basın özetleri 21.09.22

Filelefteros gazetesi ana haberini “Elektrik pazarı yanlışların içinde battı – Yeni fiyasko: 2014’ten işlemeye başlaması beklenen rekabetçi elektrik pazarının ne zaman harekete geçeceğini kimse bilmiyor” başlıkları altında veriyor. Şöyle yazıyor:

2014 yılından itibaren harekete geçmesi beklenen rekabetçi elektrik pazarının işleyişinin ertelenmesinin resmîleşmesi yanısıra, piyasanın işleyişini engelleyen sorunların ne zaman ortadan kalkacağının belli olmadığı dün Mecliste açıkça ortaya kondu. Tam bir çıkmaz durumu içinde Komisyon Başkanı Cumhurbaşkanına müdahale etmesi için mektup gönderileceğini açıklamakla birlikte, herkes Cumhurbaşkanının da çözümler sağlayamayacağının farkında. Ne Piyasa Kontrol Görevlisinin kadrosu hazır ne sistemin bağımsızlığını koruyacak mekanizmalar sağlanmış durumda ne de personelin hizmet planları onay aldı. Bunlar yetmezmiş gibi piyasa “oyuncuları”nın deneme döneminde hazırlıksız oldukları görüldü ve deneme döneminin tekrarlanması gerekiyor.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Hristodulidis fake medya hesapları olduğunu kabul etti – Hristodulidis gazeteci Tsangaris’ten özür diledi – Yeni mesajlarında Nikos Anastasiadis ile Vasilis Palmas’ı suçladı”

Cumhurbaşkanı adayı Nikos Hristodulidis, gazetecinin DİSİ’nin payroll’ünde olduğuna dair mesajları nedeniyle Tsangaris’ten bizzat özür diledi ama tüm diğer iftira attıkları konusunda susmaya devam ediyor. Hristodulidis yeni mesajlarla herkesin aleyhinde konuşmaya devam ediyor.

Nikos Anastasiadis’in Averof Neofitu’ya açık destek vermesinden rahatsız olan Hristodulidis, çalışma arkadaşlarından Anastasiadis’ten “medet ummalarını” söyledi, bir başka mesajında ise “Vasilis Palmas’ı seçim bürosunun başına getirecek kadar aptal olmadığını” ifade etti.

Yeni mesajlar, Manolis Kiryaku ile sıkı işbirliği içinde olduğunu ve çeşitli kişilere ve medyaya karşı saldırılarında onu yönlendirdiğini, hatta Eylül ayı başlarına kadar olan dönemde seçim bürosuna geri dönmesi için kibarca baskı yaptığını ortaya koyuyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Mahkeme tarafından haklı bulundular, DİSİ Hükümeti tarafından hor görüldüler – Hizmet alımı piyasasının uyguladığı pratikler konusundaki Mahkeme kararı verileri ters yüz etti”

Kendi hesabına çalışan müteahhitler olarak adlandırılmış binlerce işçi aklandı. Mahkeme Hükümeti karara uymaya çağırdı.

Çalışanlar, hizmetlerini işveren – çalışan koşulları altında sundular. Süresi belirsiz kontratlı çalışan statüsüne geldiler.

Mahkemede DİSİ Hükümeti'nin 9 yıldır uyguladığı uygulamalarla çelişen bir AB direktifine atıfta bulunuldu.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Yaptığım şey siyasi sermayemi korumak değildir – Averof: Kendi hayal alemimde yaşamıyorum. Sizleri üzdüysem özür dilerim” başlıkları altında gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Averof Neofitu adaylığının dostları ve destekçilerinin bir araya geldiği, dün Limasol'da yapılan mitingte, siyasi nabzı güçlü bir kalabalık bir araya geldi.

Mitingi inanılmaz olarak nitelendiren DİSİ Başkanı, kendi deyimiyle "parlak" bir kent olan Limasol’un dönüş noktası olacağı sloganını verdi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Alithia gazetesinden:

“Uluslararası alandaki POP hellim ürününün yokluğunu es geçtiler – Patria Halloumi ile ilgili Alithia’nın haberine, ortak paydada buluşan tepkiler”

Patria Hallumi bir Süt Diyarı firması ürünü olarak internette “Otantik Türk lezzeti” sloganı altında tanıtılmaya devam ediyor.

Ülke ekonomisinin güçlü müttefiklerinden bir Nordex Food yetkilisi, Patria Halloumi’nin Kıbrıs’tan tedarik edildiğini açıklığa kavuşturdu.

Merkezi Danimarka’da bulunan şirketler grubu Süt Diyarı’nın bir pazarlama markası olup, hellim üretimi yapmadığını netleştirdi.

*

“Rus Büyükelçiliği, Türkiye’nin Rusya’dan Kıbrıs’ın işgal altındaki bölgelerine uçuşlar gerçekleştireceğine dair açıklamalarını, yalanladı – Putin’in Kıbrıs sorunuyla ilgili mesajı ve doğrudan uçuş seferlerine dair yayınlar”

Tatar “Rusya’dan uçuş seferleri konması, tanınma yolunda çok önemli bir adımdır” dedi.

Bununla birlikte Putin “Rusya Federasyonu, Rusya'nın geçmişte de bugün de Kıbrıs sorununa kapsamlı, adil ve sürdürülebilir bir çözümden yana olduğunu ve desteklediğini belirtti.

*

Haravgi gazetesi:

“Rusya ile işgal bölgesi arasında doğrudan uçuş seferleri haberi endişeye yol açtı – Rus Büyükelçiliği haberi teyit etmedi”

Rusya'nın Kıbrıs Büyükelçiliği, dün Astra Radyosunda Milliyet gazetesinin verdiği ilgili bilgilere ilişkin yorumda bulunurken, Rusya ile işgal altındaki bölgeler arasında doğrudan uçuş görüşmeleri hakkında herhangi bir bilgi bulunmadığını söyledi.

*

“Stefanu: Kıbrıs sorununda herhangi bir gelişme olursa sürpriz olur”

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Astra'ya verdiği demeçte, “Kıbrıs sorununda herhangi bir şey çıkmasını beklemediğini, Anastasiadis - Guterres toplantısından bir sonuç çıkması halinde onun için sürpriz olacağını” söyledi. “Kaldı ki görüşme formalite gereği bir karaktere sahip olacak” dedi. Gelişmelerin olması için gerekli koşulların yaratılması gerektiğini belirten Stefanu, ne Hükümetin ne de Cumhurbaşkanı'nın BM Genel Sekreteri ile yapacağı görüşmede herhangi bir gelişmeye yol açacak hiçbir şey yapmadığını kaydetti.

AKEL Genel Sekreteri “2017’den bu yana çıkmaz devam ediyor ve Kıbrıs Rum tarafı uluslararası faktör tarafından ortak sorumlu olarak kabul ediliyor. Dört koca yıl kayboldu. Halbuki Kıbrıs Türk liderliğinde Mustafa Akıncı vardı ve Cumhurbaşkanı çıkmazı kırmak için en ufak bir inisiyatif üstlenmedi. Şimdi karşımızda sert bir lider var, Sayın Tatar. BM GS’yse bu konuda öylesine kötümser ki, uluslararası faktör Kıbrıs’taki iki tarafın Kıbrıs sorununu çözmek konusunda harekete geçmekle ilgili siyasi iradeye sahip olmadıklarını düşünüyor” dedi.

*

Politis gazetesinden bazı kısa haberler:

“Kıbrıs Türk malları: Konuşmaya başladılar, rüşvet ve yolsuzluktan söz ediliyor”

Kıbrıs Türk Mülk Yönetimi Dairesinin, ellerinde Türk malları bulunan 16 çalışanı ve 11 danışman ve yakınları hakkında soruşturma başlatılması, konu hakkında bilgi sahibi yurttaşların suskunluğunu bozmasında katalizör görevi gördü. Konuya karışan kişilere dair isimler ve adresler/ ve K/Türk malları üzerinde kullanım hakkı elde etmek için rüşvet ve yolsuzluğa başvurulduğuna dair bilgiler verdiler.

*

“İkizlere hamile kadın bürokrasi nedeniyle YESİ hizmetlerinden yararlanamadı”

Afrikalı kadına 14 Şubat 2022 tarihinde mülteci statüsü verildi. Doktor ziyareti ücretini ödeyecek parası olmadığı için taşıdığı ikizlerini kaybetti. Mülteci statüsünü elde ettiği günden itibaren YESİ'den yararlanma hakkına sahip olmasına rağmen halen sağlık hizmeti alamıyor. Nedeni bürokrasi.

*

Ve Filelefteros gazetesinden bazı başlıklar:

“Evsizler devlet dairelerinin başına bela – Yollarda uyuyorlar – Dükkan kapılarında ya da apartman merdivenlerinde yatıyorlar”

*

“Mavroyannis’in seçim mücadelesine Andros da dahil oluyor – Andros Kiprianu Andreas Mavroyannis’in seçim kampanyasında önemli rol üstleniyor”

*

“Restoran tipi mekânlar önlem almaya hazır”

“Restoran sahipleri bu zor dönemin ekonomik baskılarına dayanabilmek için devletten destek talep etti”

*

“Hastanın tatmini ücret ödemede rol oynayacak”

Sağlık Sigortası Kurumu OAİ yeni bir özel hastanelere para ödeme biçimi arayışında hastanın memnuniyet derecesi gibi kriterler üzerinde çalışıyor.

Son Güncelleme: 21 Eylül 2022 - 13:15

Son Haberler

05 Aralık
AEL ile Apollon takımları arasındaki maç başlamadan önce Çirio stadyumunda çıkan olaylarda 1 polis yaralandı.
15:21
Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği - Batı Balkanlar Zirvesi'ne katılmak üzere bugün Arnavutluk'a gidiyor.
15:19
Yaklaşan Başpiskoposluk seçimleriyle ilgilenenlerin ön listeleri dün geceden beri her kilisede mevcut bulunuyor.
14:36
Oroklini'deki cinayete teşebbüs olayının şüphelilerinin, delillerdeki genetik materyalle ortaya çıkarılması bekleniyor.
14:34
Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde, seçmen kütüğüne kayıt başvurusunda bulunmak için 27 Aralık'ın son gün
14:27
G7 ve AB ülkelerinin, deniz yoluyla taşınan Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması kararı bugün yürürlüğe giriyor.
12:08
04 Aralık
Endonezya'da yanardağın patlaması yetkilileri harekete geçirdi
14:14
Larnaka'da cinayete teşebbüs!
14:13
İran'da ahlak polisi dönemi sona eriyor
14:13
Zelensky: Rus petrolüne getirilen tavan fiyat kararı ciddi bir karar değil
11:45
AB, G7 ve Avustralya Rus petrolünün satın alınması için varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat getirdi
11:44
Menendez: Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğim
11:43
Tüm haberler

Video on Demand