Mitsotakis: Yunanistan ve Kıbrıs'ın savunması uluslararası hukuk

Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan'a yönelik saldırganlığının artması, bir sonraki Avrupa Birliği Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis tarafından ortaklaşa bir şekilde gündeme getirilecek.

İki hükümetin Ankara'nın yasa dışı eylemleriyle başa çıkmak için koordinasyonu, Cumhurbaşkanı ile Lefkoşa'da bulunan Yunanistan Başbakanı arasında bire bir görüşmenin odak noktasıydı.

Kyriakos Mitsotakis'i Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda karşılayan Cumhurbaşkanı Anastasiadis, iki ülke arasındaki mükemmel işbirliğine değindi ve Yunan hükümetinin Türk provokasyonunu ele alma biçiminden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ayrıca Yunanistan Başbakanına Atina'nın Lefkoşa'ya iki Yunan sivil uçağı bağışı için ve aynı zamanda Eptagonia'da bir itfaiye istasyonu inşası için teşekkür etti.

Kyriakos Mitsotakis, Yunanistan ve Kıbrıs'ın savunmasının uluslararası hukuk ve her türlü zorluğun üstesinden gelmek için güçlü ittifaklar olduğunu vurguladı.

Mitsotakis bugünkü toplantının iki ülke arasında var olan güçlü işbirliği ve koordinasyonu yeniden teyit ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile diyaloğun, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Avrupa Birliği üye ülkelerinde yaşanan enerji sorunları ve enflasyonist baskılardaki gelişmeleri de ilgilendirdiğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı, yapılan iki bağış için Attika'da Mati'deki ölümcül yangınların ardından Kıbrıs'ın bağışlarının karşılığında verildiklerini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 17 Haziran 2022 - 13:33

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand