basın özetleri 12.05.22

Filelefteros gazetesinin bugünkü ana haberi “Arazi uğruna kopan yeni savaş – Fuar alanı bölgesinin kalkındırılmasına yönelik planlar sert tepkilere neden oldu» başlıkları altında veriliyor. Haberde şöyle yazıyor:

Engomi’deki artık iyice ıssızlaşan büyük Uluslararası Fuar alanının bulunduğu bölgenin kalkındırılmasına yönelik çabalar bir kez daha yurttaşların tepkisine tosladı ve bu arada Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi dönemde bulunuyor olmak da önerilen çalışmaların yapılmasına yönelik olarak elverişli rol oynamıyor. Bölgedeki devlet arazisi Lefkoşa’nın en iyi parselleri olarak kabul ediliyor. Yapılan ilgili araştırma çalışması sonucunda, konumu ve alan büyüklüğü itibarıyla bölgede bir otel, az sayıda konut ve bir kafeteryayı da kapsayan bir yenilikçilik, teknoloji ve araştırma merkezinin inşa edilmesi önerildi. Ekologlar Hareketi ve yurttaşlar, Hükümeti yatırımcıya devlet arazisini peşkeş çekmekle suçluyor ve söz konusu şirketin lüks apartmanlar, ofis binası, şovrum binaları, kafeler ve restoranlar inşa etmeyi planladığına inanıyor.

Araştırma çalışmasını yürütenlerine ve Belediye Başkanına göre ise planda mevcut olan en yüksek bina, bölgede 8 katlı binaya kadar izin verilmesine rağmen 4 ila 4,5 katlı olacak. Alanın yüzde 40’ının ise yeşil alan teşkil etmesi üzere planlandığı savunuluyor. Bir önceki Hükümet döneminde bölgede 67.286 kilometre karelik bir alan üzerinde hükümet daireleri olarak kullanılmak üzere binaların inşa edilmesi programlanmıştı. O dönemde yapılan kalkındırma planlarına göre bu binalarda 1.543 devlet memuru çalışacak ve günde 1.825 yurttaşa hizmet verebilecek kapasitede olacaktı. O zaman da araştırmalar ve çalışmalar yapılmış ancak sonuçları, belediye ve bölge yurttaşlarının tepkileri üzerine çöpe atılmıştı. Belediye Başkanı Zaharias Kiryaku “O zaman hayata geçirilmeye çalışılan çabaya karşı çıkmış ve bertaraf edebilmiştik ancak şimdiki planlar çok daha yumuşak bir geçiş sağlıyor. Belediye Başkanı konuyu Belediye Meclisine götüreceğini belirtti. Öte yandan ise bölge yurttaşları ellerindeki tüm yasal araçlarla bu girişime engel olmaya çalışacaklarını ifade ettiler. Ekologlar Hareketi alanın Athalassa Parkıyla olduğu gibi orman parkına dönüştürülmesini önerdi.

*

Haravgi gazetesinin bugünkü ana haberi “Hem devletin desteğini istiyorlar hem de çalışanları işten çıkartabilmeyi – KEVE: Personelin işten çıkartılmaması şartı kaldırılarak devlet yardım planı uzatılsın” başlıkları altında veriliyor.

Gazete ön sayfadaki haberinde şöyle yazıyor:

Ticaret ve Sanayi Odası KEVE Cumhurbaşkanına gönderdiği bir mektupla, Ukrayna savaşının etkilerinden işletmelerin desteklenmesi hedefli bir vergi indirimi listesi gönderdi.

İşverenler asgari ücretin belirlenmemesini ve 2022 yılı için hayat pahalılığı artışı yapılmamasını istedi. Vergi, KDV ve sosyal sigorta yatırımı ödemelerinde kolaylıklar sağlanmasını talep etti.

KEVE’ye göre önümüzdeki iki yılın en önemli sorunu, kalkınmayı bir katalizör gibi etkileyecek ciddi riskler taşıyan enflasyondur.

İnsan ve hayvan gıdası olarak tahıl ürünleri miktarları kısıtlı ve çok yüksek fiyattan satılıyor – Fiyatların sübvanse edilmesi şart.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Rusya’da çıkmaz, Avrupa’da çatlak – Avrupa Birliği petrol ambargosu konusunda çözüm üretemiyor, Moskova askeri açıdan çıkmazda” genel başlığı altında gazete ön sayfasında ilgili haberlerinin başlıklarını veriyor.

Amerikan gizli istihbaratı, Ruslar Kiev operasyonundan vazgeçtikten sonra batı Ukrayna’da savaşı körüklemeye çalışmaya başladığından dolayı önümüzdeki iki ay içinde yoğun çatışmaların beklenmesi gerektiği değerlendirmesi yaptı - Ukrayna ordusu çoğunlukla üç yönden gelen saldırılara karşı direnebildi ve Rus ordusunu çıkmazda bıraktı – Uzun süreli bir çatışmaya ve Donbas’ta bir Rus zaferine hazırlanan Putin savaşa son vermeyebilir – Avrupa komisyonu bugüne kadarki en sert yaptırım paketini önerdi ancak çok sayıda ülke etkilerinden endişe ederek pakete karşı çıktı – Macaristan Dışişleri Bakanı dün Avrupa Birliği’nin petrol ambargosuna yönelik önerisinin uygulandığı takdirde Macar ekonomisini çöktüreceğini ve Macaristan’a yarattığı büyük sorunlara çareler sunmadığını dile getirdi – Hedefli yaptırımlar öneren Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis yaptırımların AB üye ülkeleri ekonomilerine bedelinin Rusya’ya olandan daha fazla olmaması gerektiğini vurguladı.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Avrupa ile Rusya arasında çetin mücadele – Macaristan petrole ambargo paketini bloke etti”

Gazete ön sayfadaki haberinde şöyle yazıyor:

Dün Ukrayna üzerinden Avrupa Birliği ülkelerine doğal gaz akışı durdu. Kiev işgalin boru hattı devrinde tamir edilemeyen sorunlara yol açtığını iddia etti.

Putin’in yakın dostu Macaristan Başbakanı Urban 6. Yaptırım paketinin geçmesini engelledi. 27’lerin uzlaşmalar yoluyla oy birliği sağlayabilme çabaları devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis Rusya’dan çok Avrupa Birliği üye ülkelerine bedel ödetmeyecek hedefli yaptırımlardan yana tavır aldı.

*

Filelefteros’tan diğer bazı haberler

“7 yıl yerine dava süresi 2 – 3 yıla iniyor”

Yetkili Bakan dün Meclise Adalet reformunun gerçekleştiği takdirde yaşanan zaman kaybına yönelik iyileşmeler olacağı konusunda veriler sundu. Stefi Draku’nun Meclise sunduğu bilgilere göre Yüksek Mahkeme Adalet reformu gerçekleştiği takdirde günümüzde 7 yıl süren temyiz davalarının 2 ila 3 yıl içinde sonuçlanacağını öngörüyor.

*

Temsilciler Meclisinin Adalet Komisyonu bulingin kriminalize edilmesi konusunu görüşüyor. İlgili yasa değişikliği okullarda bulingin yanısıra buling ortaya çıkabilecek tüm diğer alanları da kapsıyor.

*

“Otobüslere çocuk koltuğu uygulaması ileri bir tarihe ertelendi”

Temsilciler Meclisi otobüs şirketlerine otobüslerde 6 yaş ve altı çocuklar için çocuk koltuğu bulundurma zorunluluğu uygulamasını altı ay ileriye attı. İlgili yasa resmiyet kazandığı 2018 yılından bu yana hâlâ uygulanamadı.

*

Politis gazetesinden

Her şey DİKO’nun eski Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Cumhurbaşkanı adaylığını destekleyeceğini gösteriyor. Bununla birlikte DİKO Hükümet programına kendi damgasını da vurmayı arzu ediyor. Andreas Mavroyannis’in adaylığı AKEL tabanından yüksek bir oranla geçecek gibi görünüyor.

Haravgi gazetesi de Andreas Mavroyannis’in adaylığıyla ilgili gelişmeleri “AKEL’in taban gruplarında Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili tartışmalar yapıcı bir biçimde ilerliyor” başlığı altında verdiği haberinde “AKEL Merkez Komitesinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partinin Andreas Mavroyannis’in adaylığını desteklemesine ilişkin kararını tartışmak üzere toplanan AKEL taban grupları tartışmalarında yüksek bir katılım ve ilgi olduğunu” yazıyor. Haberde ayrıca Mavroyannis’in tüm siyasi alanlardan şahsiyetlerle çok fazla öne çıkarılmayan temaslar yürüttüğü bildiriliyor.

*

Haravgi gazetesindeki bir başka haberde, “Devlet Daireleri kadrosuz personelle dolduruldu – Giden 657 kadrolu personelin yerine 1.309 kadrosuz personel alındı” başlığını görüyoruz.

Haberde 2022’nin Nisan ayında 21’in Nisan ayına kıyasla devlet dairelerinde çalışanların sayısının yüzde 1,1 oranında yani 593 kişi arttığını yazıyor. 657 kadrolu personel işten ayrıldığı halde 1.309 sözleşmeli personelin işe alımıyla devlet dairesi çalışanlarının sayısının 53.930’a yükseldiği belirtiliyor.

*

Alithia gazetesinden

“Liopetri Deresinde yenileme çalışmaları – Gecikmeler nedeniyle protestolar”

Liopetri Deresi bölgesindeki balıkçılar ve restoran sahipleri yenileme yapım çalışmalarında yaşanan gecikmeleri protesto etti. 2020 Eylül ayında başlamış olan ilgili inşaat çalışmalarının on ay içinde teslim edilmesi bekleniyor ancak durumdan etkilenen iş sahipleri zamanında bitip bitmeyeceği konusundaki kuşku ve endişelerini dile getirdi.

Balıkçılar çalışmalar nedeniyle kendi liman yerlerini terk etmek ve başka bölgelere demir atmak zorunda kaldıklarını dile getirdiler. Bir balıkçı “Bana 100 yuroya mal olan vinç şimdi 1000 yuroya mal oluyor. Dereyi, yolları ve parkingi temizlemelerini istiyoruz. Çalışmaları ne zaman biterse bitsin” dedi.

Liopetri Deresi restoran sahipleri de çalışmaların başlamasıyla birlikte iş hacimlerinin düştüğünü, ilerleme amaçlı çalışmaların iş yerlerine durgunluğa mal olduğundan yakındı. “İşlerimiz yüzde elli oranında azaldı. Yetkililerin umurunda değiliz. Yardımcı olmaları için kendilerine defalarca başvurduk, bizi kâale alan yok. Biz de balıkçılar da Liopetri deresinden yaşıyoruz. Bu böyle gitmez” dendi.

Son Güncelleme: 12 Mayıs 2022 - 13:22

Son Haberler

03 Haziran
Uyuşturucuyla Mücadele ekipleri, Baf kazasında 7 kilo esrar tespit etti.
15:47
Zelensky: Ukrayna birlikleri, Rus ordusunun kontrolündeki bölgeleri geri almak için karşı taarruzu başlatmaya hazır
15:45
Erdoğan, Türkiye'nin beş yıllık yeni cumhurbaşkanlığı dönemi için Ankara'da meclis huzurunda yemin ediyor
15:44
Kıbrıs Otelciler Birliği: 3 günlük tatil sebebiyle sahil bölgelerindeki otellerde doluluk oranı %80’e ulaştı.
15:42
OELMEK: Meclisin değerlendirme sistemini yeni eğitim yılından itibaren uygulanacak şekilde onaylaması mümkün.
13:28
Kıbrıs'ın birçok bölgesinde sabah saatlerinden bu yana atmosferde yüksek yoğunlukta toz gözlemleniyor.
13:27
"OPEC PLUS" adlı işbirliğine dahil olan ülkeler, petrol üretiminde daha fazla azalmaya gidilmesi olasılığını görüşecek.
07:55
16 yaşındaki erkek çocuk, yanında sahte ehliyetle babasının arabasını sürerken yakalandı.
07:52
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Çocuk Koruma ve İstihdam Merkezinin açılışının rolü ve önemine vurgu yaptı.
07:50
Enerji Bakanı, 2023 yılını Afrodit parseli için "dönüm noktası" olarak nitelendirdi
07:48
Kanada: Quebec kentinde, büyük orman yangınları nedeniyle 11 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.
07:47
Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı, maçlarla ilgili yolsuzlukların örtbas edildiğine dair şikayetlere yanıt verdi.
07:46
Tüm haberler

Video on Demand