Basın Özetleri 26.05.2022

Filelefteros Gazetesi

  • Yabancı gettolarında temizlik

“Mevcut mevzuat uygulanıyor ve yaşamaya uygun olmayan binalar mühürleniyor” alt başlıklı haberde, İçişleri Bakanlığı’nın, Lefkoşa'yı arındırmak etmek için, insan yerleşimine uygun olmayan konutların kapatılması amacıyla mevcut mevzuatı çıkardığı ve bu şekilde tarihi merkezde yaşayan yabancıların uzaklaştırılacağı aktarıldı. Haberin detayında, Lefkoşa’nın merkezin tahliyesinin, bir binanın insan yaşamına uygun olmadığına ilişkin, Sokaklar ve Yapılar Kanunu’nun 15’inci maddesine başvurulacağı vurgulanırken, İçişleri Bakanı Nikos Nouris'in yaptığı açıklamada, Lefkoşa Belediyesi’nin özel maddeye dayanarak, yabancıların yaşadığı bir mülkün sahibine karşı harekete geçtiği ve benzer eylemlerin yalnızca Lefkoşa'da değil, diğer şehirlerde de devam etmesi beklendiğini söylediği belirtildi. Haberde ayrıca, İçişleri Bakanı’nın mevzuatın uygulanmasına katkıda bulunmak için ilgili diğer birimlerle işbirliği yapması için polis birimlerini sorumluluklarını üstlenmeye çağırdığı ve eski Lefkoşa için açıklanan teşviklerin tarihi merkez alanının iyileştirilmesine ve dolayısıyla binaların değerlerinin ve kiraların artmasına katkıda bulunacağını söylediği aktarıldı. Haberde son olarak, İçişleri Bakanlığı'nın nihai hedefinin, Kıbrıs'ta kalıcı olarak ikamet etmeyen ve uluslararası koruma hakkına sahip olmayan yabancıların ülkelerine geri gönderilmesi olduğu ve şu anda Kıbrıs'ta bulunan yabancı sayısının hem Kıbrıs toplumunda hem de yabancıların kendileri açısından sorun yaratacak kadar çok olduğunu vurguladı.


Politis Gazetesi

  • Sporcular da listede

“Futbolcuların aileleri çocuklarının kariyeri için ellerini ceplerine attı” üst başlığıyla verilen haberde, zihinsel ve psikiyatrik hastalıklarla karşı karşıya oldukları bahanesiyle askere almama ve hatta muafiyet verildiği iddialarıyla ilgili faaliyetler hakkında sürekli yeni gerçeklerin ortaya çıktığı belirtildi. Haberin detayında, ortaya çıkan ve incelemeye konu olan yeni verilerin, 58 yaşındaki eski üst düzey bürokratın müşterileri arasında üst düzey sporcuların, özellikle de birinci lig takımlarındaki futbolcuların olduğunu ortaya koyduğu ve ilgililerin ailelerinin kariyerlerini kaybetmemek için çocuklarına muafiyet almak için para ödediği aktarıldı. Polise ifade veren bazı ailelerin, eski üst düzey bürokratın kendilerini aldattığını söylediği, bir olayda çocuklarının askerlik görevinin ertelenmesi, ikinci olayda ise Milli Muhafız Alayı’nda belirli bir birimine transfer edilmesi karşılığında toplam yaklaşık 14.000 € ödendiği vurgulanırken, çocuklarının benzer olanaklara sahip olması için bürokrata ödeme yapan diğer ebeveynlerden de ifade almak için çaba sarf edildiği belirtildi. Haberde son olarak, geçtiğimiz hafta göz altına alınan 70 yaşındaki eski askeri doktorun, 2015 yılında Milli Muhafız Alayı’ndan emekli olmadan önce, görev yeri değişikliği, erteleme ve muafiyetlerde önemli bir rolü olduğu irdelendi.


Alithia Gazetesi

  • İp üzerinde akrobasi

“Kıbrıs Banka Çalışanları Sendikası'nın Hellenic Bank'ta 24 saatlik grev kararı ve genel bankacılık grevi olasılığının ardından” üst başlıklı haberde; Kıbrıs Banka Çalışanları Sendikası’nın Hellenic Bank yönetimini kışkırtıcı ve aşağılayıcı bir tavır takınmakla suçladığı belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs Banka Çalışanları Sendikası'nın grevle ilgili açıklamasına yer verilirken, sendikanın açıklamada Hellenic Bank yönetiminin Toplu İş Sözleşmesi’ni ortadan kaldırma ve Gönüllü Emeklilik Planı olmadan işten çıkarma gibi çalışmalar yapmasına izin verilmeyeceğine dikkat çektiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Ulaştırma, Haberleşme ve Çalışma Bakanı Yannis Karousos’un alınan grev kararı nedeniyle sendika ile yapacağı toplantıyı iptal ettiği, Hellenic Bank yönetiminin ise alınan ani grev kararı dolayısıyla hayal kırıklığı ve üzüntülerini dile getirdiği vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • DİSİ "damgası" ile şişirilmiş elektrik faturaları

“Avrupa Birliği: "Elektrik konusunda yenilenebilir enerji kaynakları kalkınma politikası eksikliği" ” alt başlığıyla verilen haberde; AKEL tarafından yapılan açıklamada, Averof Neofitou'nun ülkemizin yeşil enerjiye geçişine yönelik vizyonunun 9 yıllık bir gecikmeyle geldiğini vurgulandığı aktarılırken, çevre, enerji ve iklim değişikliği konularına hükümet ve DİSİ'nin verdiği ağırlığın asgari düzeyde kaldığı ve Avrupa Birliği'nin son 9 yılda gönderdiği gerekçeli görüşlere bakılması durumunda herkesin bu sonuca varacağı belirtildi. Haberin detayında, enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişin gecikmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının toplu taşımada kullanımına ilişkin herhangi bir politikanın olmaması, gaz emisyonlarını azaltmak amacıyla elektrik üretimi için doğalgazın zamanında devreye alınmaması ve kirleticilerin Kıbrıs Elektrik Kurumu faturalarına yansıdığı ve tüketicilerin son aylarda ödediği şişirilmiş faturaların, Anastasiadis - DİSİ hükümetinin çevre dostu politikaları uygulamadaki başarısızlığının bir sonucu olduğu vurgulandı. Habere göre tüm bu bilgiler, orta büyüklükteki yakma tesislerinden kirleticilerin emisyonunun sınırlandırılmasına ilişkin yönergenin ulusal hukukta yerini almasının ardından Avrupa Komisyon’u tarafından Kıbrıs'a gönderilen gerekçeli görüşle doğrulandığı, ayrıca Avrupa Komisyonu’nun; elektrik, ısıtma-soğutma ve ulaşım alanlarında yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesine ilişkin herhangi bir politika bulunmadığının belirtildiği hatırlatıldı. Haberde son olarak, AKEL'in yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi için ihale yapılması amacıyla tekrarladığı teklifine rağmen, hükümetin kayıtsız kalmaya devam ettiği ancak bu eksikliğin bedelini toplum tarafından çok ağır şekilde ödendiği vurgulandı.

Son Haberler

02 Temmuz
Anastasiadis: BM Genel Sekreteri Kıbrıs sorunuyla ilgili çabayı üstleneceği için, özel görevli atanmasına gerek yok.
07:46
Tatar, BM Genel Sekreter Yardımcısı ile gerçekleştirdiği görüşmede, iş birliği önerileri sundu.
07:42
01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Tüm haberler

Video on Demand