Sağlık Sigortası Kurumu'yla nöbetçi kliniklerin çalışmasıyla ilgili fikir ayrılığı: Doktorlar iş bırakma eylemine gidiyor.

Sağlık Sigortası Kurumu Genel Müdürü Andreas Papakonstantinu, kişisel doktorların ve çocuk doktorlarının nöbetçi kliniklerinin faaliyet göstermesinin gecikmesine yol açan gerçek sorunun ne olduğunu anlamakta sıkıntı yaşadığını ifade etti. Papakonstantinu kurumumuza yaptığı açıklamada, tüm konular üzerinde anlaşmaya varılmasına rağmen, herhangi birinin anlaması zor olan bazı tepkilerin ortaya çıktığını kaydetti. Ayrıca nöbetçi olan doktorların, her gün yaptıkları işten daha fazlasını yapmayacağını ve ilk yardım hizmeti vermeyeceğini söyledi.

Sağlık merkezlerindeki kişisel doktorlar, Genel Sağlık Sistemi’ndeki nöbetçi kliniklerin nasıl çalışacaklarına ilişkin alınan kararı protesto etmek için yarın 3 saatlik iş bırakma eylemine gidiyor. Kıbrıs Kamu Doktorları Sendikası PASİKİ Başkanı Sotiris Kumas kurumumuza yaptığı açıklamada, kararların Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü ve Sağlık Sigortası Kurumu arasında, doktorların görüşleri göz önünde bulundurulmadan alındığını belirtti. Kumas, PASİKİ sendikasının nöbetçi kliniklerin çalışmasına karşı olmadığını netleştirdi. Ancak bu konuyla birlikte iş vardiyası meselesinin ortaya çıktığına dikkat çekti. Şehirlerde nöbetçi kliniklerin olduğunu ancak tarımsal bölgelerde bulunmadığını ifade etti. Sotiris Kumas, alınan kararlarla hastalara sağlanan sağlık hizmetlerinin kalitesinin güvence altına alınmadığına vurgu yaptı. Aynı zamanda yarın sabah 9’dan 12’ye kadar yapılacak iş bırakma eyleminde herhangi bir hastanın tehlike altına atılmayacağı konusunda güvence verdi.

Hasta Dernekleri Başkanı Marios Kulumas, nöbetçi kliniklerin henüz faaliyet göstermemesinden dolayı duyduğu yoğun hoşnutsuzluğu ifade etti. Sendikacılığın Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nün sağladığı alanlar konusunda söz sahibi olması gerektiğini ilk kez duyduğunu belirtti. Kulumas, hastaların nöbetçi kliniklerin anlaşıldığı gibi belirli saatlerde değil, haftanın her günü sabahtan akşama kadar faaliyet göstermesi gerektiğini düşündüğünü yeniden dile getirdi.

Son Güncelleme: 15 Haziran 2022 - 13:22

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand