Mavroyannis: Müzakereci hükümet üyesi değildir ve siyasetin belirlenmesinde rol oynamıyor

Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, Kıbrıs meselesinin sadece bir bataklıkta değil, aynı zamanda hızlı bir bozulma içinde olduğunu söyledi.

“Haravgi” gazetesine röpörtaj veren Mavroyannis, Kıbrıs Rum tarafının verileri kendi aleyhine değiştirmenin bir yolunu bulması gerektiğini belirterek, mevcut manipülasyonlardan bir sonuç alınamayacağını ifade etti.

Mavroyannis, ne kadar zor olsa da, iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon üzerinde anlaşmaya varılan bir temelde, çıkmazı kırma ve müzakereleri sürdürme olasılığının olduğu konusunda iyimser olduğunu belirtti.

İlgili bir soruyu yanıtlayan Andreas Mavroyannis, müzakerecinin hiçbir şekilde hükümet üyesi olmadığını ve siyasetin belirlenmesinde rol oynamadığını ifade etti.

Zaman zaman sunulan Güven Yaratıcı Önlemler ilgili olarak Mavroyannis, bunların Türk tarafına heterojen veya yasal faydalar sunmamaları ve çözümün bir parçası olmamaları gerektiğini belirtti.

Ancak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından yakın zamanda masaya yatırılan paketin çözümün bir parçası olarak kabul edilemeyeceğini açıkladı. Güven inşasının gerekli olduğuna işaret ederek, belirli önlemler hakkında herhangi bir tartışma başlatılmamış olmasının üzücü olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 12 Haziran 2022 - 13:50

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand