AKEL ve DİSİ hükümeti arasındaki anlaşmazlık 1 Mayıs mesajlarıyla zirveye tırmandı.

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, ülkedeki çalışanların DİSİ hükümetine bir 5 yıl daha dayanamayacağını vurguladı. Stefanu, PEO’nun 1 Mayıs dolayısıyla gerçekleştirdiği etkinlikte yaptığı konuşmada, DİSİ hükümetinin politikaları ve tutumuyla, eşitsizlikleri daha da büyüttüğünü ve çalışanların geleceğini gittikçe daha kasvetli hale getirdiğini belirtti. Aynı zamanda hükümeti çalışma ilişkilerinin kuralsız hale gelmesini teşvik etmekle ayrıca büyük çıkarlara hizmet ettiği için bu çıkarlara karşı çıkmak istememekle ve çıkamamakla suçladı. Stefanu, AKEL’in çalışanlarla birlikte haklarını talep etmeye devam edeceği konusunda güvence vererek, ilerici değişim talebinin çok büyük olduğunu ve AKEL'in buna damgasını vuracağını kaydetti. PEO Genel Sekreteri Sotirula Haralambus aynı etkinlikte yaptığı konuşmada, pahalılığın dört nala gittiğini ancak hükümetin başka şeylerle ilgilendiğini belirtti. Haralambus, ülkenin yönetiminde, Kıbrıs’ın itibarını geri kazandıracak ilerici bir değişikliğe ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos, AKEL’in açıklamalarına yanıt verdi. Pelekanos yaptığı yazılı açıklamada, çalışanların AKEL’in yönetimde olduğu dönemdeki projelerle ve o günlerle ilgili hatıralarının hala taze olduğunu ve trajik sonuçların da hala unutulmadığını belirtti. Hükümetin çok kısa bir sürede sadece durumu değiştirmekle kalmayıp, gözle görülür kalkınma koşulları yarattığına dikkat çekti. Otomatik fiyat endekslemesi programının, kontrolsüz işsizliği ortadan kaldırdığını ve bugün asgari ücretin kurumsallaşmasından bir adım kaldığını ifade etti.

DİSİ Basın Sözcüsü Dimitris Dimitriu, Stefanos Stefanu’nun açıklamalarına yanıt vererek, DİSİ’nin vatandaşlara bugün sahip oldukları güvenlik, istikrar ve perspektifi vermeye devam edeceğini açıkladı. Dimitriu, Otomatik fiyat endekslemesinin kesintiye uğratılması ve erken emekliliklere %12 ceza uygulanmasının AKEL’in benimsediği politikalar olduğuna dikkat çekti. DİSİ'nin asgari ücretin ve babalık izninin kurumsallaştırılması, doğum izninin uzatılması, garantili asgari gelir ve Genel Sağlık Sistemi için AKEL liderliğinden övgü beklemediğini sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 01 Mayıs 2022 - 16:50

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand