basın özetleri 17.08.22

Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri:

Alithia:

“Avrupa’nın umudu Kıbrıs’ın doğal gazı – 510 milyar metreküplük doğal gaz yatakları Almanya’nın beş yıllık ihtiyaçlarını karşılıyor”

Güvenilir Alman gazetesi Handelsblatt Kıbrıs’ın güneyinde kanıtlanmış 510 milyar metre küplük doğal gaz yataklarının bulunduğunu ve bu miktarın Almanya’nın geçen yılki tüketiminin beş katından fazla olduğunu yazdı.

Gazete bunun ada cumhuriyetine Avrupa için önemli bir tedarikçi olma olanağını sağladığı anlamına geldiğini yazdı.

Kıbrıs gibi bir ülkeden gelecek doğal gazın, özellikle şimdi, Gozprom’un eksik teslimatlarının yerini doldurması bakımından önemini vurgulayan Handelsblatt gazetesi bunun önündeki en büyük engelin çözülmemiş olan Kıbrıs sorunu olduğunun altını çizdi.

*

Politis gazetesi:

“Kırmızı kredilere yönelik kötü alametler – Merkez Bankası verileri ödenemeyen kredilere yönelik alarm çalıyor”

En iyi olasılık ödenemeyen krediler düşmesinde durgunluk olması, Merkez Bankası verilerine göreyse 2022’nin Nisan ile Mayıs ayları arasında hafif bir de artış kaydedildi.

Kırmızı kredilerde görülen 17 milyon avroluk artışın 15 milyonu hane kredilerine ait. Küçük ve orta işletmelerin kredilerinde ise durgunluk kaydedildi.

Yüzde 11’lik enflasyon nedeniyle hanelerin ve küçük ile orta işletmelerin alım gücünün düşmesi nedeniyle önümüzdeki aylar ödenemeyen krediler için kritik önem taşıyor.

*

Filelefteros gazetesi:

“Telefon dinlemelerinde kilit adam – Yunanistan’daki skandalın Kıbrıs’la nasıl doğrudan bağlantılı olduğunu açıklıyoruz. Predator, Avni ve Dilian’ın arkasında kim var?”

Gazetemiz Filelefteros, Yunanistan’daki telefon dinleme skandalının, ünlü van tipi casus aracının önünde park etmiş olduğu ve Tal Dilian ile Abraham Şahak Avni’nin ortak ofisi olan Larnaka’daki binayla kesin bağlantısını gün ışığına çıkardı. Söz konusu iki kişi hakkında tutuklama kararı çıkarıldığında, onlar, şirketi Yaron Levgoren adlı bir şahsa devretti. Levgoren şirket ofisinin adresi olarak aynı binayı bildirdi. Levgoren aynı zamanda Predator yazılım sisteminin ait olduğu şirketin de yetkilisiydi.

*

Haravgi gazetesi:

“Hükümet pahalılığa karşı önlem almayı inatla reddediyor – İlgili önlem alma önerilerini görmezden gelmekte ısrar ederek hanelere ve küçük ile orta işletmelere sırt çeviriyor”

Gazetenin ön sayfasında şu noktalar öne çıkıyor:

DİSİ Hükümeti, pahalılık karşısında toplumun rahatlatılmasını hedefleyen her türlü inisiyatife karşı.

AB üye ülkelerinde, pahalılığın göğüslenmesi amacıyla, temel ihtiyaç ürünleri ve hammadde vergilerinde istisna yapma olanağı mevcut.

Hükümettekiler ayrıca AKEL’in önerisi olan enerji şirketlerinin süper kazançlarının vergilendirilmesini de reddediyorlar.

  1. sayfada yer verdiği haberden bazı teferruatlar:

AKEL Politbüro üyesi Eleni Mavru yaptığı ilgili açıklamada, Ekonomi Bakanının, toplumun pahalılık kasırgasının etkilerine karşı rahatlatılmasına yönelik her türlü inisiyatife karşı, DİSİ Hükümetinin sağır kalmakta ısrar etmesini haklı gösterebilmek çabasıyla, olayları çarpıttığını vurguladı. Ekonomi Bakanı yaptığı açıklamada Muhalefetin yüksek elektrik fiyatları nedeniyle vergi indirimine gidilmesi yönündeki önerisine karşı ironik bir tutum sergiledi.

Ekonomi Bakanının bu tutumunu kınayan Eleni Mavru açıklamasında “Alman Ekonomi Bakanının Komisyona gönderdiği doğal gaz tüketimine gelecek olan yeni verginin tüketiciye yansımamasına yönelik mektubundaki öneri AKEL’in uzun zamandır dile getirdiği talebini doğruluyor: Yani Avrupa müktesebatının ve bir süreden beridir AB’nin aldığı kararların, üye ülkelere pahalılıkla mücadele doğrultusunda temel ihtiyaç ürünleri ve hammadde vergilerinde istisna yapma olanağını verdiğini” vurguladı. “Bir dizi AB üyesi ülke önemli istisnalar yaptı. Kıbrıs’ta ise Hükümet, AB’nden çalışanların ve küçük ile orta işletmelerin gelirini koruyacak önlemler talep etmeyi ısrarla reddediyor. Reddetmenin yanısıra Temsilciler Meclisinin karar vermiş olduğu akaryakıt ve elektrik KDV’sinin düşürülmesine yönelik önlemleri de Cumhurbaşkanı iade etti” dedi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer bazı haberlerinden seçmeler:

Politis gazetesi:

“Yeni virüs Langia için endişeye gerek yok”

Bilim dünyasının gözü doğu Çin’de tespit edilen yeni virüse çevrildi. Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bu aşamada end

Şeye gerek olmadığını açıkladı. İlgili açıklamada virüs pozitif bulunan hastaların gösterdiği ana semptomlara yer verildi. Sağlık Bakanlığı Langya virüsüyle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini duyurdu.

Langya hastalarında görülen en önemli semptomların ateş, yorgunluk hissi, öksürük, iştahsızlık, kas ağrıları, bulantı ve baş ağrısı olduğu bildirildi. Hastalarda ayrıca lökopeni, trombositopeni gibi hematolojik bozukluklar ve hepatik ve renal fonksiyon bozuklukları görüldü. Hayvandan insana bulaşabilen virüsün şu ana kadar insandan nsana bulaştıına dair bir gösterge elde edilmedi.

*

“Trafik şubesi üç günlük tatil sürecinin sakin geçtiğini bildirdi ve memnuniyet ifade etti”

1.680 trafik cezası kesilmiş olmasına ve yüz binlerce sürücünün gezileri nedeniyle artan trafiğe rağmen ülkenin karayolu ağında ciddi sorunların yaşanmaması sonucunda polisin üç günlük on beş Ağustos tatili raporu olumlu çıktı. Polis tarafından yapılan ilgili açıklamaya göre “üç gün boyunca alınan artırılmış önlemler gerek yol kullanıcılarına kolaylık sağlanması gerekse de ciddi ve ölümcül trafik kazalarının önlenmesinde pozitif sonuç verdi.

Trafik kontrollerinde polis özellikle ciddi trafik kazalarına neden olabilecek hız sınırının ihlali, sürücü ve yolcuların emniyet kemeri, motor sürücülerinin ise kask kullanmaması, sürücünün cep telefonu kullanması, alkollü araba sürme ve trafik tabelalarına uyulmaması gibi ihlallere toplamda 1.680 ceza kesti.

*

Alithia gazetesi:

Tahminen hesaplanan faturalarda aşırı ücretlendirme olgusuna neden olan sayaç ve sayaç bilgi yönetim sistemindeki sorunların giderilmesi amacıyla Elektrik Kurumu yetkililerinin çalışmaları devam ediyor.

Elektrik kurumu bu nedenle, sayaç okumalarının yanlış olup olmadığını öğrenmek isteyen tüketicilerle kaza bazında e-posta ve duyurduğu Viber, WhatsApp uygulamaları aracılığıyla iletişim kanallarını açık tutuyor. Hata yapıldığı saptanan durumlarda ilgili miktar bir sonraki elektrik faturasına yansıtılarak ilgili tüketim güncelleniyor.

*

“Yeni bir elektrik tedarikçisi: Abio Power”

Elektrik piyasasının geçiş düzenlemesine katılanların artmasıyla rekabetin ilk adımı biraz daha açıldı. Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi alanına yeni bir tedarikçi ve iki yeni üretici, 2022 yılı listesine resmen dahil edildi.

Μerkezi Eğlence Belediyesinde bulunan özel şirket Abio Power, 1 Ağustos'tan bu yana tedarikçi konumunda. Limasol merkezli Golden Rayed, Lfkoşa Merkezli Kerasi Fotovoltaik Şirketi de 1590 ve 3.150 MW’la Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından enerji üreticisi olarak aynı tarihte geçiş pazarına girdi.

*

Haravgi gazetesinden:

“Kıbrıs gaz yayımında beşinci”

Üye ülke başına ekonomik faaliyetin neden olduğu sera gazı emisyonları artışında Kıbrıs, %14 ile emisyonlarda en büyük artışa sahip beşinci ülke oldu. AB ortalaması %6.

*

“Andreas Mavroyannis emekçilerin yanında”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis taşra seçim turnesine ve çiftçi, hayvan besicisi ve genelde taşra insanıyla temaslarına devam ediyor. Geçen hafta iki günlük bir Baf gezisi gerçekleştiren Anderas Mavroyannis bugün Trimiklini’de Dağlık Bölgeleri Kalkındırma Komiseri Kostas Hambyauris ile görüşecek.

Son Güncelleme: 17 Ağustos 2022 - 12:55

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand