basın özetleri 22.09.22

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Bakanın pahalı elektrik endişeleri – Natasa Pilidu Yenilenebilir Enerji kaynakları modelinin fiyat artışları getirmeyeceğinin güvence altına alınmasını istiyor”

Enerji Bakanı Natasa Pilidu, Avrupa hükümetlerinin ve Avrupa Komisyonu'nun rekabetçi elektrik piyasası modelini yeniden tasarlamak amacıyla başlattığı yoğun seferberlikten endişe duyuyor. Söz konusu model, yaygın bir şekilde, yenilenebilir enerji üretimi şirketlerinin büyük kârlar elde etmesine katkıda bulunmak ve tüketicilere, gerçek üretim maliyetlerinden ışık yılı uzaklığında olan ek ücretler bindirmekle suçlanıyor.

Kıbrıs'ın da aynı modeli uygulamaya çağrılması nedeniyle Bakan, bunun burada da hane halklarının yüksek fiyatlar ödemesine yol açabileceğinden endişe ediyor.

*

Ana haberinde elektrik maliyeti konusunu ele alan diğer gazete Haravgi. Aktarıyoruz.

“Hükümetin beceriksizliği yüzünden elektrik maliyeti ağır geliyor – Önlem almak yerine birbirlerine tebrik yağdırdılar, şimdiyse faturayı yine yurttaşa çıkarıyorlar”

Hükümetin 2014 yılında vaat ettiği elektrik piyasasını serbestleştirme taahhüdü hâlâ yerine getirilmedi.

Υeniden ertelenen rekabetçi elektrik piyasasına geçiş, hükümetin yetersizliğinin bir başka ifadesidir.

Mavroyannis: Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının enerji alanına güçlü nüfuzu, politikamızın başlıca hedefi olacaktır.

*

Politis gazetesi Kıbrıslı Rumların Kıbrıs Türk toplumundan akaryakıt tedarik etmesi ve bununla ilgili gelişmeleri ana haber yapmış. Gazetenin ön sayfasından aktarıyoruz.

“İşgal altındaki bölgeler nedeniyle akaryakıt piyasasında 180 milyon avroluk kayıp – Benzin istasyonu sahipleri mahkemeye başvurarak devletten gelir kaybı nedeniyle tazminat talep edecek”

Mevcut durumun sona ermesi için sert önlemler alması üzere Hükümete yeni baskılar yapan akaryakıt istasyonu sahipleri için dava yoluyla tazminat talep etmek, başlı başına bir amaç değildir.

Κıbrıs Benzincileri Derneği, işgal altındaki bölgelerden akar yakıt tedarikini yasadışı ve Yeşil Hat Tüzüğü'ne aykırı buluyor. Barikatlara yakın olan benzin istasyonları cirolarının %40 ila %50'sini kaybetti.

Akaryakıt istasyonu sahipleri, Devletten yanıt alamadıkları takdirde dinamik girişimlere başvurmaya hazırlanırken, Avrupa Komisyonu'na Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yeşil hat düzenlemesini ihlal ettiğini de bildirmek niyetindeler.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Putin'in tehditleri Dünyayı ürpertti - 300.000 vatandaşın zorunlu askere alınmasına karar veren Putin, nükleer silah kullanacağına dair uyarıda bulundu”

Batı'yı “nükleer şantaj yapmakla” suçladı ve Rusya'nın gelişmiş imha silahlarına sahip olduğunu ve “blöf yapmadığını” söyledi.

Ukrayna'nın işgal altındaki dört bölgesinin Rusya'ya ilhakı referandumlarla açıklandı.

Biden: Rusya, BM Sözleşmesini yüzsüzce ihlal ediyor.

AB’den doğrudan tepki: “Ukrayna sınırlarını değiştirme girişimi kesinlikle kabul edilemezdir”

Askere alınabilecek olanlar Rusya'dan apar topar kaçıyor. Uçak bileti fiyatları tavan yaptı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi gazetesinden:

AKEL: Cumhurbaşkanlığı seçimleri mücadelesinde dinamik

AKEL'in seçim kampanyası, zafer ve ilerici değişim mesajı veren kitlesel mitinglerle, tüm şehirlerde coşku ve heyecanla devam ediyor. AKEL, Limasol'da kalabalık bir salonda veteranlarını onurlandırırken, yeni nesillere de bir iyimserlik mesajı gönderdi. Andreas Mavroyannis'in Cumhurbaşkanlığı makamına seçilmesiyle gelebilecek ilerici değişim için iyimserlik ifade etti. AKEL Genel Sekreteri dün Limasol'u ziyaret ederek Şarap Festivali'nde hazır bulundu ve işyerlerinde görüşmeler ve temaslar gerçekleştirdi.

*

“Rusya ile işgal altındaki bölge arasında doğrudan uçuşlar söz konusu değil – Rusya Federasyonunun Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osaçi’den Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürüne güvence”

Türk gazetesi Milliyet’in Salı günkü ilgili yayınından sonra, Rusya Federasyonu Kıbrıs Cumhuriyeti'ne Rusya ile sözde devlet arasında doğrudan uçuşların söz konusu olmadığına dair resmi güvence verdi.

Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Kornilios Korniliu, KYPE'ye yaptığı açıklamada “Haberin Milliyet'te yayınlanmasının ardından hem Lefkoşa’da hem de Moskova'da harekete geçtik. Böyle bir şeyin söz konusu olmadığı ve Rusya'nın Kıbrıs sorunundaki tutumunun değişmediği konusunda güvence aldık” dedi. Bununla birlikte Rus Büyükelçisini dün Bakanlığa davet etmeyi de, daha üst bir düzeyden güvence almak bağlamında, gerekli gördük” dedi.

Korniliu ayrıca dün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof ile görüşmesinin beklendiğini söyledi ve “Orada konunun tamamıyla netleşeceğini umuyoruz” dedi.

*

Alithia gazetesinden:

“Nikos Hristodulidis’in mesajları muhtemelen suç içeriyordu”

Saygın hukukçular, Alithia'ya Politis gazetesi tarafından yayınlanan Nikos Hristodulidis’in mesajlarının yasal sorumluluk taşıdığını belirtti.

Konunun Polis veya Başsavcı tarafından araştırılması gerekiyor.

*

Bazı başlıklar:

İşgal altındaki bölgede iki devleti destekleyenler azınlıkta. Yüzde 37,8’e karşı yüzde 47,4.

*

Astrasol fabrikası davası: Yüksek Mahkeme bölgedeki kanser vakalarının fabrikanın yaydığı kirlilikle ilgisi olmadığı sonucuna vardı. Durumdan etkilenenler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurmaya hazırlanıyor.

*

Filelefteros gazetesinden kısaca:

“Kronik hastalıklardan mustarip hastalar için ilaç alabilmek için meşakkat – Kronik hastalar çaresiz – Aylık ilaçlarını almak ya da tahlillerini yaptırabilmek için çekmedikleri sıkıntı yok”

*

“13 yaşındaki öğrenciye saldırı sorasında intikam amaçlı eylemler olacağına dair korkular – Suriyeli iki öğrenci Kıbrıslı Rum bir öğrenciye saldırdı. Şiddet olaylarının sonu gelmiyor. Emba köyündeki okulda daha önce de Kıbrıslı ve yabancı öğrenciler arasında yaşanan ırkçı ifadeler içeren küfürleşme olayları nedeniyle sıkıntı yaşanmıştı”

*

“Lefkoşa Moskova’nın güvence vermesiyle nefes aldı – Moskova’dan doğrudan uçuşlardan haberdar olmadığını söyleyen Tatar’a İskoç duşu”

Son Güncelleme: 22 Eylül 2022 - 12:46

Son Haberler

06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Maria Angela Holguin Cuellar'ın BM'nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği temsilci oldu
10:09
05 Aralık
Atina hükümet sözcüsü: Mitsotakis ile Erdoğan görüşmesi nedeniyle 7 Aralık "çok önemli bir gün"
15:56
İngiltere Savunma Bakanlığı: İngiliz uçakları Doğu Akdeniz üzerinde gözetleme uçuşları gerçekleştirecek.
15:54
İngiliz hükümeti Kıbrıs'ın Gazze'ye insani yardım koridoru oluşturma çabalarına katkıda bulunmaya hazır görünüyor.
15:53
Chevron şirketi, "Afrodit" sahasının geliştirilmesine yönelik çalışmanın başlangıç ​​tarihinin uzatılmasını talep etti.
15:51
basın özetleri 05.12.23
14:19
İsrail ordusu, Tel Aviv'in emriyle Filistinli sivillerin sığındığı güney Gazze'deki kara operasyonlarını genişletiyor.
13:31
Tüm haberler

Video on Demand