Basın Özetleri 04.03.2022

Filelefteros Gazetesi

  • Arka plandaki savaş

“Thomas Antoniou'nun istifa mektubu bomba etkisi yaptı” alt başlıklı haberde, Thomas Antoniou’nun, Genel Sağlık Sistemi ile ilgili son 10 ayın arka planındaki kirli ama aynı zamanda ciddi bilgilerle Sağlık Sigortası Kurumu'nun yönetim kurulu başkanlığı görevinden istifasını Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e sunduğu belirtildi. Haberin detayında, Antoniou’nun istifa mektubunda, "Ülkemizin Sağlık Sistemi’nin önce engellemek, aşındırmak ve sonra istikrarsızlaştırmak için yola çıkan herkes tarafından ailemin hedef alındığını ve adımı lekelemek için sistematik bir girişimler olacağını düşünmemiştim.” dediği ve diğer şeylerin yanı sıra Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e hitaben, "Şu anda mesele yasal değil, son derece siyasi. Ve bu nedenle, itibar ve siyasi etik duygularımın bana yüklediği tek sorumluluk olarak istifamı sunuyorum." dediği aktarıldı. İstifa mektubunda ayrıca, Sağlık Sigortası Kurumu başkanı olarak atandığı günden beri, tüm gücüyle kendini Genel Sağlık Sistemi fikrine hizmet etmeye adadığını vurgulayan Antoniou, bu durumun bile kendisini birçok kez kurum dışı çeşitli çevrelerden gelen saldırıların hedefi haline getirdiğinin ve yıllar içinde Genel Sağlık Sistemi'nin uygulanmasına karşı çıkan kurumsal organ ve çevrelerden kaynaklanan bu sebepsiz saldırıların artık Genel Sağlık Sistemi’nin üyelerine de uzanması nedeniyle, temel ahlak ve saygı kurallarının koyduğu sınırı aşarak aile üyelerine sıçradığını belirtti. Antoniou istifa mektubunda son olarak, ilgili saldırıların kendi başlarına ve önemli kişisel, ailevi ve profesyonel sonuçlarının kendisini istifası için sebep olmadığı ancak açık bir siyasi boyut içerdikleri için, nihai hedeflerinin ülkemizin Sağlık Sistemi olduğunu düşündüğü ve Genel Sağlık Sistemi'ni savunması için durumun siyasi yönetimi için çabalara yardımcı olmak ve kolaylaştırmak amacıyla Sağlık Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa ettiğini paylaştı.

  • Tarih EVKAF'ı yalanladı

“Dianellios da yalanlıyor” alt başlıklı haberde, işgalci yetkililerin, Larnaka'da özellikle Dianellio Teknik Okulu arazisinin kendisine ait olduğunu iddia eden "Vakıflar İdaresi"nin (EVKAF), terkedilmiş binanın geri kalanının yıkılması için Kıbrıs Cumhuriyeti'ni Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) şikayet etmeyi planladığını yönündeki yeni meydan okumasının büyük bir sürpriz yarattığı aktarıldı. Haberin detayında, EVKAF'ın niyeti, arazinin Kıbrıs Rum malı olması ve hayırsever Dimitrios Dianellos'un bağışı olması nedeniyle şehir yetkililerinin yanı sıra Eğitim Bakanlığı'nı da rahatsız ederken, bu durumun Dianellios'u başka bir okulla karıştırmış olabilecek EVKAF'ın bir gafıdır ya da son zamanlarda sürekli olarak her şeyi sorgulayıp iddia eden bir Türk taktiği olabileceği vuruglandı. Haberde ayrıca, Dianellios Teknik Okulu'nun arazisinin tam 8 yıl önce devlet tarafından, özellikle de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, "Dianellios Yetimhanesi" ile yapılan arazi değişiminin ardından, yeni bir lise inşa etmek amacıyla satın alındığı kaydedildi.


Politis Gazetesi

  • Mitsero'ya taşıma kararı aldılar ve şimdi düşünüyorlar

“Asfalt Fabrikaları’nın çevresel bir yük olduğunu kanıtlamadan Dali'den taşımaya yönelik siyasi karar hakkında sorular” üst başlığıyla verilen haberde, Asfalt Fabrikaları’nın Dali'de gerçekten çevresel bir yük olup olmadığını görmek için herhangi bir çevre araştırması yapılmadığı ve buna rağmen fabrikaların taşınmasına karar verilmesinin “?” (soru işareti) ‘lerine neden olduğu vurgulandı. Haberin detayında, Bakanlar Kurulu’nun, Asfalt Fabrikaları’nın Mitsero bölgesine nakli konusunda aceleci ve belgesiz bir siyasi karar verdiği ve bu durumun, ilgili kararın gerçek nedenleri ile motivasyonları hakkında ciddi soruları gündeme getirdiği aktarılırken, Mitsero sakinlerinin oluşturduğu 12 topluluğunun dün de asfalt fabrikasının kurulacağı yerde olduğu ve bu şekilde çalışmanın başlamasını engellemeye çalıştığı ve şimdilik başarılı da oldukları aktarıldı. Haberde ayrıca, bölgede dün yaşanan gerginlik ve 2 topluluk liderinin polis tarafından kabul edilemez şekilde tutuklanmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamayla, 25 Ağustos'ta bölge sakinlerinden oluşan bir heyet ile bir toplantı düzenlemeye karar verildiği ve ekskavatörün bölgeyi terk ederek herhangi bir çalışma yapılmayacağı konusunda güvence verildiği buna karşılık, o zamana kadar protesto etkinliklerinin durdurulmasının istendiği vurgulandı.

  • Kaçak avcılara 3 milyon € para cezası

“Yarısı ödemedi” üst başlığıyla verilen haberde, kaçak avlanma ile ilgili yasaların daha katı hale getirildiği Temmuz 2017'den, Temmuz 2022'ye kadar Yaban Hayatı Koruma Hizmeti ve Polis tarafından, kaçak avcılara toplam karşılığı 3 milyon €’yu bulan 2.178 para cezası verdiği aktarıldı. Haberde ayrıca, avlanmaya yasak bölgelerin haritasının birkaç gün içinde yayınlanacağı ve “fassa” avının 21 Ağustos’ta başlayacağı hatırlatıldı.


Alithia Gazetesi

  • Kıbrıs'ta fiyat artışlarının kalıcı olması muhtemel

“Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'ten uyarı” üst başlıklı haberde; Rus-Ukrayna şarabının etkisine ilişkin raporlarında, Rus-Ukrayna krizinin etkisine ilişkin raporlarında, fiyat artışlarının kalıcı hale gelmesinin muhtemel olması nedeniyle Kıbrıs'ın enflasyona karşı daha savunmasız olduğunu belirtiyorlar. Haberin detayında, Kıbrıs, Malta, Portekiz, Slovenya ve Hırvatistan'ın siyasi güçleri düşük ülkeler olmaları nedeniyle enflasyona karşı daha kırılgan olduklarını vurgulandı. Raporda ayrıca, hem enflasyona maruz kalma hem de politika seçenekleri açısından düşük puanları göz önüne alındığında, Malta, Kıbrıs ve Portekiz'in en savunmasız ülkeler arasında olduğuna dikkat çekildi. Haberde son olarak, derecelendirme kuruluşunun, AB'de enflasyon senaryosunu kredi negatif olarak nitelendirdiği ancak raporun ülkeye göre değiştiği aktarıldı.

  • 40 yaşındaki maymun çiçeği hastasının sağlık durumu iyi

“Maymun çiçeği aşıları Ağustos ayı sonunda” üst başlıklı haberde; Sağlık Bakanlığı basın müşaviri Konstantinos Athanasiou’nun yaptığı açıklamaya yer verilerek, geçtiğimiz gün Salı günü klinik bulgular sonrası kendisine maymun çiçeği teşhisi konan 40 yaşındaki erkek hastanın sağlık durumunun iyi olduğu aktarıldı. Haberin detayında, Athanasiou’nun basın mensuplarının sorularını yanıtladığı ve seyahat öyküsü olan 40 yaşındaki hastanın tedavi gördüğünü, sağlığının iyi olduğunu ve temaslılarının bilgilendirildiği bildirildi. Haberde ayrıca, aşı tedarikinde bazı miktarlarının nasıl güvence altına alınabileceği konusunda bakanlık tarafında farklı adımlar atıldığını ve maymun çiçeği aşısının Ağustos ayı sonunda Kıbrıs'a ulaşmasının beklendiği vurgulayan Athanasiou’nun da belirttiği gibi, Sağlık Bakanı tarafından Kıbrıs'ın farklı ülkelerden aşı temini için bazı çalışmalar yaptığı aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • İşsizlik oranında art arda üçüncü ayda artış

“Son çeyrekte listeye 9 bin kişi daha eklendi” alt başlığıyla verilen haberde; İstatistik Dairesi verilerinin Temmuz ayında İstihdam Ofislerine kayıtlı işsizlerin sayısının art arda üçüncü ayda da arttığı ve işgücü piyasası üzerindeki yoğun baskı olduğunu gösterdiği aktarıldı. Haberin detayında, artışın hem reel verilere (Mayıs'ta 10.586, Haziran'da 12.332 ve Temmuz'da 14.145'e yükseldi) yansıdığı, bunun yanı sıra mevsimsel değişimlere göre düzeltilmiş ve işsizlik oranını gösteren verilerde (Mayıs'ta 13.320, Haziran'da 13.724 ve Temmuz'da 14.128'e yükseldi) yansıdığı ve var olan durumun en iyi göstergesinin, son çeyrekte işsiz kalarak listeye 8.960 kişinin daha eklenmesi olduğu vurgulandı. Ηaberde ayrıca, yalnızca geçtiğimiz Temmuz ayının son on beş gününde listeye 1.431 kişinin daha eklendiği kaydedildi.

  • Orman Dairesi: Yangınlarla başa çıkmak için ekipmanlar yetersiz

“Daha fazla itfaiye aracı, tanker ve iş makinesine ihtiyaç var” alt başlıklı haberde; yangınların önemli bir sorun olduğunu ve bunun her yıl daha da kötüleştiğini söyleyen Orman Dairesi Müdürü Haralambos Aleksandrou, yangınla mücadele için daha fazla ekipmana ihtiyaç olduğunu kaydetti. Haberin detayında, Orman Dairesi Müdürü’nün dün yaptığı açıklamada, yangınlar ve iklim değişikliği arasındaki ilişkiyle ilgili olarak, yangınların çıkma ve yayılma riskinin iklim faktörleriyle doğrudan bağlantılı olduğunu ancak iklim değişikliğinin yangın sayısıyla değil, büyük ve yıkıcı yangınlarla bağlantılı olduğunu söylediği belirtildi. Haberde ayrıca, Aleksandrou’nun, ormanların bakımı, korunma ve yangınla mücadele ile ilgili birçok kadronun boş kaldığını belirttiği aktarıldı.

Son Haberler

27 Eylül
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
Tüm haberler

Video on Demand