basın özetleri 05.07.22

Alithia gazetesinin ana haberi:

Alithia gazetesinin ana haberi “Ertesi güne dair temiz öneriler – Averof Neofitu geleceğe dair radikal çözümlerini sundu”

Averof Neofitu dün DİSİ’nin kuruluşunun 46. yılını kutlama töreninde seçim programına ağırlık verdiği politikasının 100 eksenini açıkladı.

Averof: “Eylem, deneyim ve beceri yoksa eğer “yenilik” içerikten yoksundur”.

“Gelecek yine bizim olacak ve bizi çok güçlü bir şekilde Kıbrıs’ımızın ertesi gününe taşıyacak”.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis de DİSİ’lilere güçlü mesajlar verdi:

  1. Ülkemizin yeni deneylere ihtiyacı yoktur.
  2. Partiyi hüsrana uğratmayın, ülkeyi hüsrana uğratmayın.
  3. Bir kimsenin bir partiye ait olduğunu söylemesi yeterli değildir, ona layık olması gerekir.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Seçimlerini yapsınlar: Ya halkla olacaklar ya da büyük zöel çıkarlarla – AKEL: Enerji sektörü şirketlerinin aşırı kâr oranına özel vergi getiren kanunlar” manşeti ve alt başlığı altında gazete ön sayfasında şu noktaları öne çıkarıyor:

Ailelerin ceplerinin boşaldığı bir dönemin içinde devletin ve büyük enerji şirketlerinin gelirleri artıyor.

Hükümet ne akaryakıt fiyatlarına tavan konusunu ne pahalılık ödeneğini ne de KDV indirimini tartışmayacağını söylüyor

DİSİ halkın daha fazla parası olduğu takdirde fiyatların artacağını iddia ediyor… Enflasyonun düşmesi için toplumun aç kalmasını istiyorlar!

*

Politis gazetesinin ana haberi:

Gazete ana haberini “Ukrayna savaşı yüzünden kiralar ateş pahası – Kira artışı şampiyonu Baf kazası, özgür Mağusa bögesi ikinci sırada” başlıklarıyla veriyor. Ön sayfasında şöyle yazıyor:

Kıbrıs Merkez Bankası 2022’nin ilk üç ayında daire karalarının büyük artış kaydettiğini tespit etti. Baf’ta yüzde 10,2 oranında artış kaydedilirken özgür Mağusa bölgesinde yüzde 8,3 oranında artış olduğu görüldü. Limasol yüzde 6,9 ile üçüncü, Lefkoşa yüzde 3,4’le dördüncü, Larnaka ise yüzde 2,4’le beşinci sırada yer alıyor.

Kıbrıs Merkez Bankasının Tapu Kadastro Dairesi verilerine dayanarak açıkladığı bilgilere göre 2022’nin ilk üç ayında yabancıların konut satın alımlarında yüzde 117,9’luk bir artış kaydedildi.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Elektrik daha da pahalandı – Petridis Filelefteros’a konuştu: Enerjinin yaktığı döneme girdik” başlıkları altındaki haberinde gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Ekonomi Bakanı Konstandinos Petridis Filelefteros gazetesi vasıtasıyla yakıt fiyatlarının çok daha fazla yükseleceği ve elektriğin can acıtacağı bir döneme girdiğimize vurgu yaptı. Bakan Avrupa Birliği’nin yeşil geçiş politikası nedeniyle fosil yakıt fiyatlarının daha da artmasına neden olacak yeni vergilerin geleceği konusunda uyardı. Devletin vergi indirimine gidemeyeceğini netleştirdi. “Tek yapabileceğimiz şey, ki bunu zaten yapıyoruz, hassas gruplar için nefes aldırıcı önlemler getirmektir” dedi. Yaşamımıza çok daha fazla yenilenebilir enerji kaynağının girmesinin bir gereklilik olduğunu vurgulayan Ekonomi Bakanı Kıbrıs’ın bu konuda çok gecikmiş olduğunu kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılan ilgili toplantıda, elektrik sisteminin geliştirilmesi ve elektrik üretimine yenilenebilir enerji kaynaklarının da dâhil edilmesi amacıyla Elektrik Kurumu AİK’in bu alana yatırım yapması gerekliliğine ağırlık verilmesinin nedeni de budur, şeklinde ekledi.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler…

Filelefteros’ta bugün öne çıkan diğer haberler kısaca şöyle:

“Nöbetçi klinikler önünü göremeden işe koyuluyor”

Önümüzdeki Cumartesi günü işleyişi başlayacak olan YESİ’ye bağlı nöbetçi kliniklerin programı sadece üç haftalık olarak hazırlandı. Sadece birkaç gün kalmış olmasına rağmen nöbetçi kliniklerin kadrosunun nasıl işe alınacağı henüz netleşmedi. Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu OKİPİ ve Sağlık Sigortası Kurumu kliniklerde sadece devlet doktorlarının görev yapacağı ve özel doktorlardan yalnızca gerektiğinde yardım alınacağı noktasında ısrarlı iken devlet doktorları sendikaları devlet yapılarına özel doktor sokmamak niyetlerinde kararlı gözüküyor. Sendikaların da katıldığı işleyiş programı hazırlama ekibinin çıkardığı üç haftalık programda sadece devlet doktorları yer alıyor. Bu konuda her taraftan farklı bir görüş ortaya konması nedeniyle devamı için belirsizlik söz konusu.

-

Yine devlet hastaneleriyle ilgili bir haber:

“Güvenlik olmaması nedeniyle İlk Yardım Servisleri kapanıyor – PASİKİ Sendikası “güven içinde işleyişleri imkânsız, OKİPİ ise personel yetersiz, diyor”

İlk Yardım Servislerinin işleyişi güven altında değil diyen doktorlar bugün İlk Yardım servislerinde üç saatlik iş durdurma eylemi yapacak. Devlet İlk Yardım doktorları şu anda günde, çoğu zaman ara vermeden olmak üzere, 18 saat çalıştıklarını söyleyerek ek doktor alınmasını talep ediyor.

*

Haravgi gazetesinden:

“Resmi olmayan mekanlarda karşılaşıyoruz – Çavuşoğlu: Erdoğan’ın Anastasiadis’le konuşması onları tanıdığımız anlamına gelmez”

Türk Dışişleri Bakanı Mevut Çavuşoğlu Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’le buluşup konuşmasının Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıyor anlamına gelmediğini belirtti. Çavuşoğlu bir merhaba demenin “insani bir görev” olduğunu söyledi. Türk Dışişleri Bakanı Yunanistan Başbakanı hakkında ise Amerikan Kongresinde yaptığı konuşmasıyla öncelikle kendi kendini küçük düşürdüğünü ifade etti.

-

“Gelin “kktc’de buluşalım – Ersin Tatar Erdoğan’a Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e verdiği cevap için teşekkür etti”

Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar Sabah gazetesine verdiği demeçte Türk Cumhurbaşkanına Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e verdiği cevap nedeniyle teşekkür etti. Tatar demecinde Erdoğan’ın Anastasiadis’e cevabının “seninle sadece “kktc”yi tanıdığında görüşürüm” anlamına geldiğini ifade etti.

*

“Türkiye’nin “kktc”ye atıfta bulunması gerginliğe neden oldu – Tek yasal devlet 1974’ten bu yana Türk işgali altında bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti’dir”

Kıbrıs ve Yunanistan temsilcileri Birmingham’da yapılan Avrupa’da Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nün 29. Meclislerarası Toplantısında Türkiye’nin “kktc”ye atıflarına yanıt verdi. Temsilciler Meclisinden yapılan ilgili açıklamada Kıbrıs temsilciliği başkan yardımcısı İrini Haralambidu ile üyesi Hristos Senekis ve Yunan temsilciliğinin Türkiye’nin kabul edilemez atıflarına derhal yanıt vererek sözde “kktc”nin yasadışı bir varlık teşkil ettiğini ve devlet ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü dâhil hiçbir uluslararası örgüt tarafından tanınmadığını, onu tek tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu söylediği kaydedildi.

*

“Kıbrıs Cumhuriyeti’nden elektrik istendi – İşgal altındaki bölgede akaryakıt yokluğu nedeniyle elektrik santrali devre dışı”

Kıbrıslı Türk iki elektrik santralinden bir tanesinin devre dışı kaldığı öğrenildi. Kıbrıs Haber Ajansı KYPE’nin verdiği bilgilere göre bağlantı ağı sistemi vasıtasıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nden elektrik istendi. Kıbrıslı Türklerin talebi inceleniyor.

*

Alithia gazetesinden:

“Artık Lut’un yerine bir başkasının getirilmesi söz konusu değil – Tatar Kıbrıs sorununa yeni temsilcinin gönderilmesini kabul etmiyor”

BM Genel Sekreteri 2023 seçimlerinden önce Kıbrıs sorununa temsilci atamak niyetinde gözükmüyor ama süreci nabız yoklama temasları düzeyinde açık tutmak istiyor.

Guteres önümüzdeki günlerde nabız yoklama temaslarını Lefkoşa’daki temsilcisinin mi üstleneceğine yoksa bu iş için New York’tan bir başka görevli mi göndereceğine karar verecek.

-

“DİKO ile Hristodulidis’in Kıbrıs sorunuyla ilgili tutumu nihayetinde nedir? – Nikolas Papadopulos’un açıklamalarından sonra kafa karışıklığı”

Eski Dışişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı adayı Nikos Hristodulidis geçen Cuma günü DİPA liderliğiyle görüşürken Nikolas Papadopulos’un görüşleriyle tamamıyla hemfikir olmadığını ve Kıbrıs sorunu konusundaki görüşlerini en yakın zamanda kendisinin açıklayacağını belirtti.

Bugüne kadar eski Dışişleri Bakanı müzakere kazanımlarının kaybedilmemesi için müzakerelerin Crans Montana’da kesildiği noktadan devam etmesi gerekliliğini savunuyor ve Guteres Çerçevesiyle aynı fikirde olduğunu söylüyordu. Öte yandan ise DİKO hem müzakerelerin kesildiği noktadan devam etmesini yıkıcı olarak nitelendiriyor hem de Guteres çerçevesiyle hemfikir olmadığını ifade ediyor.

-

“Yunanistan yanıyor – Gene… Her yer yangın altında”

Yunanistan bir kez daha alevlere karşı savaş veriyor. Dün akşam geç saatlere kadar tüm ülkedeki yangın cepheleri kontrol altına alınamamıştı, hava koşulları ise buna hiç elverişli değil. Bir yandan şiddetli rüzgârlar itfaiye kuvvetlerinin çalışmalarını zorlaştırırken yangınların yeniden alevlendirme riskini de beraberinde taşıyor. Dün Amfisa, Zakinthos, Kranidi, Shimatari ve Aynaroz’da yeni yangınlar patlak verirken bu arada önceki gün başlayan İlia yangını da devam ediyor. Alevler pek çok yerde evleri sardı ve bu arada 112 hattına çok sayıda imdat çağrısı geldi. Öte yandan yangın tehditkâr bir biçimde iş yerlerinin bulunduğu kırsal bölgelere doğru ilerliyor. İtfaiye ekipleri yangının hayvan çiftliklerine ilerlemesini engellemek için yangın bariyerleri oluşturma çalışmaları yürütüyor.

Son Güncelleme: 05 Temmuz 2022 - 13:47

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand