Mitsotakis: Yunanistan, Türkiye’nin saldırganlığıyla başa çıkmak için gereken her şeyi yapacak.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis, Yunanistan’ın Türkiye’nin saldırganlığıyla başa çıkmak için gereken her şeyi yapacağını hatırlattı. Kiriakos Mitsotakis, Yunanistan’ın ERT kanalına verdiği röportajda, Yunanların tamamen güvende hissetmeleri gerektiğini çünkü Yunanistan’ın sadece güçlü bir caydırıcı potansiyele değil ayrıca çok güçlü müttefiklere sahip olduğunu kaydetti. Ayrıca Yunanistan’ın, sınırların şiddet yoluyla ihlal edilemeyeceğini ve devletler arasındaki fikir ayrılıklarının, tek yol gösterici ve referans noktası olan uluslararası hukuk ile çözülmesi gerektiğini anlayan ülkelerin çerçevesine dahil olduğunu söyledi. Mitsotakis, Erdoğan’ın geçtiğimiz Mart ayında İstanbul’da gerçekleştirilen ikili görüşmede anlaşmaya varılanların ihlal edildiğine dair iddialarını reddetti. Türk-Yunan ilişkilerindeki gerginliğin ilk adımının Ankara tarafından atıldığını ve Türkiye Cumhurbaşkanı’nın belirlediği kırmızı çizgiyi ihlal ederek bir dizi uçuş gerçekleştirdiğini ifade etti. Yunanistan Başbakanı, Türkiye’nin bir sonraki adımıyla ilgili herhangi bir görüş belirtmek istemediğini kaydetti. Esas meselenin, başka dönemlerin imparatorluk fantazilerine atıfta bulunan genişlemeci revizyonizme karşı cevap verileceği olduğunu sözlerine ekledi. Mitsotakis, gelecekte Erdoğan ile tekrar görüşeceğine inandığını dile getirdi ancak Yunanistan’ın Ankara’nın Yunan adaların egemenliğine meydan okuyan mantık dışı itirazlarıyla ilgili diyaloğa girmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Son Güncelleme: 15 Haziran 2022 - 09:52

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand