basın özetleri 12.08.22

Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberlerinde van tipi casus aracıyla ilgili gelişmeler, kabarık elektrik faturaları ve Cumhurbaşkanı adayı Nikos Hristodulidis’in Kıbrıs Radyo Yayın Kurumunun debate yayınlarına, o dönemde seçim kampanyası çerçevesinde Kıbrıs gezisinde olacağı nedeniyle katılamayacağını açıklaması etrafındaki gelişmeler yer alıyor.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“İlk debate’te "az gelmesi" kaçmasına neden oldu – Nikos Hristodulidis dün Eylül ayı için programlanmış tüm debate’lere başka uğraşları nedeniyle katılamayacağını açıkladı”

Katıldığı ilk debate’te, Averof Neofitu ve Andreas Mavroyannis karşısında uğradığı soğuk duş deneyiminden ve gitgide düşüş gösteren oy oranı tahminlerinin ardından taahhütlerini bozan Cumhurbaşkanı adayı Nikos Hristodulidis diğer adaylarla yüz yüze tartışmalardan mümkün olduğunca uzak durmayı tercih etti.

Adaylar Hristodulidis’in sergilediği, ülke tarihinde görülmemiş bu tutumu karşısında sert tepki gösterdi. Hristodulidis “hayalet aday” olarak nitelendirildi ve tez ve argümanlarının olmaması nedeniyle saklanmayı tercih etmek ve hem adaylara hem de seçmenlere karşı saygısızlık etmek ve küçümsemekle suçlandı.

Hristodulidis’in seçim ofisi Hristodulidis’in Kıbrıs turnesinde olacağı ancak Ekim ayı içinde debatelere katılabileceği cevabını verdi. Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu RİK yeni bir debate programı hazırladığını, Eylül ayına programlanmış debate programlarının ise tüm diğer adayların katılımıyla gerçekleşeceğini duyurdu.

*

Alithia gazetesinin ana haberi de aynı konuya ayrılıyor.

“Erken kaçtı – Siyasi analizciler “ülkeyi böyle mi yönetecek” diye merak ediyor” başlıkları altında verdiği haberinde Alithia şöyle yazıyor:

Nikos Hristodulidis’in Eylül ayında RİK’in debate programlarında yer almama kararına tepkiler geldi.

Bu ilk değil. Hristodulidis bunu daha önce de yapmıştı. Bir televizyon kanalının tartışma programında beklenirken ne göründü ne de telefonlara cevap verdi.

Gazetemize ulaşan bilgilere göre seçim ofisi kamuoyu yoklamalarında görülen düşüşü nedeniyle Hristodulidis’e televizyon tartışmalarına katılmamasına yönelik baskı yapıyor.

Diğer gazetelerin ilgili haber başlıkları:

Haravgi: Nikos Hristodulidis debate’ten korktu, saklandı – RİK’in programladığı tartışma programlarına katılmamak için seçim turnuvasını bahane etti”

Filelefteros:

“Debate’ler ortalığı kızıştırdı – Hristodulidis yaylım ateşine tutuldu”

*

Filelefteros gazetesi casusluk ve telefon dinleme olaylarıyla ilgili gelişmeleri ana haber olarak veriyor.

“Avni’yle Spy Shop – Başsavcı Yardımcısı hakkında ahlaki düzen konusu gün ışığına çıktı - Mihalis Angelidis’le iş ortaklığı yürümemiş”

Başsavcı yardımcısı Savas Angelidis’in kardeşi Mihalis Angelidis 2011 yılında van tipi casus aracı olayıyla ilgili davada soruşturulan isimlerden birisi olan Abraham Şahak Avni ile ortak bir şirket kurdu. 17.9.21 tarihinde ahlaki düzen meselesi gündeme geldiğinde Başsavcılık Bürosu yetkilisi bu konuda bilgi sahibi olmadığını ifade etmiş ve konunun Lefkoşa’nın Athalasa Caddesinde spy shop açacağını söylemiş olan kardeşine sorulmasını söylemişti. Başsavcı yardımcısı ayrıca işbirliği ortaklığının daha başlarken dağıldığını ve Avni’yle 10 yıldır görüşmediğini söyledi. Başsavcı Yardımcısı Savas Angelidis’in önceki gün yaptığı yazılı açıklamaya rağmen AKEL dün Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas’n yazılı açıklamasıyla konuyu yeniden gündeme getirdi.

Haravgi gazetesinin konuyla ilgili başlıkları:

“AKEL: Hükümet neyden bu kadar korkuyor da, telefon dinleme olaylarını örtbas etmeye çalışıyor? – AKEL’den izleme olaylarıyla ilgili olarak her tarafa yönelik suçlamalar – Marios İliadis: Kıbrıs gene uluslararası alanda rezil ediliyor”

Politis gazetesi ise ön sayfasında şöyle yazıyor:

“Dilian ve van aracı da seçim mücadelesinde”

AKEL dün telefon dinleme olaylarıyla ilgili olarak yeniden herkese saldırdı. Parti Başsavcı ve Hükümetin yanısıra DİSİ, Averof Neofitu ve “DİSİ’nin diğer adayı” olarak nitelendirdiği Nikos Hristodulidis’i de hedef aldı.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“AİK’in elektrik faturaları hanelere ve küçük ile orta işletmelere diz çöktürüyor – Elektrik fiyatları yakıyor, ortada pahalılığı dizginleyecek bir plan yok”

POVEK: Μasraflar aşırı yüksek… Özellikle beriptero, pastane, kasap dükkânı gibi sürekli klima yakan işletmeler için.

Bu iki ayın faturaları yüzde 22,7 daha yüksek olacak. 800 kilovat üstünde tüketim durumunda ise yüzde 25 ve 26’yı dahi bulabilir.

Elektrik Kurumunda şikâyet dilekçesi vermek ya da açıklama talep etmek için tüketici iki saat kuyrukta bekliyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları...

Politis’ten bir haber:

“Kıbrıslılar daha ucuz ve daha küçük konutlara yöneldi”

İstatistik Dairesinin açıkladığı yeni verilere göre Kıbrıslı yurttaşlar yeni konut edinirken hem daha küçük hem de daha ucuz konutlara uyum sağladı. Ocak-Mayıs 2021 ve 2022 dönemlerinde ortalama konutun metrekaresi yüzde 17 oranında küçüldü. Aynı dönemlerde satın alınan ya da inşa edilen konutların maliyeti de yüzde 13 oranında daha düşük. İstatistik Dairesinin verilerine göre 2022’nin Nisan ayında 560 inşaat ruhsatı verildi. Ruhsatların toplam değeri 114,8 milyon avroyu, yüzölçümü ise toplamda 127,1 bin metrekare idi.”

*

Filelefteros gazetesinden:

“Turizm Müsteşarı Perdios: Protaras sabahlara kadar 85 desibelle sallanıyor”

Turistlerin Protaras bölgesindeki ses kirliliğine dair şikâyetlerinin ardı arkası kesilmiyor. Turizm Müsteşarlığı konuyla ilgili olarak yeni bir ilgili yasa tasarısı hazırlığında.

*

“Faneromeni’de öğrenci yurtlarının inşasına başlanıyor – 2 binayla başlangıç yapılıyor”

Lefkoşa’nın tarihi merkezinin canlandırılması planı hayata geçmeye hazır.

*

Haravgi gazetesinden:

“Von Der Leyen: Maraş’ın yerleşime açılmasına yönelik her türlü girişim kabul edilemezdir”

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Türkiye’nin Maraş’taki yasadışı faaliyetlerine yönelik endişelerini paylaşan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen 2020 Ekim’inden bu yana yapılan tüm yasadışı faaliyetlerin geri alınmasını istedi.

Hükümet Sözcüsü Marios Pelekas’un yaptığı ilgili yazılı açıklamada Von Der Leyen’in Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e gönderdiği cevap mektubunda AB’nin Türk tarafının Maraş bölgesinin açılmasına ve sahil şeridinin genişletilmesine yönelik kararını kınamasını tekrarladığı ve 2020 Ekim ayından itibaren oradaki tüm yasadışı faaliyetlerin geri alınmasını istediği belirtildi.

*

“Öğrenci konutu lüks oldu – AKEL devleti öğrencilerin yaşadığı hayat pahalılığı sorununa destek olmaya çağırdı”

AKEL politbüro üyesi ve ekonomi bölümü yetkilisi Haris Polikarpu yaptığı yazılı açıklamada öğrencilerin konut giderlerinin bu yıl da çok yüksek olduğunu ve pahalılık dalgasıyla birlikte öğrenci yaşamının daha da altından kalkılamaz bir hale geldiğini belirtti. Polikarpu “Ancak öyle görünüyor ki, öğrenci konutlarını lükse dönüştürmüş olmaları, Hükümettekiler için pek bir sorun oluşturmuyor” dedi.

AKEL’e göre, öğrenciler için çok yüksek olan hayat pahalılığı konusunda, onlara destek olmanın, devletin görevi olduğunu ifade etti.

Son Güncelleme: 12 Ağustos 2022 - 13:02

Son Haberler

30 Eylül
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Tüm haberler

Video on Demand