Basın Özetleri 05.08.2022

Filelefteros Gazetesi

  • Enflasyon maaşları yiyip bitiriyor

“%11'e ulaştı ve haneler ile işletmelerde umutsuzluğa neden oldu” alt başlıklı haberde, enflasyonun her ay dörtnala yükselmeye devam ettiği, gıda ve yakıt fiyatlarındaki artışların sürekli rekorlar kırdığı ve baraj seviyeleri aştığı kaydedilirken, maaşların ise ayın ilk günlerinden itibaren yok olduğu vurgulandı. Haberin detayında, İstatistik Kurumu tarafından dün açıklanan verilerin, önümüzdeki aylarda enflasyon oranını düşürmenin zor olacağını ve bunun sonucunda hane halklarının ve işletmelerin giderek daha fazla dizlerinin üstüne çökeceğini gösterdiği aktarılırken, Aralık 1981'de %10,3'e ulaşan enflasyon oranının, Temmuz 2022'de %10,9'a ulaşarak 41 yıllık rekoru kırdığı belirtildi. Haberde ayrıca, geçtiğimiz Haziran ayında enflasyondaki yıllık artışın %9,6 olduğu ve bunun, her 1000 € için fiili satın alma gücünün Temmuz ayında 891 €'ya düştüğü ve 109 €'luk bir kayıp olduğu anlamına geldiği, 2.000 Euro'luk bir maaşın gerçek değerinin 1.891 Euro’ya düştüğü, bunun sonucunda düşük ve orta gelirli tabakaların temel yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanır duruma geldiği aktarıldı. Haberde son olarak, hükümetin ekonominin dayanıklılığına dayalı olarak pahalılığın ve enerji maliyetlerinin azaltılması için çeşitli planları masaya koyduğu ve Maliye Bakanı Konstantinos Petridis kısa süre önce hem evsel hem de ticari ve endüstriyel kullanıcılar için elektrik fiyatlarındaki artışlardan dolayı yeni bir destek paketi duyurduğu hatılatıldı.

  • Çin'den güç gösterisi

“Çin füzeleri fırlattı” alt başlıklı haberde, Çin’in dün Tayvan çevresinde benzeri görülmemiş geniş çaplı bir askeri tatbikat başlattığı ve bölgeye savaş uçakları, helikopterler ve gemiler konuşlandırarak, Tayvan üzerinden uçuşlar gerçekleştirdiği aktarıldı. Haberin detayında, Pekin yönetiminin, 23 milyonluk özerk Tayvan adasını Çin topraklarının ayrılmaz bir parçası olarak gördüğü ve gelecekte anakara ile yeniden birleşecek olan ayrılıkçı bir eyalet olarak değerlendirdiği belirtilirken, tatbikat sırasında ateşlenen bazı balistik füzelerin Japonya'nın Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne düştüğü vurgulandı.


Politis Gazetesi

  • Kaçınılmaz olarak, polis de... "yasayı çiğniyor"

“İktidar üyelerinin yasadışı ilan ettiği bir cenaze evindeki cenaze törenine yoğun polis katılımı” üst başlığıyla verilen haberde, Cenaze evleri Yöneticileri Derneği'nin Polis Müdürü ve İçişleri Bakanlığı'na yaptığı şikayette, cenaze işlemlerini üstlenen Pera Chorio Nisos Polis Karakolu üyeleri, cenaze evinin yasadışı olduğunu aylar öncesinden bildikleri iddia ettiği vurgulandı. Haberin detayında, 100'den fazla polis memurunun dün, yasadışı bir cenaze evi tarafından gerçekleştirilen bir kuvvet üyesinin cenaze törenine katılarak, kendilerini rahatsız edici bir duruma soktuğu aktarılırken, cenazeden yaklaşık 1 saat önce, içinde ruhsatlı cenaze evi sahiplerinin bulunduğu Cenaze evleri Yöneticileri Derneği temsilcisinin, Polis Müdürlüğü'nü arayarak ilgili cenazenin yasadışı bir cenaze evi tarafından yapıldığını bildirdiği belirtildi. Haberde ayrıca, yapılan şikayetle ilgili olarak üst düzey bir polis memurunun; “Ne yapmamız gerekiyordu? Cenazeyi mi bölelim?” dediği ve cenaze evinin ölen polis memurunun ailesi tarafından seçildiğini söylediği ifade edilirken, yasadışı cenaze evinin sahibi hakkında suç duyurusunda bulunulacağı aktarıldı.

  • Mitsero'da geçici ateşkes

“Asfalt fabrikası” üst başlığıyla verilen haberde, Mitsero'da istenmeyen asfalt fabrikasının inşaat çalışmalarının şimdilik durduğu ve ekskavatörün bölgeden ayrıldığı, buna karşılık ise bölge sakinlerini protestolarını Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşecekleri 25 Ağustos tarihine kadar erteledikleri belirtildi.


Alithia Gazetesi

  • 6’ncı parselde büyük bir rezerv keşfettiler

“Şirketlerden açıklama bekleniyor” üst başlıklı haberde; güvenilir kaynaklara alınan bilgilere göre, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde bulunan 6'ncı parselde ENI/TOTAL ortak girişimi tarafından büyük bir doğal gaz rezervi keşfedildiği aktarıldı. Haberin detayında, yeni rezervin bulunduğu sahanın yanında ikinci bir doğal gaz kolonu için de olumlu göstergeler olduğunu belirtilirken, şirketlerden önümüzdeki dönemde ve özellikli araştırma sondajı çalışmalarının tamamlanmasından ardından, sondaj sonuçları hakkında resmi açıklama beklendiği vurgulandı. Haberde ayrıca, 2018 yılında gerçekleştirilen sondaj çalışmalarında, 6’ncı blokta 3,800 metrede temiz ve mükemmel kalitede doğal gaz sütunu bulunan "Kalipso" sahasının da keşfedildiği hatırlatıldı. Haberde son olarak, hâkim iyimser havaya rağmen, Lefkoşa’nın özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın niyeti ve Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde yürütülen yasadışı çalışmalar için dördüncü sondaj kulesine vereceği talimatlar konusunda endişeli olduğu vurgulandı.

  • İki toplumlu solar sistem Komisyon tarafından destekleniyor

“İki toplumun enerji ihtiyacı Güven Yaratıcı Önlem olarak katkıda bulunabilir” üst başlıklı haberde; Avrupa Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Komisyonu'nun solar sistem konusunda ön fizibilite çalışmasının geliştirilmesi için zemin hazırladığını söylediği aktarıldı. Haberin detayında, von der Leyen’in yaptığı açıklmada, adada inşa edilen solar sistem üniteleri aracılığıyla üretilecek elektriğin paylaşımı için olası Güven Yaratıcı Önlemler hakkında da yorum yaptığı belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Gidiyorlar... ve Genel Sağlık Sistemi'ne savaş açtılar

“Sağlık ve Maliye Bakanlıkları, Anastasiadis'in tam desteğiyle Genel Sağlık Sistemi'ne karşı savaşa öncülük ediyor” alt başlığıyla verilen haberde; tek sigorta dayanışması olan Genel Sağlık Sistemi karşıtlarının, toplum tarafından engellenmesinin ardından, Sağlık Sigortası Kurumu Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerini kin ve nefretle hedef aldıkları uzun soluklu kampanyalarına devam ettiği aktarıldı. Haberin detayında, AKEL tarafından yapılan kınama açıklamasında, "Sağlık ve Maliye Bakanları, Anastasiadis'in tam desteğiyle Genel Sağlık Sistemi’ne karşı uzun süredir verilen savaşta, toplumun büyük çoğunluğunun yanı sıra bizi yine karşılarında bulacaklar." dendiği belirtildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs Hasta Dernekleri Federasyonu başkanı Marios Kouloumas dün yaptığı açıklamada, büyük çıkarlara hizmet etmek için Genel Sağlık Sistemi’ni raydan çıkarma girişimlerini kınarken, Thomas Antoniou'nun Sağlık Sigortası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa etmesinden üzüntüyle karşıladığını belirtti. Haberde son olarak, Kouloumas, Antonio'nun istifasının sorun ve endişeler yarattığını belirterek, durumun nasıl gelişeceğini görmek için beklediklerini söylediği ve Sosyal Güvenlik Yasası'nın uygulanmaması için verilen savaşın yıllar önce başladığını belirtti.

  • Tek tıbbi tedavi güçlü dozda antibiyotik

“Maymun çiçeği: İlk aşılar ne zaman geliyor?” alt başlıklı haberde; Sağlık Bakanlığı temsilcisi Konstantinos Athanasiou’nun verdiği demeçte, maymun çiçeği aşılarının alınma sürecinin Avrupa Birliği tarafından yürütüldüğünü ve Kıbrıs'ın kendi kotasındaki aşıları Ağustos ayı sonuna kadar alacağını söylediği ancak, önümüzdeki iki gün içinde küçük bir miktar aşının da alınabileceğini sözlerine eklediği belirtildi. Athanasiou, maymun çiçeği teşhisi konan hastasının ailesinin, hastalarının uygun tedavi görmediğine dair şikayetleri konusunda ise, tedavi eden doktorlar tarafından özel olarak tasarlanmış bir odada takip edildiğini, durumunun sürekli olarak değerlendirildiğini ve sağlık durumunun iyi olduğunu söylediği aktarıldı.

Son Haberler

27 Eylül
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
Tüm haberler

Video on Demand