basın özetleri 09.05.22

Kıbrıs Rum gazetelerinin tamamı bugünkü ana haberlerini AKEL Merkez Komitesinin dün aldığı Cumhurbaşkanlığı seçimleri adayıyla ilgili kararına ayırmış.

Politis gazetesi:

“Merkez Komitesi Mavroyannis’i seçti – AKEL parti tabanına tek isimle gidiyor – Mavroyannis’in güçler birliğini sağlayabileceği inancındalar”

Şöyle yazıyor:

AKEL Merkez komitesi üyelerinden 52’sinin seçimi, Ahilleas Diitrisidis’e oy veren 37 üyesine karşın, Andreas Mavroyannis oldu. AKEL, kriterinin “dürüstlüğü bilinen, değişim isteyen siyasi güçlere ve genelde topluma hitap edebilecek bağımsız bir şahsiyet” olduğunu söyledi.

AKEL eski müzakereciyi “Kıbrıs sorununu derinliğine bilen ve iki bölgeli iki toplumlu çözüm ihtiyacına tamamıyla odaklı bir kişilik olarak tasvir etti.

*

Alithia gazetesi:

“Kesinleşti: AKEL seçime Mavroyannis’le gidiyor – Parti Merkez Komitesi politbüronun önerisini onayladı” başlıklarını kullanmış. Ön sayfada öne çıkardığı noktalar şunlar:

Potansiyel aday Alithia’ya “ Beni destekleyecek tüm siyasi güçler ve gerçek bir değişim isteyen yurttaşlarla birlikte, karar kesinleştikten sonra büyük mücadeleye atılacağım” dedi.

Merkez Komitesi kararı 60’a 40 oranıyla çıktıysa da bunun parti taban grupları tarafından değiştirilmesi çok zor olarak görülüyor.

Üyeler Mavroyannis’in aday olarak seçilmesinin sosyal medyada yol açtığı tepkilerden rahatsız.

Merkez Komitesinde AKEL’in seçimlere parti sekreteri Stefanos Stefanu ve Üniversite Rektörü ile gitmesini destekleyen iki eğilim daha göze çarptı.

*

Filelefteros gazetesi:

“Merkez Komitesinin seçimi Mavroyannis oldu – Müzakerecinin ismi yüzde 60 çoğunlukla AKEL parti tabanı gruplarına götürülüyor”

Haftasonu gelişmelerini verdiği haberinde Filelefteros gazetesi “Merkez Komitesi toplantısının uzun saatler sürdüğünü, komite üyelerinin yoğun endişeler dile getirildiğini ve aynı zamanda öne çıkan güçlü bir görüşün de partinin seçimlere sol adayla gitmesi olduğunu yazıyor. Ancak parti liderliği tarafından böylesi bir seçimin başarılı olma şansının pek olmadığı görüşünün ortaya konduğu belirtiliyor.

Habere göre AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu toplantıdan sonra birleştirici olabilecek bir adaylıktan söz etti. Stefanu “Andreas Mavroyannis ile kazanabilir ve onu Cumhurbaşkanı olarak seçtirebiliriz” dedi.

*

Haravgi gazetesi ana haberini “AKEL’in değişim seçimi ne yönelik önerisi Andreas Mavroyannis – Siyasi ve sosyal güçlere ilerici değişime yönelik çağrı” başlıklarıyla veriyor. Ön sayfasında şöyle yazıyor:

Parti Merkez Komitesi yüzde 60’lık bir çoğunlukla parti tabanı ve dostlarına Andreas Mavroyannis’i önermeye karar verdi.

Andreas Mavroyannis zengin bir siyasi geçmişe ve uluslararası deneyime sahip. Bir dizi Cumhurbaşkanıyla işbirliği yaptı.

Konu parti tabanında tartışılacak ve sonuç yeniden değerlendirilecek. Nihai karar 5 Temmuz’da verilecek.

*

Haravgi gazetesinden diğer bazı haberler:

“Halkların Nazizm’e karşı zaferinin üzerinden 77 yıl”

Bundan 77 yıl önce Sovyet halkı başta olmak üzere dünya halkları çağdaş tarihten geçmiş en iğrenç ve barbarca hareketle mücadele etti. AKEL, Hitler karşıtı koalisyona katılan tüm dünya halklarını, Avrupa'daki direniş hareketlerinin savaşçılarını saygıyla anıyor.

*

“Olumsuz etkileyen yaptırımlar konusunda Kıbrıs da isteksiz davranıyor – İoannis Kasulidis: Turizm, denizcilik ve hizmet sektörleri daha fazla darbeye dayanamaz”

Dün Elefterias meydanında Avrupa Günü kutlamaları sırasında konuşan Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis Kıbrıs hizmet sektörünün, Rusya’ya yaptırımlardan dolayı gelecek daha fazla darbeye dayanamayacağını söyledi. Kasulidis yaptırımların olumsuz sonuçlarının Rusya’dan çok üye ülkeleri etkilediğini dile getirdi.

Önümüzdeki Pazartesi günü Avrupa Dış İlişkiler Konseyinde Kıbrıs’ın ne ortaya koyacağına dair bir soruya yanıt veren Dışişleri Bakanı “Avrupa’nın birliğine vurgu yapacağım. Rus işgaline hep birlikte anında tepki gösterdik ve hâlâ da birlikte hareket ediyor ve katkı yapıyoruz. Kısıtlayıcı tedbirler arttığından dolayı bunun toplamdaki etkileri de artıyor. Avrupa komisyonu öneri getirirken bunu göz önünde bulundurmak zorundadır çünkü her üye ülkenin özelliklerini bilmek zorundadır” dedi.

Yaptırımların Rus savaş makinasının Ukrayna’ya müdahalesine son vermek için yapıldığını söyleyen Kasulidis “Bu yaptırımların olumsuz sonuçları Rusya’dan çok üye ülkelere olamaz” şeklinde vurguladı.

  1. yaptırım paketinin hizmet sektörüyle ve Kıbrıs hizmet sektörünün Rus sermayesiyle doğrudan bağlantılı olduğundan dolayı Kıbrıs ticaret dünyasının hissettiği güvensizlik duygusunu değerlendirmesi istenen Kasulidis “Hizmet sektörümüzü ters orantılı kararlardan korumak maksadıyla biz –çünkü bazı başka ülkeler doğrudan Rus doğal gazına ve petrolüne bağımlı oldukları için ihtiyaçları farklı olduğundan sorunları farklı- çok büyük çabalar sarf ettik. Ama bizim ülkemizde üç alan var ki; biri büyük darbe almış olan turizm, ikincisi denizcilik üçüncüsü de hizmet sektörü, bunlar daha fazla darbe almaya dayanamaz” dedi.

*

“Doğal gaz nedeniyle elektrik faturalarına yüzde 25 zam – Doğal gaz fiyatı 6,5 kat arttı”

Basın Sözcüsü Hristina Papadopulu Mayıs ayı elektrik faturalarına yüzde 6 -7 oranında bir zamdan söz etmişse de Elektrik Kurumu faturalarına yakıcı zamlar henüz önümüzde.

Doğal gaz getirtme programının hayata geçirildiğinde ve çok daha az kirlilik maddesi yaratan doğal gaz mazotun yerini aldığında tüketici için her şey çok daha zor olacak!

Doğal gaz kullanımına geçildiğinde fatura fiyatları düşecek diyen mantık artık geçerli değil. Zira doğal gaz fiyatı pandemi öncesi fiyatlara kıyasla 6,5 kat arttı.

*

Filelefteros gazetesinden bazı haberler:

“Akama boşalıyor”

Kıbrıs’ın bu uzak köşesinde Akama yarımadasının kalkındırılması amacıyla on beş yıldır çabalar harcandığı halde yarımadanın bugünkü durumu çabaların başladığı dönemden daha da kötü. Yerel faktörler bölgeye yönelik kalkındırma perspektiflerinin olmaması nedeniyle insan kaynaklarının azalmasına, genç insanların doğal olarak adanın başka yerlerine göç etmesine neden olduğuna vurgu yaptı. Akama Köyleri Eylemi, Akama köylerinin onlarca yıldır, idarecilerin bölgenin gerçek ihtiyaçlarını okumalarını beklediğini dile getirdi. Akama köyleri koordinasyon kurulu “Akama’yı oluşturan faunası ve bitki örtüsü yanısıra insanlarıdır da. Akama’nın sadece doğasının değil insanlarının yaşamının da korunmasına ihtiyacı var. Ve insan yaşamı serpilip gelişeceğine batıyor” dedi.

Akama köyleri önemli nüfus sorunları ve demografik sorunlarla karşı karşıya. İnya, Kato Arodes, Pano Arodes, Androliku ve Kathikas köylerinin nüfusu 1976’da 2527 kişiydi, 2011’de yapılan nüfus sayımında 1498 olduğu kaydedildi. Koordinasyon Kurulu bugün bir nüfus sayımı yapılacak olsa daha da düşük olacağından kuşku duymadığını söyledi. Neo Horyo’da son 8 yılda 52 ölüm ve sadece 7 doğum olayı yaşandığına dikkat çekildi.

*

Emniyet Müdürünün 18 ay süreyle sözleşmeli özel polis memurları tutmasına olanak tanıyan bir yasa tasarısı, "Sürekli artan göç akımları ve genelde göçmenlik sorunlarıyla Polisin yetkileri dâhilinde mücadele edilmesi amacıyla" Meclise sunuldu.

Tasarıya eşlik eden açıklayıcı rapora göre, işe alınacak kişilerin askerlik yükümlülüklerini yerine getirmiş veya askerlikten kanunen muaf olmaları gerekiyor ve sözleşmeleri ancak on ayda bir kez yenilenebilir.

Raporda ayrıca mevzuatın, personele yardımcı ve destekleyici görevlerini yerine getirmeleri için acilen zamanında destek sağlamak amacıyla, Polis teşkilatına sözleşmeli özel polis memurları işe alma olanağı sağlamayı amaçladığı belirtiliyor.

Sözleşmeli özel polis memurlarının görevleri; (a) yeşil hattaki yasadışı göçmenler için olası geçiş noktalarının devriye kapsamına alınması ve/veya izlenmesi; (b) İnsan kaçakçısı veya teröristlerin zamanında tespiti için yasadışı göçmenlerin kontrolü; (c) düzensiz göçmenlerin nakliyesi ve onlara eşlik edilmesi; (d) düzensiz göçmen kabul merkezlerinin ve/veya ilk kabul merkezlerinin ve/veya gözaltı tesislerinin korunması ve muhafazası; (e) düzensiz göçmenlerin sınır dışı edilmesi olacak.

Son Güncelleme: 09 Mayıs 2022 - 14:54

Son Haberler

16 Mayıs
16.05.22
15:01
Sağlık Bakanlığı kapalı alanlarda koruyucu maske kullanımının zorunlu olduğunu hatırlattı
13:32
Ekmek fiyatları %8 ila %10 arasında arttı
13:27
Gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarında artış var
13:25
DİSİ başkanı Neofitu Emilianidou’ya geçmiş olsun dileklerini iletti
13:24
Çalışma Bakanı Emilianidou serebral aort anevrizması geçirdi
13:23
NATO ve ABD İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımının hızlı ve sorunsuz bir şekilde ilerleyeceğine güveniyor
07:06
Almanya: Moskova ile diyaloğun başlaması için bombalamanın sona ermesi gerekiyor
07:05
Mitsotakis ve Biden bu gece bir araya geliyor
07:04
15 Mayıs
Kuleba: Ukrayna Amerika Birleşik Devletleri’nden daha fazla destek alacak.
16:56
Petridis: Çok çocuklu annelere yardımcı olmak ve her türlü bakımı sağlamak devletin görev ve yükümlülüğü.
16:53
Neofitu: Sorunlarla yüzleşebilmek için öncelikle bir vatana, finansal istikrara ve ulusal güvenliğe sahip olunması gerek.
16:51
Tüm haberler

Video on Demand