basın özetleri 19.08.22

Politis gazetesinin ana haberi:

“Her beş emekliden biri stabil olarak yoksul – İstatistik Dairesinin 2021 sonu yoksulluk ve sosyal izolasyon verileri”

Gayri safi yurtiçi hasıla son yıllarda yükselmiş olmasına karşın emeklilerin ve kadınların yaklaşık yüzde 20’si stabil yoksulluk tehdidi altında yaşıyor.

Her altı yurttaşımızdan biri, tünelin sonunda ışık umudu olmaksızın, yoksulluk ve sosyal izolasyon altında yaşamını sürdürmek zorunda.

Zenginlerle yoksullar arasındaki eşitsizlikler oldukça yüksek düzeyde seyrediyor. Eşitsizlik endeksi 2021 yılının sonunda yüzde 29,4’ü gösteriyordu.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Pahalılık büyüyor, cüzdanlar boşalıyor – Barınma ve enerji alanlarında yeni büyük zamlar”

Temmuz ayında tüketici fiyatları gene fırladı. Uyumlaştırılmış endeks %10,6'da. Binlerce hane çaresizlik içinde.

Barınma, Su, Elektrik ve Sıvı gaz yüzde %30,7, Ulaştırma ise %21,8 ile en büyük değişimi kaydeden kategoriler oldu.

154 bin Kıbrıslı yoksulluk ve izolasyon riski altında. Kadınlar erkeklere kıyasla daha zor durumda.

*

Alithia gazetesinin ana haberi “Türkler 6 nolu parselle flört ediyor – Eni – Total ortaklığının tespit ettiği 6. Parsel yakınlarında ATPR P-72 tipi casus uçuş aracı” başlıkları altında veriliyor.

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Tungsten Explorer’ın üzerinde otopsi uçuşu. Kıbrıs ile Yunanistan izliyor. Türklere göre Mısır’a ait olan Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi içindeki parçaya yönelik bir ihlal söz konusu değil.

Ardından Kastelorizo Adasının güneyinden geçen sonra ise Türkiye fır hattına giren uçak, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan Havacılığı tarafından da tespit edildi.

Ankara Yunanistan ve Kıbrıs’a karşı ılımlı tavır takınacağına dair Brüksel’e teminat verdi ama içteki aşırı sağcı ve milliyetçilerin tepkileri sert oldu.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Gölgeleri araştırın – Yasadışı telefon dinleme skandalının araştırılmasına yönelik baskılar artıyor”

Kıbrıs’ın telefon dinleme skandalıyla bağlantısını ortaya koyan, peş peşe gün ışığını gören bilgilerden sonra olayın araştırılmasına yönelik Hükümete baskılar artıyor. Tüm kuşkuların netleştirilmesi için bağımsız bir komisyonun atanması talep ediliyor. Çok sayıda partiden gelen ilgili taleplere dün bağımsız Cumhurbaşkanı adayları Nikos Hristodulidis ile Yorgos Kolokasidis’in de açıklamaları eklendi. Filelefteros bugün Kıbrıs’ın Yunanistan’daki skandalla bağlantısını ortaya koyan bir kanıt daha ortaya koyuyor. Yunanistan’daki Ulusal Şeffaflık Kurumu tarafından telefon dinleme skandalıyla ilgili olarak ifadesi alınan şirket yetkililerinden Kıbrıslı Rum bir kadın van tipi casus aracıyla ilgili iş adamlarının çalışanı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları.

Haravgi gazetesinden bazı haberler:

“Çocuk Hakları Komiserinden insanlık, Nuris’ten zulüm”

Çocuk Hakları Komiseri Despo Mihailidu Gürcistanlı bir göçmen ailesine insani nedenlerden ötürü oturma ve çalışma izni verilmesini istedi. Ailenin Kıbrıs’ta doğmuş, büyümüş ve Kıbrıs’ta okula gitmekte olan 15 yaşında bir çocuğu var. İçişleri Βakanı Nikos Nuris sert bir “hayır”la yanıt verdi ve “Ailenin ülkesine gönderilmesinin çocuğun lehine” bir karar olduğunu söyledi.

*

“İnya köyü muhtarının açıklamalarından sonra Balıkçılık Dairesi deniz kaplumbağalarının korunmasına yönelik önlem alıyor”

Balıkçılık ve Su Araştırmaları Bölümü İnya köyü Muhtarının koruma altındaki Lara – Tokseftra sahilindeki deniz kaplumbağası yuvalarının korunması ve Deniz Kaplumbağalarını Koruma programının sonuçlarıyla ilgili olarak üzüntü duyduğunu açıkladı.

Balıkçılık Dairesi deniz kaplumbağalarının ve yumurtalarının Avrupa ve ulusal yasalar tarafından korunduğunu ve kaplumbağalara ya da yumurtalarına zarar verme girişimlerinin cezalandırıldığını vurguladı.

Kıbrıs’ta uygulanan koruma programı gerek Avrupa gerekse de uluslararası alanda en başarılı biyo-çeşitlilik programlarından biri olarak kabul ediliyor. 40 yıldır devam eden deniz kaplumbağalarını yaşatma önlemleri uygulamalarından sonra Kıbrs’ın deniz kaplumbağası nüfusunda ciddi iyileşmeler gözlemlendi. Bir deniz kaplumbağasının olgunlaşması için 20 ile 30 yıllık bir süre gerekiyor, dolayısıyla koruma programı bu pozitif sonuçların elde edilmesinde kilit rol oynadı. Kaldı ki Akdeniz düzeyinde kaplumbağaları yaşatma düzeyi “olumsuz – kötü” olarak değerlendirilirken Kıbrıs “elverişli ortam” olarak kabul görüyor.

Balıkçılık ve Su ürünleri Araştırma Bölümü İnya Muhtarının koruma programı çerçevesinde yapılan bilinçlendirme ve aydınlatma çabalarında bizzat yer aldığını ve açıklamalarının kendisinin de program vasıtasıyla edindiği bilgilere yönelik gerçeği yansıtmadığını belirtti. Balıkçılık Dairesi deniz kaplumbağası programı hayata geçirilirken halkın da katılımına her zaman pozitif bakıldığını, kaplumbağa yuvalarının açılışı ve yavruların denize yolculuğu sırasında halkın olaya tanık olduğunu ve aynı zamanda bilimsel bilgilendirme yapıldığını belirtti. Açıklamada son olarak “Tüm yetkili makamlarla işbirliği çerçevesinde söz konusu türe zarar verebilecek her türlü faaliyete karşı önlem alınacaktır” deniyor.

*

“Kıbrıs Çevre Örgütleri Federasyonu OPOK: İklim krizine yönelik uzun vadeli strateji”

OPOK yaptığı ilgili bir açıklamada, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı, karbondioksit yayımının azaltılması, su kaynakları tasarrufu ve geriye kazanılmış suyun yeniden kullanımı, kirliliğin azaltılması ve biyo-çeşitliliğin korunması gibi iklim değişikliğinin etkilerini azaltacak çözümlerin dünya siyaset gündeminin ilk sırasında yer alması gerektiğini söyledi.

Bu yıl yaz mevsiminin son beş yüz yılın en kurak yazı olduğunun ortaya çıktığı vurgulandı ve kuraklık ve çölleşme olgusunun bilim dünyasının endişelerini doğrulayarak dünya çapında büyük değişimlerin yaşanacağına dair uyardığı kaydedildi.

“Çevre krizi uluslararası ve yerel yönetimin ve aynı zamanda sivil toplumun uğraşmakla yükümlü olduğu bir numaralı sorundur” dendi.

*

Politis gazetesinden kısa kısa:

“Avrupa Parlamentosu “olayla bağlantımız olmadığı”nı tartışacak…”

Αvrupa parlamentosunun ilk oturumunda Yunanistan ve Kırbıs’ın telefon dinleme skandalıyla ilişkisi konusu gündeme gelecek. AKEL’li Avrupa parlamenteri Yorgos Yeoryiu elinde ezici kanıtlar olduğunu açıkladı. Öte yandan Hükümet arada bağlantı olmadığı konusunda ısrar ediyor.

*

“Maymun çiçeği temaslılarını gizleyerek risk alıyorlar”

Maymun çiçeği hastalığına yakalananlar hastalıktan çok damga yemekten korkuyor. Tüm temaslılarını açıklamayı reddediyorlar. Böylelikle hastalığın daha fazla yayılma riski çok açık.

*

“Mahkeme çocuğu almasının yasadışı olduğuna karar verdi”

Yüksek Mahkeme, Kıbrıslı Rum bir annenin, çocuğunu Yunanlı babasından almasını yasadışı bulan duruşma mahkemesinin kararını onayladı. Kıbrıs’ta bulunan çocuk Yunanistan’a geri gönderildi.

*

Filelefteros gazetesinden de birkaç kısa haber:

“Hane halkları çaresizlik içinde – Kiraya ve kredi taksitlerine para yetmiyor”

İstatistik veriler binlerce yurttaşın yaşadığı zorlukları ortaya koyuyor.

*

“Suriyelilerle Nijeryalılar kapıştı – Purnara’da taş savaşı”

Dün Purnara Göçmen kampında Suriyeli göçmenlerle Nijeryalı göçmenler arasında patlak veren olaylar sonucunda dokuz kişi yaralandı ve yedi araç hasar gördü.

*

“Muhteşem gece”

Ominia ve AEK takımları Avrupa’da deplasman maçlarında zafer kutlamaları yaparken Apollon Pire Olimpiakos takımı karşısında verdiği mücadelede beraberlik elde etti.

Son Güncelleme: 19 Ağustos 2022 - 16:32

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand