Cumhurbaşkanı Anastasiadis kurumumuza röpörtaj verdi

Türkiye'nin ve işgal rejiminin son yasadışı eylemleri, Cumhurbaşkanı tarafından Birleşmiş Milletler'e rapor edilecek.

Kurumumuza röpörtaj veren Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, BM’ye gönderilecek olan şikayet mektubunun, Türkiye'nin şimdi Türkiye içi olarak kabul edilen Timbu Havaalanı’nda yapılan değişiklikleri ve Ankara'nın Kıbrıslı Türkler üzerindeki mutlak kontrolünü gösteren Türkiye ile Sözde Devlet arasında Ekonomik Protokol konularını içereceğini belirtti.

Türkiye’de bariz bir şekilde revizyon olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı, mevcut tehlikelere ve Atina ve Lefkoşa'ya yönelik tehditlere rağmen, Tayyip Erdoğan'ın Ankara için öngörülemeyen sonuçları olacak eylemlerde bulunmayacağına olan inancını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, özel şirketlerin Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının süper kârlarının vergilendirileceğini duyurdu.

Enerji Düzenleme Kurumu'nun Elektirik Kurumunun Yenilenebilir Kaynaklar yoluyla ürettiği enerjiyi artırmasını yasaklayan kararını da değerlendiren Cumhurbaşkanı, Enerji Düzenleme Kurumunun bağımsız bir kurum olduğunu kararlarına müdahale edilmesine izin olmadığını belirtti.

Ancak sorunun çözümü için danışmanlık görevi üstleneceği temasların yürütüleceğini açıkladı.

Kurumumuza verdiği röpörtajda, Ulusal Asgari Ücretin belirlenmesi için inisiyatif alacağını da belirteren Anastasiadis, maaşın miktarı ve uygulanma tarihi konusundaki istişarenin en geç Temmuz ayı başlarında tamamlanmasını umduğunu ifade etti.

Yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde nasıl bir tavır alacağı sorusuna ise, Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Averof Neofitu’ya verdiği desteği yineledi.

Ancak, hükümeti eleştiren bir adaya cevap verilmesi dışında, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahil olma niyetinde olmadığını kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 06 Haziran 2022 - 13:23

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand