basın özetleri 20.09.22

Politis gazetesinin ana haberi “Kimin ve neyin kabahatli olduğunu bulmak için araştırma başlattılar – Politis’in Makarios hastanesinden kovulan ve ikizlerini kaybeden göçmen kadına dair ifşa edici röportajı hareketlilik yarattı” başlıkları altında veriliyor ve ön sayfasında şöyle yazıyor:

Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandela, göçmen kadının Makarios Hastanesine gittiği gün, tam olarak neler yaşandığının ve maruz kaldığı yanlış muamelenin ikizlerini kaybetmesine yol açıp açmadığının anlaşılması üzere kapsamlı bir soruşturma yapılmasını istedi.

Olayı girift bir konu olarak nitelendiren Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKYPY’nin basın sözcüsü Haralambos Harilau, parasızlıktan dolayı hiçbir insanımızın tıbbi tedavisini reddetmemenin, Kurumun temel ilkesi olduğunu ifade etti.

Kadın Politis gazetesine ikizlerine 3 aylık gebe olduğunu, karnında ağrı ve yüksek ateşle Makarios Hastanesine gittiğini ancak onu evine geri gönderdiklerini söyledi. Aradan 4 gün geçtikten sonra ikizlerin ölmüş olduğu tespit edildi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Ekmek bugüne dek hiç olmadığı kadar pahalı – Avrupa istatistik Dairesine göre Kıbrıs’ta ekmeğe yüzde 19 oranında zam geldi”

Çalışan maaşlarının alım gücü, şimdiden yüzde 10 oranında kayıp verdi.

Orta ve küçük işletmeler enerji ve elektriğe iki katı maliyet ödüyor.

Bütün toplum, sabahtan akşama, pahalılıkla başa çıkabilmek için mücadele veriyor.

Habere göre;

AKEL’in ekonomi dairesi başkanı Haris Polikarpu, dün, ekonomi ile toplumun, çok zor durumda olduğunu belirtti.

Polikarpu “Her gün işadamlarından enerji maliyeti hakkındaki kaygılarını dile getiren, ama aynı zamanda da, dayanılmaz olan pahalılıktan yakınan sıradan insanlardan mektuplar alıyoruz. Herkes acilen önlem alınmasını istiyor” dedi. Çalışanların alım gücünün yüzde 10 oranında düşmüş olduğunu vurgulayan Haris Polikarpu, “orta ve küçük işletmelerin enerji ve elektrik maliyetine iki kat para ödediğini” ekledi. “Bütün bunlara rağmen Hükümet ve DİSİ önlem alacağı yerde, her gün yaptıkları açıklamalarla duruma ilişkin memnuniyetini ortaya koyuyor ve birbirlerine tebrik yağdırıyorlar” dedi.

*

Alithia gazetesi ana haberini “Kıbrıs’ta raflardan iniyor, yurt dışında raflara giriyor – Süpermarket raflarında POP hellim manzaraları birbirine tamı tamına zıt” başlıkları altında veriyor ve şöyle yazıyor:

Hollanda’da, “Süt Diyarı” markasıyla bir Türk şirketi tarafından Danimarka’da üretilen Patria hellimi tespit edildi.

İç pazarda yeni ilgili düzenleme dün hayata geçirildi. Dünden itibaren sadece tescilli hellim ürünleri satılıyor.

Durum öyle gösteriyor ki, hellimin Kıbrıs’a münhasır olması uluslararası alanda henüz güvence altına alınmadı. Yabancı şirketler tescilli isim hellimi kullanmaya devam ediyor.

Büyük peynir imalathanelerinin kararının uygulanmasından sonra POP hellimin kilo fiyatı 14 avroyu geçti.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Hapishanedeki araştırmalar Arapsaçına döndü – Engel, halen onaylanmayı bekleyen Yolsuzlukla Mücadele Otoritesinin işleyiş kuralları”

Yeni şikâyetlerin ardından cezaevinde dördüncü soruşturma da başlatıldı. Hapishane Müdürü Anna Aristotelus, Filelefteros gazetesine yaptığı açıklamada, polis memurlarının, Katsounotos'un lehinde hareket ederek, hapishanelerdeki mahkumlar tarafından cep telefonu ve uyuşturucu kullanılmasına ilişkin ceza soruşturması bağlamında, tanıkları etkilemeye çalıştıklarını savundu. Aristotelus ceza müfettişleri için de suçlamada bulundu. Yolsuzlukla Mücadele Bağımsız Otoritesi, araştırmasına Başkanı Haris Boyacis olmadan devam ettirecek. Şu ana kadar ise Otoritenin işleyişine ilişkin yönetmelikler halen onaylanmadı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden diyerek basın özetlerimize devam ediyoruz.

*

Filelefteros gazetesinden:

“Guteres’le farklı gündemlerle görüşecekler – Aynı kentte iki yabancı – Nikos Anastasiadis ile Ersin Tatar farklı gündemlerle New York’ta”

Nikos Anastasiadis ile Ersin Tatar önümüzdeki günlerde aynı kentte olacaklar ama programları, karşılaşmamaları üzere hazırlandı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis gerek temaslarında gerekse de BM Genel Kurulundaki konuşmasında, müzakerelerin yeniden başlamasının, Kıbrıs sorunu için taşıdığı önemi vurgulayacak. Öte yandan ise Ersin Tatar müzakerelerin neden başlayamayacağını anlatmak için New York’ta bulunuyor.

Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos’un Filelefteros’a verdiği bilgilere göre Cumhurbaşkanı New York’taki temaslarında ve Genel Kuruldaki konuşmasında iki eksen üzerinden hareket edecek.

  1. Müzakerelerin yeniden başlaması hedefiyle kendi yaptıklarını anlatacak.
  2. Türk tarafının negatif tutumunu dile getirecek.

Marios Pelekanos’a göre Cumhurbaşkanının Genel Kuruldaki konuşması 10 yıllık görev süresinden sonra son konuşması olacağı için ayrı bir önem taşıyor ve müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik koşulların oluşabilmesi çabasına ağırlık verecek. Ersin Tatar Şubat ayına kadar Kıbrıs sorununda herhangi bir hareketlik olmasını istemiyor, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise, kendisinden sonra Cumhurbaşkanı olacak kişinin, Türkiye’nin Kran Montana’da atılmasına izin vermediği bir sonraki adımı atmasına izin veren bir süreç devralmasını arzu ediyor.

*

“AKEL’in seçim kampanyası – Mavroyannis’ten daha sert bir profil istiyor”

Andreas Mavroyannis’in seçim kampanyasında takındığı ılımlı tavır öyle görünüyor ki şu ana kadar AKEL’in arzu ettiği sonucu sağlamadı. Cumhurbaşkanı adayının AKEL seçmenine beklendiği kadar bildik olmaması ve ılımlı siyasi retoriği Cumhurbaşkanlığı seçimlerine güçlü bir giriş için pek yardımcı olmuyor. Seçmenlerinin Andreas Mavroyannis’in adaylığı etrafında toplanmadığını gören AKEL endişeli. Filelefteros gazetesine ulaşan bilgilere göre bütün bunlar AKEL’in yeni bir değerlendirme yapmasına ve muhalif ses tonunun yükselmesi gerektiği kararını almasına neden oldu. Ayrıca AKEL, Mavroyannis’in seçim kampanyasında, partinin daha etkin olmasına karar verdi zira izlediği mesafeli taktik, seçmenlerini toparlamaya yardımcı olmuyor. Ve AKEL seçmenlerini toplayamazsa, Mavroyannis seçimi kazanamayacak ve bunun yükü AKEL’in sırtına binecek.

*

Haravgi gazetesinden bazı kısa haberler:

“Yolsuzluğa ve kumpasa karşı üç noktada anlaştılar

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis ve Sayıştay Odiseas Mihailidis dün bir araya geldi. Görüşmede yolsuzluklarla mücadele amacıyla kurumların güçlendirilmesi, iyi yönetim ve kamu çıkarlarına hizmet konularında fikir birliğine varıldı.

Andreas Mavroyannis “Görevlerini kesintisiz biçimde yerine getirebilmeleri amacıyla tüm kurumların bağımsızlığını muhafaza etmek görevimizdir” dedi.

*

“Yeni değerlendirmede Kıbrıs ekonomisi bağ aşağı”

Kredi değerlendirme kuruluşu DBRS Morningstar, Ukrayna'daki savaş nedeniyle süregelen belirsizlik ve fiyat artışları sonucunda dünya ekonomisinin zayıflaması yönündeki genel değerlendirmesi paralelinde Kıbrıs ekonomisinin de olumsuz etkileneceğine ilişkin tahminde bulundu.

*

“Üniversite Öğrencileri yüksek kiralar ve konut bulamamanın çaresizliği içinde”

Υüksek kiralar, Hükümetin kapsamlı bir konut politikasının olmaması ile birlikte, üniversite öğrencilerinin günümüzde karşıya kaldığı en önemli sorunu olarak konut sorununu öne çıkarıyor. AKEL temsilcileri ile İlerici Üniversite Öğrencileri Hareketinin bir araya geldiği görüşmede konu bir kez daha masaya kondu. Tartışmada öğrencilerin ve ailelerinin bu dönemdeki en büyük sorunlarının yüksek kiralar ve genelde hayat pahalılığı olduğu tespit edildi. Kiralar her zaman sorun teşkil ediyordu ama şimdi çok daha büyük hale geldi. Akaryakıt zamları nedeniyle ise öğrencilerin daha önce çözüm olarak gördüğü ikamet yerinden üniversitenin bulunduğu kente gidip gelmenin de çare olmaktan çıktığı belirtildi.

*

Alithia’dan bazı haberler:

“TEPAK Üniversitesi öğrencileri otellere yerleştirilecek – Otelciler Birliği PASİKSE’de Averof Neofitu’nun önerisini tartışıyorlar”

Hedef bu faaliyetin Ekim ayında başlatılması ve yaz turistik döneminin başlamasından önce Mayıs ayında sona erdirilmesi.

*

“Afrodit ve İsai doğal gaz yataklarına dair anlaşmazlık çözülüyor – Kıbrıs ile İsrail’den ortak açıklama”

İsrail Enerji Bakanı Karine Elharrar'ın Kıbrıs'a resmi ziyareti sırasında, Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Natasa Pilidu ile Elharrar arasında Afrodit ve Isai doğal gaz yataklarıyla ilgili meselenin adil ve hızlı bir biçimde çözülmesi amacıyla yapıcı sürecin devamı konusunda mutabık kalındı. İki ülke, şirketlere, meselenin çözülmesine yönelik diyaloğu sürdürmeleri mesajı verdi.

Son Güncelleme: 20 Eylül 2022 - 15:48

Son Haberler

06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Maria Angela Holguin Cuellar'ın BM'nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği temsilci oldu
10:09
05 Aralık
Atina hükümet sözcüsü: Mitsotakis ile Erdoğan görüşmesi nedeniyle 7 Aralık "çok önemli bir gün"
15:56
İngiltere Savunma Bakanlığı: İngiliz uçakları Doğu Akdeniz üzerinde gözetleme uçuşları gerçekleştirecek.
15:54
İngiliz hükümeti Kıbrıs'ın Gazze'ye insani yardım koridoru oluşturma çabalarına katkıda bulunmaya hazır görünüyor.
15:53
Chevron şirketi, "Afrodit" sahasının geliştirilmesine yönelik çalışmanın başlangıç ​​tarihinin uzatılmasını talep etti.
15:51
basın özetleri 05.12.23
14:19
İsrail ordusu, Tel Aviv'in emriyle Filistinli sivillerin sığındığı güney Gazze'deki kara operasyonlarını genişletiyor.
13:31
Tüm haberler

Video on Demand