Basın Özetleri 27.05.2022

Filelefteros Gazetesi

  • Doktorun partisi ikilemde

“EDEK'in 4 milletvekilinden 2'si Sizopoulos'un yanında yer aldı” alt başlıklı haberde, EDEK Başkanı Marinos Sizopoulos'un milletvekilleri tarafından sorgulanması ve çok ciddi suçlamalarda bulunulması EDEK’i derin ve nihai bir kopuş içine soktuğu aktarıldı. Haberin detayında, partinin 4 milletvekilinden 2’si; Kostis Efstathiou ve Elias Mirianthous’un, EDEK'in geleceği için partinin büyük bir delege toplantısı düzenlenmesi girişimine destek veren yazılı bir açıklama yaptığı belirtilirken, toplantıya tanınmış EDEK yöneticilerinin yanı sıra ihraç edilen milletvekili Dimitris Papadakis de katıldığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Yannis Pieridis’in dün düzenlediği basın toplantısında, harekete geçme zamanının geldiğini söylediği ve EDEK’in felakete sürüklendiğini üzüntüyle izleyen tüm üye ve delegelere harekete geçme çağrısı yaparak, parti sicilinin yenilenmesini için herkesin kabul edebileceği demokratik prosedürlere uygun yeni bir kongrenin yapılmasını talep ettiği aktarıldı. Öte yandan, EDEK liderliğinin dün gece gerçekleşen Politbüro toplantısının ardından parti organlarında istişare için bir davette bulunarak kongre isteğine yanıt verdiği ve bazı üyeleri bu davranışa iten sebepleri analiz etmeden, şeffaflık ve demokratik karar alma prosedürlerini, tüzüğe bağlı kalınması ve uygulanması, demokratik bir kongrenin gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığı belirtildi. Haberde son olarak, Politbüro’nun "Şeffaflığa, demokratik süreçlere ve EDEK'in bakış açısına gerçekten inananlara son bir şans vermek isteyerek, onları yapıcı ve uzlaşı çerçevesinde partinin kolektif organlarına gelmeye ve görüşlerini sunmaya davet ederek, diyalog çağrısı yaptığı vurgulandı.


Politis Gazetesi

  • Altın pasaportlardan, daimi ikamet kriterlerine

“Dört yabancı kategorisi ve yerine getirilmesi gereken koşullarla ilgili düzenlemeler” üst başlığıyla verilen haberde, Bakanlar Kurulu’nun Kıbrıs Cumhuriyeti'nde kalıcı olarak ikamet etmek isteyen yabancılara, göçmenlik izni verilmesine ilişkin kriterleri değiştirmeye karar verdiği aktarıldı. Haberin detayında, bir yabancının Kıbrıs'ta daimi ikamet başvurusunda bulunması için katagorisinde bulunan tüm koşulları ve geçerli bir pasaporta sahip olmak, ulusal güvenlik, kamu düzeni veya kamu sağlığı için tehdit oluşturmamak gibi koşulların tümünü karşılanması gerektiği vurgulanırken, ilgili kriterlerle; kişinin finansal istikrarının belirleneceği ifade edildi. Haberde ayrıca, oylama için dün Meclis’de sunulan yeni düzenlemeye göre, göçmenlik izni verilecek her biri farklı kriterlere sahip dört kategori oluşturulacağı ve bu kategorilerin; "altın" pasaport alamayan yatırımcıları, serbest meslek sahiplerini, işçileri ve kendi imkanları ve kaynakları ile kendi geçindirenleri kapsayacağı belirtildi. Haberde son olarak, serbest meslek sahibi yabancılar için belirlenen kriterler şu şekilde aktarıldı; ilgili mesleği veya bu işi yürütme niteliklerine ve seçtiği alanda çalışabilmek için bir mesleki lisansa sahip olma, Sosyal Güvenlik Hizmetleri ve Vergi Dairesi'ne karşı her türlü yükümlülüğünü yerine getirme ve bu istihdamın fayda sağlayacak, kalkınma öncelikleri doğrultusunda olacak, genel ekonomiyi olumsuz etkilemeyecek ve iç işgücü piyasasında haksız rekabet yaratmaması.


Alithia Gazetesi

  • Averof'un müdahalesi grevi engelledi

“Çalışma barışı önerisi Kıbrıs Banka Çalışanları Sendikası ile Hellenic Bank’ı yakınlaştırdı” üst başlıklı haberde; Kıbrıs Banka Çalışanları Sendikası ile Hellenic Bank’ın diyalog kurmaya hazırlandığı belirtilirken, her iki tarafında çabalarından dolayı DİSİ Başkanı Neofitou’ya teşekkür ettiği aktarıldı. Haberin detayında, Kıbrıs Banka Çalışanları Sendikası’nın, bankayla tartışmalı işten çıkarmaları görüşmek için grev kararını askıya aldığı; Hellenic Bank yönetiminin ise uzlaşma ruhu içinde müzakere sözü verdiği vurgulandı.

  • Kıbrıs Yayın Kurumu üyelerinin finansmana atıf

“Genel Denetçi raporu” üst başlıklı haberde; Kıbrıs Yayın Kurumu üyelerinin; şantaj, parayı zimmete geçirme ve yetkiyi kötüye kullanma suçlamalarıyla karşı karşıya olduğu aktarıldı. Haberin detayında, ilgili suçlamaların Genel Denetçi’nin bulguları kapsamında meclisin mikroskobu altında olduğu vurgulanırken, 4 çalışanın 2017'den itibaren düzensiz ek ücretler aldığı bu konuda henüz hiçbir şey yapılmadığı hatırlatıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Uzun vadede Kıbrıs Bankası'na 417 milyon Euro bağışlıyorlar

“DİSİ, DİKO ve DİPA tarafından ilgili hükümet tasarısı onaylandı” alt başlığıyla verilen haberde; hükümet tarafından hazırlanan ve dünkü Meclis Genel Kurulu’nda çoğunluğun oylarıyla onaylanan bir yasa tasarısının, Bank of Cyprus'a verilecek 417 milyon Euro’luk hediyeyi içerdiği aktarıldı. Haberin detayında, yeni yasayla, ertelenmiş vergi varlıklarının, ertelenmiş vergi kredisine dönüştürülmesine izin verildiği ve sunulan verilere göre uzun vadede 417 milyon Euro kazanacak ve devlete yalnızca 59 milyon Euro ödeyecek Bank of Cyprus'a faydası olmasının beklendiği belirtildi. Bank of Cyprus'un, eski Laiki Bank'ın varlıklarının kendisine devredilmesinin ardından yararlandığı 417 milyon €'luk vergi indirimi karşılığında 2028 yılına kadar devlete 59 milyon € iade etmesi beklendiğine yer verilen haberde, Meclis Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, 26 lehte ve 22 aleyhte oyla ilgili yasanın onaylandığı hatırlatıldı. Haberde ayrıca, AKEL'in Meclis temsilcisi Yorgos Loukaidis’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada ilgili yasanın bankanın milyonlarca Euro’luk borcunun silinmesi anlamına geldiğini söylediği, AKEL Milletvekili Aristos Damianou ise konuyla ilgili olarak, hükümetin ve DİSİ'nin bankayı 59 milyon Euro’dan da muaf tutmaya çalıştığı ancak Avrupa Birliği Rekabet Genel Müdürlüğü'nün müdahalesi sonrasında tutumlarını yeniden gözden geçirmek zorunda kaldıklarını söylediği aktarıldı. Haberde son olarak, DİSİ Milletvekili Onoufrios Koullas’ın yaptığı açıklamada, bir kredi kuruluşuna 400 milyon Euro vermek için oy vermediğini, kapanan başka bir bankanın borçlarına maruz kalan alıcı bankayı rahatlatmak için oy kullandığını söylediği, DİKO Milletvekili Hristiana Erotokritou ise 417 milyon Euro'luk hiçbir borcun bu yasa ile silmediğini savunduğu ifade edildi.

Son Haberler

02 Temmuz
Anastasiadis: BM Genel Sekreteri Kıbrıs sorunuyla ilgili çabayı üstleneceği için, özel görevli atanmasına gerek yok.
07:46
Tatar, BM Genel Sekreter Yardımcısı ile gerçekleştirdiği görüşmede, iş birliği önerileri sundu.
07:42
01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Tüm haberler

Video on Demand