basın özetleri 01.07.22

Alithia gazetesi:

Alithia “1 milyar avro etkisiz durumda – Küçük parti çıkarları ve oyunları yüzünden ekonominin eli kolu bağlı” başlığı altında veriyor ana haberini ön sayfada şunlar yer alıyor:

Partiler ve muhalefetin mantık dışılığı ve inadı yüzünden Kurtarma Planı fonundan alacağımız 85 milyonu dün kaçırdık

Partileri siyasi sorumsuzluk göstermekle suçlayan DİSİ Başkan Yardımcısı Haris Yeoryiadis “Üstüne bir de Hükümet olmaya hazırız” diyorlar, dedi

Muhalefet kefillerin verilerine erişebilirlik şartına karşı çıktığından dolayı Kıbrıs planın ilk 85 milyonunu alma şansını kaçırdı

Ne yazık ki her seçim dönemi yaklaşırken ekonomiye darbe vuran oyunlar da başlıyor. Ama bu kez önümüzde öngörülemeyecek durumlar var zira AB üyelerinden sadece Kıbrıs geride kaldı

*

Filelefteros gazetesinin de ana haberi ekonomiyle ilgili. “KDV konusunda Temsilciler Meclisi büyük risk alıyor – Hükümet günah benden gitti diyerek Avrupa Birliği’nin konuta yüzde beşlik düzenlemeyi reddedeceği konusunda uyardı” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor:

Ekonomi Bakanlığı Genel Müdürü bir mektupla, özünde, Temsilciler Meclisini sorumluluklarıyla karşı karşıya getirmiş oldu. Ekonomi Bakanlığı Genel Müdürü Avrupa Komisyonunun büyük olasılıkla Temsilciler Meclisine ilk konut KDV’sinin yüzde beşe düşürülmesiyle ilgili sunulan yeni yasa tasarısını da reddedeceğini belirtti. Genel Müdür partilerin olasılıkla metne getireceği yeni değişiklik ve gevşeme önerilerine özellikle dikkat çekti.

Mektupta Bakanlığın ve dolayısıyla da Hükümetin Meclisten çıkacak karar ne olursa olsun ona saygı duyacağı yani Avrupa Komisyonunun kabul etmeyeceği ve Kıbrıs’ı Avrupa Mahkemesine sevk etmesine neden olacağı önceden belli olan bir kararı dahi kabul edeceği belirtiliyor. Ancak böyle bir durumun devletin yeni maceralara atılacağı anlamına geleceği noktasına da dikkat çekiliyor.

Bundan bir yıl önce Avrupa Birliğinin, düşürülmüş KDV talimatını kötüye kullanarak, zengin Kıbrıslılara ve yabancı yatırımcılara düşük KDV’yle süper lüks konutlar satın alma hakkını verdiğinden dolayı Kıbrıs hakkında ihlal prosedürü başlattığını hatırlatırız.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Ulusal Muhafız Gücünde 20 yıl içinde 21 insan kaybettik – 27 yaşındaki komando eri Panayotis Yannios bir video uğruna kurban edildi” başlıkları altında verilen haberde ön sayfada şöyle yazıyor:

Panayotis Yannios’un denize atlarken çekilen film trajik ölümünü aydınlatacak. O sırada Silahlı Kuvvetler günü için çekim ekibi ve bir oyuncuyla film çekiliyordu.

Talihisz Yiannios’un komando yarbayı olan Yunan asıllı babası, Yannios bu atlayışı daha önce defalarca yapmış olduğu halde oğlundan son derece dikkatli olmasını istemişti.

Son yirmi yıl içinde Ulusal Muhafız Gücünde görev esnasında meydana gelen kazalarda 21 kişi can verdi. Son 13 ay içinde üç ölümcül kaza meydana geldi. Üç kurban da Ulusal Muhafız Gücü askeriydi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Andreas Mavroyannis ilerici değişimi sağlayabilir ve gereklidir – Stefanos Stefanu: Bağımsız aday Mavroyannis’in seçilmesi ülkenin sayfa çevirmesi ve ileriye doğru hareket etmesi için gereklidir” manşeti ve alt başlığı altındaki haberde gazetenin ön sayfasında şu noktalar öne çıkıyor:

İhtiyaç AKEL’i DİSİ – Anastasiadis Hükümetinden kurtulma göreviyle karşı karşıya getiriyor

Şu an mevcut olan durumun sona ermesi halkımız için, ülkemizin bugünü ve yarınları için bir gerekliliktir

Ülkemizin tüm güçlerini harekete geçirebilir ve insanlarımıza yeniden gülümsemeyi ve iyimserliği verebiliriz

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

Politis:

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri: Herkes debatlere evet dedi. Hristodulidis ile EDEK arayı buluyor”

Nikos Hristodulidis adayların yer yer alacağı televizyon yayınlarına katılmaya sıcak bakmamasına rağmen sonunda evet dedi, şimdi geriye sadece prosedür çalışmaları kaldı. Nikos Hristodulidis dün EDEK Başkanı Marinos Sizopulos ile bir araya geldi. Her şey anlaşmaya yakın olduklarını gösteriyor.

*

“11 ölümcül kazayla kara bir Haziran yaşadık - Motosiklet sürücüsü 35 yaşındaki Yorgos Koronidis de kaskını taktığı halde Paralimni’nin Korai Caddesinde yaptığı kazada hayatını kaybetti – Mağusa’da 2022’nin ilk altı ay içinde 6 ölümcül kazada 6 insan hayatını kaybetti”

*

“Deprem Deprem… Limasol çok sık sallanıyor”

Limasol’da son günlerde sık küçük depremler kaydedildi. Depremlerden bazıları yurttaşlar tarafından hissedildi. Bu doğal fenomen karşısında tedirginlik duyan halka rağmen Jeolojik Gözlem Dairesi soğukkanlılık ve paniğe kapılmamayı tavsiye derek kaygıya gerek olmadığının altını çizdi. Yapılan tespitlere göre depremlerin merkezi Yermasoya’nın güneyindeki deniz alanında bulunuyor ve Ayios Athanasios bölgesine kadar ulaşıyor.

*

Filelefteros gazetesi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ayaküstü sohbet etti”

AB – NATO çalışma yemeğinde Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı ayaküstü sohbette Tayyip Erdoğan’dan aldığı cevap “Kıbrıs’ta iki taraf görüşlerini ortaya koydu. Şu anda diyaloğun yeniden başlayabilmesi için Kıbrıs Türk tarafıyla ortak bir noktada buluşulması amacıyla bir çaba göstermek doğru olurdu” oldu.

*

“Kıbrıs’ı kürsüde istiyorum – Marios Yeoryiu barfikste altın madalyayı alarak Kıbrıslıları sevindirdi”

Organik jimnastik atleti Marios Yeoryiu Cezayir’de yapılan Akdeniz Müsabakalarında barfikste Kıbrıs’a altın madalya getirdi. Güçlü rakipleri iki Türk atleti geride bırakmayı başaran Marios Yeoryiu Filelefteros’a konuştu ve “Müsabakaları barfikste bir altın ikiadalyayla kapattım. Çok çalışmıştım. Zorluklarla karşılaştım ama kendi kendime "hayır, pes edemezsin" dedim. Bence bir atletin yapması gereken şeyi yaptım. Zorluklar ve engeller insanın karşına her an çıkabilir. Pes edemezsin. Organik jimnastikte iki çok güçlü rakip olan iki Türk atletin önüne geçmiş olmak gurur vericiydi” dedi. Marios Yeoryiu bir süredir yer aldığı bütün müsabakaları Paris Olimpiyat Oyunlarına hazırlık olarak gördüğünü söyledi.

*

“Cumhurbaşkanı adayları ve seçim büroları ses tonunu yükseltti”

DİSİli aday Averof Neofitu Platia Elefterias’ta yapacağı konuşmada politikasının 100 eksenini ilan etmeye hazırlanıyor. AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu AKEL halkını toplumu değişime yönelik harekete geçirmeye çağırdı. Nikos Hristodulidis ise Selanik’e hareket etmeden önce EDEK başkanı Marinos Sizopulos ile görüştü.

*

Haravgi gazetesi:

“AKEL: Veteranlarımız, bizim insanlarımız”

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu dün akşamki “50. hizmet ve eylem yılını tamamlayan parti veteranlarını ödüllendirme töreninde yaptığı konuşmada “Partiye 50 yıl boyunca kesintisiz hizmet madalyası ülkemize, halkımıza, partimize, tüm halk hareketine katkılarınızın bir damgasıdır” şeklinde vurguladı.

*

Ve gazeteden bazı haber başlıkları:

“Mavroyannis sıradan yurttaşlarla temaslarını hızlandırdı”

*

“Komando erinin ölümü hakkında Savunma Bakanlığının cevap vermeye çağrıldığı sorular”

*

15 yaşındaki Suriyeli öğrenci ırkçılığı yaşarken Kıbrıslı olduğunu söylüyor

*

Son Güncelleme: 01 Temmuz 2022 - 13:33

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand