basın özetleri 18.05.22

Filelefteros gazetesi:

Kokainde %5,714 artış - YKAN'dan bu yılın ilk dört ayına dair şok edici veriler

YKAN'ın uyuşturucu çetelerine baskınları sonucunda ele geçirdiği uyuşturucu miktarı ve veriler şoke etti. Uyuşturucuya olan talepte görülen muazzam artış, yurda uyuşturucu sokma çabalarıyla birlikte Uyuşturucuyla Mücadele Birimi YKAN'ı da harekete geçirdi. YKAN uyuşturucu tacirlerine peş peşe güçlü darbeler indirdi. Uyuşturucu ağından 18 yaş altındakiler de kaçamıyor. Son bir yıl içinde ya tacirlerin kurbanı, ya kullanıcı ya da küçük çapta satıcı olan 14-18 yaş arası 60 kişi tespit edildi.

YKAN'ın verilerine göre, trajik ve aynı zamanda endişe verici durumun göstergesi, 2022'nin ilk dört ayında ele geçirilen kokain miktarlarında daha önce hiç görülmemiş bir şekilde % 5.714'lük bir artış olması. Geçen yılın aynı döneminde 149 gram kokain ele geçirilmişti bu yıl ise şu ana kadar 8 kilo 664 gram kokaine el kondu. Şu ana kadar ele geçirilen kenevir miktarında da yüzde 84'lük bir artış kaydedildiği belirtildi.

YKAN komutanı Mihalis Katsunotos'a göre, geleneksel uyuşturucu olan esrarın dışında uyarıcı ve halüsinojenlerde artış oldu.

Katsunotos’un "Filelefteros’a " verdiği bilgilere göre söz konusu artış, YKAN üyelerinin yoğun faaliyetlerinden ve elde edilen bilgilerin daha iyi değerlendirilmesi ve analizinden kaynaklanıyor. Bu çerçevede hava alanı, liman, marina ve barikatlarda daha sıkı kontrollere büyük önem verildi.

Pandemi önlemlerinin gevşetilmesi nedeniyle bu yıl muazzam biçimde artan arz ve talep nedeniyle YKAN, yeni verileri incelemek ve gerekirse uyuşturucuyla mücadele stratejik planını güncellemek için Bağımlılıkla Mücadele Kurumu ile yakın temas içinde hareket ediyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

Haber “Küçük baş hayvan besicisi borca batmış durumda… İnsanlar ölüyor” manşeti ve “Yıkım ve yok oluş sürecine girdiler” alt başlığıyla veriliyor.

Gazetenin ön sayfasında öne çıkardığı noktaları da aktaralım:

“Devlet dairelerinin olanları görmezlikten gelmesi, yasadışılıkların örtbas edilmesi çabaları ve usulsüzlükler sonucunda kurban veriyoruz…”

Küçük baş hayvan besicileri hellime yatırım yapmak için ipotek altına koyduğu mal mülkünü kaybetme riskiyle karşı karşıya

Küçük baş hayvan besicileri bu sabah saat 11.30’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde dinamik protesto eylemi yapıyor

*

Alithia gazetesi:

“Büyük siyasi mesele – Çok daha kısa pasajlar çalan kişiler, başka ülkelerde istifa ediyor” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor:

Nikos Hristodulidis’in Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu duyurma biçimi, siyasi kariyerine başlarken yaptığı belki de en önemli konuşması büyük siyasi soruna neden olan büyük bir gaf teşkil ediyor. Siyasi faktörler ve hukukçular halka yönelik ilk siyasi hitabında bir başkasının konuşmasından parçalar kullanmasını ve ardından suçu iletişim uzmanına yüklemesi, kendisinin seslendirdiği konuşmanın sorumluluğunu dahi üstenmemesini, siyaset sahnesinden çekilmesi için yeterli sebep oluşturduğunu düşünüyor.

Bu olay resmen birinci derecede çalıntı yapmaktır ve Hristodulidis olayı temsilcisi vasıtasıyla, “durumu kararlılıkla ve anında göğüsledik ve ileriye bakıyoruz” diyerek geçiştirmeye çalıştı. Yani iletişim uzmanını görevinden attı ve iş kapandı. Olay Atina çevrelerinde dahi tiksintiyle karşılandı. Atina basınında “İletişim uzmanı istifa edecek kadar onurluydu. Adayda bu onur yok mu?” şeklinde görüşler çıktı. Ve bu noktada gündeme gelen soru “Acaba hata yapan gerçekten iletişim uzmanı mıydı?”

*

Politis gazetesinin ana haberi:

Politis’in manşetinde “Rusya Ukrayna’da ne ise Türkiye de Kıbrıs’ta aynı şey” üst başlığında ise Kiriakos Mitsotakis ABD Meclisinde yaptığı tarihi tarihî konuşmasında Kıbrıs sorununa atıfta bulundu” diye yazıyor.

Ön sayfasında şöyle yazıyor:

Moskova’nın revizyonizmi ile Ankara’nın revizyonismi ve Rusya’nın Ukrayna işgali ile Kıbrıs’taki Türk işgali arasında paralellikler kurdu.

Türkiye’nin silahlanmasını sınırlandırmaları ve Kıbrıs sorununun diyalog vasıtasıyla çözülmesine yönelik etki etmeleri için Amerikalı yasa koyuculara çağrıda bulundu.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Meclis Başkanı Nancy Pelosi, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler Yunanlı Başbakanı ayakta alkışladı.

Diğer Kıbrıs Rum gazetelerinin haberle ilgili başlıkları:

Filelefteros: Lefkoşa Biden ve Mitsotakis’in mesajlarından memnun

Alithia: “Revizyonizm uluslararası topluluk tarafından kabul görmeyecek – Kiriakos Mitsotakis Amerikan Kongresinde yaptığı tarihî bir konuşmayla çok yönlü mesajlar verdi”

Bir başka haberinde ise “Averof Neofitu Mitsotakis’in Kongre’deki konuşmasıyla ilgili memnuniyet ifade etti – Mitsotakis net bir şekilde Kıbrıs işgalinin Helenizm’e açtığı yaradan söz etti

Haravgi gazetesi: “Mitsotakis ABD’den Kıbrıs sorununa müdahil olmasını istedi”

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Alithia gazetesinden başlayalım.

*

“Yunanistan savunmasında güçlü atak – ABD’den en az 18 F-35 uçağı alınmasına yönelik işlemler başladı”

Mitsotakis'in Biden ile görüşmesinden çıkan haber, on yıl içinde 18 Amerikan 5. Nesil F-35 savaş uçağının alınması anlaşması oldu

Yunan Başbakanının Amerikan Başkanı ile yaptığı görüşmenin değerlendirmesi, özünde, Ege ve Akdeniz'deki dengelerin değişmesi beklentisidir.

Yunanistan son yıllarda istikrarlı hareketlerle silahlanma programını çok büyük ölçüde güçlendirerek hemen hemen tüm dengeleri değiştirdi.

16 Aralık 2021 tarihinde Amerikan Senatosu Menendez yasa tasarısı lehine oy kullanarak Yunanistan’a F-35 savaş uçakları almanın yolunu açmış oldu.

*

“Τemel beslenme menüsü 35 Euro’ya çıktı – 4 üyeli bir ailenin sadece temel beslenme ürünlerini içeren bir yemeği Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılacak toplantıda düşünülmelidir”

4 kişilik bir temel kahvaltı sekiz avro

Tavuklu yemeğin fiyatı 11.35 avro

Köfte yemeği 10 avro

*

Filelefteros gazetesinden:

“Yasal hellim konusu Hukuk Dairesinin iki dudağının arasına bakıyor – Hellimin pazarda menşe ismi korumalı ürün markalaması dışında da ticaretinin yapılabilip yapılamayacağına karar verecek”

Tarım ve Ticaret bakanlıkları bundan sonra atacakları hellim kontrolleriyle ilgili adımlarına karar vermek için Hukuk Dairesinin görüş bildirmesini bekliyor. Hukuk Dairesi gelecek hafta piyasada menşe ismi korumalı ürün göstergesi kullanılmadan da ticaretinin yapılıp yapılamayacağına karar verecek.

*

“Her 5 Covid 19 hastasından biri ayrımcılık kurbanı – Yüzde 60’ı hâlâ bir covid semptomu gösteriyor”

Yapılan bir araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre her 5 Covid 19 hastasından biri hastalığa yakalandığı dönemde ve sonrasında ayrımcılıkla karşılaştığını söyledi. Sorulanların yüzde 57’si çevresinden uzaklaştı, yüzde 60’ı en az bir Covid semptomu göstermeye devam ediyor, yüzde 25’i ise ekonomik sorunlar yaşıyor.

*

“Arazi toplamının %37,37'si özel kişilere ait – Özgür bölgelere dair veriler”

Eski milletvekili Sofoklis Fittis’in dün Temsilciler Meclisinin Göçmenler Komisyonuna sunduğu verilere göre özgür bölgelerdeki toplamda %61.07 oranında olan arazi alanından devlete ait olan ve orman, göl, yol gibi unsurları içeren %17.37'lik oranın ve Kıbrıs Türk mülkleri olan %6’lık alanın düşülmesi halinde, geriye %37.37 oranında özel arazi kalıyor.

Kıbrıs'ın özgür ve işgal bölgeleri dahil tüm alanı hesaba katıldığında, devlet arazisi toplamın %25'ini kaplıyor. Yani dört metrekareden biri Kıbrıs Cumhuriyeti devletine ait. İşgal bölgelerinin alanı ada toplamının yüzde %38.93’ünü, yeşil hat bölgesi ise %2.73'ünü kaplıyor.

*

Haravgi gazetesinden:

“Fabrikada yangın çıktı… En kötüsünden kaçınıldı”

Nisu köyü sanayi bölgesindeki bir polyester, izolasyon maddeleri ve boya fabrikasında yangın çıkması sonucunda İtfaiye yangını söndürebilmek için personelini göreve çağırmak zorunda kaldı. İtfaiye Basın Sözcüsü Andreas Kettis’in dün saat 18.10’da internetten yaptığı açıklamada yangında ne çalışanların ne de başka kişilerin hayati tehlike yaşamadığını ve komşu fabrika ve müştemilatlara yayılmadan söndürüldüğünü söyledi. Yaklaşık 6 hektarlık alanın yanmasına neden olan yangının sebepleri bugün araştırılacak.

Son Güncelleme: 18 Mayıs 2022 - 13:35

Son Haberler

29 Haziran
Εlektronik ortamda sunulacak kamu hizmetlerinde artış olacak
14:11
Tedavi gören covidli çocukların sayısında artış gözlemleniyor
14:10
Iseyek: Avrupa'da en ucuz self testler Kıbrıs'da satılıyor
14:09
Zelensky, Güvenlik Konseyinden Rusya'ya karşı daha sert önlemler istedi
14:08
Atina, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında varılan anlaşmadan memnun
14:07
Dışişleri Bakanı Isveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki anlaşmayla ilgili endişelerini dile getirdi.
14:06
Pelekanos: Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununa Avrupa için açık bir yara olarak değinecek
14:02
İsveç ve Norveç, Türkiye’nin NATO’ya katılımlarıyla ilgili vetoyu kaldırması için Türkiye ile uzlaşmaya vardı.
07:46
İsveç Başbakanı, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile uzlaşmaya varması konusunda memnuniyet ifade etti
07:45
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan bir kez daha tahrik dolu açıklamalarda bulundu.
07:44
Dendias ve Kasulidis arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz bölgesindeki gelişmeler ele alındı.
07:43
‘Air Tractor’ tipi 2 yeni kiralık yangın söndürme uçağı dün Kıbrıs’a ulaştı.
07:41
Tüm haberler

Video on Demand