basın özetleri 02.12.22

Alithia gazetesinin ana haberi:

“Devleti soyuyorlar – OAİ aynı ilaçları YESİ döneminde olduğundan yüzde 1.600 daha pahalıya satın alıyor”

Meclise inanılmaz şikâyetler ulaştı. YESİ’den önce Sağlık Bakanlığının 1.234 avroya satın aldığı ilacı, OAİ şimdi 8.000 avroya satın alıyor.

Sayıştay’ın ilaç alımına dair raporu da mikroskop altına alındı.

“Sayıştay Başkanı “İlaçların bu fiyatlara nasıl geldiği konusunda argümanlandırma bulamadık” dedi.

Devlet Sağlık Sigortası Kurumu OAİ “Sorunlar ve çarpıklıklar” olduğunu kabul etti.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Merkezi Cezaevi tartışması iç savaş – İki eski bakan, bir şimdiki bakan ve iki kez bakan olarak önerilen bir kişi siper aldı”

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre Cumhurbaşkanı gelişen durumdan hoşnut değil. Seçim öncesi dönemin ortasında, Hükümetinde hizmet yapmış olan kişilerin alenen kavga edip birbirini suçlayarak muhalefete malzeme vermesi Cumhurbaşkanını rahatsız ediyor.

Taraflar arasındaki mevcut çatışmanın bir sonraki turunda cep telefonlarını devre dışı bırakma sistemi var. Adalet Bakanı Stefi Draku ayrıca bir yazılım sisteminin daha aktive edilmesini istiyor. Cezaevi İdaresi, mahkûm olmayan yurttaşların telefonlarındaki verilere erişimi olacağı için söz konusu sistemin kullanılmasının yasadışı olduğunu savunuyor.

Adalet Bakanı telefon dinlemek ve veri toplamak gibi bir hedefi olmadığını iddia etti. Bununla birlikte Bakanın 28 Şubat 2022 tarihli gizli mektubu, 5G ile birlikte devre dışı bırakmak istediği sistemin kabiliyetlerine yönelik soru işaretleri uyandırıyor.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi dün akşamki debate’e ayrılıyor.

Başlıklar şöyle:

“DİSİli seçmeni toplamak için ağlarını attılar – Son düzlüğe çok sayıda vaatle girdiler – Averof Neofitu Ekonomi Bakanının Konstandinos Petridis olacağını açıkladı – Hristodulidis, hükümetinde DİSİli bakanların olacağını tekrarladı – İki aday arasındaki karşıtlık karşısında, Andreas Mavroyannis rahatsızlığını ifade etti”

Tartışmayı aralarında bir rekabete yönlendiren adaylar Averof Neofitu ile Nikos Hristodulidis, önceki debate’lere kıyasla bu kez daha düşük tonlarda da olsa, dün akşam yine DİSİ’nin seçmen havuzuna dokunan konuları öne çıkardılar. Hem de öyle derecede ki, Andreas Mavroyannis rahatsızlığını dile getirerek ve bunun düzeyli bir tartışma olmadığını ifade ederek tepki göstermek zorunda kaldı. Averof Neofitu sözü Nikos Hristodulidis’in onu destekleyen partilerle gizli anlaşmalarına getirdiğinde, Hristodulidis gazetecilere partilerle arasındaki yakınlaşma noktaları hakkında notlar verdi ve aynı zamanda Neofitu’nun DİKO ile istişare ettiği dönemde DİKO’ya 50 – 50’lik iktidar paylaşımı önerdiğini açıkladı.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“AKEL: On yıldır iktidardalar ama halkın ne yaşadığının hâlâ farkında değiller – Toplum pahalılığın altında eziliyor. Her şey “değişim” diye bağırıyor” başlıkları altında verilen haberden bazı alıntılar:

AKEL, Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas vasıtasıyla Anastasiadis – Averof ve Hristodulidis Hükümetinin topluma diz çöktürdüğünü ve büyük çıkarlara kulluk ettiğini söyledi. Kukumas zenginliğin büyük bir hızla çalışanlardan ve küçük ve orta gelirlilerden büyük çıkarlar azınlığına kaydığını vurguladı.

2023 bütçesi oylamasında partiler tarafından masaya konacak yasa değişikliklerinin hazırlanması süreci başladı. AKEL’in ileriye götürdüğü yasa değişikliklerinin çoğu diğer muhalefet partileri tarafından da destekleniyor. AKEL’in önerileri Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklardaki danışman ve kendileriyle işbirliği yapılan çalışma arkadaşlarına ve aynı zamanda da Hükümetin iletişim kampanyalarına yönelik harcamaların denetimini ilgilendiriyor. Diğer yasa değişikliği önerilerinden bazıları ise kimi işleyiş harcamalarının yüzde 10 oranında kısıtlanması, özelleştirmelerin ilerletilmesine ve Grivas’ın anısının yaşatılmasına yönelik tüm harcamaların ise kesilmesi ile ilişkili.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazı seçmeler...

Haravgi gazetesinden:

“Mavroyannis seçilsin, mutsuzluk kaynağımız tükensin – AKEL Genel Sekreteri: İktidarın değişmesi vatanımız, halkımız, geçler ve çalışanlarımız için yeni bir başlangıç olacak”

Dün Astra radyosuna konuşan AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu “Hedef mutsuzluk kaynağımızın tükenmesini sağlamaktır. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığına Mavroyannis seçilmelidir” dedi. Stefanu “Averof Neofitu ve Nikos Hristodulidis’in seçimleri kazanmasının bugünkü skandal, yolsuzluk ve sosyal duyarsızlık hükümetinin devam etmesi anlamına geldiğini” söyledi.

Makarios Druşotis’in kitaplarının içeriği konusunda ise AKEL Genel Sekreteri “Eğer Cumhurbaşkanının dediği gibi her şey yalan olsaydı, Cumhurbaşkanı şu ana kadar 100 tane dava açmıştı” dedi.

*

“Cinsel eğitim dersine karşı çıkanlar köşeye sıkıştı – Çocukları korumak Kıbrıs Cumhuriyetinin görevidir”

Okullarda cinsel eğitim dersinin konmasına ilişkin yasa tasarısına Eğitim Bakanının yanısıra DİKO’nun da tepkileri devam ediyor. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas DİSİ ile DİKO’nun cinsel eğitim dersine tepkisel yaklaşımlarının arkasında gerici mentalitelerin yattığını söyledi.

“Hope for Children” da cinsel eğitim dersinin okulun tüm kademelerinde okutulmasıyla ilgili yasanın geciktirilmesinin hayal kırıcı olduğunu söyledi. “Öncelikle çocukların cinsel taciz ve suiistimaline karşı korunması amacıyla imzalanan Lanzarote Sözleşmesi temelinde bir sorumluluk ve ikinci olarak da çocuklara cinsel taciz olaylarının korkunç ölçüde artmış olduğu bu dönemde bir zorunluluk teşkil ettiğinden dolayı bu sorumluluğun yerine getirilmesinde sergilenen bu duruş, bir kararlılık eksikliğini ortaya koymaktadır” dedi.

*

Alithia gazetesinin ilgili ana haberi:

“Anita okullarda cinsel eğitim dersi yasasıyla ilgili olarak Prodromos’a haddini bildirdi”

Temsilciler Meclisi Başkanı Anita Dimitriu Çarşamba günü Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu’ya gönderdiği bir mektupla “Yürütme erkinin herhangi bir müdahalesi ve somut olarak da okullarda cinsel eğitim dersi ile ilgili yasal düzenlemeye yönelik müdahaleler, yasa ve kurumların olağan işleyişine yönelik tehlikeler içeren, yasalara aykırı ve antideontolojik bir eylemdir ve bundan kaçınılması gerekir” diyerek duruşunu netleştirdi.

Prodromos Prodromu Dimitriu’ya dün gönderdiği mektubunda “Hukuk Dairesinin yasa tasarısını Anayasaya aykırı bulduğunu bilmesinin, Meclise hizmet edecek olan bir şey olduğuna inandığım için Başsavcının ilgili görüşü konusunda sizi bilgilendirmenin görevim olduğunu düşündüm” dedi.

*

“Kipros Hrisostomidis hayata veda etti”

Hükümet Sözcülüğü ve milletvekili olarak da hizmet vermiş olan, Merkez Alanını Yeniden İnşa Etme Hareketinin Kurucusu, hukukçu Kipros Hrisostomidis 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kıbrıs Barosu Adalet ve Kamu Düzeni eski Bakanı Hrisostomidis’in ölümü nedeniyle ailesine, yakınlarına ve çalışma arkadaşlarına taziyelerini ifade eden bir açıklama yaptı.

Hrisostomidis Adalet Bakanı iken müebbet mahkûm Kittas’ın hapisten kaçması olayı karşısında sorumluluğu üstlenerek görevinden istifa etmişti.

*

Hristodulidis gizli anlaşmalar konusunda saklanmaya devam ediyor – Averof’un basın ofisi açıklama talep etmeye devam ediyor ama cevap alamıyor”

“Hristodulidis onu ilgilendiren her konuda yaptığı şey yine yaptı ve cevaplar vermeye çağrıldı”

“Ne kendi talimatıyla açtırdığı fake hesaplar ne de çalıntı konuşması hakkındaki sorulara cevap vermişti.”

*

Filelefteros’tan bazı haberler:

“Avukatlardan ekspres davalara güçlü tepki”

Kıbrıs Barosu dün yaptığı bir protesto eylemiyle davaların görülmesindeki gecikmeler sorununun çözümüne yönelik ortaya konan önlemlere karşı olduğunu haykırdı. Eylemde “Adaletin figüranları değil aktif üyeleriyiz” pankartı dikkat çekti.

*

“Seçimlerin ertesi günü için ittifaklar hazırlıyorlar – Başpiskoposluk seçimlerinin perde arkası”

Başpiskoposluk tahtı adaylarının seçim ofisleri, seçimlerin ertesi günü için gerekli olacak ittifaklar üerine şimdiden çalışmaya başladı bile.

*

“Zorunlu satışlar konusunda uzlaşmaya gidiliyor – Cumhurbaşkanının müdahalesiyle”

Politis gazetesine ulaşan bilgilere göre Cumhurbaşkanı şimdi zorunlu satışların dondurulması yasasını imzalamayı tartışıyor. Meclisin 10 Kasım’da imzaladığı zorunlu satışların dondurulmasının 31 Ocak 2023 tarihine kadar uzatılması yasasının Cumhurbaşkanı tarafından Meclise iade edilmesi ile ortaya çıkan sorunun çözümü öyle görünüyor ki yine Cumhurbaşkanlığından gelecek.

*

“Fiyatlarda ağır ağır düşüş görülüyor”

Benzin litresi fiyatında 4,2 sentlik düşüş oldu. Önümüzdeki dönemde kalorifer yakıtı fiyatının da düşmesi bekleniyor.

Son Güncelleme: 02 Aralık 2022 - 13:03

Son Haberler

01 Şubat
Hatzipantela Çocuk Acil Servisi konusunda memnun
16:09
Ukrayna işgalinin yıldönümü münasebetiyle Sembolik Zirve
15:57
Cumhurbaşkanı; Mati, Attica'daki projelerin temelini attı
15:39
Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak Seçim Komiseri tarafından bir dizi duyuru yapıldı
15:37
Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu terör saldırısı endişesiyle kapalı
15:36
Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi son tartışma
13:06
Türkiye’nin Irak'ın kuzeyinde bulunan bir askeri üssüne roket saldırısı
13:04
basın özetleri 01.02.23
12:50
Troodos'tan büyüleyici görüntüler
12:17
Teşkilat yetkilileri ve sendikalardan oluşan Teknik Komite önümüzdeki hafta toplanacak
12:13
basın özetleri 31.01.23
10:19
Kupa'da çeyrek final eşleşmeleri belli oldu
10:03
Tüm haberler

Video on Demand