basın özetleri 02.08.22

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Anna ile Athina’ya soruşturma – Hapishane Müdiresi ile hapishane yüksek yetkilisi tarafından basına sızdırılan belge konusu büyüyor”

Polis Basın Sözcüsü: “13 Temmuz tarihinde medyaya yansıyan bir belge ile ilgili 2 ihbar yapıldı”.

Anna Aristotelus: Yolsuzluk faaliyetlerini ihbar etmeye cesaret ettiğim için intikam amaçlı yapıldığına dair en ufak bir kuşkum yok”.

Hapishane Müdürü “Tek yaptığım şey bir tezgâh ve yolsuzluk olayını ihbar etmekti İhbar etmeyip susmam mı gerekiyordu?” diye sordu…

“Gizli” bilgileri ifşa etmekle suçlanan Hapishane Yüksek Yetkilisi Athina Dimitriu hakkında da soruşturma başlatıldı.

Hapishane Müdiresinin avukatları Anna Aristotelus’u harcamaya çalışıldığından söz ediyor.

Avukatlar “gizli belge olarak kategorize edilmemiş, 1/7/2022 tarihli bir e-mailin söz konusu olduğunu” belirtti.

*

Politis gazetesi de Alithia’yla aynı konuyu ana haber yapmış. Aktarıyoruz:

Aristotelus’u harcamak amacıyla görülmemiş tezgâhlar – Politis gazetesinin yayınladığı e-mail’i bahane ederek Anna Aristotelus’a soruşturma açtılar”

Şöyle yazıyor ön sayfasında:

Avukatlarına göre Hapishane Müdiresi Anna Aristotelus ile Müdire Yardımcısı Athina Dimitriu’yu “harcamak” maksadıyla kovuşturulmaları vicdansızlık ve ilkesizliktir. 4 sorgu savcısının hapishanelerde mobil telefon ve uyuşturucu dolaşımıyla ilgili iddiaları araştırmalarının arkasından, şimdi de iki yetkiliyi Politis’in yayınladığı ve Adalet Bakanı Stefi Draku’yu ifşa eden bir kategorize edilmemiş e-mail’i sızdırmış olmaktan dolayı soruşturmalara maruz bırakıyorlar.

Polis görülmemiş bir şevkle hareket etti, haftasonu da çalıştı. Anna Aristotelus Çarşamba günü, Athina Dimitiru ise Perşembe günü ig-fade vermeye çağrıldı. İki hapishane yetkilisi özel bir şirketin e-mail’inin sızdırılması konusunun araştırılması sırasında ne araştırmalardan elde edilen materyalin sızdırılması ne de Adalet Bakanının bir başka gazeteye sızdırdığı gizli mektup hakkında hiçbir araştırma yapılmadığını şikâyet etti.

Politis’in yayınladığı e-mail kamu çıkarını ilgilendiriyordu zira maili gönderen özel şirket izleme sistemi aktive edildiği takdirde hapishanedeki mahkûmların yanısıra avukat, ziyaretçi ve personelin de izleneceğini açık bir şekilde ortaya koymuştu.

Filelefteros gazetesinin konuyla ilgili başlıkları:

“Anna’nın avukatları müvekkillerinin harcanmaya çalışıldığından söz etti – Hapishanede üçüncü araştırma”

Haravgi ise haberi “Hapishane Müdiresi ve Yüksek Yetkilisine karşı belge sızdırma soruşturması – “Aristotelus ve Dimitriu’nun avukatları: Hapishane idaresini harcama çabaları” başlıkları altında veriyor.

*

Haravgi ve Filelefteros gazeteleri Temsilciler Meclisinin pahalılığa karşı önlemlerle ilgili yasalarını Cumhurbaşkanının Meclise iade etmesi konusunu ele alıyor.

Haravgi gazetesinin ön sayfasından aktarıyoruz:

“Ηükümetin sosyal koruma önlemlerini ertelemesi sosyal umursamazlıktan mustarip olduğunu gösterir – Cumhurbaşkanı Anastasiadis pahalılık ve zorunlu mülk satışları ile ilgili yasaları imzalamadı” başlıkları altında verilen ana haberinde Haravgi gazetesi ön sayfasında şöyle yazıyor:

Pahalılık dalgası ve ekonomik zorluklar dev boyutlar edinirken Hükümet büyük ekonomik çıkarlara göz kırpıyor

Hükümet ile DİSİ, aileleri ve küçük ile orta işletmeleri pahalılık ve zorunlu satış cehennemine doğru itiyor

Temsilciler Meclisi Cumhurbaşkanının yasaları iade etmesi karşısında kararsız kaldı. AKEL yasa iadesini reddedeceğini ve karşı oy kullanacağını açıkladı

*

Filelefteros gazetesi ise aynı konuyu ön sayfada şöyle veriyor:

“Pahalılıkla ilgili yasalar nakavt – Muhalefet partileri bugün Cumhurbaşkanının iadesini reddedecek – Yüksek Mahkeme ilgili konuda karar verinceye dek yasalar hiçbir anlam ifade etmeyecek”

Biri tüketicinin pahalılığa karşı korunmasına diğeri ise Ekim ayına dek zorunlu satışların durdurulmasına ilişkin iki yasanın Cumhurbaşkanı tarafından Meclise iade edilmesinin ardından bugün olağanüstü toplanacak olan Mecliste yer alacak gelişmeler hemen hemen belli: Meclis Cumhurbaşkanının yasaları iade etmesini reddedecek ardından ise Cumhurbaşkanı, öngörülemeyen bir gelişme olmadığı takdirde, yasalar hakkındaki kararı Yüksek Mahkemeye bırakacak. Yüksek Mahkeme kararını verinceye kadar yasaların yürürlüğe girme tarihi, özünde yurttaşa hiçbir fayda sağlamadan, geçmiş olacak.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Filelefteros gazetesinden Kıbrıs sorunuyla ilgili bir haber “Gerçekler doğrulanıyor – Hükümet Sözcüsü: Gelişmeler BM tarafından bazılarının sızdırdığı anlatıların yalan olduğunu ortaya koyuyor” başlıkları altında şöyle yazıyor:

Geçen Pazar günü Mihalis İgnatiu’nun gazetemizde yayınladığı 4 Temmuz 2017 tarihli Crans Montana tutanakları hakkında Hükümetin ilk tepkisi “Gerçekleri ortaya koyduğu ve BM tarafından bazılarının sızdırmaya çalıştığı bilgilerin yalan olduğu” açıklaması oldu.

Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos Filelefteros gazetesinin ortaya çıkardığı yeni tutanakların Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in defalarca yaptığı ve Crans Montana’daki müzakereler sürecinde kaydedilenler hakkındaki açıklamalarının gerçekliğini ortaya koyduğunu söyledi. Hükümet Sözcüsü “Kimseyle çatışmak niyeti olmadığının” altını çizdikten sonra “Bazı BM yetkililerinin bir yandan Türkiye’nin Crans Montana çıkmazı hakkındaki sorumluluklarından kurtulması öte yandansa Kıbrıs Rum toplumunda iç cephede çatlak oluşturmak amacıyla, 4 Temmuz 2017 günü yaşananlarla ilgili anlatılarının yalan ve yanıltıcı olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu” vurguladı.

Pelekanos “Hükümetten yana geçmişle uğraşmanın zamanı olmadığını” söyledi ve “Ancak yaşanan olaylar ve tarihsel gerçekler, son 5 yıl boyunca BM’in kendi belgeleri tarafından yalanlanan anlatıları kabul edenleri yalanladığını” söyledi.

Eski Kıbrıs sorunu müzakerecisi ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis ise “5 yıldır söylemeye çalıştığımız gerçeklerin inanılır olması için basına belgelerin sızmasını beklemek biraz ayıptır» diyerek Filelefteros’un ortaya çıkardığı belgenin içeriğinden memnun göründü.

Politis gazetesi aynı konudaki haberinden kısa bir alıntı:

“İfşa belgesi... ve laf taşıyıcılar üş üstünde”

Kıbrıs Hükümeti aracılarını ve laf taşıyıcılarını ortaya sürerek “Crans Montana’da söylediklerinin yalan olduğu konusunda” BM’e bir kez daha saldırdı. Bilinen bir BM belgesini “ifşa belgesi” olarak öne sürdü. Oysa aslında söz konusu belge, BM Genel Sekreterinin toprak konusunda Türk tarafına baskı yapma niyetini ortaya koyuyor. Belgede BM Genel Sekreteri Omorfo’nun iadesine ilişkin yazılı atıfta bulunulması gerektiğini yazıyor.

*

Haravgi gazetesinden “Mavroyannis: Göçmenler sorununun idaresinde Hükümetin sorumlulukları çok büyüktür” başlığı altındaki haberinde bazı alıntılar:

Batı Lefkoşa’da tel örgü çekilen bölgeyi ziyareti sırasında “Siyasi iltica talebinde bulunan insanların haklarına engeller koyarak uluslararası hukuku çiğneyemeyiz” diyen Andreas Mavroyannis’e karşı Hükümet, DİSİ ve ELAM birlik oldu.

“Yıllarca Kıbrıs sorunu müzakereciliği yapmış birinin şimdi Cumhurbaşkanı adayı olarak Hükümetin Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolü altındaki bölgelere göçmenlerin girmesini engelleme çabalarına karşı hoşnutsuzluğunu ifade etmesi gerçekten üzücüdür” diyen İçişleri Bakanının açıklamasına cevap veren bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis “Ne Sayın Nuris ne de Hükümet siyasi analizcidirler. 9 yıldır ülkeyi yönetenler onlardır… Sorunun bu denli büyümesinde son derece büyük sorumlukları vardır” dedi.

Mavroyannis “İltica başvurularını hızlı ve sonuç verici biçimde inceleme sisteminin olmamasında, başvurusu reddedilen göçmenleri sonuç verici bir biçimde ülkelerine gönderme mekanizmasının olmamasında Hükümet’in sorumlulukları çok büyüktür” dedi. “Yabancı düşmanlığı yapan, uluslararası hukuka ve Avrupa müktesebatına ters düşen pratikler benimsemek sorunu çözmez. Tam tersine uluslararası alanda teşhir eder" şeklinde vurguladı.

*

Filelefteros gazetesi sporla ilgili bir diğer haberinde şöyle yazmış:

“Hem gümüş hem altın madalya”

22. Comonwealth Müsabakalarında Kıbrıs Balarcasvili ile judoda bir altın, Pilakuri ile ise jimnastikte bir gümüş olmak üzere iki madalya daha kazandı.

*

Haravgi gazetesinden bazı haber başlıkları:

“Balıkçılar mesleğin tamamıyla yok olduğundan söz ediyor - Çok sayıda sorunla karşı karşıya olan balıkçılar AB’nden gelen paraların doğru kullanılmasını talep etti”

*

“Vergiler ve pahalılık sayesinde Hükümet 22’nin ilk altı ayında 690 milyon avroluk gelir elde etti”

“Ailelerin ve işletmelerin borcu 56,2 milyar avroya yükseldi”

Son Güncelleme: 02 Ağustos 2022 - 16:41

Son Haberler

27 Eylül
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
Tüm haberler

Video on Demand