basın özetleri 06.07.22

Haravgi gazetesinin bugünkü ana haberi “Hükümet asgari ücret konusundaki işveren taleplerine karşı geri adım atıyor – Daha fazla iş deregülasyonuna yol açacak konular masaya konuyor” başlıkları altında veriliyor.

Ön sayfasında gazete şöyle yazıyor:

Anastasiadis’in formülüyle Avrupa Komisyonu tarafından 1000 avronun üzerinde olmasıyla ilgili yapılan çalışma iptal ediliyor.

Asgari ücretin iş hayatına yeni atılan kişileri ve deneyimli olmayanları kapsamaması gibi istisnalar talep edildi.

AKEL: Toplu sözleşme kapsamında olmayan çalışanlara istisna ve derecelendirme yapılmadan insan onuruna yakışır maaş verilmelidir.

Haberde asgari ücretin dün Cumhurbaşkanlığında yapılan toplantıda yeni maceralara atıldığı belirtiliyor. Hükümet ile işverenler Avrupa kurumlarının da desteğiyle sosyal diyalog çerçevesinde hazırlanan formülü çöpe attı. Masaya toplumu yoksullaşmaya itecek ve iş ilişkilerini bozacak öneriler kondu.

Cumhurbaşkanlığındaki toplantıdan çıkan hayal kırıcı sonuçtan sonra AKEL çalışanların desteklenmesi ve iş ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi konusunda bir dizi öneri sundu.

*

Alithia gazetesinin bugünkü ana haberi “Göçmen akınları Kıbrıs’ı boğuyor – Adanın tümü yakında Purnara Göçmen Kampı’na dönecek”

İçişleri Bakanı mevcut durumu sınırlı bir kapasiteye sahip, dolmuş ve şu anda taşmakta olan ve tüm ülkeyi sular altında bırakan bir havuza benzetti.

Refah Müsteşarı «Kamu fonlarından verilen göçmen ödenekleri yılda 40 milyon avroya ulaşıyor. Avrupa Birliğinin katkısı sadece alt yapı çalışmalarını kapsıyor” dedi.

Aya Napa başta olmak üzere ülkede uyuşturucu satışı ihbarlarında büyük artış tespit edildi.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Kıbrıs mahkemeleri ifade özgürlüğünü ihlal etti – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Politis ve Makarios Druşotis’i 2005 tarihli bir yayınla ilgili davada haklı buldu” başlıkları altında verilen haberde gazatenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dün basın özgürlüğü için kilometre taşı teşkil edecek bir kararla Kıbrıs’taki hem ilk derece hem de yüksek mahkemenin aldıkları kararlarla “demokratik bir toplumda kaçınılmaz olmayan” bir biçimde ifade özgürlüğüne müdahale ettikleri kararına vardı. Dava eski Başsavcı Akis Papasavas’ın yazar Makarios Druşotis’in bir makalesi nedeniyle Politis gazetesini mahkemeye vermesiyle ilgiliydi.

Avrupa Mahkemesi Kıbrıs mahkemelerinin Politis’e verdiği 25.000 avroluk tazminatın alışılmamış derecede yüksek olduğu ve olayın “kamu yararına açık tartışma” konusunda caydırıcı olduğu tespiti yaptı. İnsan Hakları Mahkemesi Papasavas’a yapılan hakaretin ciddiyet derecesinin bu rakamı haklı kıldığını kabul etmesinin zor olduğunu vurguladı.

İnsan Hakları Mahkemesi ifade özgürlüğünün mübalağaya ve hatta tahrike dahi bir dereceye kadar izin verdiğinin altını çizdi ve “belirli bir durumda izlenecek röportaj teknikleri konusunda gazetenin izleyeceği yolu belirlemenin mahkemenin ve ulusal mahkemelerin işi olmadığını” belirtti.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi

“Karusos arabalara savaş açıyor – Ulaştırma Bakanı Lefkoşa yollarına dair planını açıklıyor: Otobüs şeritleri, tek yönlü yollar, kademeli okul ve devlet daireleri saatleri – Sürücülerin sıkıntıları çoğalıyor” başlıkları altında veriliyor haber.

Şöyle yazıyor:

Lefkoşa’da sıkıntılara yol açan trafik kaosunu çözmek için büyük bir plan hazırlanıyor. Planın ana hedefi otobüs trafiğinin sıkıntılarını gidermek ama bu arada özel araçların yükü daha da ağırlaşacak. Ulaştırma Bakanı Yannis Karusos’un Filelefteros gazetesine yaptığı açıklamaya göre yeni plan kitle ulaşım araçlarının kullanımını teşvik etmeyi hedefliyor. Otobüs kullanmayı seçen yurttaşlara yararlar artarken trafiğin yoğun olduğu saatlerde özel aracını kullanmayı tercih edenler sıkıntıya girecek. Plan sayesinde Lefkoşa’ya giriş ve çıkış başta olmak üzere trafik sorunu büyük ölçüde çözülecek. Bakan otobüs kullanmanın teşvik edilmesi için öncelikle otobüs sisteminin iyileştirilmesi gerektiğini belirtti. Bakana göre önümüzdeki Ekim ayında Lefkoşa’ya yönelik Kentte Sürdürülebilir Dolaşım Planıyla ilgili iki araştırma sonucunda hazırlanan taslakların teslim edilmesiyle birlikte İmar Dairesi hemen işe koyulacak. Çalışmaların bütçesi hazır ve Lefkoşa’yı büyük değişiklikler bekliyor. Bakan hatta otobüslere kesintisiz erişimden ve başka hiçbir aracın giremeyeceği otobüs şeritlerinden söz etti. Otobüs kullanmanın özel araç kullanmaktan çok daha avantajlı olacağını söyledi.

Plan Lefkoşa’nın trafik ışıklarında da değişiklikler yapılmasını içeriyor. Örneğin kavşaklarda otobüslere her zaman yeşil ışık yanacak. Trafik ışıkları otobüslerle yapay zekâ vasıtasıyla iletişim içinde olacak. Eylül ayında Lefkoşa’nın 125 noktasındaki trafik ışıklarının zeki trafik ışıklarıyla değiştirilmesi amacıyla ihaleye çıkılacak.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden kısa kısa:

Filelefteros gazetesinden:

Hellimi iptal ettirmek için Britanya’ya gittiler – Cumhurbaşkanı büyükbaş hayvan besicilerine ateş püskürüyor - Yeni davalar açarak Birleşik Krallık’taki ticari tescile savaş açtılar – Cumhurbaşkanı: Ya Korumalı Menşe Tanımına uyum sağlarsınız ya da ürünleriniz raflardan çekilir - Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in amacı üretilen tüm süt miktarlarının her türlü alternatif yolla değerlendirilmesi ve buna paralel olarak hellimin tamamen Kıbrıs ürünü olarak tescil edilmesidir

-

Mavroyannis mücadeleye hışımla girdi – Andreas Mavroyannis’in seçim bürosu Averof ile Hükümete karşı saldırgan açıklamalarla işe koyuldu – AKEL’den Averof önerilerine tepki: Averof’un 100 önerisi Anastasiadis’in yükümlülük üstleniyorum vaadinin yeni bir versiyonudur – DİSİ cevap verdi: AKEL’in bu tür repliklerine alışığız

-

İrini “stop” dedi – Türkiye’nin Deniz Antlaşması hakkındaki değişiklik önerisinin önünü kesti - Avrupa’da Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nün 29. Meclislerarası Toplantısında etik kurallar önerisi sundu

-

Amerikalı Kıbrıslı Türk’e 310 bin avroluk tazminat

Uzun yıllar süren mahkeme davası macerasından sonra Hükümet Limasol’daki bir Kıbrıs Türk malı sahibiyle uzlaşmak zorunda kaldı. Mal sahibine hem malı iade edildi hem de 310 bin avroluk tazminat verdik. Asıl mal sahibinin oğlu olan Kıbrıslı Türk Amerika’da doğmuş olan bir Amerikan vatandaşı. Mülk Kıbrıs Türk Malları vasisi tarafından eski bir DİSİ milletvekiline tahsis edilmişti.

-

Politis gazetesinden…

Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ’nin matematiği başka Kıbrıs Devlet Doktorları Sendikası PASİKİ’ninki başka

OKİPİ’ye göre PASİKİ sendikasının verdiği devlet hastanelerinin ilk yardım servislerinde çalışan doktor sayısı yanlış. Devlet Doktorları Sendikası OKİPİ’nin hareket etme biçimi konusundan son derece rahatsız.

*

Alithia gazetesinden:

“Fotovoltaikler yok satıyor – Geriye dönük finansman başvuruları 2 bine yaklaştı”

Enerji bakanlığının 10 bin eve 30 milyon avroluk enerjik yenileme planına aşırı ilgi var. Güneş enerjisiyle çalışan sıcak su sistemlerine olan büyük ilgi nedeniyle Enerji bakanı Natasa Pilidu Bakanlar Kurulundan ek 350 bin avro talep edecek.

-

Büyük elektrik kesintileri nedeniyle – Elektrik Kurumu AİK Kıbrıs Türk işgal rejiminin talebi üzerine önceki günden itibaren Kıbrıs Türk toplumuna ücret karşılığında günde 50 megabayt elektrik vermeye başladı

-

DİSİ ile AKEL arasında şiddetli savaş – Averof, politikasının eksenleri yüzünden solun hışmına uğradı

DİSİ: “AKEL’in replik, slogan ve hayali duyurularına alışkınız. Sol partinin DİSİ adayının açıklamalarını incelediği konusunda kuşkuluyuz”

AKEL Averof’un 100 önerisi Anastasiadis’in yükümlülük üstleniyorum vaadinin yeni bir versiyonudur, dedi.

*

Haravgi gazetesinden…

Pahalılık ve kalkınma ritminin düşmesinden sonra işsizlik artıyor

2022 Haziran ayında kayıtlı işsiz sayısı 13.319’a yükseldi. Son 6 ay içinde ise iş bulma kurumuna halen işsiz olarak kalmaya devam eden 6.953 kişi daha yazıldı. Haziran ayının sadece ikinci yarısında kayıt yaptıran işsizlerin sayısı 2.391 oldu.

-

İoannis Kasulidis: Türkiye bölgede hâkimiyet kurmaya çalışıyor

Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis Yunanistan’da yapılmakta olan Economist kongresinde konuşurken Yunanistan ile Kıbrıs’ın son 10 yıldır tüm bölge ülkelerinin uyum içinde ve karşılıklı yarar sağlayabileceği bir ağ oluşturmak için itinayla ve belli bir hedef yönünde çalıştığını ifade etti. “Türkiye’nin bölge işbirliği örneğine engel olmaya çalıştığını” söyleyen Kasulidis Ankara’nın diğer ülkelerin zararına bölgeye hâkim olmaya çalıştığını ve bu tür konularda yanılsama lüksüne yer olmadığını ifade etti.

-

DİSİ Yönetimi devri kapanıyor – Mavroyannis Seçim Bürosu: 10 yıl fazlaydı, gerçek değişime ihtiyaç var

Son Güncelleme: 06 Temmuz 2022 - 13:21

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand