basın özetleri 29.06.22

Haravgi gazetesinin ana haberi “Hükümet Kıbrıs sorunu ile doğal gaz arasında bağlantı olduğunu kabul etti” manşeti ve “İoannis Kasulidis: Şu ana kadar EastMed boru hattına ilgi gösteren hiçbir yatırımcı olmadı” alt başlığı altında yer alıyor:

Ön sayfada öne çıkan noktalar:
Dışişleri Bakanı Kıbrıs sorununda ilerleme kaydedildiğinde, doğal gaz çabalarında da ilerleme kaydedilir, dedi

Türkiye çevre araştırmaları yapan Nautical Geo gemisini taciz ediyor

EastMed boru hattı güzergâhında değişiklik istendi. Atlanma riski nedeniyle olur vermedik

Haberde şöyle yazıyor:

Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis Kıbrıs sorunuyla ilgili çabalarda gelişme kaydedildiği takdirde doğal gazla ilgili çabalarda da ilerleme kaydedileceğini kabul etti. Hükümetin, şu ana kadar çeşitli üçlü işbirlikleri vasıtasıyla ve Kıbrıs sorunundan bağımsız olarak çaba göstermekle, doğal gaz meselesinin Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğüne etki etmesine neden olduğu kaydediliyor. Dün EastMed boru hattıyla ilgili gelişmeleri, EuroAsia Interconnector projesinin jeopolitik önemi ve dış boyutlarını ele alan Temsilciler Meclisinin Dışişleri Komisyonunda konuşan Dışişleri Bakanı şu ana kadar EastMed boru hattının inşasını ve idaresini üstlenme konusunda hiçbir yatırımcıdan ilgi gelmediğini belirtti. “Kıbrıs sorununun açık bir sorun olarak kalmaya devam ettiği sürece Türkiye’nin tek taraflı hareketlerde bulunmasına olanak sağladığını da söyleyen Kasulidis “Türkiye’nin doğal gazın Kıbrıs’tan geçerek Türkiye’ye ulaşması konusuna ilgi gösterebileceğini zira bunun en ucuz yol olduğunu” ekledi. “Ancak Türkiye’nin talepleri nedeniyle oluşan toksik ortam şu anda buna izin vermiyor. Bundan dolayıdır ki Kıbrıs sorununun çözülmesi ve Türkiye’nin de bu perspektiften yarar sağlaması en iyi yoldur, diyoruz” dedi.

Kasulidis aynı zamanda EastMed boru hattı projesinin ticari yaşayabilirlik çalışmalarının, Türkiye’nin “projenin çevre araştırmalarını yapan Nautical Geo gemisini taciz etmesi nedeniyle normal yürümediğini” söyledi.

İtalyan Edison Şirketinin bir yan kuruluşu olan Poseidon şirketinin Türkiye’nin tacizlerini önlemek amacıyla boru hattı güzergâhının Mısır – Kıbrıs Cumhuriyeti sınırları üzerinden Girit’e uzanmasını istediğini söyleyen Dışişleri Bakanı “Şu ana kadar bu çalışmayı üstlenecek yatırımcının bulunamamasının kötü bir gelişme teşkil ettiğini” ekledi.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Fiyata değil kâra tavan konsun – Akaryakıt konusunda anlaşma sağlanması bekleniyor – Partilerin bu konudaki niyetlerinin ne olduğu konusunda bugün ilk göstergeler belli olacak”

Siyasi liderler ailelerin geçimine darbe vuran pahalılık karşısında nefes almalarını sağlayacak kararların alınması hedefiyle bugün Ekonomi Bakanlığına gidiyor

Konu, tartışılması ve yaz tatilinden önce karar alınması amacıyla parti önerilerinin oylanması üzere 7 Temmuz’da Meclise gidiyor

Parti yetkililerinin Alithia’ya yaptığı açıklamalar bir anlaşma formülünün var olduğunu işaret ediyor

Elektrik fiyatlarının da soluk amaya izin verecek düzeye getirilmesi konusundaki toplantı ise Cuma günü yapılacak

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Rus petrolüne plafon Kıbrıs’tan da geçer – ABD Ekonomi Bakanından Konstandinos Petridis’e telefon” manşeti ve üst başlığı altında verilen haberde gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

ABD Ekonomi Bakanı Janet Yellen Kıbrıslı muadili Konstandinos Petridis ile Rus petrolüne plafon konması konusunu konuştu. Hedef Rusya’nın gelirinin ve aynı zamanda da dünya piyasalarında petrol fiyatının düşürülmesi.

G7 liderleri Rus petrolüne tavan fiyatı sınırı uygulanmasına yönelik yolların araştırılması konusunda anlaşmaya vardılar. Bu gelişmeden birkaç saat öncesinde Yellen Lefkoşa’dan pozitif tavır takınmasını istemişti.

G7’lerin tavan dayatma mekanizması, belirlenecek fiyatın altında ya da o fiyattan satın alınması durumu dışında, Rus petrolü taşımasına genel ambargo uygulaması gerektiriyor.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Göçmenler sorunu konusunda öfke – Köy sakinleri hem tel örgülere hem de köylerindeki aşırı göçmen nüfusa karşı ayaklandı” başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor:

Kokkinotrimiyta’dan Solya’ya kadar tüm batı Lefkoşa köylerinde kazan kaynıyor. Köylüler bir yandan Purnana göçmen kampına yakın olan bölgelerde aşırı göçmen sayısı kaynaklı sorunlar nedeniyle köpürüyor. Kelimenin tam anlamıyla kamptan taşan göçmenler köylerde dolanıyor. Öte yandan ise Astromerit, Akaki, Avlona, Denya, Peristerona, Katokopya ve Mammari köyleri sakinleri arasında, göçmen geçişlerinin önlenmesi hedefiyle yeşil hat boyunca çekilen tel örgülere karşı çok ciddi tepkiler var. Bu gece Akaki Köyü meydanında genel bir miting gerçekleştirecek. Eylemde tel örgülere karşı alınacak önlemler kararlaştırılacak. Tel örgülerden en fazla etkilenenler yeşil hat bölgesinde yaşayanlar, çalışanlar ve çiftçiler. İçişleri Bakanlığın yeşil hay üzerindeki parmaklıklı kapıların elektronik sistemle sorunsuz bir biçimde çalışacağı ve sorunlara yol açmayacağı konusunda verdiği teminatlara rağmen, öyle görünüyor ki, köylüler buna ikna olmadı ve bu nedenle de eylemlerini tırmandırdı.

Buna paralel olarak tel örgüler nedeniyle özgür bölgelere geçemeyen göçmenlerin yola devam ederek Kutrafa üzerinden direk Solya köylerine geçiş yapması Solya bölgesi sakinlerine ayrı bir sorun yaratıyor.

Bu arada dün Meclisin göçmenlerle ilgili Ad Hoc Komitesine sunulan veriler duruma tuz biber ekti. Sağlık Bakanlığı genel Müdiresinin ortaya koyduğu verilere göre göçmenlerin aşırı kalabalık bir biçimde yaşıyor olması, göçmenlerin bilerek ya da bilmeyerek, taşıdığı ciddi bulaşıcı hastalıkları yaymasına neden oluyor.

*

Haravgi gazetesinden bir başka haber:

“Akama Bölge Planı çok sayıda kaygı verici öneri içeriyor – Çevre örgütleri koruma altındaki türler üzerindeki etkilerine dikkat çekiyor”

Çevre örgütleri yaptıkları ortak bir açıklamayla “Akama Bölge Planının şimdiki biçimiyle çok sayıda endişe verici unsur barındırdığını kaydetti. Açıklamada “Bu öneriler bölgenin koruma altındaki yaşam türleri ve habitatları üzerinde aşırı baskı ve önemli tehditlere neden olacak ve etki birikimi yaratacaktır. Yaşayabilir kalkınmaya ters düşüyor, bu nedenle Akama bölgesinin karakterinin değişmesine neden olması kaçınılmazdır” deniyor.

Kıbrıs Avcılık ve Yaban Yaşamı Koruma Federasyonu, BirdLife Cyprus, Doğal Kıyıları Kurtarma İnsiyatifi ve Save Akama örgütlerinin imzasını koyduğu açıklamada “Vizyonumuz Akama bölgesinin sürdürülebilir kalkınma vasıtasıyla korunması ve bunun bölge köylerinin refahına uzun vadede de katkı yapmaya devam etmesidir” şeklinde vurgulanıyor.

*

Filelefteros gazetesinde:

“Akdeniz Müsabakaları – Yeoryiu da bronz madalya aldı”

Cezayir’in Oran kentinde yapılmakta olan 19. Akdeniz Müsabakalarında Kıbrıs 3. bronz madalyasını da aldı. Komple bireyselde üçüncü olmayı başaran Marios Yeoryiu bronz madalya için kürsüye çıktı. Kıbrıslı atlet türün elitleri arasındaki yerini alarak büyük olduğunu bir kez daha kanıtladı.

*

“İşgal altındaki bölgeden sahte evraklar – Kurulan düzen Baf havaalanında kendini hissettiriyor”

Kıbrıs Cumhuriyetinin işgal altındaki bölgelerinde düzenlenen sahte evraklar konusu Baf havaalanında kaygı verici derecede kendini göstermeye başladı. Peş peşe AB sahte evraklarıyla yakalanan yabancı kişiler belgelerini işgal altındaki bölgeden satın aldıklarını itiraf etmek zorunda kaldı. Sadece son 6 ay içinde çoğunluğu Afrikalılardan oluşan yüzlerce kişi, Baf havaalanında pasaport kontrolü sırasında, kendini Avrupalı gibi göstererek AB ülkelerine gitmeye çalışırken yakalandı. Tutuklanan şahısların çoğu belgeleri satın aldığını, kimileri de kaldıkları otelde ya da yolda bulduğunu söyledi. Büyük boyutlara varan sorun Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarını kaygılandırıyor.

*

“Yunanistan’da bir İranlı göçmen üniversite sınavlarının en başarılarından”

Bundan 3 yıl önce ailesiyle birlikte İran’ı terk ederek kendini bir teknede bulmuş ve zorlu yaşamını ve ülkesini geride bırakarak sonunda Yunanistan’a somut olarak da Midilli adasına ulaşmıştı. Şimdi ise bir Yunan Lisesi öğrencisi olarak üniversite sınavlarında mükemmeli yakaladı. Kuro Durmohamadi Bagi adlı İranlı öğrenci 2022 Yunanistan üniversite sınavlarında pozitif bilimler alanında Matematikten 20 üzerinden 20, Fizikten 20, Kimya’dan 19,5, Kompozisyon’dan ise 13,5 almayı başararak 18,25 ortalamasıyla ilkler arasında üniversiteye girmeyi başardı. Sonuçlar dün açıklandı.

Son Güncelleme: 30 Haziran 2022 - 14:37

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand