Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.

Amerika hükümeti, F-16 uçaklarının Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakan Yardımcısı, Pentagon'un 40 adet F16 - Blok 70 savaş uçağının 6 milyar dolara Türkiye’ye satılmasını ve Türk Hava Kuvvetleri'nin sahip olduğu 80 adet F-16'nın daha modern hale getirilmesini hedefleyen, Türkiye'nin F-16 filosunu yenileme planlarına tam destek verdiğini söyledi. Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez ve Cumhuriyetçilerin lider Jim Reese, Amerika’nın Türkiye ile yaptığı anlaşmaya açıkça karşı çıktı.

Anlaşmayı bloke eden bir değişiklik maddesi Amerika Kongresi'nde masaya yatırıldı. Değişiklik 10 milletvekili tarafından imzalandı. Değişikliğe göre, Amerika Birleşik Devletleri başkanının, yakın zamanda NATO’nun başka bir üyesinin hava sahasını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden bir ülkeye silah taşıması yasaklandı. Bu engeller, ancak Beyaz Saray, yetkili komitelere Amerikan savaş malzemesi satın almakla ilgilenen ülkenin, 6 aylık bir süre boyunca saldırgan eylemlerini durdurduğunu gösterirse, Kongre tarafından kaldırılabilir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri başkanı, Kongre'ye böyle bir silah satışının Amerika’nın ulusal güvenliğinin çıkarına olduğunu kanıtlarsa, kısıtlamaları kaldırabilir. Ancak, Amerikan silahlarının alıcı ülke tarafından başka bir NATO üyesi ülkenin egemenliğini veya toprak bütünlüğünü ihlal etmek için kullanılmaması yönünde aldığı önlemleri ayrıntılı olarak açıklaması gerekiyor.

Son Güncelleme: 06 Temmuz 2022 - 09:48

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand