlerde trafik sıkışıklığına neden oluyor. Özellikle sabahları mahallelerin bile bloke olduğu belirtildi.

*

Alithia gazetesi ana haberini “Kamu sektöründe tele-çalışma - PASİDİ sendikası, yeni yasal düzenlemenin desteklenmesinde başı çekiyor” başlıkları altında veriyor. Ön sayfada şöyle yazıyor:

Parlamentoya yıl içinde sunulması amaçlanan tasarı isteğe bağlı uygulama içeriyor.

İki tarafın anlaşmasını şart koşuyor ancak çalışanların sistemden çıkma hakkı konusunda işverenler itiraz etti.

Stratos Mattheu, Alithia gazetesine yeni dijital dönüşümün analizini yaptı.

Gelir Vergisi ve Genel Muhasebe Bürosu ile pilot aşamaya başlama önerisi yapıldı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Alithia:

“Nükleer tehditler dünyanın kâbusu – Beyaz Saray: ABD Rus Cumhurbaşkanının tehditlerini ciddiye alıyor”

Josep Borel AB 27 üye ülkesinin Rusya’ya yeni ek yaptırımlarını açıkladı.

Devlet Duması Başkanı NATO’yla savaşıyoruz açıklaması yaptı.

Putin’in seferberlik ilanından sonra protestolar ve tutuklamalar oldu.

*

“AB, Anastasiadis – Lavrof görüşmesinin iptal olmasında hemfikir – Bu aşamada ikili görüşmelerin hiçbir anlamı yok”

Kıbrıs’ta Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof ile görüşmesini iptal etmesi Kıbrıs’ta yoğun endişelere yol açmasına rağmen Brüksel’de alkışlandı.

*

Haravgi gazetesinden:

“AKEL’in daimi kontratla çalışan öğretmenler önerisi geçti”

Hükümet ile DİSİ’nin itirazlarına rağmen AKEL’in önerisi Meclisten geçti. Daimi kontratla okullarda çalışan öğretmenler kadrolu çalışan öğretmenlerle aynı çalışma ve emeklilik haklarına sahip olmalı ve personel fazlası nedeniyle işini kaybetme riski olmamalı.

*

“Türkiye’ye Kıbrıs’ın zararına bir Avrupa hediyesi daha”

Kıbrıs hükümeti uykuda yakalandı. Kıbrıs Hükümeti, Avrupa Konseyi Bakan Yardımcıları Komitesinin, AİHM'nin Titina Loizidu'nun başvurusuna ilişkin kararının uygulanmasında, Konsey'in izleme ve denetleme sürecini sona erdirme kararından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

*

3 bin altın pasaport verildi ama sadece 128 kişiden Devlet Arazi Kalkındırma Kurumu ücreti alındı

*

63 yaş üstü çalışanlara hastalık parası hakkı Mecliste onaylandı - Ama işsizlik ödeneğiyle ilgili sorun ve emeklilik maaşındaki yüzde 12’lik kesinti hâlâ duruyor

*

Filelefteros gazetesinden:

“Yetkililerde çözüm yok – Sürücüler kaosa mahkûm – Trafik 2019’dan daha yoğun ama halihazırda çözüm yok”

*

“Astrasol’a öfke ve eleştiriler – Yüksek Mahkemenin kanserojen diklorometan gazına ilişkin kararı şüpheyle karşılandı”

*

“Merkez bankası ekonomik durgunluktan etkilenmeyeceğimiz görüşünde – AB 2023 yılında ekonomik durgunluk yaşanacağına kesin gözüyle bakıyor. Ancak Merkez bankasının Kıbrıs’a dair öngörüleri farklı”

*

“DİSİ ile AKEL’den Nikos Hristodulidis’e yönelik baskılar devam ediyor. Hristodulidis’ten cevap vermesini istiyorlar. Hristodulidis kendisine karşı girişilmiş örgütlü bir saldırıdan söz ediyor”

*

“Fransız turistler 2019 yılının iki katı – Mayıs’tan Ağustos’a kadar olan dönemde 50 bin Fransız turist geldi”

*

“Akama konusunda bakanlardan yol göstermelerini istiyorlar – Κent Planlama Konseyi Akama imar planı hakkında karar almadı. Yetkili bakanlardan politik bağlamda yardım istedi”

Son Güncelleme: 23 Eylül 2022 - 15:56

Son Haberler

06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Maria Angela Holguin Cuellar'ın BM'nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği temsilci oldu
10:09
05 Aralık
Atina hükümet sözcüsü: Mitsotakis ile Erdoğan görüşmesi nedeniyle 7 Aralık "çok önemli bir gün"
15:56
İngiltere Savunma Bakanlığı: İngiliz uçakları Doğu Akdeniz üzerinde gözetleme uçuşları gerçekleştirecek.
15:54
İngiliz hükümeti Kıbrıs'ın Gazze'ye insani yardım koridoru oluşturma çabalarına katkıda bulunmaya hazır görünüyor.
15:53
Chevron şirketi, "Afrodit" sahasının geliştirilmesine yönelik çalışmanın başlangıç ​​tarihinin uzatılmasını talep etti.
15:51
basın özetleri 05.12.23
14:19
İsrail ordusu, Tel Aviv'in emriyle Filistinli sivillerin sığındığı güney Gazze'deki kara operasyonlarını genişletiyor.
13:31
Tüm haberler

Video on Demand