basın özetleri 09.11.22

Bugünkü gazetelerde, telefon dinlemeleriyle ilgili gelişmeler, yeni Başpiskopos’un seçimine yönelik senaryolar ve Girit’te 12 mil konuları ana haberler olarak yer alıyor.

Politis gazetesinden başlayalım s d.

*

Politis gazetesi ana haberini “PEGA’ya göre Kıbrıs art niyetli yazılım sistemi ticareti merkezi – Telefon dinlemeleri konusu bugün Mecliste de tartışılmaya başlıyor – Stefanu’nun raporunu talep ediyorlar” başlıkları altında veriyor.

Ön sayfasında şöyle yazıyor:

Sekiz bakanlık, iki müsteşarlık, İstihbarat Teşkilatı KYP ve Hukuk Servisinin adı, Kıbrıs’ta, çift kullanımlı yazılım sistemleri üretimi ve yurt dışında ticareti ile uğraşan şirketlere ruhsat verilmesi olayına karıştı. Söz konusu şirketler siyasi ve askeri amaçlarla telefon dinlemelerinde kullanılabilecek teknolojiler üretiyor.

Kıbrıs’ta çift kullanımlı yazılım sistemi üretme ve ihraç etme ruhsatına sahip olan 32 şirket bulunuyor. Bunlardan 10 tanesi faal durumda. Dört tanesinin uzmanlık alanı, art niyetli casusluk yazılım sistemleri, yani gizli ve hileli bir şekilde telefon cihazına yüklenen ve her türlü bilgiye erişim sağlayan sitemlerdir.

Avrupa Parlamentosunun PEGA komisyonunun raporunun dün yayınlanan ön taslağında Kıbrıs, takip yazılım sistemlerinin ticaret merkezi olarak nitelendiriliyor. Mecliste cevabı aranması gereken soru bu şirketlere kapıların kimler tarafından ve hangi nedenle açıldığıdır.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

“Kıbrıs casusluk yazılım sistemlerinin ihraç merkezi – Avrupa Parlamentosu’nun telefon dinleme skandalına ilişkin raporu balyoz gibi”

Ön sayfada öne çıkan noktalar:

Komitenin raporunun raportörü: “Kıbrıs casus yazılım sitemlerinin en önemli düğüm noktasını teşkil ediyor. Sistemlerin yurttaşlara karşı kullanıldığına dair göstergeler mevcut.”

AKEL, bağımsız ceza müfettişine ait van tipi casus aracına ilişkin raporun Meclis'e ivedilikle sunulmasını talep ediyor.

Αverof Neoftu'nun rolü ve kendisinin ve ortaklarının davaya dahil olma derecesi hakkındaki ifşaatlar ve yakıcı soru işaretleri

Habere göre; Taslakta ayrıca AKEL'in PEGA'ya verdiği ve Pegasus'un NSO Grubu'nun Birleşik Arap Emirlikleri'ne bir yan şirket yoluyla ihracatına işaret eden verilere/ ve diğer şirketlerin Kıbrıs'taki faaliyetlerine ilişkin verilere de atıfta bulunuluyor.

Ayrıca, Kıbrıs Ηükümeti tarafından casus yazılım sistemi satın alındığı iddiasıyla ilgili, web sitesi WikiLeaks aracılığıyla ortaya çıkan yayınlar da kaydediliyor.

Son olarak, Makarios Druşotis'in, en son kitabında kaleme aldığı, Kıbrıs hükümeti tarafından izlendiğine dair suçlamalarından özel olarak bahsediliyor.

*

Alithia gazetesinin ana haberi:
“Girit'te 12 milin uzatılmasına ilişkin kararname - Alithia'nın Mitsotakis'in Türk - Lübnan muhtırasına verdiği yanıt hakkında Alithia’nın elde ettiği bilgiler”

Alithia gazetesinin diplomatik bir kaynaktan elde ettiği bilgilere göre Girit’in kara sularının batı ve güneybatıya doğru genişletilmesine ilişkin yazılı talimat Yunanlı Başbakanın ofisinde bulunuyor.

Kiryakos Mitsotakis, Türkiye’nin olası tepkilerinden doğabilecek verileri tarttığı ve bundan sonraki adımlar üzerinde çalıştığından dolayı henüz bu konuda bir açıklama yapmadı.

Buna paralel olarak Atina basınında yer alan bilgilere göre Atina hükümeti “Yunan kara sularının genişletilmesini doğrudan açıklamayı çok ciddi bir biçimde düşünüyor” ama ilgili tartışmayla ilgili sızıntılar geçen ayın başında başladı.

Önümüzdeki günlerde ExxonMibil’in doğal gaz arama sondajları başlatacağını açıklayan Yunan Başbakanı deniz bölgeleri sınırlarının belirlenmesi doğrultusunda da bir açılım yaptı.

Bu arada AB dün Doğu Akdeniz’deki yasadışı Türk faaliyetlerinden dolayı yaptırım statüsünün uzatılmasına karar verdi.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi

“Kilisede dengeler gergin ip üzerinde - Uluslararası etki alanlarında kilise”

16 piskopostan oluşan Saint Sinod Meclisinde, Başpiskoposun vefatının ertesi günü oluşan dengeler ve bağıntılar, Başpiskopos’un halefinin kurayla seçilmesi dâhil tüm olasılıkları açık bırakıyor. Piskoposlar önde gelen üç adayın belli olmasından sonra bir zafer ittifakı kurulmasına yönelik olarak kağıt üzerinde denklem hesaplarına başladı bile.

Kura olasılığı senaryosunda, Rusya’nın etki çabalarını görüp onları engellemeye çalışan Ekümenik Patrik, Atina ve ABD de rol oynuyor. Önümüzdeki günlerin belirleyici olacağı tahmin ediliyor ve belki de, durumun ne yöne doğru hareket ettiğine dair göstergelerin de aynı dönemde ortaya çıkacağı düşünülüyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Filelefteros gazetesinden:

“AKEL’e tüzük değişikliği geliyor”

Önümüzdeki Aralık ayında AKEL’de tüzük kongresi yapılacağını açıklayan AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu değişiklikler olacağının belirtilerini verdi.

*

“Taziye defterinde duygulandırıcı mesajlar”

Başpiskoposa son vedalarını etmek için katafalka gelen kalabalık sayıda halktan insanlar, Başpiskoposun kendilerine ettiği yardımlardan, geride bıraktığı çalışmalara ve sergilediği duruşuna kadar pek çok konuda dokunaklı mesajlar bıraktı.

*

Haravgi gazetesinden:

“ΑΚΕL: Sosyal tabanda maksimum genişliği hedefleyen değişiklikler”

AKEL, partinin son Kıbrıs konferansında kararlaştırıldığı gibi, tüm ilerici alanı kapsayacak şekilde, sosyal tabanında mümkün olan en büyük genişlemeyi sağlamak amacıyla, tüzük kongresi düzenlemeye doğru ilerliyor. Partide yeni yapıların oluşumu ve yeni örgütlenme ve çalışma biçimleri teşvik ediliyor.

*

“PEO: Toplu sözleşmeler için yasal düzenlemeler yapılsın”

PEO Genel Sekreteri Sotirulla Haralambus, sendikanın Genel Sekreterliğine, üzerinde anlaşmaya varılan toplu sözleşmelerin, kapsadığı tüm iş kolu ve alanlardaki tüm çalışanları kapsayacak biçimde uygulanması amacıyla, yasal düzenlemeler yapılmasını önerdi.

PEO Genel Sekreteri hayat pahalılığı ödeneğği konusunda da Hükümete ve işveren örgütlerine sert mesajlar gönderdi.

*

Alithia gazetesinden:

“Kıbrıs Türk malları fonu bütçesinde açık”

2023 yılı için 15,8 milyon gelir geleceği hesaplanırken fon giderlerinin 16 milyon civarında olacağı öngörülüyor.

İçişleri Bakanlığı konunun halledilmesi ve durumun güncellenmesi amacıyla yasa tasarıları hazırlıyor.

*

Koronavirüs nedeniyle hastanede tedavi gören hasta sayısında da artış var. Uzmanlar bugün durumu yeniden değerlendirmek için toplanıyor.

Son Güncelleme: 09 Kasım 2022 - 15:08

Son Haberler

31 Ocak
Fransa, Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme olasılığını açık bıraktı.
08:44
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün bir dizi projenin açılışını yapacağı özgür Mağusa bölgesini ziyaret ediyor.
08:39
Dendias: Yunan silahlı kuvvetleri, gerektiği takdirde Türkiye'nin karşısına tek başına çıkma potansiyeline sahip
08:17
Yunanistan: Andravida'da düşen F-4 Phantom savaş uçağının pilotunun bulunması için çalışmalar devam ediyor.
08:11
Pakistan: Camiye düzenlenen intihar saldırısında 83 kişi hayatını kaybetti ve 57 kişi yaralandı.
08:09
30 Ocak
Yunanistan’ın Andravida bölgesinde sabah saatlerinde denize düşen Phantom uçağının pilotları aranıyor.
14:53
Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını İstanbul'daki kilise ve sinagoglarda olası saldırılara karşı uyardı.
14:50
Pakistan'da bir camide meydana gelen patlamada 28 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi de yaralandı.
14:48
35 yaşındaki Rusya uyruklu kadın Limasol - Baf anayolunda yaşanan trafik kazasında hayatını kaybetti.
14:46
Meteoroloji Dairesi yağmur ve gök gürültülü sağanak yağış için sarı alarm yayınladı.
14:45
Nuris: Soruşturma görevlisinin Kıbrıs Türk mallarının kötü yönetildiği iddiaları hakkındaki raporunu Başsavcı'da.
14:23
Avrupa Merkez Bankası, Perşembe günü kilit faiz oranlarını yeniden %0,5 artırıyor.
14:22
Tüm haberler

Video on Demand