basın özetleri 18.08.22

Alithia gazetesi:

“Türk – Rus ilişkileri Avrupa’yı ürküttü – Türkiye’nin Rusya’ya ithalatı hat safhada – Türk şirketlerinin Rusya pazarında yerleşmesine yönelik korkular”

Moskova’ya yaptırımları imzalamayan Ankara, Türk şirketlerinin Batılı şirketlerin Rus pazarından ayrılmasının geride bıraktığı boşluğu doldurmasına izin veriyor. Avrupa Birliği ülkelerinde korkular hüküm sürüyor. Avrupa pazarının yerini Türk pazarının doldurmasını korkuyla izliyorlar.

Ankara’nın NATO içindeki rolü nedeniyle durumun idaresi daha da zorlaşıyor. ABD ise ikinci S-400 dizisi nedeniyle öfkeli.

AB’ne uyarı: Ortada Moskova ile Ankara’nın Ukrayna ganimetlerini paylaşması riski var.

*

Politis gazetesi:

“Kıbrıslı Rumlar barikatları zapt etti – İlk kez olarak değişen eğilim neyin göstergesidir – Barikatlardan geçen yabancılara dair veriler de enteresan”

2006 yılından beridir bir yıl içinde barikatları geçen Kıbrıslı Rumların toplamı 800 bini hiç aşmamıştı. Şimdi sadece altı içinde 1milyon 571’i buldu.

Yüzlerce Kıbrıslı Türkün Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolü altındaki bölgelerde çalışıyor olmasından dolayı beklenenin aksine ise Kıbrıslı Türklerin geçişlerinde hafif bir düşüş olduğu saptandı.

Barikatları geçen yabancılarla ilgili olarak kimlerin geçtiği konusunda da bazı sürprizler göze çarpıyor.

Politis gazetesinin Kıbrıs Türk toplumunun turizm bakanlığının resmi verilerine dair açıklamasına dayalı haberine göre:

Bu verilerden çıkan ana sonuç Kıbrıslı Rum geçişlerinde etkileyici bir artış söz konusu. Kıbrıslı Türk geçişleri 2006 yılından 2018 yılına kadar Kıbrıslı Rum geçişlerinden sabit olarak daha fazlaydı. 2018’de ise Türk lirasında yaşanan kriz döneminde yükselmeye başladı. İki bölgenin karşılıklı geçiş sayısı birbirine yaklaştı ve takriben 1’er milyonu buldu. Yine de Kıbrıslı Türk geçişleri biraz öndeydi. Bütün bunların belli bir açıklaması var. Türk lirasının sürekli değer kaybı Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altındaki bölgelerde artan fiyatlarla birlikte Kıbrıs Türk pazarını Kıbrıslı Rular için cazip bir hale getirdi. Kıbrıslı Rumlar akaryakıt, yiyecek, içecek ve kıyafet satın almak ve yükselen enflasyona rağmen Kıbrıs Rum tarafına göre daha ucuz hizmet sunmaya devam eden restoranlara gitmek için öteki tarafa geçiyor.

Geçen Pazar günü Politis gazetesi bu eğilimin Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolü altındaki bölgelere kıyasla kiraların daha düşük olmasıyla da alakalı olduğunu ortaya koydu. Gerek Kıbrıslı Rum gerekse de yabancı öğrenciler Kıbrıs Türk tarafından daha ucuz kiralık ev bulabiliyor. Bu yılın sadece ilk 6 ayında barikatlardan 1.571 bin Kıbrıslı Rum ve 993.794 Kıbrıslı Türk geçti. Bu ritm yıl boyunca devam ettiği takdirde bir yılda 3 milyon Kıbrıslı Rum ve 2 milyon Kıbrıslı Türk geçişinden söz eder olacağız. Kıbrıslı Türklerin geçişlerinin Kıbrıslı Rumlara kıyasla bu kadar düşük olmasının nedeni, Türkiye’deki ekonomik krizin ve Kıbrıs Türk toplumuna daha yüksek biçimde yansıması olayının, Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolü altındaki bölgeleri Kıbrıslı Türkler için erişilmez hale getirmesi ya da çok az bir kısmı için erişilebilir olması şeklinde açıklanabilir.

Kıbrıslı Türkleri Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilerde ilginç olan bir başka noktaysa üçüncü ülke yurttaşları geçişleri. Ocak ile Temmuz ayları arasındaki dönemde Kıbrıs Türk bölgesine geçen yabancılar arasında başı Britanyalılar ile Yunanlılar çekiyor. Üçüncü sırada Romanya, dördüncü sırada ise Almanlar var.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Uyuşturucu tehlikesi tehditkârca geri döndü – Sadece 7 ay içinde 2021 yılı içinde tespit edilen uyuşturucu miktarını aştık”

Uyuşturucu tüccarları bu yıl daha büyük bir tehlike oluşturuyor. Pandemi nedeniyle uyuşturucu piyasasında yaşanan durgunluktan sonra uyuşturucu tüccarları şimdi piyasayı maddelerle doldurmaya çalıştığının görüldüğü bu dönemde Uyuşturucuyla mücadele Birimi YKAN baskın üstüne baskın yapıyor. 2021 yılı içinde tespit edilen uyuşturucu miktarının 2022’nin Temmuz sonuna kadar olan dönem içinde fazlasıyla aşılmış olması durumun vehametini açıkça ortaya koyuyor. YKAN Başkan Yardımcısını yaptığı açıklamaya göre esrar kullanımında görülen artışın yanısıra piyasada dolaşan esrarda da daha sert bir uyuşturucu madde tespit edildi. YKAN yetkilisi aynı zamanda metamfetamin maddesinin Kıbrıs’ta kullanılan uyuşturucular listesinde üçüncü sıraya yerleştiğine dikkat çekti.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

Haravgi gazetesi ana haberini “Tahminler sonbaharın perakendeciler için zor olacağını gösteriyor – Dükkan sahipleri soluma cihazına bağlandı. Birçok dükkan ardı ardına kapanırken bir çoğu da hayatta kalma mücadelesi veriyor” başlıkları altında veriyor.

Ön sayfada öne çıkan noktalar şunlar:

Kıbrıs Esnaf ve Küçük Dükkân Sahipleri Birliği POVEK: “Hammadde ve elektrik fiyatları ve kira artışlarıyla sorunlarımız daha da büyüyor”

“Daha önce işletmeler artışların bir kısmını karşılayabiliyordu, ama bugün bu imkansız”

Kula Gumenu: Μektuplar gönderdik, uyarılar gönderdik, ama yetkili Ticaret ve Ekonomi bakanlıklarından yanıt alamadık

Haberde turistik bölgelerde faaliyet gösteren küçük ve orta işletmelerin büyük fiyat artışlarının Rusya ve Ukraynalı turist hacminde yaşanan kayıplarla birlikte kapanma riskiyle karşı karşıya olduğunu hatta birçoğunun dükkana şimdiden dükkana kilit vurduğunu yazıyor.

Alarm çalan dükkan sahipleri Hükümete, realiteye uygun yardımlar vermesi ve çok daha vahim olacağı düşünülen geleceği ciddiye alması için dramatik çağrıda bulundu.

Haravgi’ye konuşan POVEK Genel Sekreteri Stefanos Kursaris Hükümetin pandemi, pahalılık dalgası ve enflasyona karşı aldığı önlemlerin, önümüzdeki ayların zorluklarını ve maalesef zorlu bir sonbahar öngörülerini karşılayabilecek orta vadeli bir plana dayandırılmadığından dolayı yetersiz olduğunu vurguladı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Filelefteros:

“Şu ana kadar gelen turist sayısı 2019’a kıyasla 1 milyon daha fazla”

Aynı ay içinde açıklanan yolcu trafiği rakamlarının da öngördüğü gibi, turizmdeki olumlu seyir Temmuz ayında da devam etti. İlk yedi ayda turist ziyaretleri 2019'un %76,8'ine ulaştı.

Kıbrıs’ın ekonomisi turizm sayesinde güçlü bir direnç gösteriyor. 2022 için %5'in üzerinde bir büyüme oranı bekleniyor.

*

“Larnaka’nın dağlık köylerinde arı otelleriyle dolu doğal yollar”

Dağlık Larnaka'nın dokuz arıcı köyünü öne çıkaracak, turistik kalkınmasına, sürdürülebilir yollarla katkı yapacak benzersiz bir proje. Kısa zamanda bölgede banklar, şezlonglar ama aynı zamanda da yalnız arı otellerinin yer alacağı üç tematik arıcılık şerit parkı hazırlanıyor.

Trodos Ağı ve Turizm Müsteşarlığına bağlı Larnaka turistik kalkınma ve geliştirme şirketi ETAP’ın bir insiyatifi olan proje çerçevesinde hazırlanacak ve Odu, Vavla ve Vavatsinya köylerinde yer alacak olan üç yolun planları ve mimari tasarımı hazır. Her yolun kendine has bir tematik kimliği olacak. Rahatlama ve huzur noktaları içerecek çalışmanın ortak noktası ise arı otelleri olacak.

ETAP görevlisi Nana Azmeni Pavlu Filelefteros’a ilk hayata geçirilecek projenin 2,5 km uzunluğundaki ve zorluk derecesi 2 olan Vavatsinya köyünün patikası olacağını belirtti. Pavlu ilgili çalışmaların Eylül ayında başlayacağını ve yılsonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Patika öncelikle temizlenerek ziyaretçilerin geçişlerine elverişli hale getirilecek, gereken noktalarda merdivenler oluşturulacak ve parmaklıklar yerleştirilecek. Ardından yol boyunca kovan şeklinde banklar, köşkler, ahşap şezlonglar ve kocaman arı otelleri ile zenginleştirilecek. Yalnız yaşayan arılara hizmet edecek olan arı otellerinin inşasında ahşap, küçük ağaç gövdeleri, kamış ve tuğla malzemeleri kullanılacak. Bu küçük yapıların içinde bal vermeyen ama doğanın, ekinler ve bitkilerin en önemli polinatörlerinden olan yalnız yaşayan arılar barınacak.

Yol boyunca belli aralıklarla arıcılık ve bal hakkında bilgiler içeren tabelalar yerleştirilecek ve arıcılık bitkileri ekilecek.

2023 yılı içinde yapılacak olan Vavla arıcılık şerit parkı için gerekli finansman Avrupa Birliği’nin Be.Cultour programından sağlandı.

Odu köyündeki çalışmanın da etkileyici olması bekleniyor. Üç park arasında, mevcut bir patikada oluşturulmayacak olan tek şerit parkı oluşturuyor. Geçen yılki yangınlardan sonra ortaya çıkan ve şelale içeren eski bir yol keşfedilmişti. Şimdi bu yolun tematik şerit park haline getirilmesi ve çalışmalara başlanması için gerekli izinlerin alınmasına yönelik girişimlerde bulunuluyor.

Son Güncelleme: 18 Ağustos 2022 - 12:56

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand