basın özetleri 17.05.22

Alithia:

“Zeta’nın durumu kritik – Sağlık Bakanı yoğun bakım ünitesinde uyutularak entübe durumda tutuluyor ”

Çalışma ve Sosyal Sigortalar Bakanı Zeta Emilianidu, yapılan doktor açıklamasına göre, dün geçirdiği 5 saat süren bir ameliyattan sonra yoğun bakım ünitesinde uyutularak entübe durumda olmaya devam ediyor. Verilen bilgilere göre Zeta Emilianidu’nun doktorları beyindeki kanamayı sınırlamayı başardı ama durumu kritik olmaya devam ediyor. Beyin anevrizması yırtılması nedeniyle subaraknoid kanama geçiren Bakan dün sabahın ilk saatlerinde Atina’daki Sağlık Merkezi Ygeia’ya nakledilmişti. Αnevrizmanın embolizasyonu ve eksizyonu operasyonu yapılan Zeta Emilianidu’nun durumunun kritik olduğu ve önümüzdeki günlerde durumuyla ilgili yeni bir değerlendirme yapılacağı belirtildi. Çalışma Bakanına Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandela refakat ediyor.

*

Filelefteros:

“Fiyatlar ailelere nefes aldırmıyor – Pahalılık patlaması asimetrik tehdit – Artık ekonominin bütününü tehdit ediyor” başlıkları altında verilen ana haberde şöyle yazıyor:

Gıda, elektrik ve akaryakıt fiyatlarındaki artışlar öyle görünüyor ki kalıcı olacak. Zaman geçtikçe ve Ukrayna'da savaş devam ettikçe fiyatlar daha da artıyor. Resmi verilerden elde edilen rakamlar endişe verici, İstatistik Servisi'nin Haziran ayı başlarında açıklayacağı tüketici fiyat endeksinin %10'un üzerine fırladığını açıklaması bekleniyor.

Akaryakıt %32,32, yolcu hava taşımacılığı %33,13, taze sebze %35,86, elektrik %18,93 ile en fazla artış görülen kategoriler oldu. Aynı anda, temel gıda maddelerindeki ortalama artış, ekonomi genelinde yaşanan artışlarla birlikte %10'da. Unlu mamüller %10'u geçti, buna benzer bir artış mangal ürünlerinde ve genel olarak catering ürünlerinde meydana geldi.

Tüm gözler, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin krizin ve Avrupa Birliği'nin uyguladığı yaptırımların neden olduğu yeni uluslararası krizin sonuçlarını hafifletmek için bir dizi önlem almak üzere Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önümüzdeki Cuma günü başkanlığını yapacağı toplantıya çevrildi.

Boğulan yurttaş kabaran elektrik faturaları, artan akaryakıt fiyatları ve hemen hemen tüm ürünlerdeki önemli artışlarla baş edemiyor. Yurttaşlar geçimini sağlamak için ölçülü alışveriş yapıp, indirimli ürünlere yönelirken temel gıda maddelerini bile almakta zorlanan aileler mevcut.

Hükümet'in ilk aşamada yapması beklenen şey, koşulların bugünkünden daha iyi olduğu üç ay önce aldığı önlemleri genişletmesi. Bu nedenle, akaryakıt üzerindeki indirimli vergilerin devam edeceği ve elektrikte KDV indiriminin birkaç ay daha %19 değil %9'a olarak kalacağı var sayılıyor. Hem perakendeciler hem de tüketiciler, gıda ürünlerindeki KDV'nin düşürülmesi yanı sıra bebek bezi ve tuvalet kâğıdı vergi oranlarının düşürülmesini talep ediyor. Hükümet, içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullara rağmen, devlet ekonomisinin bunu karşılayamayacağını ileri sürerek bazı ürün ve hizmetleri KDV'den muaf tutmanın zor olduğunu söylüyor.

*

Haravgi:

“Çocuk Hakları Komiseri suç örgütleri varlığının araştırılmasını talep ediyor - Refakatsiz çocukların sorunlu yönetimi kaçışlara yol açıyor”

Gazetenin ön sayfada öne çıkardığı noktalar şöyle:

2019'da kaybolan refakatsiz 14 çocuğun nerede olduğu sorusu yanıtsız kaldı

Ciddi hak ihlalleri ve İçişleri Bakanlığı ile Refah Müsteşarlığı arasında koordinasyon ve işbirliği eksikliği

Refakatsiz çocuklar, çeşitli sömürü ve insan ticareti biçimlerinin kolay kurbanları. Sömürü amaçlı hareket eden suç örgütleri mevcut

Haberden bazı alıntılar yapalım:

2019'dan bu yana kayıp olan 14 refakatsiz çocuğun nerede olduğu sorusu yanıtsız kalmaya devam ediyor. Konu dün Meclis İnsan Hakları Komisyonunun gündemindeydi. Emniyet Müdürü Stelyos Papatheodoru 2018'den bu yana 109 kayıp çocuk vakasının görüldüğünü belirtti. 95 çocuğun tespit edildiğini ve hiçbir vakada suç faaliyetiyle ilişkilendiren hiçbir kanıtın bulunmadığını söyledi. Tartışma sırasında ayrıca refakatsiz çocukların sorunlu yönetiminin, çoğu zaman, kaçışa yol açtığı da ortaya çıktı.

Refakatsiz çocukların yasal koruyucusu olan Sosyal Refah Hizmetleri adına söz alan Sosyal Hizmetler üst sorumlusu Hara Tapanidu, bugün Kıbrıs'ta 855 refakatsiz çocuk sığınmacı olduğunu belirtti. Bunlardan 196’sı Purnara Kampında bulunuyor.

Toplantıda sert bir tepki ortaya koyan Çocuk Haklarını Koruma Komiseri Ofisi temsilcisi İçişleri Bakanlığı ile Refah Bakanlığı arasındaki koordinasyon ve işbirliği eksikliğine dikkat çekti. Gerek Purnara Kabul Kampında gerekse de Baf ve Larnaka'daki iki yapıda, çocukların bölgeyi terk etmelerine izin verilmeyen gayri resmi bir gözaltı şeklinin uygulandığına vurgu yaptı. Refakatsiz çocukların, özellikle Purnara'ya gelişlerinin ilk aşamalarında ciddi hak ihlalleriyle karşılaştıklarını ve bu durumun onlar için çok sayıda risk oluşturduğunu; çeşitli sömürü ve insan ticareti biçimlerine kolayca kurban olabildiklerini veya daha iyi yaşam koşulları bulabilmek için farklı tehlikeli alternatifler aramak zorunda kalabildiklerini söyledi.

Bu arada Çocuk Hakları Komiseri de, kaybolan refakatsiz çocukların tespit edilmesi amacıyla İnsan Ticaretiyle Mücadele Bürosu'nun uzmanlığından faydalanılmasını ve ayrıca Polis tarafından suç şebekelerinin varlığına ilişkin kapsamlı bir özel soruşturma yapılmasını tavsiye etti.

*

Politis:

“DİKO Nikos’u kopya ediyor, karar alınmasını geciktiriyor – Nikos Hristodulidis İoannis Kasulidis’in 14 yıl önceki vizyonunu “ödünç aldı””

Şöyle yazıyor:

Nikos Hristodulidis’in geçmişte de bugün de Nikos Anastasiadis’in partisinin üyesi olduğuna ve Anastasiadis’in yöntemlerini tamamıyla benimsediğine dair DİKO içerisinde öne çıkan görüş merkez partide kafa karıştırdı.

DİKO’nun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hangi adayı destekleyeceğine dair kararını Haziran ayında alması bekleniyor. Partinin seçimlere kendi adayıyla gitmesi de olasılıklar dâhilinde.

Eski Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olduğunu açıklaması, merkez partilerde seçilecek adaya dair süreci hızlandırdı. Dün son derece düşünceli olduğunu gösteren bir söylemle ortaya çıkan DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, partisinin en geç Haziran ayı içinde karar alacağını, erteleme payının olmadığını dile getirdi. Bununla birlikte DİKO’da kararla ilgili muğlaklık devam ediyor.

Nikos Hristodulidis’in Cumhurbaşkanı adaylığını açıkladığı videoda yer alan İoannis Kasulidis’in 2008 seçimlerindeki metninden alınmış pasajlara götüren sebep “korku barajı” oldu. Başkalarının vizyonundan uzun konuşma pasajları çalmak ciddi bir politik hatadır, dendi.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazı seçmeler:

*

Filelefteros gazetesinden:

“Kirlilik yayımı şu ana kadar bizi 376 milyon avroluk zarara soktu”

Dün Temsilciler Meclisine sunulan verilere göre, yurttaş tarafından elektrik faturaları vasıtasıyla ödenen, sera gazları yayımı hakkı satın alma işi, son on yılda, bize 376 milyon avroya mal oldu.

*

“Piyasadaki 5 hellimden biri yasadışı”

Pazardan alınan her 5 hellim örneğinden 1 tanesi “asgari keçi koyun sütü” kararnamesini ihlal ediyor.

Dün Ticaret Bakanlığında yapılan ilgili toplantıda, hellim kotası ihlalleri ve süt tozu kullanımıyla ilgili yasa dışılıklar ele alındı ve Korumalı Menşe İsmi ve aynı zamanda tescilli ürün adı altında hellim üretiminde yaşanan sorunlar incelendi. Filelefteros gazetesinin aldığı bilgilere göre, toplantıya Ticaret ve Tarım Bakanları, iki bakanlığın genel müdürleri; Hukuk Dairesi, Devlet Kimya Laboratuvarı, Tüketici Koruma Servisi ve Tarım Bakanlığı temsilcileri yer aldı.

Toplantıda, Tüketiciyi Koruma Servisi'nin son dönemde gerçekleştirdiği yoğun kontrollerin sonuçları incelendi ve daha fazla denetim ile hellim üretiminin usule uygun hale getirilmesinin yolları tartışıldı. Kontrol sonuçlarına göre, tescilli ürün markası altında Hellim ürünleri üreten mandıraların önemli bir yüzdesinin, başta ürünün kota ve nem oranı olmak üzere ilgili kararnamenin özelliklerine uymadığı ortaya çıkıyor. Somut olarak, ilgili kararnameye göre bu dönemde Hellim'de zorunlu olan keçi ve koyun sütü minimum kullanımı %25 olduğu halde, alınan örneklerin %20'sinin buna uymadığı tespit edildi.

Toplantıda ayrıca: (1) denetimlerin yoğunlaştırılmasına, (2) tüm denetimlerin tek bir kurum/kuruluş tarafından yapılması olasılığının değerlendirilmesine, (3) tescilli ürün hellim üreticilerinin ortak bir organizasyonda birleşmeye teşvik edilmesine, (4) küçük baş hayvan besicilerinin kendi örgütlerini güçlendirmeye teşvik edilmesine karar verildi.

Küçük baş hayvan besicilerinin, "1 Ekim 2021'in üzerinden 7 ay geçmesine rağmen menşe ismi korumalı ürün hellim üretiminin haksız yere geciktirilmesi ve hellim üretiminde provokatif olacak kadar kontrol eksikliği nedeniyle yarın Çarşamba günü dinamik bir protesto eylemi yapmaya devam etme kararı aldığı kaydedildi.

*

Haravgi gazetesinden:

“Her beş Kıbrıslıdan biri yüksek tansiyonlu”

“European Society of Cardiology Cardiovascular Statistics 2021” raporunun verilerine göre her 5 Kıbrıslıdan biri yüksek tansiyon hastası.

Dün Dünya Yüksek Tansiyon Günü vesilesiyle Kıbrıs Kardiyoloji Derneğinin başlattığı aydınlatma ve bilinçlendirme kampanyasında uzmanlar bir kez daha yüksek tansiyonun beyin kanaması ve enfarktüs olaylarında yüksek risk oluşturduğuna dikkat çekti. Yüksek tansiyonun pandemi boyutlarına ulaştığı belirtildi.

“European Society of Cerdiology Cardiovascular Statistics 2021” raporu Kıbrıs’ta yüksek tansiyon hastalarının yüzde 19,8 oranında olduğunu ortaya koyuyor. Yüksek tansiyon erkeklerde yüzde 26,5, kadınlarda ise yüzde 22,3 oranlarında seyrediyor. Kimi AB üye ülkelerindeyse yüksek tansiyon hastaları oranı yüzde 32,4’ kadar çıkıyor.

*

“Mavroyannis’in adaylığı zemin kazanıyor”

Nikos Hristodulidis’in adaylığını açıklaması gerek DİSİ’deki gerekse de DİKO’daki verileri değiştirdi. DİSİ’de Averof Neofitu’nun adaylığının ne parti üyeleri ne de parti dostlarının tam desteğini alamadığı çok iyi biliniyor. Haravgi’ye ulaşan bilgilere göre durumda bir değişiklik görülmediği takdirde Neofitu’nun adaylığını geri çekmesi ve yeni bir adayın gelmesi de olası.

DİKO’da ise desteklemeyi düşündüğü Nikos Hristodulidis adaylığı konusunda bir uyuşma söz konusu. Haravgi Gazetesine ulaşan bilgiler Nikos Hristodulidis’in “Halen DİSİ’li olduğunu ve muhalefet adayı olmadığını” açıklaması DİKO’da çalkantılara neden oldu.

Bu arada AKEL’de Andreas Mavroyannis’in adaylığı lehine ortamda meydana gelen değişim partinin genelinde ve oy verenlerinde memnuniyet yarattı. Yavaş yavaş kamuoyu yoklamaları sonuçlarını da ortaya çıkmasıyla Mavroyannis adaylığının partili olmayan geniş halk bazında kazandığı dinamiği ortaya koyacağına dair inanış AKEL’de cesaretlendirici bir unsur olarak öne çıkıyor.

Son Güncelleme: 17 Mayıs 2022 - 16:48

Son Haberler

29 Haziran
Εlektronik ortamda sunulacak kamu hizmetlerinde artış olacak
14:11
Tedavi gören covidli çocukların sayısında artış gözlemleniyor
14:10
Iseyek: Avrupa'da en ucuz self testler Kıbrıs'da satılıyor
14:09
Zelensky, Güvenlik Konseyinden Rusya'ya karşı daha sert önlemler istedi
14:08
Atina, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında varılan anlaşmadan memnun
14:07
Dışişleri Bakanı Isveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki anlaşmayla ilgili endişelerini dile getirdi.
14:06
Pelekanos: Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununa Avrupa için açık bir yara olarak değinecek
14:02
İsveç ve Norveç, Türkiye’nin NATO’ya katılımlarıyla ilgili vetoyu kaldırması için Türkiye ile uzlaşmaya vardı.
07:46
İsveç Başbakanı, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile uzlaşmaya varması konusunda memnuniyet ifade etti
07:45
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan bir kez daha tahrik dolu açıklamalarda bulundu.
07:44
Dendias ve Kasulidis arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz bölgesindeki gelişmeler ele alındı.
07:43
‘Air Tractor’ tipi 2 yeni kiralık yangın söndürme uçağı dün Kıbrıs’a ulaştı.
07:41
Tüm haberler

Video on Demand