basın özetleri 01.12.22

Alithia gazetesinin ana haberi:

Kendisinden sonrakilere yarım milyar avroluk para bırakıyor- Konstandinos Petridis: Hükümetin kriz idaresine yönelik politikaları sonuç getirdi”

Devletin kasalarında Ocak – Ekim arası 10 aylık dönemde 556,4 milyon avro artı birikti

Yüzde 2 olması beklenen kalkınma izlenen belirli politikalar sayesinde yüzde 6’ya tırmandı

Kıbrıslıların banka mevduatları on ay içinde 45 milyarla rekor düzeye ulaştı

Sağlıklı politikalarla pandemi için ödenekler için 3,5 milyar avro, enerji krizi için ise 400 milyon avro harcadık

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Zenginliği çalışanlardan işverenlere kaydırıyorlar – AKEL DİSİ Hükümetinin bütçesine ret oyu verecek”

DİSİ Hükümetinin bütçe yasa tasarısı Kıbrıs toplumundaki eşitsizliklere tavan yaptıran aynı yolları ve aynı reçeteleri izliyor.

AKEL kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi ve Grivas’ın anısının güçlendirilmesine yönelik fonların kesilmesini öneriyor.

Uygulanmadan önce Parlamentonun onayını almak için Akamas Ormanının yönetimine yönelik harcamaların dondurulması taahhüdü.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Emeklilik maaşları için de savaş – Ekonomi Bakanlığı, Meclisi devlet sektörünün yeni emeklilik yasasına dokunulmaması için uyardı – İstisna yapıldığı takdirde yasa Meclise geri gönderilecek”

Ekonomi Bakanlığının Genel Müdürü Yorgos Pandeli, Meclisin Ekonomi Komisyonuna gönderdiği bir mektupla, özünde, Meclisin yarınki genel oturumunda, kimi devlet dairesi bölümleri veya hizmetleri ya da yarı resmi kamu kuruluşları için yasa tasarısında istisnaya yönelik değişiklikler yapıldığı takdirde yasanın Cumhurbaşkanı tarafından Meclise iade edileceğine dair Komisyon üyelerini uyardı. Sendikalar ilgili yasa tasarılarının başka hiçbir gecikme yapılmadan ivedilikle oylanmasını bekliyor zira bu dönemde çok sayıda personel emekli oluyor ve ek emeklilik maaşı hakkını alamıyor.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Başsavcı ve Başsavcı Yardımcısının gerilla savaşı – Dün Cumhurbaşkanlığında yapılan Hapishaneyle ilgili toplantıda bulunmayı reddettiler – Ama sonuç olarak toplantı koronavirüs nedeniyle iptal oldu”

Başsavcı ve Başsavcı Yardımcısı Cumhurbaşkanına gönderdikleri bir mektupla, toplantıda konuşulacak konuların yürütme erkini ilgilendiren konular olduğu için Anayasaya uygun olmayacağı gerekçesiyle, dün öğleden sonrasına programlanan toplantıda yer almayı reddettiler.

Hapishaneyle ilgili meseleleri ilgilendiren kamu oyu önündeki tartışmaları sona erdirmek amacıyla tüm müdahil tarafların aynı masa etrafında buluşmasını hedefleyen bir toplantı söz konusu olması nedeniyle, Hukuk Dairesinden gelen bu hareket daha önce görülmemiş bir davranış olarak nitelendirildi.

Ancak sonunda Hapishane Müdiresi Anna Aristotelus’un koronavirüs nedeniyle izolasyona alınmasını bildirmesi üzerine toplantı ertelendi. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Anna Aristotelus iyileşir iyileşmez yeni bir toplantı tarihine karar vermesi bekleniyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Alithia gazetesinden:

“DİSİliler geri dönüyor – Averof Neofitu parti seçmenlerini toparlama oranını yüzde 48’den yüzde 57’ye çıkardı – Tüm cumhurbaşkanı adaylarının oy oranında hafif bir yükseliş görüldü”

Nikos Hristodulidis sürekli biçimde düşüyor. Yüzde 42’den yüzde 32’ye düştü.

*

Yurttaşlar başpiskoposluk seçimlerinde aday olacak üç kişi olarak, yüzde 22 ile Limasol Metropoliti Athanasios’u, yüzde 15 ile Tamasos Metropoliti İsaias’ı ve yüzde 9 ile Baf Metropoliti Yeoryios’u seçiyor.

Üçüncü sıradaki aday için Yeoryios ile Vasilios arasında kıyasıya bir mücadele geçeceği tahmin ediliyor.

*

“Hristodulidis gizli anlaşmaları kamuoyuna açıklamak zorundadır – Açıklama talep etmeye devam eden DİSİ cevap alamıyor”

DİSİ Hristodulidis’ten Politis gazetesinin Pazar günkü sayısında yayınlanan bir haberinde ifşa ettiği Nikolas Papadopulos ile Nikos Hristodulidis arasındaki gizli anlaşmayla ilgili açıklama yapılmasını talep etmeye devam ediyor.

Somut olarak dün DİSİ basın sözcüsü Dimitris Dimitiru yaptığı yazılı bir açıklamayla şöyle dedi:

“14 Temmuz’da EDEK Başkanı Sayın Sizopulos kelimesi kelimesine “Sayın Hristodulidis ile anlaştım”demişti. EDEK on yıldır iki bölgeli iki toplumlu federasyonu reddediyor. Sayın Sizopulos Sayın Hristodulidis ile tam olarak hangi konuda anlaşmış? Yanısıra Sayın Papadopulos 27 Temmuz’da “Ortaya koyduğumuz 18 noktada anlaştık” dedi. Bu noktalar Politis gazetesinin yayınladığı noktalar mıdır, başka şeyler midir? 3 Ekim’de Avcılar Partisi sözcüsü açıklamasında “Hristodulidis’in seçilmesi halindeki partimizin ana taleplerinin benimsenmesini rayına oturttuk” diyordu. Anlaşmaları fotovoltaik parklar konusunda tam olarak neyi öngörüyor acaba? 18 Ekim’de DİPA Başkanı Karoyan “Hristodulidis önerilerimizi programına entegre edeceği konusunda yükümlülük üstlendi” dedi.

Öyle görünüyor ki Nikos Hristodulidis herkesi tatmin etti. Birbirine zıt görüşleri dahi programına kattı, kimseyi incitmedi. Sayın Hristodulidis samimiyetle ve şeffaflıkla gizli anlaşmalarını derhal açıklamalı. Aksi takdirde çıkıp onların yalancı olduklarını halka açıklasın. Bu seçim açık şartlarla yapılmalıdır. Ülke gizli gündemler tarafından sürüklenemez. Kıbrıslı yurttaşlar net görüşler duymalı. Sadece bu şekilde Kıbrıs sorununun öncelik olarak kalmaya ve ekonomimizin güçlü olmaya devam edeceğini garanti altına alabiliriz”

*

Haravgi gazetesinden bazı haberler.

“Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk partileri iki toplumlu iki bölgeli çözüm için müzakerelerin başlamasını istiyor”

Dün Ledra Palas’ta, Slovakya’nın Kıbrıs Büyükelçiliğinin himayesi altında ve DİSİ, DİKO, Ulusal Birlik Partisi ve Demokrat Parti’nin yokluğunda, Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk partilerinin geleneksel buluşması gerçekleşti.

Toplantıya katılan partiler ortak bir açıklamayla “Müzakerelerin derhal başlaması gerektiğini ve Kıbrıs sorununun yalnızca BM kararları ve AB müktesebatına uygun birleşmiş bir Kıbrıs federasyonu zemini çerçevesinde çözülebileceğini vurguladı.

*

“Direnişçiler Mavroyannis’in cevabından memnun kaldı - Gereken bir şey varsa o da Demokrasi ve Direniş mücadelelerinin müzesidir – Mavroyannis: Devletin Grivas Müzesini finanse etmesi hakaret teşkil eder”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Andreas Mavroyannis demokrasi direnişçilerinin, Hloraka’da Grivas Müzesi kurulması önerisinin Meclis çoğunluğu tarafından kabul edilmesi konusunda adaylardan tavır belirtmeleri talebine net ve açık cevap verdi.

Mavroyannis yazılı cevabında Direnişçiler Derneğinin ve halkın çoğunluğunun, Grivas Müzesi yapılması ve Grivas Vakfına finansman sağlanmasıyla ilgili fonların serbest bırakılması karşısındaki öfkesinin tamamıyla haklı olduğunu vurguladı. Mavroyannis DİKO ile EDEK’in özü görmezden gelerek sahte gerekçelerle başlangıçtaki tezlerinden geri dönmeleri ve evet demelerinin yarattığı hayal kırıklığının da çok anlaşılır olduğunun altını çizdi.

*

“Covid 19 vakalarında artış bekleniyor”

Kış mevsiminin başlaması vesilesiyle halkı grip ile Covid 19 salgınlarının bir aradalığı, korunma önlemleri, bulaşma ve aşılanma konularında bilgilendirdi.

Bakanlık çeşitli virüslerin bulaşmasına karşı önlemlerin gevşek olması, grip ve Covid 19 virüslerinin bir arada bulunması ve dünyanın güney yarımküresinde kış aylarında gözlemlenen veriler nedeniyle nefes yolları virüslerinde artış beklendiğini belirtti.

*

Politis gazetesinden:

“Cinsel eğitime engel – Hukuk Dairesi Anayasaya aykırıdır dedi – DİSİ, AKEL ve Ekologlar ısrarlı”

Haralambos Theopemptu’nun önerisi üzerine hazırlanan cinsel eğitim dersinin okullarda zorunlu olmasına ilişkin yasa tasarısı, Meclisin genel oturumuna gitmesine bir adım kala, büyük bir hukuki baraja tosladı. Somut olarak Hukuk Dairesi holistik cinsel eğitim dersinin okullara zorunlu ders olarak girmesiyle ilgili yasa tasarısının, Yargı erkinin yürütme erkinin yetkilerini kullanmasına müdahale ettiği gerekçesiyle Anayasanın erklerin ayrımı ilkesini çiğnediği şeklinde görüş beyan etti.

Politis gazetesine ulaşan bilgilere göre yasa tasarısını ikinci kez düşünme yoluna giden partilerin arkasında söz konusu dersin okullarda okutulmasına karşı çıkan din adamlarından gelen baskılar bulunuyor.

*

Filelefteros gazetesinden kısa kısa:

“Sağlık Bakanlığı uyardı: Grip ve Covid 19 bir arada tehlikeli bir kokteyl”

Korona virüs yetmezmiş gibi bu yıl grip de tehlikeli.

*

“Başpiskoposluk seçimlerinde tehlikeli rakiplerini saf dışı etme girişimleri”

Başpiskoposluk tahtı için seçimler yaklaştıkça, din adamlarının seçim ofisleri rakiplerini saf dışı etme senaryoları kuruyor.

*

“DİSİ Hristodulidis için baskı yapıyor”

Hrisodulidis’i ile onu destekleyen partiler arasında gizli anlaşmalar konusunda ısrar eden DİSİ Nikos Hristodulidis’i açıklama yapmaya davet etti.

*

“Karpaz sahilindeki müdahaleye karşı girişim”

İşgal ordusunun deniz üssü kurmak amacıyla Karpaz sahilinin etrafını çevirme girişimi karşısında Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk partileri tepki gösterdi.

*

“Adalet Bakanı Hapishaneyle ilgili yeni gelişmeleri yoluna koydu”

Adalet Bakanı Stefi Draku Pazartesi günü konuya doğrudan müdahil taraflarla hapishaneyle ilgili meseleleri görüştükten sonra dün Cumhurbaşkanına cep telefonlarına odaklanan öneriler yaptı.

*

“Frenaros Köyünde fotovoltaik parkı savaşı”

Frenaros, köyün sınırları dâhilinde fotovoltaik parkı kurma yönündeki her türlü girişim olasılığı karşısında sert tepki ortaya koyacak.

*

“Kıbrıs Türk malları didik didik ediliyor – Yalan dolan çok”

Sayıştay araştırması Kıbrıs Türk malları ile ilgili olarak kasti ya da kasıtsız büyük sayıda yanlış uygulamalar tespit etti.

*

“Sayıştay Başkanı: OAY’de şeffaflık yokluğu var - İlaç ve sarf malzemeleri fiyatlarında son derece büyük farklar”

Sayıştay Sağlık Sigortası Kurumu OAY’nin işleyiş ve uygulamalarında kabul edilemez şeffaflık yokluğu tespit etti.

Son Güncelleme: 01 Aralık 2022 - 14:52

Son Haberler

01 Şubat
Hatzipantela Çocuk Acil Servisi konusunda memnun
16:09
Ukrayna işgalinin yıldönümü münasebetiyle Sembolik Zirve
15:57
Cumhurbaşkanı; Mati, Attica'daki projelerin temelini attı
15:39
Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak Seçim Komiseri tarafından bir dizi duyuru yapıldı
15:37
Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu terör saldırısı endişesiyle kapalı
15:36
Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi son tartışma
13:06
Türkiye’nin Irak'ın kuzeyinde bulunan bir askeri üssüne roket saldırısı
13:04
basın özetleri 01.02.23
12:50
Troodos'tan büyüleyici görüntüler
12:17
Teşkilat yetkilileri ve sendikalardan oluşan Teknik Komite önümüzdeki hafta toplanacak
12:13
basın özetleri 31.01.23
10:19
Kupa'da çeyrek final eşleşmeleri belli oldu
10:03
Tüm haberler

Video on Demand