basın özetleri 11.05.22

Filelefteros bugünkü ana haberini ölümcül kazalarda görülen artışa ayırmış.

“Ölümlü kazalar yüzde 62,5 oranında arttı – Bu yıl şu ana kadar 13 insanımızı trafik kazasında kaybettik – İki buçuk yıl içinde 12 yaya öldü” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor:

Bu yıl ölümlü kazalarda hızlı bir artış kaydedildi. Trafik Polisi, yaz mevsiminde motosiklet kullanımının yaygınlaşması ve turistler nedeniyle daha da kötüsünden korkuyor.

Bu yıl içinde -düne kadar- 12 ölümcül trafik kazada 13 kurban verdik. Geçen yıl aynı dönemdeki trafik kazası kurbanlarının sayısı sekizdi. %62,5 oranında bir artış olduğu kaydedildi. Kısa bir süreden söz ediyor olsak da, özellikle pandemi nedenli dolaşım kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından, önümüzdeki döneme dair endişe verici uyarılar yapıldı. Pandemi döneminde ve uzun süreli lockdownların yaşandığı koşullarda, geçen yıl meydana gelen trafik kazalarında toplamda 45 can verdik, 2020'de ise 48 kişinin yasını tuttuk.

Bu yıl kaydedilen üzücü gerçeklerden biri de, 13 ölüden dokuzunun 14 ila 39 yaşları arasında olması. Yolların en savunmasız grubu olarak kabul edilen yayalar için de bu dönem ağır geçti. 2020'den bugüne kadar olan dönemde 21 insan yolda karşıdan karşıya geçmeye çalışırken meydana gelen trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti. Yayaların bir kısmı kendi dikkatsizliği nedeniyle trafikte can verirken, geçenlerde Mağusa’da ölen 46 yaşındaki bir İsveçli kadının örneğinde olduğu gibi sürücülerin ihmali nedeniyle ölen yayaların sayısı da dikkat çekiyor.

Verilerin analizinden ortaya çıkan şey, şu anda sadece sekiz tanesi işler durumda olduğu için, kameraların karayolu kazalarının azalmasında pek etki etmediği oldu.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Yılda 200 milyon dolardan 820 milyona – Hava ulaşımının yaydığı sera gazlarına karşı yaptırımlar nedeniyle Avrupa Birliği “ücretsiz hakkı” vermediği takdirde ödenen paralar tavan yapacak” başlıklı ana haberinde Alithia gazetesi şöyle yazıyor:

Kıbrıs, hava ulaşımı ve denizcilik alanına, ülke turizmine ve girişimciliğine zincirleme etkileri olacak, tamir edilemeyecek bir darbeden kaçınabilmek için Brüksel’de kendi savaşını veriyor. Söz konusu tehlike sera gazı yayımı haklarına yönelik geniş yaptırımlar içeren ve şu anda ele alınan “Fit for 55” adlı yasa tasarısından kaynaklanıyor. Yaptırımın dayatacağı ücretlerin miktarları göz korkutucu. Şöyle ki; 2025 yılında 200 milyon dolar, 2030 yılında 500 milyon dolar ve 2035 yılında 820 milyon dolar ödememiz söz konusu! Denizcilik alanında ise 2030 yılında yüzde 25 oranında bir artış getirilmesi konuşuluyor. Sürdürülebilir uçak yakıtı kullanımı oranıyla bağlantılı olarak ücretsiz gaz yayımı hakkı önerisi getirildi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Altın pasaportlar yerine yurt dışından gelecek “golden boy”lara “altın” vize – Mevcut planla toplamda 15 milyonluk vergi indirimi”

Maliye Bakanı Konstantinos Petridis dün yaptığı açıklamada, "yüksek yaşam standardına sahip profesyonelleri" ve merkezlerini Kıbrıs'a taşımak isteyen yabancı şirketleri ülkeye çekme planındaki gevşemeleri açıkladı. Çıta 55 bin Euro'ya indirilirken, 15 yıl süreyle vergiden %50 indirim, eş ve çocuklara ise altın vize verilecek.

Somut olarak, plana katılmak isteyenlerin sahip olması gereken gelir çıtası, günümüzde yürürlükte olan 100 bin Euro'dan yılda 55 bin Euro'ya düşürüldü. Mevcut 10 yıl yerine ise 15 yıl süreyle vergiden %50 indirim yapılacağı açıklandı.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“İşte Andreas Mavroyannis’in geliri – Ahileas Dimitriadis bu kez Mavroyannis’in müzakereci olarak atanmasında hukuki usulsüzlük olduğu konusuyla geri döndü” başlıkları altında ön sayfasında şöyle yazıyor:

Politis’in ele geçirdiği Bakanlar Konseyinin ilgili kararına göre Andreas Mavroyannis müzakerecilik görevinden tek maaş alıyordu. Bu maaşına emeklilik maaşının da dâhil edilmesiyle müzakerecinin yıllık geliri bir bakanlık genel müdürünün elde ettiği gelirin yüzde doksanına denk geliyordu.

Eski diplomat olarak aldığı emeklilik maaşı denklemden çıkarıldığında Andreas Mavroyannis’in müzakerecilik görevinden aldığı maaşın 1.500 avro olduğu görülüyor. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, bu görevine karşılık, Mavroyannis’e genel müdür maaşına denk gelen bir maaş teklifi içeren bir kontrat sunduğu halde müzakerecinin isteği üzerine maaşı yüzde 10 oranında düşürüldü.

Bakanlar Kurulunun Andreas Mavroyannis’in Kıbrıs sorunu müzakerecisi olarak maaşını belirleyen karar 30.7.21 tarihinde alındı ve 1.8.21 tarihinde yürürlüğe girdi. Kendisine özel makam aracı da tahsis edildiği halde Mavroyannis bu hakkından feragat etti.

*

Haravgi gazetesinden bazı haberler:

“Bir yılda 2.854 aile içi şiddet vakası”

2021 yılı içinde toplamda 2.854 aile içi şiddet vakasının yaşandığı kaydedildi. Polise ulaşan vaka sayısının toplam aile içi şiddet vakalarının sadece yüzde 25’ini oluşturduğu, yüzde yetmiş beşinin ise polise ulaşmadığı bildirildi. Aile İçi Şiddeti Önleme ve Mücadele Derneği SPAVO’nun bilimsel müdürü Dr. Andri Androniku’nun açıkladığı verilere göre polise 2021 yılında 2.854, 2020 yılında 2.147, 2019’da ise 1387 vaka bildirildi. SPAVO’nun tahminlerine göre vakaların sadece yüzde 25’i polise ulaşıyor.

Androniku’nun KYPE’ye verdiği bilgilere göre aile içi şiddet vakalarında yılda 735, günde 2 vaka olarak bir artış olduğu tespit edildi. Çoğu vaka durumunda sessiz kalındığını, pek çoğunun da polis makamları tarafından aile içi şiddet vakası olarak kaydedilmediğini söyledi. Androniku karakteristik olarak “Sorunun sadece yüzde onluk bir kısmı gözle görülebiliyor. Yüzde 90’lık kısmı ise deniz seviyesinin altında” dedi.

*

“Limasol’da bir vaşak 3 yaşındaki bir çocuğa saldırdı - Klinikte tedavi görüyor”

Bir yaban kedisinin saldırısına uğrayan üç yaşındaki bir çocuk, Limasol'daki bir klinikte tedavi altına alındı.

Alpha televizyonuna göre olay, geçen Pazar günü, çocuk, ailesiyle birlikte yaşadığı apartmanın koridoruna çıktığında gerçekleşti. Ailenin komşusunun kapısını açık bırakması sonucunda koridora çıkan vaşak çocuğa saldırdı.

Saldırı sonucunda vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan küçük çocuk, özel bir kliniğe götürülerek tedavi altına alındı.

Limasol Polisi ve Veterinerlik Hizmetleri vaka hakkında soruşturma yürütüyor.

*

Alithia gazetesinden bir haber:

“Tespit edilen doğal gaz miktarları çoğaldığı takdirde boru hattı da gelebilir – Enerji alanı uzmanı Charles Ellinas: Energean’ın İsrail’deki doğal gaz keşifleri devam ederse boru hattı gelebilir”

Atlantik Konseyi kıdemli uzmanlarından Charles Ellinas dün KYPE’ye konuşurken, Yunan şirketi Energaen’ın önceki gün yaptığı ticari açıdan değerlendirilebilir doğal gaz yatağı keşfine dair açıklamasını değerlendirmesi istendi. Ellinas keşfedilen 8 milyar metreküpün, şirketin 20 milyar metreküp beklentisine kıyasla çok küçük bir miktar olduğunu söyledi. Ellinas bir kıyaslama örneği olarak Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki Afrodit parselinin 116 milyar metre küpe sahip olduğunu ifade etti.

“Dolayısıyla keşfedilen miktar Energaen şirketine çalışma başlatması için gerekli olan miktarı vermiyor ancak şirketin, artık kesinliği artan tahminlerinin, Olympos bölgesinde keşfedilen Athina yatağının 50 milyar metreküpten fazla bir doğal gaz miktarı içerdiği yönünde olduğunu” söyledi.

Ellinas Energaen’ın sondajlarına devam edeceğini ve çalışmalar yapılabileceğine inandıklarını söylemekle birlikte bunun yapılabilmesi için yeni keşiflere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Energaen’ın Kıbrıs’a bir sıvılaştırma birimi ve somut olarak da şu anda Kamerun’da bulunan Norveç şirketi Golar LNG’yi getirtmeyi önerdiğini, bu yapıldığı takdirde İsrail’den boru hattıyla Kıbrıs’a doğal gaz miktarlarının geleceğini belirten Ellinas “Gerekli miktarların varlığı kesinleştiği takdirde ve doğal gaz sıvılaştırma ünitesi ve alıcılar da hazır olacağına göre bu çalışma kesinleşir” dedi.

Bu durumda Kıbrıs’ın, arzu ettiği takdirde, bu boru hattından başka kaynaktan getirtmesi durumunda 25 dolara mal olacak doğal gazı, bin metreküpü 6-7 dolar karşılığında alabileceğini belirtti.

*

Filelefteros gazetesinden iki haber:

“Pazar gününden itibaren SafePass tarih olacak – Eğlence mekânları, müzik ve danslı mekânlara ve etkinliklere giriş serbest”

Bakanlar Kurulu koronavirüsün yayılmasını engelleyici önlemlerde yeni gevşemeler getirme kararı aldı. Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas vaka ve hasta sayısında görülen azalmayla Kıbrıs’ın pandemik manzarasının iyileşme göstermeye devam ettiğini açıkladı.

Sağlık Bakanının Bakanlar Kurulunun dünkü toplantısından sonra yaptığı açıklamaya göre 15 Mayıs Pazar gününden itibaren Eğlence mekânlarında, müzikli ve danslı mekânlarda ve düğün ve vaftiz törenleri dâhil tüm etkinliklerde SafePass gösterme zorunluluğu kalkıyor. Yine 15 Mayıs itibariyle özel ve devlet hastanelerinde hasta başına günde en çok 2 kez ve birer ziyaretçi olmak üzere ziyaret kabul edilmesine izin verilecek.

Hacipandela SafePass gösterme zorunluluğunun bundan böyle sadece hastane ve yaşlılar evi gibi kapalı yapılar için geçerli olacağını söyledi.

*

“Çocuklarda obezite büyük sorun – Şu anda kamu sağlığının başını ağrıtan sorunlardan en önemlisi”

Sağlık Bakanlığı, 10 Mayıs Dünya Beslenme Günü vesilesiyle çocuklarda obezitenin Kıbrıs’ta kamu sağlığını meşgul eden en önemli sorunu teşkil ettiğini açıkladı.

“Obezite bulingi” konulu etkinlikte Bakanlık, görünümü hedefleyen bulingten kaçınılması gerektiğini ve farklı olanın kabulünün önem taşıyan bir konu olduğunu vurguladı. Dünya Beslenme Gününün hedefinin sağlıklı beslenmeyi öne çıkarmak ve dengeli beslenme yoluyla beslenme nedenli bedensel ve psikolojik hastalıklara karşı önlem almak olduğu belirtilen toplantıda Bakanlığın çocuklarda obezite ile ilgili bir dizi eylem gerçekleştirdiği vurgulandı. Bu çerçevede ilkokullarda COSI programı ve platformu vasıtasıyla öğrencilerin fiziksel durumunun tespit edilmesine çalışılıyor. Ayrıca “Sen de sağlık elçisi ol” adlı interaktif eğitim programı çerçevesinde okullarda seminerler, yemek gösterileri, pozitif enerji egzersizleri ve ilgili oyunlar gerçekleştiriliyor. Bu program çerçevesinde yürütülen “Günde 5 meyveyle 5 sebze ye” interaktif programının ise kısa süre içinde cep telefonu aplikasyonuna dönüştürülmesi programlanıyor”.

Son Güncelleme: 11 Mayıs 2022 - 13:16

Son Haberler

29 Haziran
Εlektronik ortamda sunulacak kamu hizmetlerinde artış olacak
14:11
Tedavi gören covidli çocukların sayısında artış gözlemleniyor
14:10
Iseyek: Avrupa'da en ucuz self testler Kıbrıs'da satılıyor
14:09
Zelensky, Güvenlik Konseyinden Rusya'ya karşı daha sert önlemler istedi
14:08
Atina, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında varılan anlaşmadan memnun
14:07
Dışişleri Bakanı Isveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki anlaşmayla ilgili endişelerini dile getirdi.
14:06
Pelekanos: Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununa Avrupa için açık bir yara olarak değinecek
14:02
İsveç ve Norveç, Türkiye’nin NATO’ya katılımlarıyla ilgili vetoyu kaldırması için Türkiye ile uzlaşmaya vardı.
07:46
İsveç Başbakanı, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile uzlaşmaya varması konusunda memnuniyet ifade etti
07:45
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan bir kez daha tahrik dolu açıklamalarda bulundu.
07:44
Dendias ve Kasulidis arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz bölgesindeki gelişmeler ele alındı.
07:43
‘Air Tractor’ tipi 2 yeni kiralık yangın söndürme uçağı dün Kıbrıs’a ulaştı.
07:41
Tüm haberler

Video on Demand