basın özetleri 01.08.22

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Erdoğan Amerikan parsellerini delmek niyetinde – Alithia gazetesinin elde ettiği bilgilere göre Atina’nın elinde Erdoğan’ın niyetine dair göstergeler var”

Atina F-16 uçakları alımına ve eskilerinin yenilenmesine ambargo konmasıyla ilgili olarak Ankara’nın Washington’a baskı yapmak için Kıbrıs’ı hassas araç olarak kullanacağı değerlendirmesi yaptı.

Bununla birlikte Lefkoşa Amerikan parsellerinin Erdoğan’ın hedefleri arasına girmesi olasılığını uzak bir ihtimal olarak görüyor. Kıbrıs Dışişleri Bakanlığına göre en geçerli olası senaryo 6. Parsel.

Ankara Cumartesi akşamı Abdülhamid Han’ı Kıbrıs’a doğru yola çıkararak şaşırttı. Ankara daha önce 4. sondaj gemisinin yola çıkış tarihi olarak 9 Ağustos’u ilan etmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi İbrahim Kalın Türk sondaj gemisinin araştırmaları öncesinde yeni tahriklere zemin hazırlıyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi “Doğu Akdeniz’de doğal gaz gerginliği tırmanıyor. Türkiye Kıbrıs’ın etrafındaki yeni askeri tatbikatları için yeni navtexler ilan etti” başlıkları altındaki haberinde şu noktaları öne çıkarıyor.

Türk araştırma gemisi Abdülhamit Han’ın ilk yolculuğunun 9 Ağustos’ta başlaması bekleniyor.

Türkiye’nin ilan ettiği navtexlerden bir tanesi Apostol Andreas’ın doğu bölgesini diğeri ise Karpaz bölgesinin güneyini kapsıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Türkiye’nin kara sularında hakları olduğunu söyledi.

*

Filelefteros gazetesi de ana haberinde aynı konuyu ele alıyor. Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

“Motorunu ısıtıyor – Abdülhamit Han’ın seferiyle ilgili hazırlıklar başladı – Lefkoşa sondaj gemisinin hareketlerini izliyor”

Abdülhamit Han gemisinin Taşucu limanından hareket etmesi Lefkoşa ve Atina’da alarm çaldırdı. Sondaj gemisi dün limandan 15 millik bir mesafede demir atmıştı ancak limana geri dönmesi bekleniyor.

Öyle görünüyor ki Abdülhamit Han’ın limadan ayrılması olayı Ankara’nın açıklamış olduğu kalkış tarihi 9 Ağustos’a hazırlık çerçevesinde yer alıyor. Kıbrıs ile Yunanistan işbirliği çerçevesinde hareket ederek yeni Türk tahrikleri hakkında diplomatik düzeyde girişim başlatacak. Öte yandan Ankara yeni tahriklerini yasallık çerçevesi içinde örtmeye çalışıyor.

Politis gazetesi konuyla ilgili haberine ön sayfasında yer veriyor. “Yeni Tahrikler Turu başladı – Abdülhamit Han’ı yola çıkardılar” başlığı altında veriyor ve “Türkler sondaj gemisini daha önce ilan etmiş oldukları tarihten 10 gün önce Kıbrıs’ın kuzey sahilleri karşısındaki Mersin açıklarında yola çıkardılar. Yunanistan Silahlı Kuvvetleri de teyakkuzda” diye yazıyor.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Aristotelus’tan ceza soruşturmalı intikam – Politis gazetesinin yayınlamış olduğu derecelendirilmemiş bir e-mail’in sızmasını ona yüklüyorlar”

Genel Hapishane Müdiresi Anna Aristotelus Uyuşturucuyla Mücadele Polisi YKAN’ın yetkilisini şikâyet ettikten sonra “sanık” olarak hedef alındı. Eşzamanlılık tesadüf değil gibi görünüyor.

Emniyet Müdürlüğü Genel Merkezinin araştırdığı konular arasında Politis’te yayınlanan ve Adalet bakanını ifşa eden özel bir şirketin derecelendirilmemiş e-mail’i nedeniyle “suça yönelik komplo” suçlaması da bulunuyor.

Adalet Bakanının gizli mektubunun basına sızması ve Anna Aristotelus tarafından Ahileas Emilianidis’e teslim edilen ve özel tv kanalında yayınlanan soruşturma bilgileri konusunda hiçbir ifade alınmadı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi gazetesinden:
“Andreas Mavroyannis: Çözüm mücadelesi devam edecek”

Cumhurbaşkanı bağımsız adayı Andreas Mavroyannis Başpiskopos Makarios’u anma töreninde yaptığı konuşmada Kıbrıs sorununa haklı ve kalıcı bir çözüm bulununcaya dek Başpiskopos 3. Makarios’un çabalarını devam ettirmek görevimizdir, dedi.

*

“Önümüzdeki günlerde Akama İmar Planı çalışmaları sona erecek”

Tarım, Tarımsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Kostas Kadis yaptığı bir açıklamayla, Bakanlık ve Çevre Dairesinin talep ettiği Akama İmar Planına yönelik çalışmaların önümüzdeki günlerde tamamlanacağını ifade etti. Bakan 8 Ağustos’ta Çevre Dairesinin ilgili raporunun İçişleri Bakanlığı Kent Konseyine gönderilmesinin beklendiğini söyledi.

*

“POP Hellim üretimi önümüzdeki günlerde başlıyor”

Tarım, Tarımsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Kostas Kadis önümüzdeki günlerde POP hellim üretimi süreç ve standartları çerçevesinde üretim çalışmalarının başladığını ve Bureau Veritas örgütü tarafından ürün sertifikası belgelerinin verilmeye başlanmasının beklendiğini açıkladı. Kostas Kadis “Müdahil taraflar arasında sağlanan anlaşmadan sonra büyük peynir imalathanelerinin POP hellim üretimine geçmek için gerekli işlemleri başlatmasını memnuniyetle karşıladığını” söyledi. “Eylül ayından itibaren POP hellim damgası taşımayan hellim ürünleri pazarda satılamayacaktır” dedi.

*

“Mitsero Köyü sakinleri yol kapatma eylemine hazırlanıyor”

Mitesro köyünde asfalt fabrikası açılması kararından etkilenen köy sakinleri örgütleri geçen Cuma akşamı olağanüstü bir toplantı sonucunda gerekli gördükleri anda Ayios İoannis – Kato Moni yolunu süresiz olarak kapatmaya hazır olduğunu açıkladı. Yapılan ilgili açıklamada ilgili gelişmeler, yasal çerçevede başlatılan süreç ve asfalt fabrikası kurulması kararının engellenmesine yönelik mücadele hakkında halkın bilgilendirildiği belirtildi.

*

Alithia gazetesinden:

“Elektrik Kurumu 60 megabaytlık yenilenebilir enerji kaynakları üretimi için başvuru yaptı”

Kıbrıs Elektrik Kurumu AİK yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminde faaliyet gösterme ruhsatı için RAEK’e başvurarak ilgili projesinin değerlendirme ve onayının yapılmasını istedi.

Vasilikon tesislerine yerleştirilen ve sonuçta zarar verici olduğu ortaya çıkan kirlilik önleme teknolojisi nedeniyle Elektrik Kurumu 100 milyon avroluk zarara uğradı.

*

“Ersin Tatar: UNFICYP kararı ve “kktc’nin tanınmaması BM tarafından yapılmış büyük bir hatadır”

*

Vavatsinya, Ayii Vavatsinyas ve Akapnu köyleri kasıtlı faaliyetler sonucunda itfaiye arabasız bırakıldıkları suçlamada bulundu. Büyük Arakapa yangınından sonra özel bir şirketin yangından zarar gören köylere yardım parasının idaresini üstlenenlerin paranın büyük bir bölümünü başka amaçlarla kullanarak köyleri itfaiye araçlarından yoksun bıraktığı belirtildi.

Filelefteros gazetesinden:

*

“Marios Yeoryiu bronz madalya aldı”

Birmingham’da yapılan 22. Topluluk Müsabakalarında 3. olan ve bronz madalyayı kazanan atletimiz Marios Yeoryiu performansıyla büyüledi.

*

“Erişilebilir konut bulmak artık mümkün değil – Üniversite öğrencileri için büyük sorun”

Kendilerine ev arayan TEPAK Üniversitesi öğrencileri zorda. TEPAK’a bu yıl 600 yeni öğrenci öğrenimine başlıyor. Öğrencilerin en büyük sıkıntısını bütçelerine uygun kiralık ev bulamamak oluşturuyor. Özellikle de akaryakıt fiyatlarının gün be gün arttığı günümüz koşullarında diğer kentlerden Limasol’a her gün gidip gelmek olanağının da daralması sonuncunda konut sorunu öğrencilerin ve ailelerinin bütçelerini iyiden iyiye zorlayan en önemli öğrenci sorunu olarak öne çıkıyor. TEPAK Konseyi 100 dar gelirli öğrenciye bu yıl kira yardımı verme kararı aldı.

*

“Ulusal Merkez Bankasının tahminlerine göre daha yüksek faizler bir yarar sağlamayacak”

Son Güncelleme: 01 Ağustos 2022 - 13:05

Son Haberler

27 Eylül
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
Tüm haberler

Video on Demand