basın özetleri 20.05.22

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Mavroyannis AKEL tabanından yüzde 75’i aşan bir kabul gördü” başlığıyla veriyor. Şöyle yazıyor:

Andreas Mavroyannis’in adaylığı kesinleşiyor. AKEL’den gelen bilgiler Mavroyannis’in parti tabanı gruplarından yüzde 75’lik bir kabul gördüğünü bildiriyor. Parti liderliği başlangıçtaki şaşkınlık ve ilk tepkileri gidermeyi ve tabanını büyük çoğunluğunu ikna etmeyi başardı. Mavroyannis’in adaylığının taban oylarının yüzde 75’ini almayı başarmanın yanısıra grup toplantılarına katılımın da çok tatmin edici olduğu bildiriliyor.

Gelecek haftanın sonunda AKEL Merkez Komitesi yeniden toplanacak. Merkez Komitesi diyalog verilerini değerlendirdikten sonra 5 Haziran’da yapılacak olan parti kongresine gidecek olan öneriyi hazırlayacak.

Parti yetkilileri önümüzdeki dönemde prosedür tamamlandıktan sonra patinin siyasi sahnede değişim hedefini hayata geçirebilecek tek partiler üstü aday olarak Mavroyannis’in seçim kampanyasını sıkı bir şekilde başlatacağına inanıyor. Parti buna paralel olarak gerek açıktan gerekse de perde arkasında diğer muhalefet partileriyle iletişim köprüleri kurmaya devam ediyor.

Bu arada Andreas Mavroyannis de önümüzdeki Pazartesi günü EDEK Başkanı Marinos Sizopulos ile yapacağı görüşmeyle diğer partilerle ilk temaslarına başlıyor.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Pahalılıkla baş edebilmek için kahveyi de kesiyoruz – Retail Z00M şirketinin verilerine göre pahalılık nedeniyle kahve tüketimi azaldı”

Ürün fiyatlarında baş gösteren pahalılık rallisi halkı tüketimini sınırlandırmaya itti. Hemen hemen tüm ürünler zamlandı. Kıbrıslılar kahve tüketimini dahi azalttı.

En yüksek zamlar yüzde 11,15’le süt, 10,27’yle süt ürünleri, yüzde 11,23’le tahıl ürünleri ve yüzde 7,34’le makarna çeşitlerinde görüldü. Bu arada zeytin yağı da yüzde 17,07 oranında zamlandı.

Bugün Cumhurbaşkanlığın, muhtemelen önlemlerin alınacağı bir toplantı yapılacak. Sendikalar ve işveren örgütleri pahalılık sorununun hafifletilmesine yönelik önerilerini gönderdi.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“İşgal makamları Mağusa’da bir bölüm daha açıyor”

Kapalı Mağusa bölgesinde sahilin bir bölümünün daha açılmasına yönelik çalışmalar dünden itibaren devam ediyor.

Bir buldozer King George Otelinden Okeania apartmanına kadar olan kısımda çalışma yaptı.

Türk planları, yatırımcı cezbetmek için minimal bir meşruiyet dokunuşuyla yürütülüyor.

Buna paralel olarak Türkler bölgeye geri dönüş ihtimalini ve daha da kötüsü Kıbrıs sorununu çözme ihtimalini de yok ediyor.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis “Bunu göz ardı etmeyeceğiz, bugün Uluslararası Hukukun savunucuları olarak öne çıkanlara yönelik uygun adımları atacağız.

Mağusa’nın dilimlenmesini kınayan işgal altındaki Mağusa kenti Belediye Başkanı uluslararası faktörün Türkiye’yi durdurmayı başaramadığından söz etti.

Haravgi gazetesi ön sayfasında “Yeni oldubittiler… Maraş adım adım açılıyor… - Mağusa’da yeni Türk tahrikleri” başlığı altında verdiği ilgili haberinde “Belediye Başkanı Simos İoannou, Türkiye'nin rolünün hafife alındığını ve olumsuz gelişmelerden kaçınmak için atılması gereken adımların gerektiği gibi dengelenmediğini vurguladığını” yazıyor.

Politis gazetesi haberi “Mağusa - Türkiye buldozerle biz girişimlerle” başlığı altında verdiği haberde şöyle yazıyor: Kapalı Mağusa bölgesindeki provokatif ve yasadışı eylemler devam ediyor. Maraş sahilinin yeni bir bölümü daha açılıyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Sizopulos’un önerisi iki tür doktor ve hasta sınıfı yaratır – Tek sigorta sistemli YESİ felsefesi ve mimarisini sökme girişimleri planlıyorlar”

Ön sayfasında şöyle yazıyor:

DİSİ ile DİKO Sizopulos’un önerisini tartışıyor, Sağlık Bakanlığı ise oylanan neyse onu uygulayacağını söylüyor.

Sizopulos’un önerisi YESİ dışı sağlık kuruluşu ve doktorlarının ekonomik ve başka çıkarlarına hizmet ediyor. Suiistimalleri pekiştiriyor ve şahsi doktor uygulamasını ortadan kaldırıyor. GESİ dışındaki uzman doktorlara erişim sağlıyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

Haravgi gazetesi:

İki toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Rum eş başkanı Sotos Ktoris dini ve başka eserlerin korunmasına yönelik çalışmaları yönlendiren şeyin Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin ortak kaygıları olduğunu söyledi. Ktoris İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesinin şu anda yedi yeni proje yürüttüğünü, projelerin 2022'nin sonuyla 2023 başlarında tamamlanması beklendiğini ifade etti. Söz konusu çalışmalar dört kilise ve üç camide yapılacak olan bakım ve onarım çalışmaları olacak.

Somut olarak, Sysklipos'taki Panayia, Massari'deki Agios Antonios, Gufes'teki Agios Yeoryios ve Gypsou'daki Panayia kiliseleri ile Larnaka Kalo Horio, Lefkara ve Maroni camileri de restore edilecek. Bu projeler için müteahhitlerle sözleşmeler imzalandı ve uygulama aşamasına geçildi.

Ktoris çalışmaların AB tarafından, bazılarının ise köylerden gelen kaynaklarla ortak finanse edildiğini söyledi. Ayıca "Prastio'daki Ayios Yeoryios ve Spathariko Agios Yeoryios kiliselerinde çalışmaların başlaması için önümüzdeki dönem içinde teklif vermemiz bekleniyor" dedi.

Daha ileri bir tarihte yapılacak çalışmalara ilişkin olarak ise ilgili plan çalışmalarının yapıldığını söyledi ve bu çalışmaları Neta’daki Ay Sergi ve Vakhos Kilisesi, Flamudi’deki Ay Yorgi Kilisesi, Limnia Ay Yorgi Kilisesi, Argaki Ayios İoannis kilisesi, Mağusa’daki Aya Paraskevi Kilisesi, Lefke ve Afanya su kemerleri ve Dohni, Alamino, Kalavasos, Terra, Evdim, ve Alektoras camileri şeklinde sıraladı.

İki Toplumlu Kültür Komitesi eş başkanı Ktoris, son olarak, "Kıbrıslı Türk meslektaşlarıyla işbirliğinin mükemmel olduğunu" ve "anıtların kurtarılmasına yönelik kaygılarının ortak olduğunu" vurguladı.

*

Filelefteros:

Larnaka Bölge Mahkemesi, 10 yaşındaki Stavros Yorgallis'in Mayıs 2018'deki ölümüyle ilgili sonuçlanan davada Dr. İraklis Pantelidakis'i suçlu buldu. İkinci doktor Kiriakos Kiriakidis ise hakkındaki suçlamalardan beraat etti.

Dr. Pantelidakis, olayın yaşandığı tarihte, Larnaka Genel Hastanesi İlk Yardım Departmanında dahiliyeci, Dr. Kiriakos Kiriakidis bölüm başkanıydı.

İki doktor, pervasız, dikkatsiz veya riskli davranış sonucu ölüme sebebiyet verme suçlamasını kabul etmemişti. Kararını açıklayan Mahkeme, Pantelidakis'in pervasız, düşüncesiz ve tehlikeli davrandığını ve 8 yaşındaki çocuğun röntgenini gereken dikkatle incelemediğini belirtti.

*

“Kıbrıs yaklaşık 600 milyon dolarlık bir dolandırıcılığın odağı oldu – Polis Rus Yahudisi bir kişinin şikâyetini inceliyor”

Tanınmış işadamı Arkadi Gaydamak adlı Rus Yahudisinin dolandırılarak 600 milyon dolarının başkasının zimmetine geçirilmesi olayında Kıbrıs’ın üs olarak kullanıldığı iddia edildi. Davacının avukatı müşterisinin Kıbrıs uyruklu bir şahıs tarafından dolandırıldığını ve parasını zimmetine geçirdiğine dair şikayette bulundu. İddiaya göre Arkadi Gaydamak’ın yakın çevresindeki bir kişi, işadamının hesabından adadaki kendi banka hesabına 570 milyon dolar aktardı. Kıbrıs uyruklu şahıs hakkında daha fazla bilgi verilmedi. Davacı tarafın elinde suça dair veri ve kanıtların olduğu bildirildi. Rusya doğumlu Gaydamak daha sonra İsrail’e göç etmiş, orada vatandaşlık aldıktan sonra Fransa’ya yerleşmiş, son yıllarda ise işlerini Paris ile Londra vasıtasıyla yürüten Batı’ya Rus kömürü, maden ve petrolü ithal eden bir işadamı.

*

Alithia gazetesi:

“Nikos Anastasiadis devlet yardım edebilir dedi – Akaryakıta gelen yeni zamların yükü altında pahalılıkla ilgili kararlar bugün alınıyor”

İndirimli elektrik KDV’si ve akaryakıt vergilerinin aynen devam edeceğine hemen hemen kesin gözüyle bakılıyor.

Cumhurbaşkanı, kararların önüne geçmek istememekle birlikte devletin vatandaşlara yardım etmek için bir dereceye kadar olanağa ve mali esnekliğe sahip olduğunu söyledi.

Nüfusun savunmasız gruplarının sorunlarını ve daha başka sorunları hafifletmeye nasıl katkıda bulunabileceğimizi görmek istiyoruz, dedi.

*

“2022 yılının ilk üç ayında 21 milyon avroluk kâr elde etti – Ama personel ve şube azaltmasına gideceğini açıkladı”

Kıbrıs Bankası 2022 yılının ilk üç ayında 21 milyon avroluk bir kâr elde ederek, 2021 yılının aynı dönemine kıyasla kar payını yüzde 162 oranında artırdığını açıkladı. Bununla birlikte personelini ve şube sayısını azaltacağını ancak bunun ne zaman olacağının henüz kararlaştırılmadığını bildirdi. Yapılan açıklamaya göre Kıbrıs Bankası, şube sayısını 80’den altmışa çekmeye, personelini ise yüzde 15 oranında azaltmaya karar verdi.

Son Güncelleme: 20 Mayıs 2022 - 13:04

Son Haberler

29 Haziran
Εlektronik ortamda sunulacak kamu hizmetlerinde artış olacak
14:11
Tedavi gören covidli çocukların sayısında artış gözlemleniyor
14:10
Iseyek: Avrupa'da en ucuz self testler Kıbrıs'da satılıyor
14:09
Zelensky, Güvenlik Konseyinden Rusya'ya karşı daha sert önlemler istedi
14:08
Atina, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında varılan anlaşmadan memnun
14:07
Dışişleri Bakanı Isveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki anlaşmayla ilgili endişelerini dile getirdi.
14:06
Pelekanos: Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununa Avrupa için açık bir yara olarak değinecek
14:02
İsveç ve Norveç, Türkiye’nin NATO’ya katılımlarıyla ilgili vetoyu kaldırması için Türkiye ile uzlaşmaya vardı.
07:46
İsveç Başbakanı, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile uzlaşmaya varması konusunda memnuniyet ifade etti
07:45
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan bir kez daha tahrik dolu açıklamalarda bulundu.
07:44
Dendias ve Kasulidis arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz bölgesindeki gelişmeler ele alındı.
07:43
‘Air Tractor’ tipi 2 yeni kiralık yangın söndürme uçağı dün Kıbrıs’a ulaştı.
07:41
Tüm haberler

Video on Demand