basın özetleri 11.08.22

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Dosyanın açılması konusunda baskılar – Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu Dilian’ın faaliyetleri hakkında soruşturma yapılmasını talep ediyor – Savas Angelidis iddiaların asılsız olduğunu belirtti”

Telefon görüşmelerinin izlenmesi olayının yarattığı uğultu giderek artıyor ve beraberinde Kıbrıs'ı da sürüklüyor. Avrupa Parlamentosu'nun soruşturma komitesi konunun en temel parametresine dokunmaya hazırlanıyor. 30 Ağustos'ta Pegasus ve diğer gizli dinleme yazılımlarını mikroskop altına alacak, politikacılara ve gazetecilere yönelik ihlallerle uğraşacak. Aynı zamanda, Avrupa Parlamentosu ve Komisyon, Kıbrıs'ı ilgilendiren konuların da soruşturulması için bastırıyor. Kıbrıs’ta ise Hükümet ile muhalefet karşılıklı birbirine saldırıyor. Dün, Başsavcı Yardımcısı maruz kaldığı suçlamalara cevap vermek zorunda kaldı. İddiaları asılsız olarak nitelendirdi.

*

Politis gazetesinin ana haberi de aynı konuyu ele alıyor. Haber “İntellexa’nın van tipi aracı konusu aydınlatılsın – Dilian olayıyla ilgili olarak Hükümet ve Başsavcılık politik baskı altında” başlıklarıyla veriliyor. Şöyle yazıyor:

Başsavcı yardımcısı Yunanistan’daki telefon dinleme olayı ile Kıbrıs’taki Tal Dilian’a ait van tipi casus aracı olayının birbiriyle alakalı olmadığı kanaatinde. Tal Dilian hakkındaki kovuşturmanın askıya alınması kararının nasıl alınmış olduğuna dair açıklamalar yapan Başsavcı Yardımcısı şahsi sorumlulukları olduğuna dair mevcut iddiaları reddetti.

Kıbrıs’taki Muhalefet partileri Tal Dilian ve şirketlerinin Kıbrıs’taki faaliyetleri konusunda Hükümetin açıklama yapmasını talep etti. Aynı zamanda Başsavcıdan, Tal Dilian hakkındaki kovuşturmanın askıya alınması kararına götüren nedenlere ilişkin soruları cevaplandırmasını istedi.

Adalet Bakanı Stefi Draku AKEL’in Avrupa parlamenteri Yorgos Yeoryiu’nun, Hapishanede yerleştirilen mobil telefon sisteminin izleme özellikleriyle ilgili sorularına, geçen Temmuz ayında yapmış olduğu açıklamayla cevap verdi.

*

“Haravgi gazetesinin ana haberi “Hükümet izlemeler konusunu araştıracağına susuyor – Toplu izleme ve telefon dinlemeleri hukuk devletine darbedir”

DİSİ Hükümetinin telefonların izlenmesi olayına tepkisi altın pasaport olayındakinin aynısı

Savas Angelidis: Kaydı eski hukuk ofisim tarafından yapılan şirket hiçbir zaman aktive olmadı

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu PASOK-KİNAL Başkanı Nios Andrulakis ile Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kutsumbas’ı van tipi siyah casus aracı konusunda bilgilendirdi. Dün Çarşamba günü iki Yunanlı parti lideriyle yaptığı telefon görüşmelerinde Stefanu kendilerine Kıbrıs’taki skandal hakkında bilgi verdi ve her iki görüşmede de aralarındaki iletişim hattını açık tutmak ve koordinasyon içinde olmak konusunda mutabık kaldılar.

*

Alithia gazetesi ön sayfasında ana haberinin altında yer verdiği ilgili haberi “İsrailli Tal Dilian’la ilgili iddialar ahlakdışı ve asılsızdır – Başsavcı Yardımcısı casus aracı hakkındaki olayı netleştirdi” başlıkları altında veriyor.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Hristodulidis günbegün sönüyor – Cypronetwork araştırmasında, bir ay öncesinde yüzde 34,6 olan oy oranının, yüzde 27,7’ye düştüğü görüldü”

Hristodulidis’in geçen Aralık ayından beri süregelen düşüşünün seyri yüzde 42, yüzde 39, yüzde 35 ve yüzde 28

Alithia’nın konuştuğu siyasi analizciler Nikos Hristodulidis’in durumunu Yorgos Lillikas örneğine benzettiler

Nikos Hristodulidis’in DİSİ içindeki popülaritesi de aynı düşüşü izliyor. Başlangıçta yüzde 50 olan popülaritesi yüzde 25,8’e düştü.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi gazetesinden:

“Birinci öncelik Kıbrıs sorunudur – AKEL Genel Sekreteri: Kıbrıs’ın bugünkü ihtiyacı namuslu bir Cumhurbaşkanıdır, Andreas Mavroyannis’tir”

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Salı akşamı Ksilofagu’da halka hitaben yaptığı konuşmada Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanının Andreas Mavroyannis olacağını vurguladı. “Andreas Mavroyannis’in güvenilir olduğunu ve uluslararası topluluğun önüne Türkiye’ye baskı yapan öneriler koyarak ikna edici olabileceğini söyledi. Stefanu “Andreas Mavroyannis’in birinci önceliği Kıbrıs sorunudur çünkü Kıbrıs sorunu çözülmeden ne bugünümüzü ne de geleceğimizi sağlam temeller üzerinde kurabileceğimize inanıyor. Ve Kıbrıs’ın en nihayet sağlam temellere ihtiyacı var” dedi. Kıbrıs’ın uluslararası istatistiklerde yolsuzluk ve yozlaşma bakımından ilk sırada yer aldığını belirten Stefanu “Bu yüzdendir ki Kıbrıs’ın namuslu, temiz, ülkeye sadece utanç veren bu durumdan, Kıbrıs’ı kurtaracak bir Cumhurbaşkanına ihtiyacı vardır” dedi.

*

“Andreas Mavroyannis: Kıbrıs sorununu çözmenin yollarını bulmalıyız”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis Kıbrıs sorunuyla, ülkemizin en büyük sorunuyla uğraşmanın ve onu en nihayetinde çözmenin yollarını bulmanın mutlak derecede gerekli olduğunu bir kez daha vurguladı. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından özlü müzakerelere ve Kıbrıs sorununun çözümüne götürecek inisiyatifler üstlenerek sıkı ve programlı bir biçimde çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

Alithia:

“Elektrik Kurumu AİK: 2023’ten itibaren 400 bin akıllı sayaç – Kurulumu 2 ila 3 ay gecikecek”

İhaleyi kazanmayı başaran şirket muhtemelen önümüzdeki Eylül ayında açıklanacak

Akabinde yetkili personele, çalışmayı 2025 yılı sonuna kadar tamamlama talimatı verilecek

Kıbrıs Elektrik Kurumu Avrupa kalkınma mekanizmasından 35 milyon avroluk finansman istedi

Elektriği kesme, yeniden bağlama, ölçüm, fiyatlandırma, hırsızlık tespiti… Hepsi bir düğmeye dokunmakla olacak.

*

Filelefteros gazetesinden:

“Asgari ücret tatile çıkmıyor”

Çalışma Bakanının asgari ücretin belirlenmesine yönelik çabaları devam ediyor. Yaz tatiline rağmen toplantılar devam ediyor.

*

“2 binden fazla Yeşil kaplumbağa ve Careta Careta yuvası”

Deniz kaplumbağası yuvalarının büyük çoğunluğunun Hrisohus körfezi’yle batı sahillerinde bulunduğu tespit edildi. Biyolog ve çevre bilimcisi Simos Dimitropulos somut olarak 2 bin yuva kaydedildiğini açıkladı. Dimitropulos ayrıca “Halkın kaplumbağaları görmek istemesi çok anlaşılır olmakla birlikte kaplumbağalar bizi görmeyi arzu etmiyor” şeklinde vurguladı. “Onlara gerekli olan rahatsız edilmemeleri, halbuki insanlar istemeden de olsa kaplumbağalara zarar veriyor” dedi.

*

Son Güncelleme: 11 Ağustos 2022 - 13:51

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand