Anastasiadis - Plenkoviç görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği'nin Moskova'ya yönelik yaptırımlarının üye ülkeler üzerinde Rusya'dan daha büyük bir etkisi olamayacağına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı, Lefkoşa'daki görüşmeleri sonrasında Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Hırvat başbakanına Kıbrıs'ın Avrupa'nın enerji bağımsızlığına katkıda bulunabileceği yollar hakkında bilgi verdiğini söyleyerek, Eastmed'in bir Avrupa ortak çıkar programı olduğunu kaydetti.

İki liderin görüşmelerinin gündeminde Ukrayna'daki savaşın etkileri, Kıbrıs sorunu ve iki ülkeyi ve Avrupa'yı ilgilendiren konular yer aldı.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çabalardaki destek ve Hırvat makamlarının Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik hakları ve toprak bütünlüğü lehindeki kararlı tutumu için teşekkür etti.

Çıkmazı ortadan kaldırmak ve soruna bir çözüm bulmak için müzakere sürecini yeniden başlatmak için her türlü çabayı sarf edeceğine dair güvence verdi.

Hırvatistan Başbakanı Andrei Plenkoviç, Kıbrıs'ı ziyaret eden ilk Başbakan olmaktan büyük onur duyduğunu belirterek, önemli uluslararası meselelere ortak bir yaklaşım olduğunu kaydetti.

İki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerini artıracağını da sözlerine ekledi ve çeşitli sektörlerde yatırım için yer olduğunu kaydetti.

Plenkoviç, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden kaynaklanan enerji sorununun göz önüne alındığında, enerji işbirliğine özel atıfta bulundu.

Avrupa Birliği'nin enerji arzı açısından çok önemli olan yatırımların yanı sıra, doğalgaz alanında da işbirliği yolları üzerinde çalışıldığını sözlerine ekledi.

Hırvatistan Başbakanı, ülkesinin Kıbrıs sorununu uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler kararlarına saygı duyarak çözme çabalarına verdiği desteği dile getirdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 11 Mayıs 2022 - 13:30

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand