Basın Özetleri 03.08.2022

Filelefteros Gazetesi

  • Muzla birlikte 17,5 kilo kokain

“Ekvador'dan Limasol'a geldiler” alt başlıklı haberde, her şekilde inanılmaz miktarda uyuşturucu ithal edildiği ve Kıbrıs'a getirildiği belirtildi. Haberin detayında, Ağrotur İngiliz Üsleri Bölgesi’nin kontrolü altında bulunan bir yer olan Asomatos bölgesinde dün, büyük miktar, 17.5 kg, kokain bulunduğu aktarıldı. Haberin detayında, konuyla ilgili Polis Uyuşturucuyla Mücadele Şubesi tarafından isimleri bilinen 40 ve 46 yaşlarındaki iki erkek şahsın tutuklanarak gözaltına alındığı vurgulandı. Haberde son olarak, uyuşturucu maddenin Ekvador'dan muz dolu bir konteynerle başlayan yolculuğunun, Limasol limanından bir meyve ithalat deposuna nakledilerek devam ettiği, Yunan polisi tarafından Kıbrıs polisine verilen bilgi ışığında ise konteynerin takibe alındığı ​​ve dün sabah ilgili tutuklamaların yapıldığı ifade edildi.


Politis Gazetesi

  • Burası yeni trafik kameralarının bizi bekleyeceği yerler

“Kıbrıs genelinde 30 kavşakta ve diğer noktalarda 96 kamera daha 'savaş pozisyonu' alıyor” üst başlığıyla verilen haberde, ilk aşamada, trafik tespit sistemi için sözleşme yapılacağı, ikinci aşamada ise birinci adımda 20, ikinci adımda 66 kamera daha kurulacağı belirtildi. Haberin detayında, kamera sisteminin pilot aşamasından bu yana Lefkoşa'da 4 kameranın hali hazırda çalışır durumda olduğu buna ek olarak ise, 19'u Lefkoşa'da, 31'i Limasol'da, 14'ü Larnaka ile Baf'ta, 12'si de şehirler arası yollarında olmak üzere toplam 90 sabit kameranın yerleştirileceği aktarıldı. Haberde ayrıca, karayolu trafik tespit sisteminin kurulum projesinin pilot aşamasındaki kontroller ve kabul işlemlerinin başarıyla tamamlandığı vurgulanırken, Ulaştırma Bakanlığı Elektromekanik Hizmetler Dairesi’nin dün, Lefkoşa ve Limasol'daki altı kavşağa 20 sabit kameranın altı ay içinde kurulmasını öngören projenin ilk aşamasına girmesi için 16 adet mobil kamera tedarikine yeşil ışık yaktığı belirtildi. Haberde son olarak, pilot aşamada 4 kameranın çalışır durumda olduğu, ilk aşamayı takip eden ikinci aşamada ise 66 sabit kamera daha kurulacağı hatırlatıldı.


Alithia Gazetesi

  • Kıbrıs'ta ilk maymun çiçeği vakası

“Olay, seyahat geçmişi olan 40 yaşındaki bir adamla ilgili” üst başlıklı haberde; Kıbrıs’ın dün itibarı ile çiçek hastalığı vakası olan ülkeler haritasına dahil edildiği ve Sağlık Bakanlığı’nın Kıbrıs'ta ilk maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini açıkladığı vurgulandı. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ilgili açıklamada, Lefkoşa Genel Hastanesi'nin mikrobiyoloji laboratuvarı tarafından yapılan moleküler bir laboratuvar testinin ardından vakanın doğrulandığı ve olayın, "seyahat geçmişi ve maymun çiçeği ile uyumlu klinik semptomları olan" 40 yaşındaki bir adamla ilgili olduğunu belirtildi. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanlığı'ndan, "İlk andan itibaren, şüpheli ve teyit edilen olayların aktarımı ve yönetimi için ilgili protokoller uygulandı" ve 40 yaşındaki hastanın, "durumunun izlenmesi ve daha fazla değerlendirilmesi için Lefkoşa Genel Hastanesi’nin özel olarak tasarlanmış alanında hastaneye kaldırıldı." şeklinde bir açıklama geldiği aktarıldı. Haberde son olarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün, Afrika dışındaki ilk maymun çiçeği ölümlerinin açıklanmasından sonra, Eski Kıta'da da vakalarda bir artış tahmininde bulunarak Avrupa bölgesi için alarm verdiği vurgulanırken, Sağlık Bakanlığı’nın dünkü açıklamasında şüpheli ve doğrulanmış maymun çiçeği vakalarını ve temaslılarını yönetme protokolünü açıkladığı belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Pahalılıkta artış, bankacılık da keyfilik

“Meclis çoğunluğu görevden almalara karşı oy kullandı, Maliye Bakanı tanrıları ve şeytanları tehdit ediyor!” alt başlığıyla verilen haberde; Anastasiadis Hükümeti ve DİSİ’nin, yasaların dondurulması ve uygulanmaması amacıyla Yargıtay'a başvurmayı düşündüğü aktarıldı. Haberin detayıda, AKEL’in ilerici değişim ve toplumun ihtiyaçlarını dinleyen bir hükümet ihtiyacına dikkat çektiği vurgulanırken, kamulaştırmalar konusunda tarafların özel bir mahkeme kurulması konusunda anlaştıkları ancak hükümetin ilgili yasa tasarısını geri çektiği belirtildi.

  • 12 topluluğun mücadelesi

“Mitsero bölgesi sakinleri anlık eylemlere devam ediyor” alt başlıklı haberde; bölge sakinlerinin Mitsero'da asfalt fabrikası kurulması sürecinin askıya alınması için çaba sarf etmeye devam ettiği aktarıldı. Haberin detayında, bölge sakinlerinin asfalt fabrikanın kurulması planlanan bölgede gece boyunca nöbet tuttuğu ve amaçları işin başlamasını engellemek olduğu belirtildi. Haberde son olarak, Mitsero bölgesi sakinlerinin işin durdurulması taleplerinin kabul edilmemesi durumunda ise yol kapatma gibi eylemlere girişecekleri vurgulandı.

Son Güncelleme: 04 Ağustos 2022 - 12:16

Son Haberler

27 Eylül
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
Tüm haberler

Video on Demand